De 'Academische Bibliotheek alhier heeft van den heer J. C. Hacke. van Mijnden ten geschenke ontvangen een exemplaar zijner vertaling van Dante's Helmet de platen van Gustave Doré. Onder de boekenonlangs voor de bibliotheek op de auctie Radink te Amsterdam aangekocht, bevindt zich een Spaansch werkje, te Brussel gedrukt in 1589waarin twee merkwaardige tractaten vervat zijndoor Spaansche bevelhebbers geschrevenhet eene van Francisco de Valdes, den bekenden belegeraar van Leiden, over de militaire waardigheid van //Sargento mayor"; het andere van Don Sancho de Londonno, over de verbetering van het krijgswezen. Het laatste berustte in HS. op de Leid- sche bibliotheek en werd tot nu toe voor onuitgegeven gehouden. Gisteren is iemandterwijl hij naar de kerk ging plotseling op straat door eene beroerte overvallen. HH. KK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Marie woonden gisteren de godsdienstoefening te Wasse naar bij en vertrokken heden naar Zwitserlandom in 't begin van Juli terug te keeren. De minister van koloniën heeft tot leden der com missie, belast met het in dit jaar in Nederland afnemen van het examen voor ambtenaren bij den burgerlijken dienst in Ned. Indië, benoemd de volgende heerentot lid en voorzitter Mr. A. J. Swart, lid in den Raad van State; tot leden L. Droogleever Fortuynleeraar aan de hoogere burgerschool te RotterdamMr. S. KeyzerJ. R. P. F. Gong grijp, Dr. A. W. T. Juynboll en J. J. Meinsmaleeraren aan de instelling voor onderwijs in de Indische taal-, land en volkenkunde te Delft; Dr. H. W. Schroeder van der Kolkleer. aan de h. burgersch. te DeventerMr. J. L. de Bruyn Kops, hoogl. aan de polyt. school te Delft; Dr. M. P. Lindoinspect, van het lager onderwijsK. Mars leer. aan de h. burgersch. te Gouda; W. J. A. Nieuwenhuisen oud-ingenieur der 1ste kl. in Ned. Indië; Dr. A. van Oven, leer. aan de h. burgersch. te Dordrecht; H. Kleyn v. d. Poll oud-resident op Java; Dr. J. PijnappelGz., Dr. T. Roorda, Mr. M. W. Scheltema, Dr. P. J. Yethallen hoogl. aan de rijksinstelling voor onderwijs in de Ind. taal-, land- en volkenk., en H. C. Rogge, leer. aan de h. bugersch. te Lei den; A. van Vierhouten, huisonderwijzer; H. A. F. de Vogel, oud-controleur der 2de kl. op Java; C. Wiggers, oud-resident op Java; en tot lid en secretaris Dr. D. J. SteynParvé, inspect, van het middelb. onderwijs. De audiëntie van den minister van binnenl. zaken zal Zaterdag a. s. niet plaats hebben. Men zegt dat de wet op het hooger onderwijs reeds "bij den Raad van State aanhangig is en weldra bij de Staten-Generaal zal worden ingediend. Omtrent den inhoud is vooralsnog niets bekend. Alleen weet mendat de nieuwe wet ontworpen is door den minister van binnenlandsche zaken met den referendaris Mr. H. Vollenhoven, zonder eenige andere medewerking. De heer Van der Made heeft met cijfers aangetoond dat voor den overgang aan den Moerdijk de inrichting van stoomvlotten eene uitgaaf zoude vorderen van ƒ2,960,000, en eene vaste brug 7,900,000terwijl daarentegen het jaarlijksch onderhoud der stoomvlotten 432,350 zoude kosten, en van de vaste brug slechts ƒ410,000. De vaste brug zal dus ƒ5,000,000 meer kosten dan de stoomvlot ten, maar daarentegen ƒ20,000 minder aan onderhoud. In een uitvoerig bericht over de Parijsche tentoon stelling in de Haarl. Courant leest menOngeloofelijk veel toeloop heeft de werkplaats van den heer M. Coster, van Amsterdamwaar niet slechts door den gewonen weetgragen Franschman of vreemden burger, maar door tal van des kundigen en geleerden de behandeling van den diamant, van zijne delving in de mijn tot zijne uitstalling in den juwelierswinkelmet de meeste belangstelling gevolgd wordt. In sommige dagbladen noemt men die werkplaats zelfs de merkwaardigste plek der geheele internationale tentoon stelling. In een ingezonden stuk in de Groninger Courant wordt met nadruk gewezen op de behoefte aan eene fabriek voor landbouwwerktuigen. Zulk eene fabriek zou zeker goede rekening maken. Het strekt ons land niet tot eere, dat het voor de beste, net en doelmatig bewerkte landbouw werktuigen nog zoo zeer afhankelijk is van het buitenland. "Verschillende Engelsche familiën zijn reeds aan het gemeentebadhuis te Scheveningen afgestapt. Bijna alle apartementen in dat etablissement, in het hotel Garni en in Zeerust zijn reeds besproken. Aan den heer Maju is vergunning gegeven om gedu rende het badseizoen te Scheveningen Fransche en Hoogduitsche blijspelen te geven in eene tent, opgericht aan het einde van het Scheveningsche kanaal. Er zwerven zoo het schijnt overal in ons land Ha- noveranen rond, zeer fatsoenlijke lieden, die zich hier wil len vestigen, liever dan in hun vaderland zich te onder werpen aan de Pruisische wetten. Woensdag 11. is te Amsterdam in het park eene algemeene vergadering gehouden van aandeelhouders in de Amsterdamsche kanaal-maatschappij onder voorzitting van Z. K. H. den prins van Oi*anje. In de omstreken van 's- Hertogenbosch blijft men klagen over den hoogen waterstand. Te Hui sen zijn twee bekende stroopers gevangen genomen, die onlangs op een rijksveldwachter geschoten hadden. Zr. Ms. stoomfregat Adolf Hertog van Nassau is gis terenmiddag met de volle batterij aan boord in het nieuwe droge dok te Nieuwediep gehaald. Naar men zegt, zijn er valsche muntbiljetten in om loop. Het Liebichsche vleeschextract isals eene der nut tigste uitvindingen voor het dagelijksch leven van den laatsten tijd, op de Parijsche tentoonstelling met de gouden me daille bekroond. Arme hondenHet is bij onderzoek gebleken, dat het gebod op het vastleggen van honden door burgem. en wet houders eerst zal mogen opgeheven worden 60 dagen nadat het laatste geval van veetyphus zich in eene gemeente heeft voorgedaan Uit een particulier schrijven blijkt, dat de berichten aan gaande het woeden der veeziekte aan Sumatra's westkust geenszins overdreven zijn. Het schijnt echter dat de ziekte van gansch anderen aard is dan die thans hier te lande heerscht. BUITENLAND. Omtrent de onderhandelingen tusschen Pruisen en Denemarken zegt men dit Pruisen wil het grondgebied van Apenrade afstaan, maar Alsen en Duppel behouden. Denemarken zal daarentegen eene schadevergoeding moe ten betalen. De debatten voor het gerecht in de zaak van de Ha- noveraansche samenzwering zullen in het openbaar gehou den worden. Frans Maurer heeft in een werk over de Nikobari- sche eilandenwaarin hij een overzicht geeft van de ge schiedenis der Deensche en Oostenrijksche kolonisatie de zer eilanden, aan het gouvernement voorgeslagen deze eilandengroep tot eene Pruisische kolonie te makenom te beginnen. De wonden der aartshertogin Mathilde zullen, zoo men hoopt, langzaam genezen. In de steenkolenmijn bij Ostrau in Moravië heeft eene ontploffing plaats gehad; 7 arbeiders zijn gedood en verschillende half verbrand en zwaar gewond. De krijgstoerustingen schijnen nog steeds te worden voortgezet. Dagelijks wordt een millioen uitgegeven voor Chasepot-geweren. De sterkte der compagnieën is thans van 70 man, maar kan binnen 48 uren op 150 man gebracht worden. Ten tijde van den Krim oorlog werd het als een wonder beschouwddat 3000 paarden in eens konden ver voerd worden; tegenwoordig kunnen de verbazende vais -seaux-écuries 20 a 25 duizend paarden tegelijk overbrengen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 83°, des avonds te 8 uren 73°, te 10 uren 65°, Wind: Z. O. Donderdag morgen te 5 uren 62°, te 8 uren 71°, Z. O., 's middags te 12 uren 79°, 's namiddags te 4 uren 74°, N. W. te 5 uren 72°, te 8 uren 70°, te 10 uren 66°, Z. O. Vrijdag morgen te 5 uren 65°, te 8 uren 65°, 's middags te 12 uren 68°, te 4 uren 67°, N. W. Duitschland. We hebben eenigen tijd geleden gemeld dat Frans Abt op 14 Mei zijn zilveren jubilé als compo nist zou vieren. Het is inderdaad een feest geweest, zoo als maar aan weinigen te beurt valt. Wij zwijgen van zoo vele deputaties, van gelukwenschingen per telegraaf, niet alleen uit alle deelen van Duitschland, van den hertog van Brunswijk en de ex-koningin van Hanovermaar ook uit andere landen. We vermelden alleen dat hij, onder on telbare lauwerkransen en bouquettenook een etui met goudstukken uit Zwitserland ontving, een zilveren bokaal uit New-York, en een aantal kostbare geschenkenwaarop een zwaluw was aangebracht. Pruisen. Dagelijks komen er berichten omtrent de reis des konings naar Parijs, maar telkens wordt die reis op een anderen datum bepaald. Het schijnt dat niet Von Bis marck maar Moltke Z. M. vergezellen zal. Oostenrijk. De kroning te Pesth zal door 12 aartsher togen worden bijgewoond. Frankrijk. Uit Parijs wordt gemeld, dat het kleine blok zilver ter waarde van 300 thaler, door de smelterij van Tarnowitz geëxposeerd, in den nacht van 16 op 17 dezer uit zaal 35 van de Pruisische afdeeling der tentoonstel ling is gestolen. De ingestelde nasporingen zijn tot dusverre vruchteloos gebleven.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2