NOORD-BRABANT PASSAGE NAAR JAVA, OPENBARE VRIJWILLIGE VERK00PING, Dr. Melitic te Agramis gevangen genomenomdat men Panslavistische proclamaties bij"Jhem gevonden heeft. De Bonapartistische "partij verbergt hare ontevreden heid niet over den vredelievenden afloop der conferentie. Mac' Mahon is^van Algiers te Marseille gearriveerd. Tijdens zijn verblijf te Parijs zal de czar het paleis l'Elysée bewonen. De koning van Pruisen zal in het pa lais de Luxembourg! gehuisvest worden, zooals spotvogels zeggenomdat hij Luxemburg heeft ontruimd. Alexander Dumas heeft ^aangekondigddat hij voor een nieuw blad, dat eerstdaags het licht zien en den naam zal dragen' van la Situationeen roman schrijft uit den Pruisisch-Duitsch-Oostenrijkschen oorlog. Daarin zal o. a. voorkomen de intocht der Pruisen in Frankfort en beschre ven worden opwelke] manier zij daar hebben huis ge houden! Gisteren heeft', eene groote reform-meeting plaats ge had in St.-James Hall. Men vreest dat Garibaldi naar Rome zal gaan. De regeering neemt voorzorgmaatregelen. Keizer Maximiliaan zit nog steeds te Queretaro in gesloten. Men vreesde dat hij zich weldra zou moeten over geven. Volgens andere berichten werden de keizerlijken bij Queretaro geslagen, was Miramon gesneuveld en Maximi liaan gevlucht. Men zegt dat tusschen Chili en Peru de vrede ge sloten is. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. ADVERTENTIEN. Op eeue weinig talrijke kostschool in Zuid - Holland verlangt men, tegen half Augustus, eene bekwame SECOJ¥l>AMTE bij voorkeur eene Hoofd-onderwijzeres. Brieven franco, lett. hij den Boekverkooper A. H. BAKHUYZEN, te 's Gravenhage. om circa medio Junij te vertrekken wordt aangeboden met het te AMSTERDAM lu lading liggende le Klasse Camp. Clipper-Fregatschip ClOOO Ton), Kapitein M. Rademakers gunstig bekend door zijne vlugge reizen, ruime Hutten, afzonderlijke Kajuiten voor Familiën, varende een' geëxa- mineerden Doctor. Adres bij de Cargadoors DE CONINGH C°., te Am sterdamof bij de Reeders P. RADEMAKERS C0., te Delfshaven, en de Cargadoors P. A. YAH ES C°., te Rotterdam. in het Heer en-Logementaan den Burg te Ley den, op Za terdag 1 Junij 1867, des avonds ten 7| ure, bij opbod en afslag, van eene partij extra best TUIN- of TEEL- LAND en steenen SCHUURTJEvan ouds genaamd de COEBELgelegen aan den Straatweg naar 's Gravenhage aan de Korte Vliet nabij de Vink, groot 1 bunder, 16 roeden, 23 ellen. Verhuurd tot Kersmis 1871 aan J. SCHILD, voor f 134 per jaar. Te bezigtigen Vrijdags en Zaterdags vóór en op den dag der veiling, van 10 tot 3 uur, op aanwijzing ^afl^Sên**^ huurder. Nadere informatiën te bekomen ten kantore van Notaris Mr. H. OBREEN. Frankrijk. Zaterdag a. s. zal er op het Elysée een groot feest zijn ter eere van de aanwezige vorstelijke personen. Engeland. Te Cornwallis is de veeziekte weder uitge broken. Italië. In de nabijheid van Pavia zijn onlangs twee boosdoeners, die door de Karabiniers geëscorteerd langs den spoorweg vervoerd werden, terwijl do trein in vollen gang was uit den wagen gesprongen, en zonder eenig letsel te land gekomen. Zij hebben het toen natuurlijk op een loopen gezet, zoo hard hun beenen maar konden; de Karabiniers hadden, zooals men begrijpen kan, geen lust hen op dien weg te volgen. Zij hebben zich vergenoegd die vlucht overal bekend te maken; tot nog toe was men niet in staat de vluchtelingen te achterhalen. Rusland. Het grootste koepeldak ter wereld vindt men te St.-Petersburg. Het bestaat uit eene enkele boog van ijzer en beslaat eene ruimte van 650 bij 150 voeten. Het gebouw wordt voor militaire vertooningenbals enzge bruikt. Amerika. De westelijke territoriën der Unie worden ernstig door de Indianen bedreigd. Azie. Te Beit-Eddim in den Libanon wordt sedert de vorige maand een Fransch-Arabisch blad uitgegeven, //le Liban." In de fitting van heden zijn de beraadslagingen voortgezet over de artt. van het ontwerp tot regeling der schutterijen. Een door de "regeering voorgesteld nieuw art. 4 zal morgen in behande ling komen. Artt. 29 (gevallen van uitsluiting van den dienst) Over] dit "art. wordt breedvoerig gediscussieerden verschillende amendementen worden^ voorgesteld.De slotsom is, dat 1°. met 41 tegen 8 stemmen verworpen wordt een conciliant amend, van den] heer Van Lijnden,] strekkende om zoo mogelijk de beide uiterste gevoelens van ruimere toelating of meerdere uitsluiting tot elkander~te~ brengen2°. met 30 tegen 25 stem men verworpen wordt een amend, van den heer Godefroi strekkende om in een door de regeering overgenomen amend, van den heer Van Rappard de bijvoeging //en voorts ieder die tot eene correctioneele] gevangenisstraf van twee jaren of tot eene 'cellulaire gevangenisstraf van een jaar veroordeeld is" weder te doen wegvallen. Hierdoor komt te vervallen een an der door den :]heer Godefroi voorgesteld amend, om het ge- heele woord bankbreuk weg te laten. Door de regeering werd met eenige wijziging nog overgenomen een ander amendement van den heer Van Rappard om achter diefstal" te voegen //waartegen voorzien is in de artt. 14 en 16 der wet van 29 Juni 1854,?Stsbl.|n°. 102." Het art. 29 bepaalt nu: 1°. hij, die tot eene onteerende straf veroordeeld is, als eerlooze schelm weggejaagd of van den militairen stand vervallen verklaard is. 2° hij, die veroor deeld is tot eene correctioneele straf (uitgenomen die bedoeld bij art. 18 der wet van 29 Juni 1854, Stbl. N°. 102) wegens valschheid, bankbreuk, diefstal, oplichterij, meineedmisbruik van vertrouwen of aantasting der zeden, en voorts ieder die tot eene gevangenisstraf van 2 jaren of eene cellulaire gevan genisstraf van 1 jaar is veroordeeld. 3° hij die met een briefje van ontslag of met een bijzonder gemerkt paspoort uit den dienst bij de zee- of landmacht is weggezonden. Artt. 3036 zonder discussie goedgekeurd, uitgezonderd art. 31 dat is aangehouden tot na art. 65. Bij art. 37 dis cussie en amendementen. Op voorstel van den heer Van Lijn den werd echter met 50 tegen 4 stemmen besloten dit en de volgende artt. aan te houden tot na de behandeling van het XlIIde Hoofdstuk (over de kosten). Met 44 tegen 9 stemmen werd op voorstel van den heer Van Nispen besloten de verdere behandeling te verdagen tot morgenochtend te 11 uren. Dan is aan de orde Hoofdst. XIII. CORRESPONDENTIE. De schrijver van den brief in ona nummer van 16 Mei beeft de toe speling op eene preek van Da. Ten Kate niet begrepen. Die toespeling mocat alleen strekken om de handelwijze van Jhr. Hartsen in bet aanha len van eenige gezegden uit een artikel van Du Hailly in de Revue des Deax Mondes toe te lichten. Aan Da. Ten Kate iets onaangenaams te zeggen, lag volstrekt niet in de bedoeling. Maar wij sijn wel verplicht thans de zaak nader toe te lichten. In de leerredenen van Ten Kate, toen nog predikant te Middelburg, in 1852 uitgegeven bij Van der Meer en Verbruggen te Rotterdam heeft de 12de of laatste preek tot onderwerp de Wandelende Jood". De tekst is Ëzechiël XXXVI: 19, 21 a, 22<r, 24 en 28. Er zijn daar dus uit eene doorloopende rede van den profeet eenige stukken en brokken genomen die, zoo samengevoegd, het aanzien hebben alsof er over den Wande lenden Jood" wordt gesproken. Ziet men de weggelaten verzen indan bemerkt men dat de inhoud daarvan den redenaar niet kon dienen. Hy heeft zich dus een tekst gemaakt, eene bijbelplaats gefatsoeneerd pour le besoin de la cause. Uit een homiletisch oogpunt schijnt dit berispelijk doch 't is auders onschuldig. Maar 't is minder onschuldig dat Jhr. Hartsen geheel op dezelfde wijs met de woorden van Du Hailly gehandsld heeft, om het te doen voorkomen alsof deze een voorstander was van het stelsel, dat Java, zooals hij het uitdrukt, tot „eene grande caserne administrative" heeft gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3