met een enkel woord berichten dat het gevaar voor een buitenlandschen oorlog tusschen twee //bevriende mogend heden", om de terminologie der Staatscourant te behou den, voor het oogenblik geweken is." We hebben gisteren onder onze buitenlandsche berich ten melding gemaakt van de bekroonde hymne op den vrede van eene Belgische dichteres, die zich Fr. Coppée noemt. Zie hier de woorden Leidsche belangen. Mijnheer de Eedacteur. Volksweerbaarheid is voorzeker eene zaak van nationaal belang, maar de bevordering der volksgezondheid is niet minder eene zaak van plaatselijk belang; daarom verzoek ik UEd. beleefdelijk het volgende onder uwe rubriek Leidsche belangen" te willen opnemen. Het is namelijk de vraag, of het strookt met de be vordering der volksgezondheid, om de schutterij gedurende drie uren onder de wapenen te houdenbij een zoo on gunstig weder als 11. Maandag, en dan nog wel op een vochtig landwaar niet de minste beschutting is tegen den kouden noordoosten wind Steller dezes betwijfelt zulks zeer, en gelooft daarentegen dat menigeen dien dag duur zal moeten bekoopen, hetzij door verkoudheid of wel iets ergers. Ten slotte nog de vraagwaarom het afdanken of aflos sen der schutterij moet plaats hebben voor de sociëteit Amicitia, en niet op de plaats van aantreden (de Pape gracht) Of geschiedt dit alleen ten believe van de leden dier sociëteit? L. BINNENLAND. LEIDEN, 15 Mei. Gisterenavond is alhier in het gebouw der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen eene vergadering gehouden van hen, die zich voorloopig hebben bereid verklaard tot h6t aanvaarden van het lidmaatschap der op de ruïne op te richten Harmonie. De groote opkomst getuigde van de algemeene belangstelling. Bij de onderteekenaars der cir culaire waren ook een aantal adressen ingekomen van ver schillende vereenigingeno. a. van de Maatsch. voor Toon kunst die hunne groote ingenomenheid betuigden met het plan. Eeeds hebben zich 370 stadgenooten tot het aan vaarden van het lidmaatschap verbonden. In deze vergade ring werd een voorloopig bestuur gekozen, hetwelk thans de plannen in gereedheid zal brengenom ze eerlang aan de goedkeuring van eene algemeene vergadering te onder werpen. Zoo de heeren die gisterenavond afwezig waren, zich, gelijk wij hopen, de benoeming zullen laten welge vallen, dan bestaat dit bestuur uit de heeren Prof. J. A. Boogaard, Dr. C. J. E. Brutel de la Bivière, D. Noot hoven van Goor, Prof. J. E. Goudsmit, A. P. B. Heij- man, P. G. Houthuysen, J. W. Schaap, H. A. Schmier, J. J. van Wensen en J. Zaalberg Jcz. De twee gedetineerden uit de militaire strafgevan genis, die eergisteren zijn ontsnapt, zijn, zoo men zegt, gevonden en weder naar de gevangenis teruggebracht. Wij vernemen dat eenige personen in verzekerde bewaring zijn gebracht, die zich in Februari hebben schul dig gemaakt aan diefstal in de fabriek van de heeren De Heyder en Comp. De commissaris des konings in deze provincie heeft bij circulaire van 11 Mei 11. de gemeentebesturen ver zocht, te willen zorgen dat bij het doen van rapport om trent de behandeling van verzoeken van veehouders tot vervoer van vee bij verhuizing, niet alleen opgave worde gedaan van het getal runderen, maar dat die opgave ook behelze de verklaring van den burgemeester der gemeente van waar de belanghebbende verhuist, dat hij werkelijk in de gemeente woont en die wenscht te verlaten. Het N. Bat. Handelsblad bevestigt, dat het Indische bestuur van het dringende van de verbetering der Sama- rangsche havenwerken overtuigd is, en dat die overtuiging gedeeld wordt door den minister van koloniën, die reeds last gegeven heeft onverwijld over te gaan tot het ont werpen van eene verbetering der gemeenschap van Sama- rang met de reede. Op den llden dezer is te Londen tusschen de gevol machtigden van België, Frankrijk, Groot-BrittanniëItalië, Luxemburg, Nederland, Oostenrijk, Pruisen en Eusland een tractaat geteekend ter regeling der wijzigingen in de artikelen 3, 4 en 5 van het verdrag van den 19den April 1839, noodig geworden ten gevolge der ontbinding van den Duitschen bond. Men meldt uit Hoorn, dat aldaar zooveel harin gen waren in de vorige weekdat de vischschuitenbij 't verlaten van de havenmoeite hadden door de scholen heen te komen. Te Breda heeft bij een vuurwerkmaker eene ont ploffing van kruit plaats gehad. Gelukkig was men den brand, die hierdoor ontstond, spoedig meester, daar er in hetzelfde huis nog een groote voorraad buskruit voor handen was. Men meldt uit Utrecht dat in plaats van Prof. Van Eees een hoogleeraar in de mathesis zal worden be noemd terwijl het pliysisch onderwijs zal worden opge dragen aan Prof. Buys Ballot. Te Dordrecht is eene vereeniging tot stand geko men tot bevordering der volksgezondheid. In de te Amsterdam gehouden algemeene verga dering van de Maatschappij tot Nut der Israëlieten in Nederland, is besloten, tot bereiking van het doel der maatschappijalle krachten te concentreeren op de bevor dering der deelneming aan het algemeen volksonderwijs niet alleen het lager, maar voornamelijk liet middelbaar en hooger onderwijs. Tot lid van het hoofdbestuur werd benoemd de heer Mr. J. Pinner. Door het uitsnijden van een paar traliën hebben dieven in Friesland verleden Zaterdag-nacht zich den weg gebaand tot den inhoud van den kelder van een landman onder Jellum, en daarbij ontvreemd een partij boter, eenige kleedingstukken van de dienstboden en an dere daaraanwezige goederen. Volgens de geringe wijdte der gemaakte opening, alsmede uit het afdruksel van kin derhanden, waarmede in den duister eene greep in eene in den kelder aanwezige pot met kalk schijnt te zijn ge daan, en daarmede andere voorwerpen aangevat is het te vermoeden, dat de dieven hier zich van een jongen heb ben bediend, die door de gemaakte opening gekropen is om de buitendeur van den kelder te openen. BUITENLAND. Belgie. In de kamer van afgevaardigden is door twee leden voorgesteld het verbod tot het houden van hanen gevechten op te heffen. Het voorstel werd echter met 54 tegen 25 stemmen verworpen. Pbtjisen. Ofschoon de finantieele eischen van den ex- koning van Hanover nog steeds zeer hoog zijn, zoo bestaat er toch uitzicht op eene schikking. De dieven schijnen het bijzonder voorzien te hebben op de groote heeren. Thans is er te Berlijn bij den Brit- schen gezantlord Loftuseen aanzienlijke diefstal gepleegd van kleinoodiënkostbare familiestukkenenz. Men zegt dat in Gotha voorstellen in gereedheid wor- La pais sereine et radieuse Reste toujours, reste oü nous som- Fait resplendir l'or des moissons. mes, La nature e«t blonde et joyeuse, Et tes bienfaits serons bénis, La ciel est plein de grands frissons. Par la nature et par les hommes Hosannahdans la forge noire Par les eités et par les nids. Et dans le pré blanc de troupeaux. Tous les labeurs sauront te dire SalutI reine, o mère6 gloire Leurs grands efforts jamais trou- Du fort travail, du doux repos! blés: Le saint poète avec la lyre, Le vent du soir avec les blés. Viens! nous t'offrons l'encens des meules, Ainsi qa'un aigle ivre d'espace Reste avec nous dans l'avenir. Vole toujours vers le soleil, Les bras tremblants de nos aïeules Le monde entier qui te rend grace Sont tous levés pour te bénir. Accourt, joyeux, a ton réveil. Le front tourné vers ton aurore, Car le laurier croit sur les tombes; Heureuse Paix! nous t'implorons, Et ces temps-lk sont les meilleurs Et nous rhythmons l'hymne sonore Oii dans l'azur plein de colombes Sur les marteaux des forgerons. Monte le chant des travailleurs. Z. M. heeft aan Mr. L. J. H. Philips, op zyn verzoek, eervol ont slag verleend als rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te Rotterdam; tot plaatsverv. kantonrechter te Sliedrecht benoemd A. C. van Steenbergen aan G. W. Jacobson, op zijn verzoek, met 1 Juni a. s.eervol ont slag verleend als notaris te Wijhe; bekrachtigd het door den gemeente raad van Hekelingen aan P. Kwakburgem. en secret, dier gem. op zijn verzoek verleend eervol ontslag uit laatstgemelde betrekking. Bij kon. besluit is aan Mr. L. W. C. Keuchenius, lid en waarnemend vice-presid. van den Raad van Ned.-Indië, thans op wachtgeld, met in gang van 1 Juli a. s., en onder dankbetuiging voor bewezen diensten, eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van aanspraak op pensioen. De Thermometer Tan Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 47°, des avonds te 8 uren 43°, te 10 uren 40°, Wind: Z. O. Woensdag morgen te 5 uren 40°, O., te 8 uren 44°; 's middags te 12 uren 48°, 's namiddags te 4 uren 46°, N. O.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2