komsten op. Het onderwijs kost den staat groote sommen uit de algemeene kas getrokkenten algemeenen nutte. //Maar, zeggen de heer De Brauw en zijne geestver wanten er zijn velen in den landedie er gewetensbe zwaar in hebbengebruik te maken van het openbaar onder wijs. Ook dezen moet men helpen. Wij verklaren, in gemoede, niet in te zien hoe dit mogelijk is, zonder anderendie veel talrijker zijneven ernstig te grieven." BINNENLAND. LEIDEN, 17 Mei. De bewoners van naastbijgelegene of belendende panden van het huis aan de Oude Vest, Wijk VI, N°. 1145, kun nen den 20sten dezer des voor middags te 11 uren zich op het raadhuis vervoegenzoo zij bezwaren hebben tegen de plaatsing van eene smidsvuring door den smid W. D. J. Lafeber. Gedurende de week van 28 April tot 4 Mei zijn in het arrondissement Leiden door den veetyphus aangetast 33 runderendie allen zijn afgemaakt. Ten zuiden van den Rijn kwam één geval voor en wel te Voorschoten; ten noorden der rivier werden 32 runderen aangetast, waarvan 26 onder Noordwijk. In de week van 21 tot 27 April be liep het aantal der aangetaste runderen in dit arrondisse ment 53en in de week van 14 tot 20 April 74. Te Amsterdam is in het Diakonie oude-manuen- en vrouwenhuis overleden Dirk Groebe, lid van de Maat schappij van Letterkunde alhier. In Amsterdam is thans de zaak van het centraal station aan de orde. Men kan het nog maar niet eens worden waar het te plaatsen. Het onlangs te Amsterdam van stapel geloopen stoomfregat zal 20 stukken en eene machine van 600 paar- dekracht voeren. Eerlang zal het naar den Helder ver trékken. Op de tentoonstelling te Rotterdam zijn voor het rijk aangekocht 2 schilderijen van Schelfhouten Mej. Haanen. In Delft heeft de kamer van koophandel en fabrie ken zich tot de administratie der Holl. IJzeren Spoorweg- Maatschappij gewend om dagelijks retourbiljetten verkrijg baar te stellen. -t-_ Men bericht ons uit het Westland, dat de ver zending van nieuwe aardappelen dagelijks toeneemt. Te Dordrecht is eene vereeniging tot bevordering der volksgezondheid tot stand gekomen. De werkende le den zullen zich verdeelen in eene natuurkundige, genees kundige en philanthropische afdeeling. Te Breda heerscht tusschen de burgerleden en de buitengewone militaire leden der sociëteit eene spanning, die zoo ver gekomen is dat, op een tiental officieren na, alle militaire leden voor hun lidmaatschap hebben bedankt. De eerste aanleiding tot dit geschil was het verscheuren van het nommer der Kladderadatsch", waarin eene voor Nederlanders grievende karikatuurplaat voorkwam. Het kanalisatieplan door de noordelijke provinciën is op de onlangs te Steenwij k gehouden vergadering van ontwerpers en belangstellenden met geestdrift op touw gezet. Eerlang zullen bij hoogere en lagere autoriteiten de noodige démarches worden gedaan. Men meldt uit Harlingen, dat de slager, die de beruchte beefsteak leverde, de gemeente gaat verlaten. Aldaar is de prijs van het gas gebracht op 16 cent per kubieke el. In Middelburg wordt een groot feest georgani seerd, waarbij een allegorische optocht zal worden gehou den, gewijd aan handel en nijverheid, zeevaart, land- en tuinbouw. De waterleiding aldaar schijnt goed te zul len. slagen. Sedert 20 Eebr. deden zich in Eriesland geene gevallen van veepest voor. In een aan de wereldtentoonstelling gewijd Eransch blad wordt, voor zooveel de Nederlandsche afdeeling be treft, met lof melding gemaakt, o. a. van de inzending der firma V. Gemund en Zn, te Haarlem, en wel van een ongemeen smaakvollen bureauen van een fraaien garde feuterwijl van een bonheur du jour van den heer Kemman, te Am sterdam, gezegd wordt, dat dit meubel in het prachtigste salon der Eransche hoofdstad niet misplaatst zou zijn. Het Hollandsche zwaardvegers- en wapensmeden-vak is, zegt de verslaggever, slechts spaarzaam vertegenwoordigd; hetgeen niet wegneemt, dat de karabijnen van de heeren Zeiler en Comp., en de wapenen van weelde van den heer P. Ste vens, te Maastricht, eene eervolle vertooning maken. Ook op de rijke inzending der firma Rochussen; op het goud en zilverdraad van den heer Van der Laat, te Breda; op de diamanten der firma's Wachtendonk en E. Coster, te Amsterdam, wordt bijzonder de aandacht gevestigd. Het zesde internationale statistisch congres, dat in 1866 wegens den oorlog is uitgesteld, zal in de week tusschen den 29sten September en den 5den October a. s. wellicht te Florence gehouden worden. De voornaamste onderwerpen, die daar zullen ter sprake komen, zijn, behalve de orga nisatie der statistiek: de verzekering-maatschappijen; het stelsel der meteorologische waarnemingende hydrographie de landbouw-statistiekhet grondkredietstatistiek der ge meenten; die van het munt- en geldwezen; statistiek der politie en justitie; militaire statistiek, voornamelijk de mi litaire gezondheids-statistiekdie der inrichtingen van on derwijs en eindelijk de statistiek der scholen voor de fraaie kunsten. Bijna uit alle oorden van ons vaderland komen be richten omtrent het onweder, dat Zondag-avond ook over onze stad is getrokkenen de snelle verandering van tem peratuur, die daarop Maandag volgde. Wat de koude be treft, zegt de Arnh. Cour., is het niet onaardig op te merken, dat de thermometer eergisterenmiddag 42° Eha- renheit en den 15den December van het vorige jaar 43° aangaf. Do warmtegraden van 14 Mei en 14 December staan gelijk. Den 5den December was die 53°, den 13den 52°, den 6den en lOden 50®. Thans hadden wij den 2den Mei 49°, den 3den 54°. De hoogste thermometerstand van deze maand was 84°, de laagste 42°. In December was het verschil 53? en 34°. Ten slotte voegen wij er nog bijdat het eergisteren van 's morgens 7 tot 11 uren te Arnhem ge sneeuwd heeft. BUITENLAND. Als gewone leden worden beschouwd alle Nederlanders te Brussel en in zijne voorsteden gevestigdals buitenge wone leden, al degenen, die door eene jaarlijksche bijdrage de vereeniging ondersteunen, onverschillig waar woonach tig. De jaarlijksche bijdrage bedraagt minstens 10 francs. Giften of geschenken, van welken aard ook, worden in dank ontvangen. Jaarlijks zal aan de deelnemers een ver slag worden toegezonden, gevolgd door eene alphabetische lijst der gewone en buitengewone leden en hunne bijdra gen. Als correspondeerende leden zullen in Nederland o. a. werkzaam zijn: te 's-Gravenhage de heer P. Stortenbeker, te Amsterdam de heer J. H. Rennefeld, te Deventer de heer J. Striening Jz., enz. Te Kiel is een opstand onder de kleedermakersgezellen uitgebroken. Ze eisc'nen hooger loon en nu hen dit geweigerd istrekken zij de stad uit. De kroonprins en de kroonprinses zijn gereed om naar Parijs te vertrekken. Men houdt vol dat ook de ko ning zal gaan en vertelt er bij dat Napoleon in den herfst te Berlijn een contra-bezoek zal afleggen. Öost-Eriesland wenscht niet langer tot Westfalen te behooren, maar verlangt eene afzonderlijke regeerings- afdeeling uit te maken. Koning George van Hanover hoopt nog altijd door een oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen zijn rijk terug te krijgen. In het Thuringsche breidt de veepest zich uit. Men verzekert dat de heer Motleyals Amerikaansch gezantvervangen zal worden door den heer Henry J. Ray mond. De kroning is alweder uitgesteld, nu tot 10 Juni. De Croatische afgevaardigde van den Hongaarschen landdag, Z. M. heeft benoemd tot burgein. der gem. Ridderkerk L. Kruyff Lz.; der gem. Beek J. L. Lemmens, en der gem. Cadier en Keer J. P. Brou wers; tot plaatsverv. kantonrechter te Heusden 13. O. J. van der Meer; tot ontv. der dir. bel. te Groenlo c. a., J. Abeleven. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 52°, des avonds te 8 uren 47°, te 10 uren 44a, Wind: N. O. Vrijdag morgen te 5 uren 42°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 52°, N., 's namiddags te 4 uren 53°, N. W. Belg ie. Te Brussel is eene Nederlandsche vereeniging van weldadigheid opgericht. Overeenkomstig hare statuten zal zij haren werkkring openen zoodra het getal der leden dit zal veroorloven. Zij heeft ten doel alle hulpbehoevende landgenooten te Brussel en zoo noodig op andere plaatsen in België, zonder onderscheid van geloofsbelijdenis, hetzij geldelijk, hetzij door andere middelen, te ondersteunen. Zij bestaat uit gewone en buitengewone leden. Pruisen. De uitgeefster van de dagboeken van Varn- hagen v. EnseLudmilla Assingheeft amnestie gekregen en is te Berlijn aangekomen. Oostenrijk. Het schijnt dat de heer Von Beust een groote rol heeft gespeeld bij de vredesonderhandelingen. De Pruisiche gezant Von Werther is hem hiervoor officieel namens den koning van Pruisen komen dank zeggen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2