den naar Antwerpen, ter vervanging van de "Wester-Schelde. Onder de bijzonderheden van dat plan behoortzegt men dat de haven van Nieuwpoort aanmerkelijk vergroot zou worden, en dat de locomotieven, langs sporen, ter weder zijden van het nieuwe kanaal aangelegd, de schepen bij windstilte of tegenwind van en naar zee zullen slepen. De Belgische gezant heeft het grootkruis van den Roo- den Adelaar gekregenmet briljanten omzetook de secre taris van legatie en de attachee zijn met ridderkruisen be giftigd. Sommigen beginnen hier ook aan eene gunstige op lossing van de quaestie der krijgstoerustingen te gelooven. Men werkt met allen spoed aan de uitbreiding der ves tingwerken van Coblentz. Er is een geruchtdat een Fransch korporaalRoche- brunen eenige invloedrijke Polen een opstand in Posen voorbereiden. De strijdkrachten van den Noord-Duitschen bond be staan thans, behalve de 62 bataljons Landwehr-troepen en de 62 eskadrons cavaleriedie voor de vesting bestemd zijn uit 256 Pruisische en 33 Noord-Duitsche eskadrons cavalerie, 304 Pruisische en 56 Noord-Duitsche bataljons infanterie en 138 Pruisische Landwehr-bataljons. -Er bestaat eene spanning tusschen Rouher en zijne militaire ambtgenooten, en het schijnt dat de keizer het met de laatsten eens is. Het regent in de dagbladen protesten tegen den krijg. Zelfs d6 studenten van Straatsburg hebben een vredelievend manifest uitgevaardigd. G-uizot heeft het laatste deel van zijne gedenkschriften uitgegeven (1840—1848). Het //Journal des Débats" noemt dit verreweg het belangrijkste. De koningin van Portugal logeert in het Palais Royal bij hare zuster en zal eerlang een uitstap doen naar Flo rence en Rome. De koning en de koningin van België zijn nu ook te Parijs. De verschillende jury's voor de afdeeling der tentoon stelling hebben 100 gouden, 1000 zilveren, 3000 bronzen medailles uit te deelen en 5000 loffelijke getuigschriften. Gedurende de tentoonstelling zijn alle keizerlijke mu seums kunstverzamelingenpaleizen enz. voor het publiek opengesteld, zonder dat men noodig heeft zich vooraf van permissie-biljetten te voorzien. De Louvre is dagelijks ge opend, behalve op Maandag, van 12 tot 4, het museum Climy dagelijks van 11 tot 5, de École des beaux arts da gelijks van 10 tot 4, de Tuilerieën MaandagWoensdag en Yrijdag van 12 tot 3, Versailles dagelijks, behalve op Maan dag, van 11 tot 4 uren. Op de expositie zijn ook violen met vrouwenharen bespannen. De uitvinder beweert dat blonde haren andere toonen geven dan zwarteroode andere dan bruine. Prüme's //Melancholie" moet gespeeld worden op de haren van eene dweepster in de maneschijn en Tartini's //Teufels phan- tasie" op de haren van eene Xantippe. De oprichting der kamers van koophandel begint krach tig toe te nemen. Lord Stanley heeft een diner en eene soiree gegeven die werden bijgewoond door de gezanten van Pruisen, Oos tenrijk, Frankrijk, Nederland, België, Rusland, enz. tot zelfs door die van Turkije, Griekenland en Mexico. Garibaldi schijnt ernstig ziek. Men zegt dat hij niet alleen naar het lichaam maar ook naar den geest lijdende is. De kamer van afgevaardigden heeft het wetsontwerp tot wijziging der belastingen op de roerende goederen aan genomen. De koning is thans in Venetië. In Petersburg heeft zich eene geschiedkundige ver- eeniging gevormdten einde geheel onbekende of nog weinig bekende documenten uit het tijdvak van Peter I openbaar te maken. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christ. Afgesch. Geref. Kerk. OFFICIEELE BERICHTEN. Pruisen. De arbeidersvereeniging te Berlijn heeft in eene vergadering een vredesadres aan de Fransche arbei ders met eenparige stemmen goedgekeurd. Duitschland. De veepest is in Weimar en in de her togdommen Meiningen en Gotha uitgebroken. Oostenrijk. De Hongaren schijnen besloten te hebben de kroning op 1 Juni toch te laten doorgaan, al neemt de Croatische landdag het voorstel niet aan om zijne afge vaardigden naar Pesth te zenden. Frankrijk. Alweder een nieuw congres tijdens de ten toonstelling en wel van millionnairs. De geheele familie Rothschild zal er samenkomen. Engeland. De min. van binnenl. zaken Walpole is ver vangen door Hardy. Men schrijft Walpoles aftreding toe aan zijne houding ten aanzien van de reform-meeting. Italië. De armee zal voortaan in vredestijd op 200,000 en in oorlogstijd 550,000 man tellen. Rusland. De keizer, de grootvorst-troonopvolger en zijne gemalin zijn naar Moskou vertrokken. De keizer denkt 29 Mei over Berlijn naar Parijs te gaan en 22 Juni te Pe tersburg terug te keeren. Spanje. Het deficit op het budget bedraagt 70 mill, realen. Minder in elk geval dan Italië, dat zijn te kort op 1 Jan. 1869 raamt op 580 mill, francs. China. De Engelschen doen tegenwoordig al hun best om de Chineezen te leeren zingen. En dat heeft vrij wat in De bewoners van het Hemelsche Rijk hebben niet het minste begrip van toonkunst. Hunne zoogenaamde instrumenten kunnen slechts drie tonen voortbrengenen wat ze zin gen noemen is eigenlijk niets anders dan gillen. BEROEPEN ENZ. Beroepen: te Wijk aan Zee: N. A. van Wijk, cand.; te Kerkwerve J. L. Fortuijn Drooglever, cand.; te Herveld: J. G. Verhoeff, te Rid derkerk; te Leersum: P. Deetman, te Klundertte Eist bij Amerongen: C. J. Krafft, te Op- en Neder-Andelte Varseveld: H. H. Zaalberg, cand.; te DordrechtA. Loeff, te Oostzaan; te Maasland: J. H. Gravensteinte Serooskerke; te Schipluiden: A. Bouma, cand.; te Oost-Kapelle: A. P. A. du Cloux, te Spijk; te's-Heer-Hendrikskinderen L. Slotemaker, te Kruis land; te Lollum: G. Landweer, te Oudega c. a.; te St.-Jansga: A. H. D. Slothouwer, te Oosterwierumte 's-Grevelduin Kapelle: A. E. Kingma, te Rinsumageest en Sybrandahuis. Aangenomen; te Hemmen: P. Doedes, cand. Beroepen: te Blija: J. van Goor, te Boxem. Bedankt: te Heerde: door A. Brink, te Dedemsvaart; te Hijkeo: door A. J. Abels, te Dalfsente Arum: door R. Sybrandi, te Marrum; te Oud-Loosdrecbtdoor L. Neijens te Apeldoorn. O N D E R WIJ S. De hoogere burgerschool te Nijmegen is van een 3jarigen cursus in een 5jarigen veranderd. In plaats van den kolonel P. van Swieten, op zijn verzoek eervol ontslagen, is tot directeur van het gymnasium Willem III te Batavia be noemd Dr. N. J. Hoorweg. Op de laatste vergadering van leeraren aan de hoogere burgerscho len is bepaald, dat op de jaarlijksche algemeene vergaderingen de leden zich zullen verdeelen in 5 hoofdafdeelingen, te weten: 1°. wis-, werktuig-, natuur kunde en teekenen; 2°. scheikunde, natuurlijke geschiedenis, warenkennis landbouw en gymnastiek; 3°. staatswetenschappen en boekhoudenhandels wetenschappen; 4°. letterkundige wetenschappen; 5°. geschiedenis en aard rijkskunde. Te Koningsberg heeft onlangs de eerste promotie in de Duitsche taal plaats gehad. Ook de dissertatie was in het Duitsch geschreven. Alleen bij het afleggen van den eed werd nog de oude Latijnsche formule gebruikt. Blijkens parlementaire bescheiden heeft het Engelsche gouvernement van 1859 tot 1866 134,129 uitgegeven voor den aanbouw van scholen. In 1865 bedroeg de voor dit doel besteedde som 18,882 en in 1866 24,222. Het aantal scholen bedroeg in 1859 6586 en in 1866 8753. Zij werden in 1859 door 801,401 en in 1866 door 1,039,133 kinderen bezocht. De minister van onderwijs in Frankrijk, Duruy, is voornemens in den loop van dit jaar 6000 nieuwe scholen te stichten, als het wetgevend lichaam hem daartoe de noodige gelden toestaat. Hij heeft bevonden dat in 1866 het getal der gehuwde echtgenooten die hun naam schrijven noch lezen kunnen, 33,45 pet. was, en wel van de mannen 25,88, van de vrouwen 41,02, terwijl er departementen zijn waar 51, 61 en 67 man nen en 75, 80 en 98 vrouwen op de 100 gevonden worden, die lezen noch schrjjven kunnen. De heer Monnierauditeur bij den raad van state in Frankrijk die indertijd door den minister van onderwijs werd belast om de inrich tingen van onderwijs in Duitschland en Zwitserland te bestudeeren, heeft over het volksonderwijs in beide landen een hoogst belangrijk werk uit gegeven. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 12den Mei 1867. C. J. Dieben jm. 26 j. en W. van Cazant jd. 25 j. E. J. van Rijkora jm. 28 j. en J. F. H. Mulié jd. 22 j. E. G. Abspoel jm. 25 j. en F. J. P. Baartman jd. 30 j. R. van Keulen jm. 34 j. en J. Klok jd. 34 j. A. de Ridder jm. 19 j. en M. Bonte jd. 21 j. A. Zwart jm. 26 j. en J. Kolpa jd. 32 j. I. E. Kikkert jm. 23 j. en J. M. Bol jd. 25 j. P. Robijn jm. 29 j. en M. E. Frankhuizen jd. 26 j. W. van Biemen jm. 32. j. en J. Regeer jd. 29 j. B. van der Nat jm. 22 j. en K. Arbouw jd. 23 j. J. Smit jm. 22 j. en J. G. Hasselbach jd. 20 j. N. Kret jm. 23 j. en J. M. Maalhuizen jd. 21 j. T. Bruijstens jm. 24 j. en E. C. Schuurman jd. 24 j. H. Brongersma jm. 26 j. en A. Sinia jd. 23 j. G. Riethoven jm, 23 j. en N. de Jong jd. 28 j.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3