BUITENLAND. 0FFICIEELE BERICHTEN. lijke dienst aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gege ven ten Raadhuize, op aanstaanden ftonderdag 23 Meivan 101 uur. Zeeland zal in Juli te Middelburg gehouden worden. Om er aan deel te nemen, moet men vóór 10 Juni hiervan, francokennis geven aan den inspecteur van het middel baar onderwijs te 's-Hage, Dr. D. J. Steyn Parvé. Een firma te Sliedrecht heeft concessie aangevraagd voor een sleepstoombootdienst op alle rivieren en kana len van het rijk, waar sleepstoombooten kunnen worden toegelaten. Maandag-ochtend overleed te Groningen de emer. hoogl. J. Baart de la Faille. Uit Harlingen en Hellevoetsluis bericht men gedurigdat vele personen zich inschepen naar Engeland om verder naar Amerika te vertrekken. Meer dan 5000 stuks vee zijn in de laatste 14 dagen uit Drenthe naar Holland vervoerd. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 52°, des avonds te S uren 48°, te 10 uren 44°, Wind: N. O. Woensdag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 46°, N. O., 's middags te 12 uren 50°, 's namiddags te 4 uren 50°, N. O. Belgie. Volgens de Kölnische Zeitung zal de Belgische regeering de zaak der Schelde-quaestie niet laten rustën. Pruisen. De koning heeft een kabinetsraad gehouden, die drie uren duurde. De kroonprins is niet naar Parijs vertrokken wegens ongesteldheid. De ritmeester Von Bake is aan het spoorwegstation te Elze met zijne echtgenoote gearresteerd, toen zij aan de es-koningin van Hanover een bezoek wilden brengen. Er schijnt inderdaad in het geannexeerde koninkrijk eenig kwaad te broeien. Oostenrijk. Aan de vestingwerken van "Weenen werken 1200 arbeiders. Frankrijk. Op de Parijsche tentoonstelling is eene me daille van de eerste klasse toegekend aan paus Pius IX, voor mozaïekwerk, door Z. H. ingezonden. De keizer is aan een gevaar ontkomen. Bij een be zoek op de tentoonstelling wenschte Napoleon de werking der electrische mijn-toestellen te zien, door Oostenrijk in gezonden. Bij het springen van een der mijnen verspreidde zich het gerucht, dat Z. M., die zich zeer in de nabijheid had gewaagdgewond was. De lading, was gelukkig zeer zwak geweestzoodat de keizer met den schrik vrij kwam. Parijs viert onafgebroken feest. Zondag-avond gaf prinses Mathilde eene soiree, Woensdag prins Napoleon een groot diner. Inmiddels begint de politieke horizon weer een weinig te betrekken. Sommigen willen weten dat er tusschen den keizer en den minister Rouher eene hevige woordenwisseling heeft plaats gehad over het wetsontwerp op de legerorganisatie. Men brengt het gerucht van zijne aftreding hiermede in verband. Men verzekert dat de regeering en de leger-commis- sie het eens geworden zijn omtrent het wetsontwerp op de legerorganisatie. Men begint al te zeggen, dat de koning van Pruisen niet zal komen. Men meent dat de keizer het bezoek zou afgeraden hebbenomdat de bevolking van Parijs hem slecht zou ontvangen. Anderen beweren dat Z. M. niet met den keizer van Rusland te gelijk te Parijs kan zijn, en wel om eene quaestie van etiquette. De czar zou namelijk begre pen hebbendat hij zich gelijktijdig met koning Wilhelm te Parijs bevindende, aan dezen, die veel ouder is dan hij en zijn oom is van moeders zijde, den voorrang zou moe ten afstaanhetgeen onder het publiek een slechten indruk zou maken en zou doen zeggen, dat sedert den slag van Sadowa de koning van Pruisen de eerste souverein van Europa geworden is. Te Parijs wordt thans de beroemde verzameling oude schilderijen van de graven Schönborn verkocht, afkomstig van het kasteel Pommersvelden bij Bonnberg. Verschillende stukken van G. Dou brachten 13-, 15- en 42,000 francs op. De waarzegster van Endor van Rembrandt gold 25,000, eene weide met koeien van P. Potter 29,000 en de her berg van Wouwerman ook 29,000 francs. Eene jonge dame, die in de medicijnen heeft gestu deerd, en met glansrijk succes hare examina heeft af gelegd, is niet alleen door de regeering tot de praktijk toegelatenmaar men heeft haar opgedragen hare medische carrière in Algerië te beginnen. Engeland. Met den meesten spoed worden een aantal ijzeren en stalen platen vervaardigd, die, wanneer zij in elkander zijn gezeteen boot vormenbestemd om ondiepe wateren te bevaren. De Geographical Society heeft dezen maatregel genomen om een onderzoek in Afrika te doen naar het lot van Dr. Livingstone. Over een week zal de Derby wedren gehouden wor den. Nu is Vrijdag-morgen een der beste paardende Rake getroffen door een aderbreuk, die het onmogelijk maakt dat het dier deel zal nemen aan den strijd. Het feit maakt groote sensatie. Een zee-officier van de Britsche marine vermeldtdat hij menigmaal in volle zee, als het schip onder zeil en de schroef weggenomen wasin de schroefruiinte tusschen de kiel en het roer van het schip een bad genomen heeft. Het water was daar volmaakt stil, al liep het schip ook zeven knoopen in het uur. Italië. Na het sluiten van het huwelijk van prins Amadeus zullen prins Napoleon, prinses Clothilde en de koningin van Portugal met koning Victor Emmanuel en prins Humbert naar Parijs terugkeeren. Victor Emmanuel heeft, toen de deputatie, die hem namens de volksvertegenwoordiging kwam gelulrwenschen met het huwelijk van prins Amedeus, ook over de Lon- densche conferentie gesproken. Hij achtte zich gelukkig dat Italië aan dit tractaat had deelgenomen. Men moet zich echter, zeide hij, aan geene illusiën overgeven. Er kunnen zich verwikkelingen voordoendie onverwachte ge beurtenissen ten gevolge hebben. Wij zullen gelukkig zijn, indien wij in de periode van vrede er in slagen mogen om 's lands financiën te herstellen. Wederom een diefstal bij een groot heer. Mgr. Dupan- loup, bisschop van Orleans, komt te Rome. In de woning die voor hem in gereedheid was gebracht opent hij zijne koffers. In plaats van den oorspronkelijker! inhoud vindt hij stroo en allerlei onreinheden. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 22 Mei. Voortzetting der beraadslagingen van gisteren. Op art, 95 (samenstelling en indeeling der schuttercorpsen) is een amend, voorgesteld van de heeren De Roo en Stieltjesstrekkende om de bepaling weg te laten, dat de schutters, voor zooveel zij tot de eerste klasse van oproeping behooren, in een afzonderlijk onderdeel van de op te richten corpsen kunnen worden samen gevoegd. De heer Thorbecke bestrijdt het art. Als die bepaling daarin bleef, zou hij verplicht zijn tegen de geheele wet te stemmen. De heer Stieltjes beantwoordt eenige opmerkingen van den heer Storm. De heer Storm blijft het amend, bestrij den. De heeren Godefroi en Van Kerkwijk wenschten eenige inlichtingen te ontvangen. De min. van binnenl. zaken zegt, dat al. 2 van het art. is overgenomen uit de beide vorige ont werpen; alsmede dat het art. geldt voor vredestijd. De min, van oorlog verdedigt het artikel in 't belang van 's lands weer baarheid. De heeren Thorbecke, De Roo, Van Nispen Van de Putte, alsmede de min. van binnenl. zaken en van oorlog voeren nog het woord, waarna het amend, wordt aangenomen met 41 tegen 19 stemmen. De min. van ^binnenl. zakenin overleg met zijn ambtgenoot van oorlog, verklaarde na deze stemming in overeenstemming met de opvatting der Kamer eene wijziging te zullen voorstellen op art. 130. Art. 97. Een daarop voorgesteld amend.-De Roo en Stieltjes werd gedeeltelijk door den min. overgenomen en gedeeltelijk door de voorstellers ingetrokken. De heer Van Kerkwijk stelde echter voor de oorspronkelijke redactie (volgens welke een in specteur met het toezicht kan worden belast) te houden. Dit voorstel werd aangenomen met 41 tegen 21 stemmen en het alzoo gewijzigd art. met 33 tegen 29,-Art. 98. De min. nam hierin den inhoud over van het door den heer Godefroi voor gesteld en later ingetrokken amend. Discussie daarover tusschen den min. van oorlog, de HH. V. Rappard, Godefroi en De Roo, die twee amendementen voorstelde. De heer Pijnappel meende dat de regeering wat al te bereid was amendementen over te nemen. De heer Van Heiden Reinestein stelde nu voor de discussie over dit art. tot morgen te verdagen. Hierover discussiewaarop de heer Kien voorstelde de voort zetting der beraadslagingen tot morgen uit te stellen. Beide motiën verworpende eerste met 41 tegen 23, de tweede met 38 tegen 26 stemmen. De HH. StormGodefroi en de min. voeren nog het woord, de laatste wordt beantwoord door de HH. Kien en Van Wassenaer, waarna de voortzetting der beraadslagingen wordt bepaald op morgen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN doen te weten ter voldoening aan art. 228 der wet van 29 Junij 1851 (Staatsblad n°. 85), dat alle pretensiën over het jaar 1866, ten laste der gemeente, vóór of op den laatsten Jnnij dezes jaars moeten worden ingeleverd, en dat de vorderingen, welke niet binnen den genoemden tijd ingediend zijn, voor verjaard en vernietigd zullen worden gehouden. HJ®"* Voor hen die verzuimden zich op de door het Gemeentebestuur bepaalde dagen en uren ter Inschrijving voor de schutter-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3