renC. v. d. Berg, van Haarlem, en L. Herman, van 's-Hage beiden 21 jaren en te Leiden werkzaam, die niet genoeg met de plaatselijke gesteldheid bekend warenzijn op eens in een draaikolk geraakt en jammerlijk verdronken. Om 8 uren is het lijk van den eerste der ongelukkigen aangespoeld. Men meldt ons heden uit K a t w ij kDonderdag jl. is in de Herv. gemeente alhier de vraag beslistof art. 23 van het kerkelijk reglement al dan niet zou worden ingevoerd. Yan de 120 stemgerechtigden zijn 60 opgekomen, en met 38 tegen 22 stemmen is besloten de zaken op den ouden voet te houden. Hedenmorgen te halfvier woei het alhier en in de omstreken zeer sterk en ongelijk; men zegt dat het een windhoos was. Kort daarop kwam een zwaar onweder, ge volgd door regenhetgeen voor de veldgewassen zeer heil zaam was. De stand der producten laat hier niets te wen- schen over, doch met de visscherij gaat het nog altijd zoo slecht, dat de oudste menschen zich niet kunnen herinne ren zoo iets ooit beleefd te hebben. Eenige dagen geleden waren te Warmond twee orgeldraaiers uit Leiden. Door het overmatig gebruik van sterken drank geraakte een hunner in een sloot, en zou gewis verdronken zijnindien niet spoedig twee metselaars knechts hem er uit hadden gehaald. Aan de onvermoeide pogingen van den aldaar gevestigden dokter mocht het ge lukken den man in het leven terug te roepen. Een paar dagen later werd de ongelukkige naar het gasthuis te Leiden getransporteerd, alwaar hij overleden is. De gemeenteraad te Delft heeft op de missive der commissie van fabribage, betreffende het water in de grach ten, besloten tot het benoemen van twee deskundigen, welke benoeming aan burgem. en weth. is overgelaten. De kamer van koophandel en fabrieken te 's-Gra- venhage heeft zich bij adres tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend, om op het bijzonder gewicht der overbrugging van het Hollandsch Diep te wijzen. De algemeene vergadering der Nederl. vereeniging tot afschaffing van sterken drank zal dit jaar gehouden worden te Haarlem op 12 en 13 Sept. ek., ter gedachtenis te vens aan het 25jarig bestaan der vereeniging. De tentoonstelling van schilderijen van oude meesters in het gebouw Arti et Amicitiae te A m s t e r d a m zal nog ëenigen tijd geopend blijven. Dè gemeenteraad aldaar heeft besloten aan de hooge regeering te berichtendat hij het plan betreffende de spoorwegverbinding in strijd acht met de belangen der stad. In Juli zullen te Amsterdam, Arnhem, Groningen en 's-Hertogenbosch examens afgenomen worden voor leer ling-apotheker. Men moet zich vóór 1 Juli schriftelijk aanmelden bij den inspecteur van het geneesk. staatstoe zicht van die provincie, waar men het examen wenscht af te leggen. Het gedenkteeken op het graf van wijlen mej. Sa- blairolles, het eerste hier te lande op het graf eener too- n.eeikunstenares opgerichtbestaat uit eene geknotte kolom waarop de naam der ontslapene gebeiteld is. Op den voor kant van het voetstuk is eene geknakte roos afgebeeld en op beide zijden staat het geboorte- en sterfjaar der actrice vermeld. Een orkest van ongeveer 120 personen luisterde de plechtigheid der onthulling op. De heer W. J. Hofdijk sprak eenige dichtregelen uit. De kamer van koophandel en fabrieken te 's-Her togenbosch heeft een adres aan de Tweede Kamer ge zonden tegen het wetsontwerp op de heffing van den bier accijns. Te Tilburg zijn thans drie groote wolstoomfabrie ken in opbouw. Den 7den Juli en volgende dagen zal te Eindhoven een internationaal muziekfeest plaats hebben. Reeds 18 muziekgezelschappen, waaronder eenige Belgische, hebben van hunne komst kennis gegeven. Op Hemelvaartsdag heeft te Hengelo aan den ouden molen de jaarlijksche ontvangst van brooden plaats gehad die volgens oud gebruik door de marktgenooten ten behoeve van de armen dier gemeente en die van Zelhem moeten gele verd worden. Elk brood moet minstens 22 halve Ned. pon den wegen. Er werden 2447 geleverdhet zwaarste woog 144 ponden. -De heer Ghymnotaris te Hengelo, en zijne dienst maagd beginnen langzamerhand van de bij den moordaanslag bekomen wonden te genezen. Bij de bijeenkomst van bisschoppen te Rome zal Ne derland vertegenwoordigd worden door mgr. Wilmer, bis schop van Haarlem, en mgr. Schaepman, bisschop van Hesebon i. p. i., en coadjutor van den metropolitaan in plaats van den aartsbisschop, die door ongesteldheid verhinderd is. De audiëntie van den minister van koloniën zal op "Woensdag, 5 Juni a. s., niet plaats hebben. Volgens geruchten zal onze gezant te Parijsde heer Lightenvelt, teruggeroepen en vervangen worden door het kamerlid den heer Van Zuylen van Nyevelt. Z. K. H. de prins van Oranje heeft het eerevoorzit terschap aanvaard van den Nederlandschen weerbaarheids- bond. De Engelsche stoomboot //Nora" heeft den kabel tus- schen Harlingen en Vlieland beschadigd, zoodat de te- legraphische gemeenschap verbroken is. De Staatscourant meldtDen 31sten Mei 1867 heeft te Londen de uitwisseling plaats gehad der akten van be krachtiging op het tractaat, den llden Mei te dier plaatse gesloten tot herziening van het tractaat van 19 April 1839, voor zooveel het groothertogdom Luxemburg betreft. Voorts wordt gemeld, dat den 23/11 Mei 1867 te St.-Petersburg de uitwisseling heeft plaats gehad der akten van bekrach tiging op de overeenkomst tot wederkeerige uitlevering van misdadigers, den 19/7 April 1867 tusschen Nederland en Rusland gesloten. Hit de opgaven in de Staatscourantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de weekbe ginnende den 19den Mei en eindigende den 25sten Mei, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 32, aan de ziekte gestorven 1, afgemaakt 100, hersteld aan het einde der week nog ziek runderen. In dezelfde week zijn aangetast in Htrecht 3, Noord-Holland 3, Gelderland 1, totaal 39 runderen. De veetyphus is te Overschie weder uitgebroken. Men verneemt dat iemand in Deventer zich voor genomen heeft den gemeenteraad openlijk in eene brochure ter verantwoording te dagen over de gedragslijn, in den laat- sten tijd door hem gevolgd. Te Vlissingen is een aanvang gemaakt met de werkzaamheden tot het graven van het kanaal door Wal cheren. Door fabrikanten te Enschedé en te Lonneker zijn de statuten opgesteld voor een ziekenfondsten behoeve van personenin fabrieken en kantoren werkzaam, en hunne huisgezinnen. Ieder bijdragend lid ontvangt gedurende zijne ziekte eene dagelijksche tegemoetkoming, benevens vrije geneeskundige hulp; bij overlijden wordt aan zijne nabe staanden eene som verstrekt tot dekking der begrafenis kosten. Vrijdag-nacht is de wethouder van Benschop door een der wachthebbende militairen doodgeschoten. Men zegt dat hij plannen gemaakt had om zijn buurman te Lopik op de grens der lijn aan vee te helpenterwijl hij met zijn land buiten de lijn lag. Aangeroepen zijnde moet hij ge weigerd hebben te zeggen, wie hij wasverklarende dat hij zich op zijn eigen land bevond. Men vond hem nog levend doch spoedig blies hij den adem uit. De officier van justitie is dadelijk naar de plaats vertrokken. De landbouwtentoonstelling van Drenthe zal 30 Aug. te Hoogeveen geopend worden. De overeenkomsten tusschen het Rijk en de Ned. Rijn spoorwegmaatschappij zijn geteekend. Het is te hopen, dat de maatschappij de nieuwe wegen van Harmeien naar Breu- kelen en van Gouda naar 's-Hage beter zal aanleggen dan zij de oude onderhoudt. Drie reizigers, die op den trein waren toen deze Donderdag 11. derailleerde, constateeren in het Handelsblad dat er eene algemeene verontwaardiging bij de reizigers bestondtoen zij bemerkten dat de dwars liggers over eene lengte van ongeveer 50 el geheel vergaan waren. Verscheidene Duitschers, die in den trein zaten, hebben monsters er van naar Duitschland medegenomen. De schroeven waren los en de rails gebogen. Een paar honderd leden van de Union-club te Ant werpen hebben per stoomboot de //Telegraaf" het kanaal van Zuid-Beveland opgenomen en zijn zeer voldaan terug gekeerd. De (Oude) Rotterd. Courant zal 17 Juni in het openbaar worden geveild en verkocht. Niettegenstaande het bericht, dat de wet op het hoo- ger onderwijs bij den raad van state is ingediend, wordt tegengesproken, meenen wij toch voor de juistheid te kunnen instaan. Het plan tot het graven van een kanaal van Gro ningen naar de Zuiderzee vindt in de noordelijke gewesten veel bijval. Men verheugt zich te W ij h e, dat de fusten met boter thans binnen één dag per spoor naar Arnhem en per boot naar Rotterdam gezonden kunnen worden. -w De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 72°, des avonds te 8 uren 72°, te 10 uren 72°, Wind: W. Zondag morgen te 5 uren 62°, te 8 uren 66°, W., 's middags te 12 uren 79°, 's namiddags te 4 uren 77°, W., te 5 uren 76°, te 8 uren 68°, te 10 uren 04°, W. Maandag morgen te 5 uren 60°, N. O., te 8 uren 66°, 's middags te 12 uren 77°, te 4 uren 68°, Z. W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2