BINNENLAND. BUITENLAND. van de Putte, van zich zelf sprekende, zich //de onderge- teekende" geliefde te noemen, om te komen tot eene uit lating van den heer Messchert van Vollenhovendie stren ger critiek verdient. Die afgevaardigde zeide: //Wij leven nu eenmaal in een tijd, waarin, niettegen staande de beschaving der 19de eeuw, zoo vrede nog mo gelijk isaan geene andere dan aan een gewapenden vrede is te denken. Het is te bejammeren dat het moderne ook in dat opzicht ons tot de middeleeuwenzoo niet tot de heidenwereld terugvoert. Het moderne, dat zal wel wezen de moderne gods dienst- en wereldbeschouwingzou ons dus terugvoeren naar den oorlogstoestand der middeleeuwen! En het conser vatisme zou dit niet doen. Denkt de heer Messchert v. V. dat de modernen het oude gebruik goedkeuren, dat de vorsten zich altoos in uniform aan hunne onderdanen vertoonen? Dat, als er feest wordt gevierd, parades en en revues het eerst op de lijst der vermakelijkheden staan? Dat prinsen van den bloede bij voorkeur rangen bekleeden bij het leger of de vloot? Dat, als een over winnend leger wederkeert naar zijne haardsteden, het in triomf ontvangen wordt? Denkt de heer M. dat de mo dernen oorlog verkiezen boven ontwikkeling van volksnij verheid, volksonderwijs en volkswelvaart? Hij kan het niet denken. Waar zou hij het gevonden hebben? Maar dan moest hij zich ook onthouden van op den modernen geest hatelijkheden te debiteerendie gewis niet pleiten voor zijne kennis van de verschijnselen des tijds. Het tractaat, waarbij de Luxemburgsche quaestie gere geld wordt, is Zaterdag door de vertegenwoordigers der mogendheden ter conferentie geteekend. Aan den Neder - landschen gezant is een afzonderlijk protocol verleend over de losmaking van Limburg van den Duitschen bond. De bijzondere bepalingen van het tractaat zijn nog niet be kend. De keizerlijke regeering van Erankrijk zal ze aan den senaat en het wetgevend lichaam mededeelen. Zal de Tweede Kamer er morgen ook iets van vernemen? De ratificatiën zullen binnen vier weken volgen. Pruisen zal eerst zijn oorlogsmaterieel en dan zijne troepen uit Luxem burg verwijderen. De conferentie schijnt echter nog niet uiteengegaan te zijn. Lord Stanley moet eene algemeene ontwapening hebben voorgesteld, waarop de gevolmach tigden zouden verklaard hebben dienaangaande instructiën te zullen vragen bij hunne regeeringen. LEIDEN, 13 Mei. Men verzoekt ons uit Koudekerk te melden, dat de leden der Hervormde gemeente aldaar zich hebben ver klaard voor de nieuwe wijze van verkiezing der kerkeraads- leden. Jhr. De Casembroot heeft te 's-Hage een groot diner gegeven aan al de kommandanten, die aan de gevechten in de Japansche wateren deelnamen. Sir Küper, vice-ad- miraal in Engelschen dienst, was ook genoodigd. De gemeenteraad te Amsterdam heeft nu besloten het binnengasthuis te sloopeneen nieuw gasthuis te bou wen voor 400 bedden en eene afzonderlijke kraaminrichting daar te stellen voor 80 a 100 vrouwen. Te Amsterdam zijn reeds peulen en doperwten ter markt geweest. Yan de verschillende inf.-corpsen zijn bij het bataljon mineurs en sappeurs te Utrecht gedetacheerdofficieren onderofficieren, korporaals en manschappen om de practi- sche oefeningen van dat bataljon gedurende den zomer bij te wonen. Het toelatingsexamen voor 's rijks veeartsenijschool zal plaats hebben te Utrecht 5 Juli en volgende dagen. Men moet zich schriftelijk of in persoon aanmelden vóór 15 Juni bij den directeur der school. De kamer van koophandel en fabrieken te Dordrecht heeft aan de Tweede Kamer een adres ingediend betreffende het groot belang van den Nederlandschen handel bij het bouwen eener vaste spoorwegbrug in de lijn BredaMoer dijkDordrechtBotterdam. Ook de kamer van koophandel en fabrieken te Breda heeft een adres aan de Tweede Kamer ingediend voor de overbrugging bij den Moerdijk. Het geval heeft zich wel eens voorgedaan, dat twee proponenten in dezelfde vacante gemeente kwamen om op te treden op hetzelfde uur. Een dergelijk misverstand heeft te Breda plaats gehad, waar een paar dagen geleden twee verschillende detachementen infanterie zijn binnengerukt om aan de exercitiën in het kamp deel te nemen. Het Leidsche is gebleven, het Utrechtsche moest aftrekken. Te Oude Pekela hebben binnenkort drie kinderen het leven verlorenomdat de ouders ze zonder toezicht lieten. Waarschuwend voorbeeld voor anderen. Als een bewijs, hoe erg de Hanoveranen tegen hunne overweldigers, de Pruisen, zijn, kan dienen dat een te Almelo werkzaam zijnde Hanoveraan, die door het Pruisische gouvernement werd opgeroepen in dienst te tre den, bij de apothekers aldaar heeft rondgeloopen om een middel te krijgenwaardoor hij ongeschikt zou worden voor den militairen dienst. Naar het scheenwilde hij liever zijne gezondheid opofferendan onder de door hem gehate Prui sische vanen te dienen. Gelukkig dat hij niemand kon vin den, die hem in zijn dwaas opzet behulpzaam wilde zijn. Het prov. gerechtshof van Drenthe heeft Hilligje Leeuwerink, van Dwingelo, oud 16 jarenschuldig ver klaard aan opzettelijke brandstichting, waarbij menschen- levens in gevaar werden gebracht, en haar diensvolgens ter dood veroordeeld. De directie van den spoorweg Grand Central Beige is voornemens weldra wekelijksche speciale treinen te doen loopen tusschen Botterdam en Parijstegen zeer verlaagde prijzen. De commissarissen van de spaarbanken te Botter dam en te Groningen hebben de rente op 4 pet. ge bracht. Zaterdag 11. is het stoomschip //De Valk" andermaal van den Helder naar Birkenhead vertrokken met man schap en provisiën voor het ramtorenschip. Zijdie inder tijd verzekerdendat de aankondiging van die reizen geheel onjuist wasschijnen toen bijzonder slecht te zijn inge licht. Het artillerie-vrijkorps te Helder heeft de eerste oefening gehouden op 's rijks marinewerf te Willemsoord, der den kommandant Jhr. E. J. Kraijenhoff. In de veenkolonie te Appelscha heerscht weer eene groote bedrijvigheid. De veenbazen hebben hunne //spannen" weer druk aan 't gravenzoodat men berekent dat pr p. m. 1000 man dagelijks in de veenderij werkzaam zijn. Sedert eenige weken mag de afvoer van turf belangrijk genoemd wordendaar een groot aantal schippers van heinde en ver komen opvarenom zich te voorzien van de beroemde lange turf uit de Appelscha'ster veenen. Het verlangen naar droogtezoowel om de turf als de veldvruchtenis groot. In Orthen, nabij 's-Hertogenboschheeft een he vige brand gewoed, waarbij verscheidene huizen in de asch zijn gelegd. Uit de opgaven in de Staatscourantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de weekbe ginnende 28 April en eindigende 4 Mei, blijkt, dat er in die week zijn aangetast 148, aan de ziekte gestorven 6afgemaakt 141hersteld 1aan het einde der week nog ziek runderen, terwijl er sedert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 96,455aan de ziekte gestorven 46,411afgemaakt 15,521hersteld 34,523 en nog ziek runderen. Men spreekt van het plan tot het graven van een kanaal van Nieuwpoort over Brugge, Gent en andere ste- Z. M. heeft bekrachtigd de benoemingen, gedaan door de kon. acad. van wetenschappen, als: door de letterk. afd.: van de heeren Mr. J. T. Buy», te Leiden, en Mr. J. A. Fruin, te Utrecht, tot gewone leden; van den heer Victor Duruy, min. van onderwijs in Frankrijk, tot buitenl. lid; van den heer Mr. J. A. van der Chijs, inspect, v. h. onderwijs op Java, tot correspondent, en van de heeren C. W. Opzoomer en W. Moll tot voorz. en ondervoorz. voor het volg. academiejaar; door de wis- en natuurk. afd.: van de heeren W. F. R. Suringar, hoogL te Leiden en G. F. W. Baehr., hoogl. te Delft, tot gewone leden; van de heeren F. C. Donders en J. van Geuns tot voorz. en ondervoorz. voor het volgende academie jaar. Z. M. heeft aan J. P. van Miert, op z\jn verzoek, eervol ont slag verleend als burgem. der gem. Vugth. Z. M. heeft aan den ka- pitein-oppervuurwerker bij de marine H. la Fora een peniioen verleend van 900. De Thermometer ran Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 67°, des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 54°, WindZ. W. Zondag morgen te 5 uren 54°, te 8 uren 58°, Z. O., 's middags te 12 uren 68°, 's namiddags te 4 uren 66°, te 5 uren 64°, te 8 uren 56°, te 10 uren 50°, Wind: Z. O. Maandag morgen te 5 uren 47°, te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 52°, te 4 uren 50°, Wind: N. O. Belgie. De gravin van Vlaanderen heeft de insigniën van de Louise-orde ontvangen van den koning van Pruisen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2