te Huizen zou worden gesloten. Waar moeten dielsraëlie- tische en Doopsgezinde kinderen dan keen Naar Blaricum Dat ligt een kalf uur ver, en in den winterDoek, ze zouden ook daar vruckteloos aankloppen, want Blaricum is voor g/10 gedeelte Roomschen zou stellig eene bijzondere Roomsche sckool oprickten, ten gevolge waarvan aldaar de kinderen der niet-kerkelijk-rechtzinnige protestantendie te Huizen weder niet te reckt kunnenook al van onder wijs keroofd zouden worden. Waar dan keen met de kin deren van Huizen en Blaricum? Naar Naarden, waar de openbare sckool minder kans keeft om te verdwijnen. Ergo eene gezonde dagelijkscke wandelingdoor weer en wind van anderkalf uur keen en anderkalf uur terug Men ziet waartoe zulk eene ongerijmde bepaling lei den zou. //Ik geloof" lezen wij in een ingezonden art. in ket Hanbelsblad //dat er in ket voorstel van den keer De Brauw, zooals ket daar ligtzelfs termen zijnom de prise en considération af te wijzen. Dock wellickt is ket voor- zicktiger de bekandeling niet te weigerenmaar dan ook nu de gelegenkeid aan te grijpen, om met een dickt aaneen- geslotene meerderkeidvoor altijd de gesubsidieerde sekte school uit ons schoolwezen te weren, en getrouw aan de letter en den geest onzer grondwetgeen ander lager on derwijs alom te waarborgen dan ket openbare, waar kin deren van alle godsdienstige gezindten in die beginselen van onderlinge verdraagzaamheid moeten worden opgevoedzon der welke onze maatschappijons dierbaar vaderlandhet vrije Nederland geene toekomst meer keeft." De N. TTtr. Cour. zegt: //Wij hebben er allen moed op, dat de kamer dit voorstel niet in bekandeling nemenof althans verwerpen zal. Geschiedt dit niet en wordt het door de beide Kamers aangenomen" hetgeen bijna on denkbaar is //dan zal de koning daaraan zijne sanctie niet kunnen geven, zonder tevens den keer Heemskerk als minister te ontslaan." BINNENLAND. LEIDEN, 22 Mei. Uit ket verslag van burgemeester en wethouders aan den gemeenteraad, deelen wij het volgende mede: De be volking bedroeg op 31 Dec. 1866 38000 zielenop 31 Dec. 1865 38492. In ket vorig jaar zijn geboren 1513 kinderen. De gemeente verloor door sterfte 1900 zielen, waaronder 879 cholera-lijders. Het aantal geborenen was gedurende de 6 eerste maanden van 1866 veel grooter dan over het zelfde tijdvak van 1865; over de tweede helft van ket jaar was juist het aantal veel minder. Het aantal scholen voor lager onderwijs bedroeg 30, waaronder 22 bijzondere ket aantal onderwijzers, onderwijzeressen en kweekelingen 170, waaronder 92 aan de openbare scholen. De openbare scholen hadden op 15 Oct. 2269, de bijzondere 1799 kin deren. De hoogere burgerschool telde in December 90, ket gymnasium 21 leerlingen. Onze stadgenootende pred. bij de Waalscke gem. Dr. E. C. J. van Goens en de candidaat A. G. van Hamel waren tegenwoordig op de pastorale conferentie, die dezer dagen te Parijs werd gehouden, onder voorzitting van Martin- Pasckoud. Zij hebben met 98 predikanten van allerlei rich ting een open brief geteekend, gericht tot de predikanten der protestantscke kerken in Duitschlandwaarin de koop op het behoud van den vrede krachtig wordt uitgesproken. Wij komen later op dit merkwaardig stuk terug. Hedenmiddag is hier een valscne gulden ontvangen met ket jaartal 1865. De geheele teekening en de letters zijn minder scherp en ket randschrift ontbreekt; kleur en klank zijn bijna gelijk aan die van een echte gulden. Z. M. de koning keeft ket verdrag betreffende Luxem burg onderteekend, en zal in 't begin van Juni naar 't Loo vertrekken. Omtrent ket bezoeken van de tentoonstelling te Parijs schijnt nog niets bepaald te zijn. De meerderkeid der in de afdeelingen aanwezige leden der Tweede Kamer keeft zich verklaard tegen het regee- ringsontwerphoudende nadere bepalingen omtrent den ac cijns op de bieren en azijnen. Men verzekert dat het plan van de HH. Stieltjes en Beyerinck tot droogmaking van de Zuiderzee niet geluk ken zal, omdat ket te kolossaal is. Doch men verwacht, dat de regeering hare ondersteuning zal geven aan de reeds verstrekte concessiën tot drooglegging van 10,000 bunders bij de kuststreken van Nijkerk, en aan die voor de indij king van het Hoornscke Hop en de Goudzee tot ket eiland Marken, waardoor p. m. 15,000 bunders kleigronden voor den landbouw zullen worden gewonnen. Uit Parijs wordt over de tentoonstelling aan het Handelsblad geschrevenIn de Nederl. galerie du mobi- lier ontbreken de producten van verscheidene fabrikanten van naam. Dit is jammer en laakbaar. Groote meubelen zijn er niet ingezonden. De uitstalling van spiegels en tru- meau van Borzo te 's-Bosck en Yan Dorens te Amsterdam is smaakvol. Goudscke pijpen zijn er in aantal en in allerlei vormen, en zij worden door allen bezien. Het goud- en zilverwerk is in de vitrines in de zoogenaamde rue de Pays-Bas uitgestald. In vergelijking met andere landen is ket klein, maar rein. Uit de zilverfabriek van Yan Kem pen te Yoorsckoten, van Meijer te 's-Hage, enz. zijn sierlijke en kostbare stukken tentoongesteld. Yooral lokt de diamant slijperij van Coster te Amsterdamdie in een zeer doelmatig steenen gebouw in ket park dagelijks in volle werking is, bijna alle bezoekers. De onaanzienlijkste steentjes, die hiervoor een ieders oog tot steenen van het zuiverst water geslepen worden, hebben ontzaglijke aantrekkingskracht. Niemand begrijpt er iets van doch de overtuiging dat het kostbare diamanten zijn is voldoendeom elkaar tegen de ballustrade te dringen, waarachter de zes werklui door middel van eene stoommachine hun werk verrichten." De tentoonstelling der vereeniging //Neêrlands werk man" te Amsterdam is thans in de zaal Erascati ge opend. De talrijke inzendingen zijn zoo gerangschikt, dat iedere klasse eene eigene afdeeling heeft verkregen en ruim schoots voorzien is van voorwerpen, die zich zoowel door eigenaardige bewerking als vinding kenmerken. De inzen dingen van de vereeniging //Nut en Genoegen" alhier be- kleeden daarbij eene eervolle plaats. In de eerste week van Juli zal te Amsterdam het zilveren feest van het Nederlandsch onderwijzers-ge nootschap met luister gevierd worden. Eindelijk zoo schrijft men ons uit Amsterdam zal ook hier het middelbaar onderwijs een zegen worden voor de geheele burgerijdank zij onzen tegenwoordigen burgemeester. Ten uwent stelde men voor de schoolgelden te verhoogen, hier onderwerpen burgem. en weth. een voorstel aan den raad, waarbij het schoolgeld van ƒ180 op 90 wordt gebracht, en de bezoldiging van sommige leeraars met ƒ400 en ƒ600 wordt verhoogd. De Holl. Maatsch. van Wetenschappen heeft Zater dag jl. te Haarlem, in hare 115de algem. vergadering, eene prijsvraag uitgeschreven ter beantwoording tegen 1 Januari 1869: //Over den aard van de smetstof der run derpest." Naar wij vernemen hebben eenige vrijmetselaarsloges in Nederland het plan om het 150jarig jubilé der vrijmet selarij feestelijk te gedenken, waartoe alle leden toegang zullen hebben. Als plaats tot feestviering bijzonder geschikt, is Utrecht aanbevolen; daar evenwel den 24sten Jnni (de dag waarop in 1717 te Londen een verbond der mensch- heid werd gesloten) de academie-feesten beginnen, heeft men den 22sten Juni vastgesteld. Dezer dagen zullen de miliciens der lichting 1866, welke onlangs onder de wapenen zijn opgeroepenmet on bepaald verlof naar hunne haardsteden worden gezonden. De stedelijke regeering van Delft heeft aan den gemeenteraad een voorstel aangebodenstrekkende om den gemeente-architect, in vereeniging met twee deskundigen, uit te noodigen, om te onderzoeken aan welke oorzaken de slechte toestand van het water in de grachten is toe te schrijven. Te Gouda is met 1 Januari jl. tot stand gekomen eene spaarvereeniging onder de ambachtslieden, die zich ten doel stelt om, na het bijeenbrengen van een genoeg zaam kapitaal, met elkander te beramen, hoe die som op de voordeeligste wijze in aller belang zou kunnen aange wend worden tot den grondslag eener erkend nuttige in richting. Tot heden bestaat het aantal deelnemers uit 47 personen, die nagenoeg 80 bijeenbrachten door eene wekelijksche inlage van 10 centen. Wekelijks worden de gezamenlijke bijdragen gestort in de spaarbank. Te Hengelo is een weerbaarheidsbond opgericht. In de vorige week werden aldaar de eerste handelsverga deringen gehouden in het nieuwe beursgebouw. Het eindexamen van de hoogere burgerscholen in Z. M. heeft benoemd: tot officier van justitie bij de arr.-rechtb. te 's-Hertogenbosch Mr. F. A. J. van Lanschot; tot subst.-officier vanjus- titie bij de arr.-rechtb. te 's-Hertogenbosch Jhr. Mr. P. M. F. van Meeuwen; tot plaatsverv. kantonrechters te's-HertogenboschF. J. Pompe en Mr. M. Pinkhoff Schlesinger; tot rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te 's-Hertogenbosch Mr. W. A. Verhellouw. Bij kon. besluit is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan J. J. Molenbroek, als burgem. der gem. Vrijenban, en tot burgem. dier gem. benoemd P. Merkus.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2