f N°. 2237. Maandag A". 1867. 27 Mei. Prijs dezer Courant. Deze Couraut wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 ra., 6 u. 9 ra.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 a., overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Binnen- Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m. overige dagen nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. Van Leiden naar Gouda Zondag 7 u., overige dagen 5 u. 30 m. en 1 u. 45 ra. Van Gouda naar Leiden: Zondag 4 u. 45 m., overige dagen 10 u. en 5 u. 30. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 'snam. te 3 u.; van Amsterdam (Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Zondags buiten dienst. In de N. Rott. Cour. kwam een ingezonden stuk voor van eene zeer vertrouwde hand", betreffende het ontslag van den heer Keuchenius. Wij lezen daarin het volgende //Wij zijn in staat ten plechtigste te verzekeren, dat door den heer K. noch officieel noch officieuseenige stappenhetzij schriftelijkhetzij mondeünggedaan zijn om tot den rang van vice-president van den raad van N.-I. te worden benoemd. De heer K. heeft de benoeming van den heer Loudon tot vice- president van den raad van N.-I. afgewachten eerst toen ver scheidene dagen daarover verloopen warenzich officieel in zijne hoedanigheid van Indisch ambtenaar tot den minister van koloniën gewend om dezen indachtig te maken, dat het hem verleende tweejarige verlof onder ultJ. Juni 1867 geëindigd was. Daarbij werd overigens niets, volstrekt niets gevraagd. De heer Trakranen verlangde toendat de heer K., voor het geval dat hij met behoud van zijn^recht] op][vrijen overtocht naar Indië wenschte terug te keeren, daartoe een officieel ver zoek indiende bij den min. van koloniën. De heer K., hierin eene poging bespeurende om hem uit de kamer te verwijderen, heeft zulks wijselijk geweigerd, onder opmerking, dat in zijn officieel schrijven, waarbij hij den minister op het ten einde loo- pen van zijn Indisch verlof indachtig maaktereeds de wensch om naar Indië terug te keeren lag opgesloten. Weinige dagen later vernam de heer K. uit de Staats-Courantdat hij uit 's lands dienst ontslagen was. Yijf dagen;jnoesten nog voorbij gaan, vóór dat de heer K. van dat ontslag schriftelijk mede- deeling ontving van den minister van koloniën. //Zóó behandelt dit ministerie de hoogste ambtenaren uit den Indischen dienstdie den moed gehad hebben als volksvertegen woordigers op de bestaande verwarring jin koloniale zaken de aandacht te vestigen. //Het door den minister van koloniën geprovoceerde besluit van ontslag is in elk geval een hoogst onwettig besluit, daar de heer K., zoo ook al de minister bezwaar maakte hem naar Indie te doen terugkeeren, recht had op verlenging van zijn verlof voor zoo lang zijn mandaat als volksvertegenwoordiger duurt. Dit recht, ofschoon bij eene in het Indisch Staatsblad opgenomen verordening hem gewaarborgd, is hem willekeurig en op de meest krenkende en onkiesche wijze ontnomen." De heer Keuchenius verklaart zelf in de N. Rott. Cour. van heden, dat het artikel in het Haagsche Dagblad//vol van onwaarheid" is, doch dat hij het ingezonden stuk in de N. Rott. Cour., waaruit wij een en ander mededeelden, geheel onderschrijft." De //Times" schreef dezer dagen in een opstel over de conferentie: //Zoo lang het handhaven van de goede orde in Europa feitelijk rust in de handen der souvereinen, in plaats van in die der volkenzoo lang de volken zich als schapen door hunne bestuurders laten leiden, hetzij naar de weide, hetzij naar de slachtbank; zoo lang valsch eer gevoel en romantische nationaliteits-verzuchtingen voldoende zijn om den geest van het kalmste volk in vuur te bren gen zoo lang de kunst van vernielen meer wordt beoefend dan de vreedzame kunstenbezitten wij geen vasten waar borg, dat geen nieuw Luxemburg zal gevonden worden in de eene of andere nietige vestingen eene nieuwe oor zaak tot kwetsing der nationale gevoeligheid in een ander half vergeten tractaat of een ander half onbekenden staat. Zoo lang de volken niet besluiten, hunne zaken derwijze te regelen, dat men de zekerheid verkrijgt, dat zij ook in het vervolg den vrede zullen handhavenis slechts de eer ste stap op den wreg des vredes gedaan." In Engeland bestaat reeds sedert jaren de zoogenaamde Peace Society. Haar doel is om door alle geoorloofde mid delen den verderfelijken krijg te weren en zoo mogelijk te vernietigen. Zij geeft maandelijks uit de Herald of Peace. Thans is in Frankrijk door den Temps de Ligue de la Paix in het leven geroepen. Het blad stelt voor een internationaal vredeverbond op te richten. Het nam dezer dagen in zijne kolommen eene formule op, die reeds door duizenden onderteekend is. Deze luidt als volgt: //De ondergeteekendenop standvastige wijze bereid om de onafhankelijkheid van den vaderlandschen grond te handhaven indien zulks wordt vereischt, maar eveneens van eerbied door drongen voor de niet minder heilige zelfstandigheid der andere natiën, daarenboven 'overtuigd dat de oorlog niet zou kunnen uitbreken zonder dat de ware gevoelens der volkeren werden miskend en vertrapt, verklaren met alle macht ieder denkbeeld te verwerpen waaruit zou kunnen blijken dat zij een vredebreuk wenschten, die voor gansch Europa het sein der schrikkelijkste onheilen zoude zijn. Zij beroepen zich te dezen opzichte met het volste vertrouwen zoowel op de openbare meening van Frank rijk als op die van geheel Europaen voegen hunne] stemmen bij die, welke zich van alle kanten doen hooren voor het be houd van een even noodzakelijken als door overeenstemming licht te bewaren vrede." BINNENLAND. LEIDEN, 25 Mei. Uit het gemeenteverslag blijkt, dut de inrichting van vormend onderwijs voor hulponderwijzers en kweekelingen imm DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.12G. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Z. M. heeft aan Dr. J. P. Th. van der Lithdirect, en lsteu ge neesheer aan het krankzinnigengesticht te Utrecht, den titel van hooglee raar verleend en hem het geven van onderwijs in de Psychiatrie aai de hoogeschool opgedragen. Z. M. heeft de heeren J. de Koningh Cz. te Enkhuizen, H. A. van IJsselsteyn Jr. te Zierikzee en G. J. YVeyland te Groningenherbenoemd als leden van het collegie voor de zeevisscherijen en benoemd tot aspir.- ingen. voor het stoomwezen YV. Houwens; tot inspecteur der Israëlietische godsdienstscholen voor het jaar 1867 den weleerw. heer J. van J. Fera- res, opper-rabbijn der Ned. Port. Israël. Hoofdsynagoge te's-Gravenhage. Verder is aan C. Honig, gewezen officier van gezondheid n de gevange nis alhier, verleend een pensioen ten laste van den staat van/400'sjaars; en is de heer A. F. H. de Pina erkend als consul van Frankrijk te RoU terdam, op den voet van vreemd onderdaan. X

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1