BUITENLAND. lucht, om,straks weer tot het gelijkvloersche van hettoo- neel af te dalen. Als we niet te grooten eerbied gevoelden voor het vorstelijk gezag, dan zouden we zeggen, dat de heer Kaiser zich keizerlijk in allerlei bochten weet te wrin gen en dat hij zich keizerlijk op het nemen van allerlei wendingen verstaat. Nu bepalen we ons er bij, hem als een spierlenig man te roemen. Als alle jongelieden het zoover als' de heer Jacques in de gymnastische oefeningen hadden gebracht, dan zou een veerkrachtig Nederland wel dra het tegenwoordig verzwakt Nederland vervangen heb ben." Wij vermelden er bij, dat de heer Bamberg, zoon van den beroemden hofmechanicustevens eenige proeven zal |geven van zijn bijzonder talent. Men weet wat voor eenigen tijd van de Gebr. Davenport verhaald werd. Wel nu, ook de heer Bamberg laat zich op een stoel stevig vastbinden; daarna ontdoet hij zich geheel zonder eenige hulp weder van zijne boeien, terwijl het licht niet uitge- bluscht wordt. (Zie achterstaande advertentie.) Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen 121 tot 127 volwassen personen en 59 tot 74 kinderen. De sneltrein van 2 uren 35 min. van Utrecht naar Arnhem is Donderdag, even boven Utrecht, gederail leerd. De locomotief stortte in een slooteen bagagewagen en twee rijtuigen zijn totaal omgeslagen en op de locomo tief geworpen; van de andere rijtuigen, die den trein uit maakten zijn de meeste in het zand terecht gekomen. De reizigers hebben geen letsel gekregen. Alleen een conduc teur die in den goederenwagen plaats hadheeft zich ernstig aan de hand bezeerd. Dit ongeval is toe te schrijvenvol gens ooggetuigen, aan den slechten toestand der dwars liggers waarvan sommigen bijna geheel moeten vergaan zijn. H. M. de koningin van Zweden wordt in Juli op het Huis de Pauw gewacht. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben den 21sten Mei vastgesteld de lijst der hoogstaangeslagenen, bedoeld bij de artt. 72 en 84 der wet van 4 Juli 1850 (Stbl. N°. 37), regelende het kiesrecht en de benoeming van afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal. Het getal hoogstaangeslagenen beloopt 206. Aan het hoofd daarvan is geplaatst Z. K. H. prins Erederik der Neder landen, wiens aanslag bedraagt ƒ18,142.305. Dezer dagen had in de smaakvolle zaal der zangschool van Duprez te Parijs eene gala-voorstelling plaats. De heer Crémieux had eenige vrienden genoodigd tot het bijwonen van de eerste uitvoering eener operette: Enfermez-la", woorden van den heer P. Terriermuziek van Max Silvy. Bei den vonden veel bijval en de jeugdige artisten werden terug geroepen, waaronder Mile. Eides de Vries, //eene nieuwe star, die zich als eene andere Malibran aan den zanghemel vertoont," zooals een der Eransche muzikale bladen zich uitlaat. Zooals men weet is Mile. Eides de Vries eene dochter van de bekende zangeres Kosa de Vries-Van Os. De Staatscourant deelt eenige bepalingen mede van den minister van oorlog, ter uitvoering van het kon. be sluit betrekkelijk de vereenigingen tot vrijwillige oefening in den wapenhandel. In Augustus en September zullen weder eenige troe pen in de legerplaats bij Zeist kampeeren. Te Groningen zal eene réunie plaats hebben van oud-leerlingen der landhuishoudkundige school. Noch de stedelijkenoch de provinciale regeering geven eenig blijk van belangstelling in die reünie. Zelfs de aanvrage om sub sidie tot het houden eener landbouwtentoonstelling is van de hand gewezen. In den gemeenteraad te N ij m e g e n werd onlangs voorgestelddat de stukkendie in den schouwburg opge voerd zouden worden, aan de goedkeuring van den bur gemeester zouden worden onderworpen. Het voorstel werd echter verworpen met 13 tegen 4 stemmen. In de Prov. Noordbrab. Cour. wordt zeer in't breede betoogd, dat uilen en andere nachtvogels, ondanks hun akelig gekerm, hoogst nuttige dieren zijn. Zij leven uit sluitend van het langs den grond kruipend ongedierte. De matigste berekeningen hebben bevestigd, dat een kerkuil meer dan 6000 muizen in een jaar voor zijn voedsel ver slindt om niet te spreken van de menigte sprinkhanen nachtkerfdieren, enz. Wij willen dus voortaan alle uilen met vrede laten. Te Amsterdam heeft gisteren de plechtige onthul ling plaats gehad van het gedenkteekenter eere van de tooneelspeelster Suzanna Nanetta Sablairolles, op de Oos- ter begraafplaats aldaar opgericht. Yoor de te Zwolle vaceerende betrekking van sub stituut-griffier bij de arrondissementsrechtbank (salaris ƒ800) hebben zich tot heden niet minder dan 74 sollicitanten op gedaan, waaronder één kantonrechter. Woensdag voeren eenige lieden in den nacht bij Pan- nerden op den Bijn. Hun schuitje was volgeladen met var kensblazen. De rijksambtenaren, nieuwsgierig als ze zijn, wilden wel eens weten, waarom men juist in het duister zulke artikelen transporteerde. Bij hunne nadering wer den de blazen haastig overboord geworpen. Geen wonder want bij het opvisschen bleek later, dat ze 160 kannen spiritus inhielden van 82° sterkte. Sommigen zullen zich misschien herinneren, dat de heer L. P. Mongruel in het vorig jaar te Amsterdam, Arnhem, Zutfen en elders proeven heeft gegeven van eene zoogenaamde atmospherische verlichtingaldus ge naamd omdat men uit de dampkringslucht het brandbaar en lichtgevend gas trekt. Hij heeft thans, naar wij ver nemen, in de kanongieterij te 's-Gravenhage zijne methode, om den dampkring bij de verlichting te gebruiken, toege past en daar een 30 a 40tal lichten doen branden. Later heeft hij eene andere toepassing op dezelfde schaal in wer king gebracht in de nieuwe stoomzagerij van de HH. Leem bruggen en Yan Seldam te Amsterdam. De uitvinder is thans voornemens door een wetenschappelijk lichaitmwaar schijnlijk de Leidsche faculteit van natuur-wetenschappen uitspraak te laten doen. De prijs van het nieuwe licht be draagt slechts 2,50 a ƒ3 per 1000 kub. voeten gas, waar door deze lichtstof in hooge mate aanbevelenswaardig wordt inzonderheid voor kleine gemeenten, omdat daarvoor de oprichting van kostbare fabrieken niet wordt vereischt. Wij ontvingen een schrijven uit Paramaribodd. lMei, waaraan wij het volgende ontleenen: De gezamenlijke uitvoer in het eerste kwartaal van dit jaar heeft bedragen 5,985,561 suiker, 180,732 S kakao, 159,660 katoen, 161,219 gall, melassie en 30,1651/2 gall, rum; van hetwelk naar Nederland 2,179,104 suiker, 85,300 kakao, 78,325 ffi katoen, 87,051 gall, melassie en 16,570 gall, rum, benevens 62 ps. vierkant hout, 779 arrowroot, 594 vischlijm, 3420 oud koper en 149 f£ oud lood. Zondag-avond is op de rivier een groot ongeluk gebeurd. Zeker door de onachtzaamheid des kapiteins van den kolo nialen schoener Saramaccadaar deze geen lantaren in den mast had hangen, zooals het voorschrift luidt, laveerende de rivier Suriname op, is de Eransche stoomboot Guyane, die de mail van hier naar Cayenne overbrengt, regelrecht in den schoener gevarenzoodat deze bijna onmiddellijk ge zonken is. De kapitein4 matrozeneen militair en een chi- nees en eene vrouw hebben zich nog kunnen reddenhetzij door aan boord van de Guyane over te springen, hetzij in de boot van het stoomschipmaar de vrouw des kapi teins viel in de rivier en verdronk; drie andere vrouwen, die beneden reeds lagen te slapen, vonden ook den dood. De toppen der masten van den schoener zijn bij laagwater te zien en er worden maatregelen genomen om die, zoo mogelijk, op te halen. Peuisen. Als een bewijs voor de snelle vervaardiging van laken, wordt in een Duitsch blad het volgende mede gedeeld. Een heer ging een weddenschap aan om 6000 thalerdat van de wol van een schaapdat des morgens te 5 uren geschoren werdreeds des avonds te 9 uren een jas zou gereed zijn. Des middags te 4 uren had de wol reeds alle bewerkingen ondergaanwas in laken veranderd en den kleedermaker ter hand gesteld. Twintig minuten over zessen had de wedder zijn jas reeds aan en verscheen hiermede onder een talrijk gezelschap. De beide schapen, waarvan de wol ter vervaardiging van het kleedingstuk gestrekt hadwerden gebraden en met een vat bier aan de werklieden geschonken. In den tijd van 13 uren en 20 minuten was alles afgeloopen. Een zonderlinge zelfmoord had den 18den te Konings bergen plaats. De doodgraver van het Altrossgartsche kerk hof, een 83jarige grijsaard, schoot zich dood om te voor komen dat zijn lijk elders begraven werd dan op het kerkhof waar hij zijn leven lang had dienst gedaan. De gemeente toch had besloten om dit kerkhof te sluiten en eerlang de lijken op een ander nieuw aangelegd kerk hof te doen begraven. De oude man heeft, vóór daarmede een aanvang werd gemaakt, zich van het leven beroofd. Napoleon heeft den koning op nieuw dringend laten noodigenten gevolge waarvan Z. M. in de volgende week voor 10 dagen naar Parijs vertrekt. Ter eere van den czar werden er ten hove een luister rijk diner, een niet minder luisterrijk souper, eene schouw burgvoorstelling en eene revue te Potsdam gegeven. Sommigen beweren, dat de vijandige artikelen in de De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 66°, des avonds te 8 uren 62°, te 10 uren 58®, WindN. W. Donderdag morgen te 5 uren 56°, te 8 uren 62°, Z. W., *8 middags te 12 uren 70°, 's namiddags te 4 uren 72°, Z. W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2