BINNENLAND. BUITENLAND. beloofd: tróuwe toepassing der bestaande schoolwet. Welnu, uien zij dan ook trouw in de toepassing der eischen van het examen." Het laatste bedrijf van de Luxemburgsche quaestie zal weldra zijn afgespeeld. Men verwacht dat in deze week, misschien wel heden, de gevolmachtigden te Londen voor 't laatst bijeen zullen komen om de ratificatiën van het tractaat uit te wisselen. Niet alleen de keizer van Frank rijk en de koning van Pruisen, maar ook de keizer van Eusland en de groothertog van Luxemburg hebben ge- teekend en reeds gisteren verzekerde mendat ook de akten van ratificatie van den keizer van Oostenrijk en den koning van Italië te Londen ontvangen waren. Waarlijk, de diplomatie heeft zich gehaast, Binnen weinige dagen zullen dus de artikelen van de conferentie openbaar ge maakt worden, waarna men over de verkregen resultaten met meer juistheid zal kunnen oordeelen. Inmiddels is men reeds aan de uitvoering begonnen. Maandag 11. kwam een Pruisisch officier te Luxemburg berichtendat de ontrui ming zoo spoedig mogelijk moest plaats hebben. Men ver wacht dat in het begin der volgende week de laatste man schappen van het garnizoen de vesting zullen verlaten. De keizer van Oostenrijk heeft eergisteren den rijksraad met eene troonrede geopend en daarin o. a. gezegd//Laat ons heden, nu wij een aanvang maken met de vestiging van het werk van vrede en eendrachtden sluier der ver getelheid werpen over het laatst vervlogen tijdperk, het welk aan het rijk diepe wonden heeft geslagen. Laat ons ter harte nemen wat die tijden ons leeren, maar laat ons tevens daaruit onverbroken moedkracht en wil scheppen om het rijk zijn aanzien binnenslands en tegelijk zijne macht naar buiten weder te geven. Ik vind daartoe een waarborg in de trouw mijner volken, die zich ook in tij den van den meest dringenden nood heeft gehandhaafd. Het mag niet de geheime gedachte van wedervergelding zijn, die onze schreden leidt. Eene meer edele voldoening zal ons deel zijn, wanneer het ons meer en meer gelukt om, door hetgeen wij toestaan en bevestigen, allen te genzin en vijandschap te doen overgaan in achting en ge negenheid." LEIDEN, 23 Mei. Het verslag van burgem. en weth., over den toestand dezer gem. in 1866, bevelen wij zeer ter lezing aan. Wij deelen er eerlang nog enkele bijzonderheden uit mede. De admissie-examens aan de Leidsche hoogeschool zullen op 17 en 18 Juni plaats hebben. Maandag a. s., 27 Mei, zal aan de kweekschool'alhier weder eene keuring plaats hebben van knapendie bij 's rijks zeemacht eene verbintenis wenschen aan te gaan. Wij ho pen dat velen zich zullen aanmelden. Aan goede matrozen bestaat bij de marine groote behoefte. HH. EK. HH. prins en prinses Frederik en prinses Marie, die sedert eenige dagen het huis De Pauw hebben betrokken, zullen in de volgende week naar Zwitserland vertrekken. De audientiën van den minister van marine den 20sten en van den minister van binnenl. zaken den 25stenzullen niet plaats hebben. De heer O. de Knorring heeft als gezant van den keizer van Eusland zijne geloofsbrieven overhandigd aan Z. M. den koning. Yan 20 Mei tot 31 October zullen op de stations Amsterdam, Utrecht, G-ouda, 's-Hage, Botterdam en Eoo- zendaal retourbiljetten, in direct verkeer, tot verminderde prijzen, naar Parijs, alsook biljetten in direct verkeer al leen geldig voor de heenreis naar Parijsafgegeven worden. De heeren Krelage, bloemistep. te Haarlem, zijn, gelijk men weette Parijs bekroond voor de inzending van den grootsten, altijd groenen abiesboom. Die boom is 8 Ned. ellen hoog. Yoor de verzending zijn een tweetal aan- eengekoppelde spoorwegwagens noodig geweest. In Harlingen zijn valsche tienstuiverstukken in omloop. In de vorige week zijn aan het Kralingsche veer 929 zalmen aangebracht. De HH. Yan Meukeren te Eotterdam en Yerster te Boxtel hebben concessie gevraagd tot het aanleggen van een spoorweg van Boxtel naar Cleef. De zakkenrollers hebben niet het minst te 's-Hage van de kermis geprofiteerd. Ze ontfutselden een boer uit Pijnakker een beurs met f 50, een heer op den Yijverberg een gouden horloge, een paar dienstmeisjes hare zilveren knipjesenz. enz. De Staatscourant bevat het volgende overzicht van den stand der veeziekte, gedurende de week van 511 Mei 1867, in het arrondissement Leiden: Ten noorden van den Bijn zijn twee gevallen te Wou- brugge voorgekomen; ten zuiden van den Eijn één geval onder Boskoop. In het arrondissement zijn van: 2127 April aangetast 53, gest. 3, afgemaakt 45; 28 April tot 4 Mei u 33, 0, 33; 511 Mei 3, 1, 2. Eene vrijwillige inschrijving te Deventer heeft on geveer 2000 opgebracht, waarvoor men thans, 2maalper weekaan minvermogenden soep uitdeelt. Men verwacht dat de ministers van oorlog en finan ciën Yenlo, Eoermond en Maastricht zullen bezoe ken om eene beslissing te nemen aangaande de slechting der vestingwerken. Wij doen hier tevens nog opmerken, dat de optocht, door de sociëteit Momus te Maastricht gegeven, juist uit 11 groepen bestaat. Elf is het getal dier vereenigingover eenkomstig haar naam. Waarschijnlijk zal de optocht Zon dag a. s. herhaald worden. Men heeft te Eotterdam bij het graven van de fundamenten van eene kapel, die op de begraafplaats te Crooswijk zal worden gebouwd, de overblijfselen gevonden van eene Joodsche begraafplaats uit de 17de eeuw. Het prov. gerechtshof te Arnhem heeft de I7jarige leerling-modistewegens poging tot vergiftiging en diefstal veroordeeld tot eene 5jarige tuchthuisstraf. Het prov. gerechtshof te 's -Hertogenbosch heeft de 3 Dusseldorfsche valsche munters schuldig verklaard aan het namaken en uitgeven van valsche muntbiljetten en veroordeeld ieder tot eene tuchthuisstraf van 15 jaren. De Arnh. Courant van gisteren en heden vestigde de aandacht op den Paris- Guidedie verschijnen zal. Het lste deel ligt reeds voor ons en wij bevelen ieder aanhet bij een onzer boekhandelaren in oogenschouw te nemen. Maandag 11. zijn in den nacht onder O o s t w o 1 d in de weide geslacht twee schapen. De plegers van dezen diefstal hebben alles medegenomen, behalve het ingewand. Het moet een aandoenlijk gezicht geweest zijn, toen men den volgenden ochtend twee lammeren vond, bij een der geslachte schapen behoorende, die men niet dan met veel moeite van die achtergelaten gedeelten van 't lichaam hun ner moeder kon verwijderen. De liedertafel //Eottes mannenkoor" zal in Juli te Eotterdam een volksconcert geven. Nu heet het weer, dat de kroonprins en prinses van Pruisen niet kwamenomdat zij niet in Parijs willen zijn als het tractaat van de Londensche conferentie in het wet gevend lichaam besproken wordt. Tevens wordt verzekerd dat de keizer van Eusland niet over Berlijnmaar met een eskader naar Frankrijk zal komendat gedurende zijn ver blijf te Cherbourg gestationneerd zal blijven. De sultan zal een gevolg medebrengen van ongeveer 500 personen. Zijne Ottomanische majesteit mocht vooraf wel een hotel zenden voor zooveel logé's. Het regent open brieven en manifesten over den vrede. De studenten van Berlijn schreven er een aan die van Frankrijk, waarop de studenten van Straatsburg hebben geantwoord. Prof. Fichte te Stuttgardt schrijft, dat wan neer de vrede afhing van de gevoelens van het Duitsche Z. M. de koning heeft benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon M. C. de Vries Jz., gravenr, te Amsterdam. Voor de koninkl. benoemingen bij het leger en de verleende pensioenen aan hoofd- en verdere officieren moeten wij ditmaal verwijzen naar de grootere bladen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 50°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40°, Wind: N. W. Donderdag morgen te 5 uren 43°, te 8 uren 43°, Z. W., 's middags te 12 uren 49°, 's namiddags te 4 uren 48°, N. O. Pruisen. De bankier Ezechiël Simon uit Hanover is van hoog verraad beschuldigd en naar Berlijn overgebracht. Overal in Hanover hebben huiszoekingen plaats. Yele per sonen zelfs uit de hoogste standenworden in verzekerde bewaring genomen. De Hanoveranen schijnen maar niet te begrijpen dat ze tevreden moeten zijn, nu hun het geluk ten deel is gevallen van door Pruisen bestuurd te worden. Frankrijk.. De keizer van Eusland wenscht de wedren nen van Longchamps bij te wonenwaar om een prijs van 100,000 francs zal worden gereden.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2