hier ter stede in het vorig jaar 9 onderwijzers telde, ééne onderwijzeres en 104 leerlingenwaaronder 36 van het vrou welijk geslacht. Van de volkszangschool en burgerzangschool der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen werd door 169 en 161 leerlingen gebruik gemaakt. Op de gymnastiekschqol ontvingen 100 leerlingen onderwijs behalve 300 leerlingen van de openbare scholen. Het aantal studentenin Leiden studeerende, bedroeg 513. Aan de rijksinstelling van on derwijs in de Indische taal-, land- en volkenkunde werden in September 34 studenten ingeschreven. De aanbesteding der werken ten dienste der Alge- meene Rekenkamer te 's-Hage is aan den heer S. van der Kamp alhier gegund. Sedert eenige dagen wordt alhier de 14jarige zoon uit een achtingswaardig gezin vermist. Wij vernemen zoo juist, dat de jongeling ontdekt en gevat zou zijn op een schip te Liverpool, waar hij plaats genomen had naar New- York. De studenten iu de godgeleerdheid alhier hebben een adres aan de synode gezonden om meerdere gelijkheid te verkrijgen in de eischen voor de proponents examenswelk adres door de hoogleeraren der faculteit is ondersteund. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 170 tot 199 personen. Op het raadhuis te Delft is eene niet onaanzienlijke collectie oudheden bijeengebracht, die meerendeels op de stad betrekking hebben. Eerlang deelen wij daarvan wel licht iets naders mede, thans vermelden wij alleen dat deze verzameling vermeerderd is met twee voorwerpen, die geschonken werden door een tweetal ingezetenenzijnde een zeer merkwaardige haardsteen en eene keurig van klei geboetseerde buste van Dr. C. Is. 's Gravesande, die in de 17de eeuw te Delft leefde. In de laatste zitting van den gemeenteraad te Schie dam is een voorstel gedaandat nader in behandeling zal worden genomenom namelijk een adres in te dienen aan de Tweede Kamerstrekkende tot niet aanneming van het voorstel van den heer De Brauw. XJit verschillende plaatsen van ons land en ook uit de gemeenten in den omtrek komen berichten omtrent de strenge nachtvorsten. Op sommige plaatsen is het aardap- pelenloof geheel zwart gevroren. De te veld staande vruch ten hebben veel geleden. Yan de 11 personen die het examen van hulpapothe ker hebben afgelegd zijn er 5 toegelaten. Te Pijnakker en te Nootdorp is de veeziekte weder uitgebroken. De runderen zijn aanstonds onteigend en afgemaakt. Het stoomschip //De Valk" is van Birkenhead terug gekeerd en heeft op reis naar den Helder eenige avarij bekomen. Men schrijft uit Maastricht: Binnen kort zal een ambtenaar van den burgerlijken standtevens oud-burge meester uit eene gemeente in de omstreken terecht staan wegens knevelarijen. Hij hadzoo men wilop zich geno men de registers van den burgerlijken stand gratis te hou den. Van tijd tot tijd schreef hij de sterftegevallen .niet op en bovendien liet hij zich allerlei honoraria welgevallen waarop hij geen recht had. In den gemeenteraad te Deventer is thans het opstel van den hoogleeraar Van Pesch in de Dev. Cour. aan de orde. Men meldt ons uit 's-Hage, dat eene motie over de handelwijze van den gouverneur-generaal in aantocht is. Men verneemt bij geruchte, dat ons gouvernement aan den heer Laird te Birkenhead heeft opgedragen nog een ramtorenschip en een monitor te bouwen en wel bin nen 9 maanden. Het prov. gerechtshof van Zuid-Holland heeft J. Kooi man van Giessen-Oudekerk ter dood veroordeeld wegens brandstichting. Op de vergadering van christ. nationaal onderwijs te Leeuwarden is eene motie aangenomen, waarbij verklaard wordt, dat de vergadering met blijdschap het wetsontwerp begroet, door den heer De Brauw ingediend. De honden te Haarlem en omstreken zijn aan ban den gelegd. De publieke verkoopingen van bloembollen te Hil- legom hebben f 180,000 opgebracht, de buitenlandsche verzendingen niet medegerekend. Hollandsche veehandelaars koopen in de noordelijke provinciën zooveel vee op als ze maar krijgen kunnen. Op sommige dagen werden te Blokzijl meer dan 100 stuks afgeleverd. Elders werd voor middelmatige beesten soms f 200 betaald. De heer Mr. T. M. C. Asser heeft zijn ontslag ge nomen als lid van het uitvoerend comité der internationale vereeniging van sociale wetenschappen. De HH. Hoogen en Andries uit Brussel hebben aan de Delftsche poort te Rotterdam eene inrichting daargesteld om de stad van goedkoop zuiver drinkwater te voorzien. Het onzuivere water wordt uit de sluis in een reservoir opgepompt en vloeit dan naar 6 filterswaarna het water uit een ander reservoir geheel gefiltreerd wordt opgepompt. De //Duitsche Bazar" is zeker een der meest verspreide tijdschriften van Europa. De oplaag van dit tijdschrijft bedraagt thans meer dan een half millioen exemplaren. Zooals men weet, is //De Gracieuse" de Nederduitsche editie van den Bazaren wanneer men in aanmerking neemt dat van dit damestijdschrift 7000 exemplaren alleen in ons land worden verkochtdan kan men eenigermate berekenen hoe groot naar evenredigheid de Eransche en Engelsche edities zullen zijn, om van de Spaansche, Poolsche en an dere uitgaven niet te spreken. Zooals men zich herinneren zal, heeft de redactie van De Gracieusein vereeniging met de redactie van den Duitschen Bazar, eene prijsvraag uit geschreven voor vrouwelijke handwerken. Het verheugt ons te kunnen meldendat vele Nederlandsche dames zich op gewekt hebben gevoeld om naar de uitgeloofde prijzen van f 875, f 525, f 350 en vijf van minder waarde mede te dingen. Er zijn 65 handwerken ingezondenwaaronder zeer prachtige en keurig bewerkte, die zeker te Berlijn, waarheen alles is verzondeneen gunstigen indruk zullen maken. Den uitslag der beoordeeling deelen wij later mede. BUITENLAND. Berichten uit Hanover luiden zeer weinig gerust stellend. Bij twee bankiers is beslag gelegd op 60,000 thlr. van het privaat vermogen van koning George, die heime lijk tot aanwerving van troepen besteed moesten worden. Echter zegt een Berlijnsch blad, dat de bankier Meyer aanstonds in vrijheid is gesteld. Bij de gravin Wedel, wier gemaal tot de omgeving des konings behoort, heeft eene huiszoeking plaats gehad. Een officier, die aan het hoofd van een werfcomitó te Hildesheim stond, is ont vlucht. Een koerier van het hof te Hietzing liep te Rum- penheim in 't oog en werd door de politie te Erankfort aangehouden. Men vond bij hem een groot aantal brieven op ingenieuze wijze voor een deel verborgen, welke voor koning George en zijn raadslieden zeer compromittant zijn. De aangeworvenendie deels gevlucht, deels gearresteerd zijn, moesten zich naar eene aangewezene verzamelplaats in Nederland begeven, om aldaar een legioen te formeeren. Graaf Von Bismarck zal zich in 't begin van Juni naar zijn nieuw aangekocht groote landgoed Varzin in Pom- meren begeven. Koning George van Griekenland heeft van den ko ning van Pruisen de orde van den Zwarten Adelaar ont vangen. Het aanbod om Waldeck aan Pruisen af te staan schijnt van de hand te zijn gewezen. De aartshertogin Matbilde, dochter van den aarts hertog Albrecht, heeft door het vlam vatten harer klee deren belangrijke brandwonden bekomen. Het getal adellijke personen van het mannelijk ge slacht bedraagt in Oostenrijk 211,410. Hiervan behoorden op 1 Januari 11. 4640 tot den militairen en 266 tot den geestelijken stand. Men verwacht dat de Croatische landdag zal worden ontbonden en nieuwe verkiezingen zullen worden uitge schreven, terwijl de kroningsdeputatie door comitaten be noemd zal worden. Aan de vestingwerken van Weenen werken een groot aantal vrouwen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te B uren 48°, des avonds te 8 uren 44°, ie 10 uren 40°, Wind: N. O. Zaterdag morgen te 5 uren 40°, te 8 uren 45°, N. O., 's middags te 12 uren 56°, 's namiddags te 4 uren 62°, Z. O. Belgie. Te Gent is Zondag 11. het eeuwfeest van den H. Macarius met een schitterenden optocht gevierd. Bijzon dere opmerking verdiende de groep der studenten van het collegie van St.-Barbara, den triomf van den H. Lodewijk van Gonzaga voorstellende. Pruisen. Mag men een schrijven uit Noord-Duitschland aan een Oostenrijksch blad gelooven, dan gaat Pruisen met allen spoed voort zich te wapenen. Aan de zuidwes telijke grens worden troepen geconcentreerd. De dagbladen zijn verzocht te zwijgen over hetgeen in de vestingen Keu len en Trier voorvalt. Binnen 6 weken moeten 36 rijtui gen gereed zijn tot het vervoeren van geneesmiddelen ten be hoeve van het leger. Te Rendsburg zijn 50 a 60 vrouwen gevraagd voor het vervaardigen van patronen. Het leger zou binnen 14 dagen op voet van oorlog gebracht kunnen worden. Alle telegrammen uit Duitsche plaatsen worden in het centrale bureau onderworpen aan eene strenge censuur. Oostenrijk. De kroning des keizers zal tusschen 8 en 12 Juni plaats hebben, en de reis van den keizer en de keizerin naar Parijs kort daarna.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2