Openbare Verpachting, den gebracht, die den afstand der hertogdommen Gotha en Coburg aan Pruisen ten doel hebben. De min. Von Beust heeft het corps diplomatique uit- genoodigd om de kroning te Pesth bij te wonen. De uit- noodiging is door al de leden aangenomen. Sommigen beweren dat van de samenkomst der sou- vereinen te Parijs door den keizer partij zal worden ge trokken tot verwezenlijking van zijn vroeger plan: een Europeesch congres. De herhaalde veroordeelingen van de //Liberté" heb ben tot dusverre geene andere uitwerking gehaddan eene gestadige vermeerdering van haar debiet. De commissie van het wetgevend lichaam heeft thans de verlangde wijzigingen gebracht in het wetsontwerp op de legerorganisatie. De voordracht zal nu deze bepalingen bevatten: 1°. de sterkte der landmacht, het active leger en de reserve te zamen genomenwordt tot 800,000 ver meerderd; 2°. op den grondslag van dat cijferaangenomen als minimum, wordt de sterkte der jaarlijksche lichting bij eene wet bepaald; 3°. de afkoop van de verplichting tot den krijgsdienst wordt afschaft en op den ouden voet ver vangen door de vrijheid tot het leveren van een plaats vervanger. De keizer van Rusland heeft te Londen 48 honden laten koopen, prachtige dieren, die gemiddeld f250 per stuk gekost hebben. Ten gevolge van het verbod om dieren over de grenzen te voerenkonden de honden niet verder dan Verviers worden gezonden, want de Pruisische douaan kent geen keizer van Rusland, //bloss seine Schul- digkeit." Daar werden zij in de manege geplaatstin afwach ting dat het vervoer weder zou zijn geoorloofd. Woensdag avond ontsnapten zij door eene deur, die bij ongeluk was opengeblevenen renden gezamenlijk de stad door tot in het station en slechts met veel moeite is men 44 van hen meester geworden4 zijn er zoek. De jury voor de 10de groep der tentoonstelling, arbeiderswoningen enz., heeft beraadslaagd over de vraag of de keizerdie zooals men weet inzender isook kon mededingen naar den prijs. De Pruisische commissaris ver klaarde dataangezien de keizer zich reeds als prins en gevangene op het kasteel Ham met de quaestie der arbei derswoningen had bezig gehoudenen een der eersten was geweest die dit belangrijk vraagstuk op 't tapijt had ge bracht, geen grond bestond om hem buiten te sluiten. Diensvolgens besloot de jury den keizer den eersten prijs toe te kennen. CORRESPONDENTIE. OFFICIEELE BERICHTEN. E ROR II E IN G houdende bepaling omtrent de bewaring en den verkoop van bronolie {petroleum) binnen de gemeente Legden. d. tabak of sigaren te rooken. ADVERTENTIEN. Banket bakkerij gevraagd. Tegen Augustus of later wordt te KOOP gevraagd een BANKETBAKKERS-AFFAIRE, welke een goed be staan oplevert, of een daartoe geschikt op een goeden stand gelegenliefst in de provincie Utrecht Gelderland of Zuid-Holland. Brieven francoonder lett. A. A., bij den Boekhande laar G. THEOD. BOM, KalverstraatE. 10, Amsterdam. voor den tijd van twee jaren, van het GRASGEWAS langs en op den Leymeerdijk of Heerenwegin de gemeen ten Nieuwer-Amstel en Aalsmeer, van de Noorddammer- brug tot Paauwenhoek, nabij Kudelstaart, te houden op "Woensdag den 22sten Mei 1867, 's voormiddags 10 ure, in de Herberg t/de Graauwe Hengstaan de Hand van Leiden, nabij Amstelveen. Inlichtingen te bekomen ten kantore van de Notarissen ROELOFES VALK te Nieu- wer-Amstel en BOERLAGE te Uithoorn. Oostenrijk. De keizer en de keizerin hebben de wed rennen te Pesth bijgewoonden zijn door de menigte met geestdrift begroet. Frankrijk. De keizer heeft een eigenhandigen brief ge schreven aan den heer De Moustierom den minister ge luk te wenschen met zijne pogingen tot het behoud van den vrede. Engeland. De heer Walpole zal lid van het parlement blijven zonder portefeuille. Rusland. De koning van Griekenland is te Petersburg aangekomen. Men verwacht den keizer uit Moskou terug. Griekenland. De nationale vergadering van de opstan delingen op Candia heeft eene voorloopige constitutie ont worpen waarbij de souvereiniteit aan die vergadering wordt toegekend, terwijl een door haar gekozen gouverneur met het uitvoerend gezag wordt bekleed, totdat het eiland de finitief met Griekenland zal zijn vereenigd. Deze waardig heid van gouverneur is opgedragen aan den bekenden Atheenschen pratriot Demetrios Maurocordatosdie zich deze keuze heeft laten welgevallen. Spanje. De regeering laat nog voortdurend verschillende personen in hechtenis nemen. Mijnheer de Redacteur! Ge zijt Ds. Ten Kate hard gevallen dat hij den Wandelenden Jood bij Ezechiël had meenen te vinden. Nu mag er veel zijn in de preeken van dien heer wat nietenfinwat men wel eens een enkele maal meer in preeken vindt, maar dit is nog zoo gek niet. De „Wandelende Jood'' is eene oude Joodsche sage; de Israëlieten verstonden er den profeet Elia onder, die niet gestorven was, maar steed3 op aarde rondwandelde om de hulpeloozen tot steun te verstrekken, de besluiteloozen moed in te boeze men de weetgierigen den weg te wijzen en van wien men groote ver wachtingen koesterde. Ik was eerst niet zeker van mijn zaak en kon niet vinden hoe ik daaraan kwam, maar nu vind ik het bevestigd in het pas verschenen nummer van Dr. Geisers Jiidische Zeitschrift. Het kan dus dunkt mijheel wel zijn dat bij Ezechiël op die sage ge zinspeeld wordt. (1) Uw vriend, X. 1) Ds. Ten Kate heeft toch niet bij Ezechiël (by wijze van voorspelling) de christelijke inkleeding van die sage meenen te vinden? Neenmaar dat zou al heel naïef zijn. Art. Het is, overeenkomstig de koninklijke besluiten van 31 Januarij 1824 (Staatsblad n°. 19) en 29 April 1864 (Staatsblad n°. 39), verbo den bewaarplaatsen van bronolie (petroleum) te maken of te veranderen zonder schriftelijke vergunning van Burgemeester en Wethouders. Deze bepalen, na verhoor of behoorlijke oproeping der geburen, de plaatsen waar localentot bewaring van bronolie bestemdzullen mogen worden ingerigtalsmede den vorm en de zamenstelling van die bewaarplaatsen. Gebouwen waarin tot huishoudelijk gebruik niet meer dan 20 kannen geborgen worden, zijn hieronder niet begrepen. Art. 2. Binnen veertien dagen na de afkondiging van deze verordening zijn de houders van bewaarplaatsen van bronolie, welke ten tijde van het in werking treden van bet Koninklijk besluit van 29 April 1864 (Stwgs- blad n°. 39) reeds bestondenverpligt aan Burgemeester en Wethouders een schriftelijke, juiste en volledige opgave te doen van de ligging ensin- rigting dier bewaarplaatsenen van de wijze waarop de bronolie aldaar wordt bewaard. Art. 3. Niemand mag in eene bewaarplaats van bronolie, binnen dtA kom der gemeente, of in een winkel waar bronolie verkocht wordt, eene grootere hoeveelheid voorhanden hebben dan van 350 kannenzijn be waarplaats en winkel gedeelten van hetzelfde gebouw, dan mag de hoe veelheid bronolie, daarin voorhanden, te zamen niet meer dan 450 kan nen bedragen. Art. 4. Het is verboden in bewaarplaatsen van bronolie kunstlicht te hebben; gasleiding aan te brengen; c, eenig vuur te hebben Art. 5. Verkoop, verwerking of aflevering van bronolie mag niet ge schieden dan door personen boven de 16 jaren. Art. 6. Het verkoopen en bewaren van ongezuiverde bronolie is binnen deze gemeente verboden. Art. 7. Het is niet geoorloofd bronolie in grooter hoeveelheid dan van 500 kannen door deze gemeente te vervoeren, zonder voorafgegane ken nisgeving aan de policie en met inachtneming der door haar voorgeschre ven behoedmiddelen. Art. 8. Ter verzekering van de nakoming der in deze verordening vast gestelde bepalingenwordt aan de ambtenaren der policie den directeur van het brandwezen en de rooimeestersde bevoegdheid toegekend om met inachtneming der voorschriften van art. 3 der wet van 31 Augustus 1853 (Staatsblad n°. 83), de woningen of andere panden der ingezetenen en de vaartuigen der schippers of schuitenvoerders, hun ondanks, ook tusschen zonsonder- en opgang, binnen te treden. De voornoemde beambten maken van alle overtredingen dezer verorde ningop den ambtseed, procesverbaal op, aan den Burgemeester in te dienen. Art. 9. Overtreding dezer verordening wordtvoor zoo ver in dit on derwerp niet bij de wet, algemeenen maatregel van inwendig bestuur of provinciale verordening is voorziengestraft met eene geldboete ten be drage van tien tot vijfentwintig gulden en gevangenis van één tot drie da gen, te zamen of afzonderlijk. Art. 10. De regter is bevoegd de bronolieten aanzien waarvan in stryd met de bepalingen van deze verordening gehandeld isverbeurd te ver klaren, alsmede de voorwerpen, waarin ze is vervat. Vastgesteld door den Raad der gemeente Leyden, in zijne openbare ver gadering van den 20sten April 1867. WIMKELIIUIS

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3