volk voor het Fransche volkhij eeuwig zou duren. On danks al deze vredelievende verklaringen blijft er iets druk kends in den politieken atmosfeer. De kroonprins heeft Zondag in het gereserveerde park van St.-Cloud een wandelrit gedaan. De prins van Wallis is vertrokken om tegenwoordig te zijn bij de wedrennenprins Oscar van Zweden zal ver trekken de koning en de koningin van België blijven nog eenige dagen. De keizer van Rusland wordt gewacht tegen 2 Juni met een paar zonen, de koningin van Spanje den 20sten en de koningin van Engeland den 22sten Juni. In de zitting van het wetgevend lichaam heeft de heer Ernest Picard verlof gevraagd om de regeering te in- terpelleeren of zij voornemens is, om onmiddellijk bij de aanstaande verkiezingen voor het wetgevend lichaam en de algemeene raden, het beginsel van vrijheid voor de kiezers- vereenigingen toe te passen. Engeland. Garibaldi heeft het eere-voorzitterschap van de //reform-league" aangenomen. Op een der paarden, dat bij de Derby-wedrennen zal loopen, zijn weddenschappen aangegaan ten bedrage van een half millioen p. st. Het gebouw in de Kensington-gardens, waarvan de koningin Maandag 11. den eersten steen heeft gelegd, is een der voornaamste monumenten, welke ter eere van de nagedachtenis van prins Albert worden opgericht, en is bestemd voor nationale en internationale congressen over zaken de kunsten en wetenschappen betreflende. Het zal tevens worden gebruikt voor muzikale uitvoeringen op groote schaal. In de hoofdzaal zijn zitplaa'tsen voor 6000, op het orkest voor 1000 personen. De schade is aan den telegraafkabel slechts op kor ten afstand van Newfoundland toegebracht. De gemeenschap zal wel spoedig hersteld zijn. Berichten uit Mauritius melden, dat aldaar in Maart ruim 6000 en in de eerste helft van April 5070 personen aan gevaarlijke koortsen zijn gestorven. Moldavië. Men is zeer bezorgd voor eene ernstige be weging. De Moldaviërs verlangen eene volledige afscheiding tusschen het bestuur van Moldavië en Wallachije, en eene personeele unie onder vorst Karei. Amebika. De bevolking van de Engelsche kolonie Vic toria acht eene aansluiting aan de Vereenigde Staten hoogst wenschelijk. Japan. Men gaat hier ook vooruit. Te Yokohama ver schijnt thans eene Japansche courant, met tijdingen uit Amerika, Europa, enz. KOLONIËN. West-Indie. Wij ontvingen voor eenige dagen een brief uit Paramaribo, dd. 6 April, waaruit wij thans eerst gelegenheid hebben het volgende mede te deelen //Als men de twee groote hier verschijnende bladen, vooral de Kolonist, gelooven wil, dan gaat hier alles slecht en van kwaad tot erger. Slecht voorbereide emancipatie, slechte zorg voor de voormalige eigenaren van slavenslechte politieslecht eten enz. enz.Nu ziet het er hier wel niet best uit wat de middelen van bestaan en de levensmiddelen betreft, daar in zonderheid het volksvoedselde bananen, tot ongehoord hoo- gen prijs gestegen is, en vele werklieden leeg loopen. Bijna in elke courant dreigen koopheden met executie, als men hen niet betaalt. Doch 't is ook ongelooflijk hoeveel menschen de kolonie verlaten. Elk schip dat maar passagiers bergen kan is propvol. Dan worden ook gewoonlijk de meubelen verkocht en zeker niet voor spotprijzen. Het is schier onbegrijpelijk dat al die goederen zoo grif van de hand gaan. Als het er hier zoo slecht uitzietvanwaar dan al dat geld Heden is de presi dent van de rechtbank en de koloniale staten ook vertrokken tot herstel van gezondheid. Yan de komst van den nieuwen gouverneur Idsinga hoort men nog niets, 's Lands oorlogstoom schip Bommelerwaard was haast verloren geweest. Op een zee reisje kwam het op een modderbank terecht. Na eenige dagen gezeten en ballast en kanonnen uitgeworpen te hebben, is het door een Fransche stoomboot afgehaald en ligt nu in reparatie. Ons stoomschip de Bommel was er ook wel heen geweest, doch had geen kracht genoeg om zijn confrater te redden. De Oostindievaarder Ottolina was ook bijna weg geweest. Dit schip namelijk, volgeladen met O.-I. producten, kreeg bij de Wester-eilanden een zwaar lek, en moest voor den wind naar deze rivier, Suriname, afhouden; doch te veel diepgang heb bende, raakte het ook verward in den modder en bleef vast zitten. Alle pogingen om het af te brengen waren vergeefs, ook toen een groot gedeelte van de lading gelost en door den Marnix, kap. Wassenaar, was overgenomen. Eindelijk gelukte het toch weder aan dezelfde Fransche stoomboot die de mail brieven overbrengt, en het schip werd toen door onze stoom boot Paramaribo naar binnengesleept. De stoombooten die wij hier hebbenal heeten er eenige yoor de zee gebouwdhebben zeer weinig krachtterwijl de Yice-Admiraal Eijk bovendien zoo hobbelt, stampt en stoot, dat een mensch er kwalijk van wordt. Er liggen hier nu weder eenige schepen in lading, en aan den vervoer van suiker en mqjasse schijnt geen gebrek te zijn." HANDEL. 0FFICIEELE BERICHTEN. Bevallen K. de Haas, geb. Veere, Z. M. van Hoorn, geb. Rijgersberg, D. E. J. Hennink, geb. Schouten, Z. S. Noijengeb. Van Egmond, Z. S. van Tongeren, geb. Segaar, D. J.Hannaart, geb. Serdijn, Z. J. Ansemgeb. HakkertD. W. van Us, geb. Van der Heul, D. J. W. Kok, geb. Jong, Z. W. van der Velden, geb. Westhoeve, Z. J. C. van Putten, geb. Swanenburg, Z. A. J. Ouwerkerk, geb. Bakker, D. E. J. Hensing, geb. Van Beek, D. Overleden: A. Vrijbloed D. 3 m. J. Delmeer Z. 20 d. G. C. Dirkse, geb. Staats 33 j. J. de Leu ruim 60 j. II. Pel, geb. Hamet, 51 j. B. van der Son 66 j. M. C. van Crimpen, wed. S. van Bel, 78 j. W. F. P. Uitenhout D. 1 j. 4 m. E. de Klerk 67 j. A. v. d. Reijden Z. ruim 7 m. H. Platteel D. 3 j. 4 m. N. Libochant 33 j. A. van Koningsbruggen 54 j. J. A. de Smit, geb. Koekoek 70 j. T. Hoogkamer D. ruim 4 m. H. J. Colpa 22 j. A. P. Scheels D. 7 ra. J. H. P. Stadhouder 26 j. D. van Latesteijn Z. ruim 3 m. C. H. Koole, geb. Bouwman, 65 j.J. Rem mers W. 72 j. M. G. ten Sande 73 j. J. M. LutD. 2 j. 6 m. W. G. Neiwold D. bijna 3 m. J. A. W. Landesbergengeb. Tiedorn, 44 j. P. Mulder, geb. Hoogedoorn 66 j. L. C. Arends D. bijna 10 m. J. du Mont Z. 18 j. A. C. Dool Z. 3 j. 10 ra. J. C. A. Vinkestein, geb. Carton, 25 j. C. van Veen D. 5 m. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 23 Mei. Voortzetting der beraadslagingen van gisteren over art. 98 (benoeming en ontslag van de officieren der schutterij) en de veelvuldige amend. De regeering had eene gewijzigde redactie van het art. voorgesteld, maar met de amend.-De Boo en Stieltjes kon zij zich niet vereenigen. De heer Thorbecke stelde o. a. een amend, voor, om geene bepalingen op te nemen aan gaande het ontslag. In gevallen van wangedrag spreekt dit van zelf en om te bevelen dat het ontslag verleend wordt op verzoek, acht hij eene beperking van de vrijheid der kroon en van het gouvernement om te ontslaan. De min. vond dat denkbeeld radicaal en meende dat Spr. in dit opzicht plus royalist que le roi was. De heer Thorbecke antwoorddedat hij dit inderdaad is en blijven zal waar de macht der kroon en van het gouvernement beperkt wordt, zonder dat dit uit's lands wetten volgten formuleert voorts zijn amend. De slotsom is dat verworpen worden de amend, van de heeren De Boo en Stieltjes, Kien en Yan Lyndenen met 47 tegen 14 stemmen wordt aangenomen dat van den heer Thorbecke, waardoor het 2de amend.-Stieltjes komt te vervallen. Art. 98 is daarop goed- gekeurd. Rotterdam 22 Mei. In de heden door de Nederlandsehe Handel-Maat- schappij gehoudene veiling van 74,580 balen Java en Padang koffie is alles verkocht in de navolgende verhouding: Preanger bruin tot geelachtig van 48% tot 55% ets. Padang van 40% tot 43% ets. Blank tot bleek van 42% tot 44% ets. Blauw van 47 tot 49 ets. W.-I. aard groen tot groenachtig van 41 tot 44% ets. Malang groen tot groenachtig van 39% tot 40% ets. Spekaard groen tot groen achtig van 38% tot 39% ets. Groen tot bleek van 40% tot 41% ets. Groenachtig van 40% tot 40% ets. Rosgroen van 39 tot 39% ets. Ter gemeente-secretarie is ad ƒ1.50 verkrijgbaar het door Burgemees ter en Wethouders op den 29sten April jl., ingevolge art. 182 der ge meente-wetaan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag wan den* toestand der gemeente over 1S66; terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke verordenin gen behoorende tot het Gemeenteblad, tegen betaling van 20 cents per vel. Burgerlijke stand van Leiden, van den 16den tot en met den 22sten Mei 1867. A. H. van der Blijgeb. De RuijterZ. P. M. Smitgeb. Leget, Z. C. J. F. van Berkel, geb. Hannaart, Z, C. P. de Graaf, geb. De Lange, D. A. Bink, geb. l'Ecluse, D. M. II. Spoek, geb. Be- sems, Z. A. Albert, geb. Devilee, D. G. F. Boogers, geb. De Munnik, Z. J. W. van Efveren, geb. Munnikhuizen], D. M. La- man, geb. Overduin, D. M. van den Berg, geb. Smit, D. J. C. Roodenburg, geb. Verhoog, Z. GehuwdA. de Ridder jm. en M. C. S. Bonte jd. P. Robijn jm. en M. E. Frankhuizen jd. W. van Biemenjm. en J. Regeer jd. B. van der Nat jm. en K. Arbouw jd. R. van Keulen jm. en J. Klok jd. J. E. Kikkert jm. en J. M. Bol jd. C. J. Dieben jm. en W. van Cazant jd. T. Bruijstens jm. en E. C. Schuurman jd. E. G. Abspoel jm. en F. J. P. Baartman jd. P. Oostveen jm. en C. E. Ouwer kerk jd. E. J. van Rijkom jm. en J. F. H. Mulié jd.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3