Koffijhuis de Paauw. BUITENGEWOON NATIONAAL CONCERT ALMANAK LEIDSCHE STUDENTENCORPS. Lord Derby heeft in bet hoogerhuis en lord Stanley in het lagerhuis verklaard, dat in de 2de zitting van de conferentie alle moeilijkheden zijn opgeruimd, zoodat de vrede" van Europa daadwerkelijk verzekerd is. Ierland telde in 1861 5,798,967 en in 1866 slechts 5,571,971 inwoners. Men schrijft de vermindering toe aan de landverhuizing naar de Vereenigde Staten en Britsch- Noord-Amerika. Het aantal landverhuizers bedroeg van 1835 tot 1855 3,053,291 pex*sonen. Dublin had in het vo rige jaar 335,798, Cork meer dan 100,000, Belfast en Li merick meer dan 50,000 inwoners. In den staat Wisconsin is het stemrecht ook aan vrou wen verleend. Het model van het standbeeld voor Lincoln, dat de stad Boston wil oprichtenis ongedeerd uit Italië aange komen. Het is 't werk van eene Amerikaansche kunstena res Miss. N. Hosmez. Men kondigt nu reeds eene internationale tentoon stelling aan tegen 4 Juni 1876, de honderdste verjaardag van de Amerikaansche republiek. Amerika heeft nu ook een Great-Eastern. Onlangs liep de //Donderberg" te New-York van stapel. Het schip is 387 voet lang, 70 breed, 21 hoog. Het heeft een ram van 50 voeten lengte, en twee torens. Het is bestemd om als oorlog- en handelschip te dienen. De inhoud is 5091 ton. Puebla is ingenomen. Yera Cruz wordt nog altijd door 3000 republikeinen belegerd. ONDEEWIJS. CORRESPONDENTIE. OFFICIEELE BERICHTEN: ingaande Maandag den 13 Mei 1867. ADVERTENTIEN. Ondertrouwd E. G. ABSPOEL F. J. P. BAABTMAN. Leiden, 9 Mei 1867. ZATURDAG 11 MEI 1867, van het beroemde Tyroler gezelschap, onder directie van den Heer WECHNEB uit het Innthal in Nationaal Costuum. De Commissie ter Bedactie van den Leidschen Stu denten Almanak voor het jaar 1868, noodigt bij de ze alle HH. Boekhandelaren uit, die genegen zijn de uitgave van voornoemden Almanak op zich te nemen, hunue voorwaarden vóór 20 Mei e. k. franco in te zenden bij den ondergeteekende. Namens de Commissie, H. DE LANG, Ab-actis. Griekenland. De Grieksche kamer van afgevaardigden heeft met algemeene stemmen een wetsontwerp aangeno men waarbij aan de bekende schrijfster Dora d'Istria (prin ses KoltzofF-Massalsky) het burgerrecht van het koninkrijk wordt aangeboden voor hare geschriften over de Ionische eilanden, Boemelië, Morea, de vrouwen in het Oosten, enz. Spanje. De regeering moet zeer gevoelig zijn dat zij niet op de Londensche conferentie is uitgenoodigd. Spanje moest zich niet met een burenkrakeel bemoeienmaar lie ver wat orde brengen in z'en eigen verwarde huishouding. Amerika. Ingevolge een decreet van den keizer van Brazilië zal met 7 September van dit jaar de scheepvaart op de Amazonen-rivier tot aan de grenzen van Peru en op den San-Erancisco tot aan de stad Penedo voor han delschepen van alle natiën geopend zijn. Wij deelen hier het programma mede van de toelatings-examens voor Breda De cadetten, aan de academie te Breda op te nemen, moeten voortaan op het tijdstip hunner toelating 1 September den vollen ouderdom van zestien jaren hebben bereikt en niet ouder zijn dan negentien jaren. Het examen zal loopen over de navolgende vakken: a. 't schrijven van eene goede leesbare hand; b. de grammaticale gronden van de Nederlandsche en Fransche talen. Van de adspiranten voor den dienst in de koloniën wordt daarenboven geëischt de kennis der grammaticale gronden van de Engelsche, en van de adspi ranten voor den dienst hier te lande eene gelijke bedrevendheid in de Hoog- duitsche taal; c. de algemeene geschiedenis, inzonderheid tot aan de Fransche om wenteling (1789), en die des vaderlands; niet slechts eene bloote opnoe ming van feiten, maar ook het verband en den samenhang der gebeurte nissen met hare oorzaken en gevolgen d. de aardrijkskunde, niet alléén van de verschillende landen in en bui ten Europa, en meer bijzonder van Nederland en zijne koloniënmaar ook de gronden van de wis- en natuurkundige aardrijksbeschrijvingbenevens de inrichting en het gebruik van de aardglobe e. de rekenkunde, daaronder begrepen de leer der evenredigheden en de gewone en tiendeelige breukende kennis van het tientallig stelsel van maten en gewichten f. de gewone of lagere stelkunst, met inbegrip van de reken- en meet kundige reeksen; de kogelstapels; de leer en het vaardig gebruik der loga- rithmende vergelijkingen van den eersten graad met eene en meerdere onbekenden; de onbepaalde vergelijkingen van den eersten graad en de vierkantsvergelijkingen met ééne onbekende; g. de gewone meetkunde in haren ganschen omvang. h. Voor de adspiranten der infanterie en cavalerie: De goniometrie en de berekening der platte rechthoekige driehoeken. Voor de artillerie en genie-. De goniometrie en trigonometriezoo platte als bolvormige. Voor beide hier genoemde catagorieën wordt ook vereischt groote vaardigheid in het gebruik der sinustafels. De adspiranten worden gerangschikt naar de kundedie zij in de hier boven opgegeven vakken hebben aan den dag gelegd. Voor de adspiranten voor den dienst in Oost-Indië is de kennis van het Maleische letterschrift, en voor de adspiranten in het algemeen het recht lijnig- en handteekenenhet exerceeren, schermen en paardrijden eene aan beveling. Van de provinciale examens voor het lager onderwijs deelen wijna den afloop, den geheelen uitslag mede. Volgens de schoolberichten in de Nieuwe Bijdragen van April 1867, bedraagt het aantal vacante scholenOpenbare voor gewoon lager onder wijs 16; dito voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs 6gesubsidieerde bijzondere voor gewoon en meer uitgebreid onderwijs 1, en dito voor uitgebreid onderwijs 1. Het getal vacante hulponderwijzers-betrekkingen bedraagt: Noord- Brabant 8, Gelderland 2, Zuid-Holland 6, Noord-Holland 2, behalve te Amsterdam waar het aantal onbepaald wordt gelaten Zeeland 3Utrecht 2 Friesland 1, Overijsel 3, Limburg 1, Groningen en Drenthe 0. Mijnheer de Redacteur! Tijdens de Algemeene Tentoonstelling in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdamwerd bij een ingezonden artikel beweerd en in verschillende dagbladen opgenomen: «dat de ondergeteekcnde als lid der jury zijn eigeu fabrikaat zou hebben bekroond in de inzending N°. 1061 van den heer P. van Santen te Amsterdam." In het dezer dagen uitgekomen verslag der werkzaamheden van de jury leest men pag. 66, klasse XVIII, goud en zilverwerk, edelgesteenten: Het is eene bekende hoedanigheid onzer zilversmeden, reeds op vorige tentoonstellingen geconstateerd, dat zij eene bijzondere vaardigheid en ta lent in de bewerking (het main d'oeuvre) hebben verkregen; ook de voor werpen op deze tentoonstelling voorhanden leverden het bewijsdat de techniek weder tot grooterc volkomenheid gebracht is. Voorwaar eene niet te versmaden verdienste, eene verdienste, die des te meer waarde zou be komen, indien edeler vormen, gekuischter smaak en zuiverder stijl daar mede gelijken tred hielden. -Evenwel maken de voorwerpen, ingezonden onder Np. 1061 van den catalogu» (inzending van P. van Santen te Amsterdam), daarop eene alles zins verblijdende uitzondering, door dat die bepaald uitmunten (behalve als technische bewerking) door nieuwheid, goeden smaak en zuiver in acht genomen stijlen, en waarachtige aesthetische verdiensten bezitten. «De heer J. M. van Kempen, lid der jury van voornoemde klasse, is bij de beoordeeling van N°. 1061 buiten stem ming gebleven." Beleefdelijk verzoek ik U om der waarheid hulde te doen door boven staand artikel in Uw veelgelezen blad te willen opnemen. Hiermede zult UEd. zeer verplichten hem, die de eer heeft te ver blijven UEd. Dw. Dienaar en Abonné, Voorschoten, 8 Mei 1867. J. M. VAN KEMPEN. BROODZETTING. voor de gemeente Leyden Maximum van den prijs, waar niet boven, maar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge art. 205 der Algemeene Policie-veror- dening, vastgesteld den 26 September 1861 (Gemeenteblad u°. 17). Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 28 cents. Vijf oneen, op14 Het Franschbrood van een NedarL pondop28 Vijf oneenop14 Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op 23 Vijf oneen, oplij Het minste soort of zoogenaamd krop uit den zakvan een Nederl. pond, op19 Vijf oneen], op9j- Het Roggebroodvan zuivere rogge gebakkenwegende drie Nederl. ponden, op34 Een pond vijf oneen, op17 EN Ëntrée 25 Gents. Aanvang uur.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3