vlam doen vatten, en de equipage verstikken. Ten slotte neemt hij op zich de vesting Luxemburg binnen een kwar tier van het geheele Pruisische garnizoen te berooven. We hopen hartelijk dat de Pruisen dom genoeg zullen zijn om dit alles te gelooven, dan zal er aan het behoud van den vrede wel niet getwijfeld kunnen worden. Er blijkt toch sprake te zijn van eene vereeniging van Luxemburg met België. Men zegt dat de regeering van Brussel eene schadeloosstelling in grondgebied bepaald van de hand heeft gewezendoch eene som van 12 mill. frs. betalen wil. België schijnt zich Luxemburg te willen laten opdrin gen. Zijn gezant heeft in last alleen de wenschen der be volking in dezen in een helder licht te stellen. Volgens de laatste berichten zal de onderteekening van het tractaat, gisteren om een formaliteit uitgesteld, heden plaats heb ben. Een telegram uit Londen zegtOp verlangen van den gevolmachtigde van Nederland heeft de conferentie Lim burg, evenals Luxemburg, losgemaakt van de banden die het aan Duitschland hechtten. Aan den groothertog is geen bepaalde termijn gesteld binnen welken de vesting moet worden ontmanteld, en hem is volkomen vrijheid gelaten met betrekking tot de getalsterkte van het garnizoen. Daar zijn er die meenen dat uit de conferentie een con gres zal voortspruitenwaarop eene algemeene ontwapening der Europeesche mogendheden zal worden aangenomen. We willen het hopen. Maar als men dag aan dag hoort van krijgstoerustingenals men ziet dat de Oostenrijksche bla den duidelijk den wensch naar oorlog uitspreken, geheel in strijd met de verzekering van Von Beust, dezer dagen aan een diplomaat gegevendat het vrede zal zijnals men opmerkt dat de beurs overal den tegenwoordigen toestand wantrouwtals men bedenkt dat achter het vraagstuk van Luxemburg zich een ander verbergt van staatkundig over wicht en militaire eigenliefde; dan behoeft men geen onheilsprofeet te zijn om te zeggende vrees voor oorlog blijft bestaan. Te Parijs zijn er die zeggen dat, al wordt de vrede niet verstoord, men dien slechts als een wapen stilstand moet beschouwen, door alle mogendheden toege staan en als noodzakelijk erkend. De eenige reden, welke tot dit gemeenschappelijk besluit geleid zou hebben, is de verplichting om de groote, aan de algemeene tentoonstel ling verbonden belangen niet in de waagschaal te stellen en op te offeren. BINNENLAND. LEIDEN, 11 Mei. Wij brengen onze stadgenooten de blijde tijding, dat er morgen een begin zal worden gemaakt met de verbetering van het drinkwater dezer stad. Aan de pomp bij de Baai hal, op de Marendorpsche Achtergrachtzullen het eerst de waterfilters worden toegepast. Over de zuiverende uitwer king der filters bestaat maar ééne stem. Een zeer bevolkt gedeelte onzer stad, waarin de behoefte aan goed water misschien wel het grootst iszal dagelijks van 7 tot 8van 10 tot 12 en van 5 tot 6 uren in staat worden gesteld zich daarvan kosteloos te voorzien. Aan de bad- en zweminrichting Bhynzigt zijn sedert de opening de volgende baden gebruikt: op 4 en 5 Mei telkens 2, den 6den 87, den 7den 183, den 8sten 313, den 9den 278, den lOden 295. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 190 tot 209 personen. De wereldtentoonstelling te Parijs is de vierde van dien aard. Het eerste denkbeeld tot dergelijke expositiën is van Nederland uitgegaan, alwaar, en wel te Leiden, in 1699, eene eerste proeve werd genomen, 't Was in derdaad eene wonderlijke combinatie van dingen, die men er bijeen verzameld zag. Er bevond zich toen alhier o. a. een Noorweegsch huis, uit balken samengesteld, zonder stee- nen en cementde hand eener sireneeen krokodileenige meteoorateeneneene Laplandsche broek en een paar Pool- sche laarzen; het model van een Engelsch mes; de kaak van een zaagvisch; de ooren van een dief, die gehangen waseene lampdie onder de aarde branddeen meer der gelijke curiosa. Eerst 150 jaren later vond het gegeven voorbeeld navolging. Intusschen blijkt ook hier alweer, dat er niets nieuws onder de zon is. De bezoekers van de tentoonstelling te Parijs zullen wel doen met den catalogus, die nu ook hier te lande ver krijgbaar is, vooraf een weinig te bestudeeren. Het zijn 2 dikke boekdeelen, klein 8°, van een paar duizend blad zijden druks. Hij werd in één nacht gedrukt. Ten minste zoo luidt het op den titel, dus moeten we het wel ge looven. Nu heet het weer dat niet alleen de Engelsche in genieur Hartley zegt, dat de afdamming aan de bevaarbaar heid van de Wester-Schelde schaden zal, maar dat de heer Hagen, Pruisisch ingenieur, er eveneens over denkt. Wanneer zal er eindelijk over die rapporten-quaestie eenig licht opgaan? Men zegt dat door de HH. Paul van Vlissingen en Dudok van Heel te Amsterdam aan de Gebr. Goed koop aldaar is opgedragen het maken der fundatiën voor de uit Engeland ontboden gereedschappen tot het pantse ren van oorlogschepen. Donderdag 11. is te Amsterdam de algemeene ver gadering gehouden van het genootschap tot zedelijke ver betering der gevangenen, onder het voorzitterschap van Dr. E. Laurillard. Aldaar zijn nu ook de honden aan banden geleg'd. Men verwacht dat op de tentoonstelling van schil derijen te Botterdam, na een bezoek van den minister van binnenlandsche zaken aan die tentoonstelling gebracht belangrijke aankoopen voor het rijk gedaan zullen worden. Het Nederlandsch-Belgisch congres te Bosendaal zal niet doorgaan. Men leest in de Deventer CourantDe publieke opinie, enz. enz., requireert, dat het door curatoren ge wezen en door den raad der gemeente Deventer bevestigd vonnis contra Dr. J. van Vloten, wegens onregelmatige rechtspleging, zal worden vernietigd." Een Pruisisch deserteur, die zich te Almelo geves tigd hadheeft aldaar een allerbrutaalste diefstal gepleegd. Wat al wonderen uit de kippenwereld. Te Buiner- wold leggen 9 kippen 19 eieren per dag. In Zutfen woont een kipdie in 3 dagen 9 eieren te voorschijn brengt en dan den 4den dag rust. De Asser Cour. stelt voor, zulke eieren door den burgemeester der gemeente te laten lega- liseeren. Te Zutfen zijn de eerste nieuwe aardappelen ter markt gebracht. In de omstreken moeten de pereboomen buitengewoon prachtig bloeien. Van Terschelling zijn weder 29 personen ver trokken naar Illinois, Ohio en Jowa. Thans zijn reeds 130 landverhuizers van het eiland daar gevestigd en het gaat hun bijzonder goed. Men schrijft uit Meppel: Bijna dagelijks trekken hier koppels van de schoonste paarden door, voor Fran- sche rekening in Groningen en Friesland opgekocht. De opening van den spoorweg van Turnhout naar Nederland, in de richting van Tilburg zalzoo men ver zekert, op 1 Aug. plaats hebben. Thans is men in Harlingen weer verlegen met de haringen. De prijs is zoo laag, dat 50 bokkings voor een dubbeltje worden verkocht. De eenige persoon die gered werd van het schip //Jonkheer Meester Van der Wal van Puttershoek" is thans gebleken geen Griek, maar eenvoudig een Amelan der te zijn. BUITENLAND. Te Berlijn zou een nieuw wapen uitgevonden zijn, viermaal zoo vreeselijk als het Chassepot-geweer. Het heeft 4 loopen en doet 60 schoten in eene minuut. De senaat van Bremen heeft de bondsconstitutie goedgekeurd. De runderpest is op verschillende plaatsen in Beieren uitgebroken. Z. M. heeft benoemd tot plaatsvervangend kantonrechter te 's-Graven- deel Mr. J. van Andel; tot kantonrechter te Cortgene Mr. C. D. W. Pape tot ontvangers: der dir. belast, enz. te Roermond c. a., den heer J. W. G. A. van Nouhuys; der dir. belast, te Zeyst, den heer M. A. F. H. Philipse. Z. M. heeft eervol ontslagen: den lsten luit. C. F. Schochop non-ac tiviteit gesteld den lsten luit. A. Schim van der Loeff; bevorderd J. van de Ven tot adjuct-commies bij de directie te Willemsoord. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Vrijdag des na middags te 5 uren 74°, des avonds te 8 uren 63°, te 10 uren 60°, Wind: N. Zaterdag morgen te 5 uren 58°, te 8 uren 66°, N. O., 's middags te 12 uren 68°, 's namiddags te 4 uren 67°, Z. W. Peuisen. De beeldhouwer Schievelbeinde vervaardiger van het standbeeld van Stein, is overleden. De piëdestal- groepen voor het te Keulen op te richten gedenkteeken van Friedrich Wilhelm III zijn onvoltooid gebleven. Duitschland. Een dagblad zegt openlijk dat er in Beieren den grootsten onwil heerscht om Pruisen bij te staan in een krijg tegen Frankrijk.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2