N°. 2227. Woensdag A®. 1867. 15 Mei. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt [dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft', Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., Stoomboot Volharding van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m, de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Nieuwe Stoombootdienst, langs de Haarlemmermeer, van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u.; van Amsterdam (ligplaats Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 'snam.te3u. Des Zondags buiten dienst. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sa». Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 104 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Relastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 8 4 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Aangaande de debatten in de Tweede Kamer over het lager onderwijs lezen wij in de Vragen van den Dag die wederom door de Vereeniging tot oprichting van het Dagblad van Nederland" in het licht zijn gegeven //Eene overgroote meerderheid, saamgesteld uit de meest verschillende staatkundige nuances, toonde zich onwrik baar gereed de wet te handhaven en ten sterkste afkeerig om af te wijken van de grondbeginselenwaarop zij steunt //De nederlaagdoor de voorstanders der bijzondere school geleden, is volkomen geweest. Zij hebben op geen enkel punt eenig voordeel behaald. Zij hebben moeten zwijgen, toen zij uitgetart werden zeiven het initiatief tot eene nieuwe wettelijke regeling van het onderwijs te nemen. //En dit is natuurlijk. Het kon niet anders. De geest van ons volk is liberaal, en de volksgeest spreekt niet uit den mond van onwetende boerendie geene opvoeding heb ben genoten, noch uit dien van de weinige dweepers van hoogeren stand, die er toe gedreven worden bij de onwe tenden die hulp en dien steun te zoeken, welke hun ge weigerd wordt door de meer ontwikkelde staatsburgers maar die geest spreekt krachtig en luide uit den middel stand uit de wetenschappelijk ontwikkelde kringenuit de hoogere klassen onzer maatschappijdie hunne minderen leiden willen door meerdere beschaving en niet trachten hen te beheerschen door hen als onwetende werktuigen te misbruiken. //Men beschouwe dit niet als eene in de lucht zwevende onverdiende beschuldiging van eerlijke mannen, die voor hunne overtuiging een wanhopigen strijd voeren. Wij wil len gaarne geloovendat zij niets anders dan het beste het allerbeste bedoelen. Maar, als het hun ooit gelukte het volksonderwijs, het grondwettige, openbare onder wijs te vernietigen, dan zouden zij de volksmassa onder werpen aan eene priesterheerschappijen op nieuw den grond leggen tot eene dwingelandijtegen welke drie eeuwen geleden een bloedige strijd gevoerd werd, en van welke wij thans voor goed verlost zijn. //Want, gaat men de eigenlijke beteekenis van den tach tigjarigen oorlog na, dan werd de strijd aanvankelijk ge voerd niet zoo zeer tegen den Spanjaard, als tegen den priester, niet zoo zeer voor de staatsburgerlijke, als voor de godsdienstige vrijheid, en die strijd heeft voortge duurd ook na het sluiten van den Munsterschen vrede, tot de godsdienstige vrijheid ons eerst in deze eeuw vol komen verzekerd werd. Zoo is dan de Luxemburgsche quaestie uit de wereld. Weldra zal de vesting ontruimd en zullen de voornaamste forten geslecht zijn. Want het sloopen van alle fortificatiën zou, naar men verzekert, wel 30 mill. frs. kosten. Luxem burg blijft deelnemen aan het tolverbond. Over het voor stel om de toetreding tot den collectieven waarborg der neutraliteit van het groothertogdom ook aan andere Euro- peesche staten toe te staan, is niet beraadslaagd. Toch schijnt de conferentie nog niet ontbonden te zijn. Engeland heeft een voorstel gedaan tot algemeene ontwa pening dat echter nog niet in beraadslaging werd genomen. Om hiertoe over te gaan, zouden vooraf zoovele andere quaesties, als de Romeinsche en de Oostersche, vereffend moe ten wezen. Nu de question bruiante in der minne is ge schikt zou het misschien gemakkelijker vallen de oplossing dezer zwarigheden te beproeven. //Wordt het voorstel tot ontwapening aangenomen," zeide de ministerieele Globe //dan zou een congres der groote mogendheden natuurlijk het gevolg daarvan wezen. Europa blinkt van wapenen het is een onmetelijk legerkamp, waar strijdlustige drom men worden gedrild en ten oorlog toegerust, in afwachting van eene algemeene botsing. De mogendheiddie den drei genden storm mocht weten te bezweren en eene vreedzame oplossing in de plaats wist te stellen van het beroep op de wapenendie mogendheid zou een algemeene weldoener zijn. Ongelukkig heeft Europa de gouden eeuw nog niet bereikt, welke zich in het verschiet vertoont; en ofschoon geene mogendheid zich zal verzetten tegen het beginsel eener algemeene ontwapening, vreezen wij dat op dit oogenblik geen kans bestaat voor verwezenlijking. De Chassepots- en naaldgeweren en al het verwonderlijke nieuwe oorlogsma- terieel zullen op het slagveld moeten beproefd worden, vóór en aleer naar eenig voorstel tot algemeene ontwape- pening geluisterd, of althans daarnaar gehandeld zal worden." Van zulk een congres is, voor het oogenblik althansgeen sprake. De telegraaf geeft heden een verslag van hetgeen heer Moustier te Parijs heeft gezegd in het wetg^ lichaam. De rede van den minister behelst een ov^ van de geschiedenis en den loop der conferentie. Hfijj Vfeiy' klaarde dat het verdrag der mogendheden geheel ov^eèfr- LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 u. 42 m.; naar Haarlemen Amsterdam: te8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 30 m. en te 10 u. 55 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 55 m. 's morg. en te 3 u. 35 m. 's nam. Oost-XndiSChe Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1