BINNENLAND. ~BUITENLAND. De Spaarbank van onze afdeeling der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen had in 1866 2061 deelnemers. Zij ontving f 44,782.145 en gaf terug f 42,070.64. Zij heeft een schuld van 129,439.94s, waarvan zij 31/s pCt. rente betaalt. Het reservefonds is groot f 17,362.32s. De Spaarkas ontving van April tot October van 136 inbren gers 1537.65. De door de Leidsche Maatschappij van weldadigheid gestichtte hulpbank werkte uitmuntend. Aan 309 personen werd f 31335 voorgeschoten tegen 4 pCt., terwijl door de leeners werd terugbetaald f 26961.87s, be halve 864.14s aan renten. Aan de keuring op de kweekschool voor zeevaart al hier hebben gisteren 14 knapen deelgenomenwaarvan 9 geschikt zijn bevonden. Wij kunnen verzekeren dat de 14jarige jongeling, die zijne ouders verliet, uit eigen beweging Liverpool verlaten heeft en over Antwerpen heden middag in de ouderlijke wo ning teruggekeerd is. De berichten door andere bladen ver spreid zijn dus onjuist geweest. De vreugde der ouders kan men zich licht begriipen. Gisteren is do#r den procureur-generaal van het pro vinciaal gerechtshof in Zuid-Holland geconcludeerd in de zaak van de oude en nieuwe gemeente-commissie, en wel tot bevestiging van het vonnis van de arrond.-rechtbank. De uitspraak is op 9 Sept. bepaald. Ingevolge koninklijk besluit is het houden van mark ten voor wolvee weder geoorloofd, zoodat dientengevolge reeds aanstaanden Vrijdag de lammerenmarkt hier ter stede kan gehouden worden. Volgens een staat, voorkomende in de Staatscourant betreffende de veeziekte, blijkt, dat zijn aangetast in de week van 28 April tot 4 Meiin Zuid-Holland 148in Noord-Holland 11, in Gelderland 6, in Utrecht 18, in Noord-Brabant 2, totaal 185 runderen. Van 5 tot 11 Mei: in Zuid-Holland 71, in Noord-Holland 13, in Gelderland 2, in Utrecht 1, in Noord-Brabant 0, totaal 87 runderen. Van 12 tot 18 Meiin Zuid-Holland 75in Noord-Hol land 6in Gelderland 2in Utrecht 1in Noord-Brabant 0 totaal 84 runderen. De heer Van Lennep bericht in den Navorscher", dat hij met Klaasje Zevenster evenmin een historisch per soon heeft bedoeld als met den heer Van Espenblad in zijn Elisabeth Musch. De directeuren der koninklijke fabriek van stoom werktuigen te Amsterdam, de heeren Van Vlissingen en Van Heel, spannen alle krachten in tot daarstelling eener pantserinrichtiug. Het eindexamen der hoogere burgerscholen van Noord- Holland zal in Juli te Amsterdam gehouden worden. Zij die er aan wenschen deel te nemen moeten zich vóór 5 Juni aanmelden bij den heer Dr. D. J. Steyn Parvé te 's-Hage. De leerlingen van de Rijks hoogere burgerschool te Groningen, boven de 15 jaren, ontvangen thans gere geld onderricht in den wapenhandel onder leiding van een luit.-adjudant en eenige onder-officieren. Z. M. de koning heeft voor de uitnoodiging om het landhuishoudkundig congres te Breda met zijne tegen woordigheid te vereeren, bedankt. De hoofd- en verdere officieren te Breda, die, zoo als men weet, voor hun lidmaatschap van de groote sociëteit bedankten, hebben eene andere sociëteit, //La croix d'or", opgericht. In het Westland hebben aardappelen en aspergies, maar vooral de fijne vruchtboomendoor de strenge nacht vorsten zeer veel geleden. De Westlandsche scherpschuttersvereeniging zal op den verjaardag van H. M. de koningin een wedstrijd hou den, en wel op Berg en Daal onder Loosduinen. Bij Lichtenvoorde heeft een kleine boschbrand plaats gehad, doordat een paar jongens hunne pijpen tus- schen het eikenhout hadden aangestoken. De minister van financiën heeft te Maastricht aan verschillende autoriteiten audiëntie verleend. Reeds sedert geruimen tijd werden te Gouda bij verschillende logement- en koffiehuishouders jassen vermist van personen, die aldaar hunnen intrek hadden genomen. Het is aan de waakzaamheid en ijver van den waarnemen- den commissaris van politie gelukt den dader te arrestee ren, tijdens hij bezig was weder een jas in de bank van leening te brengen. De papierfabrieken te Beekbergen en Eerbeek nemen van jaar tot jaar in bloei toe. Sedert een jaar heb ben 6 fabrikanten stoommachines aangeschaft. In Anna-Paulowna-polder richt de blauwe worm in de landbouwakkers veel schade aan. In vele buitenpolders van de Betuwe is de grond voor beweiding en bebouwing nog steeds ongeschikt. Te Maasland en V laardinger-Ambacht heb ben zich weder gevallen van veeziekte voorgedaan. De tijding dat Pruisen zijne troepen uit Luxemburg naar de Badensche vesting Rastadt zal overbrengen wint meer en meer veld. Men vreest dat hieruit nieuwe ver wikkelingen zullen ontstaan. Te Mariënburg is de gewezen gezant van koning George te Berlijn, vrijheer Von Stockhausen, gevangen genomen als een der werkzaamste agenten van de Hanoversche be weging. Ook Garibaldi heeft aan de Ligue de la Paix zijn adhaesie geschonken. Niet voor Donderdag of Vrijdag a. s. zal de minister Rouher aan de kamer het Londensche verdrag en de daarop betrekking hebbende stukken mededeelen. Ook Abd-el-kader en zijne zonen worden te Parijs verwacht. De Eransche regeering heeft het gepantserd fregat schip Dunderberg gekocht. In Parijs wonen volgens de laatste telling 34,000 Duitschers. Te beginnen met den lsten Juli zullen de Britsche koloniën in Noord-AmerikaCanada, Nieuw-Schotland en Nieuw-Brunswijk één rijk vormen onder den naam van Canada. De bill tot verdere schorsing der Habeas-corpus-acte in' Ierland is voor de tweede maal in het Lagerhuis ge lezen. De overeenkomst betreffende de liquidatie der geeste lijke goederen is gesloten met het comptoir d'escompte te Parijs, en de huizen Eould (den zoon), OppenheimErrera en Erlanger. Deze vereeniging zal 430 millioen in obliga- tiën uitgeven, welke in 25 jaren aflosbaar en betaalbaar zullen zijn met goederen der geestelijkheidde vereeniging zal het bedrag aan de regeering voorschieten. LEIDEN, 28 Mei. Bij Zr. Ms. besluit is tot plaatsverv. kantonrechter te Goes benoemd Mr. J. G. de Witt Hamer, proc. bij de arr.-rechtb. aldaar, en de heer Stepban Creutz, gepensioneerd kapit. der artill. te Nijmegen, in den Nederl. adel ingelijfd met den titel van baronovergaande op al zijne wettige afstammelingen, zoo mannelijke als vrouwelijke. Verder heeft Z. M. den 2den luit. A. H. Benjaminsvan het wapen der artill. van het leger hier te lande, overgeplaatst bij het wapen der artill. van het leger in Oost-Indië, en den 2den luit. W. F. Rappard, van het wapen der artill. van het leger in Oost-Indië, overgeplaatst bij het wapen der artill. van het leger hier te lande. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 uren 6-1°, des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 54°, Wind: Z. W. Dinsdag morgen te 5 uren 52°, te 8 uren 57°, Z. W., 's middags te 12 uren 73°, 's namiddags te 4 uren 72°, Z. W. Pruisen. Prins Oscar van Zweden is thans incognito als graaf Rosenthal te Berlijn, en heeft bij den koning gedineerd. Roumanie. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de autoriteiten der verschillende gemeenten eene cir culaire gezonden om de winkels der Israëlietische kooplieden te sluiten en hen zeiven over de grenzen te zettendaar ze aanleiding gaven tot oproerige bewegingen van niet- Israëlieten. Men moet niet vergetendat de vorst een prins van Hohenzollern isdus een Pruisdus het middeleeuwsch beginsel ten aanzien der Israëlieten toegedaandat nog in Pruisen beleden wordt. Oostenrijk. De Weenerbladen geven uitvoerige beschrij vingen van de wijze waarop de ongelukkige aartshertogin Mathilde in brand is geraakt. Men vermoedt dat hare klee deren vlam hebben gevat door het ontbranden van een lucifer die op den grond lag. Haar toestand is nog niet zeer geruststellend. Erankrijk. Keizer Napoleon moet aan prins Karei van Roumanië zijn leedwezen te kennen gegeven hebben over de vervolgingenwaaraan de Israëlieten in Moldavië bloot staan. Engeland. De heer Disraëli heeft gisteren in het Lager huis medegedeeld, dat de regeering aan de koningin had aanbevolen den fenian Burke gratie van de doodstraf te verleenen. Italië. Prins en prinses Napoleon zijn te Turijn met groot gejuich ontvangen. Denemarken. Te Kopenhagen is het zilveren huwelijks feest van den koning en de koningin met grooten luister gevierd. Rusland. De nieuwe ambassadeur te Konstantinopelge neraal Ignatieffheeft den sultan verzekerd, dat Rusland gee-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2