Sommigen zien nog steeds in de toetreding van Italië tot de conferentie een grond om te veronderstellendat zij zich niet bepalen zal tot de Luxemburgsche quaestie, en dus een rede van ernstige bezorgdheid. Anderen zijn van oordeel, dat de voortdurende militaire toerustingen van Frankrijk, die niet geloochend kunnen worden, tot groote moeilijkheden aan leiding kunnen geven. In Pruisen wordt men al meer èn meer beducht voor Frankrijks overmacht ter zee. In de verbeelding ziet het reedszonder alliantie met eenige zeemogendheidde vernietiging van zijn zeehandel en de ruïne zijner kust provinciën. De //Liberté" zegt, dat de conferentie op drie klippen schipbreuk kan lijdenhet vraagstuk van de raad pleging der Luxemburgsche bevolkingde ongezindheid van Engeland om de onzijdigheid van het groothertogdom te waarborgenen het punt der wapeningen van de Fran- sche regeering. Het //Journal des Débats" meent, dat ter wijl men om het bezit van het groothertogdom bijna een Europeeschen oorlog heeft begonnenop dit oogenblik juist de grootste zwarigheid is iemand te vindendie Luxemburg hebben wil. Pruisen schijnt echter nog altijd vol te hou den dat het op de bezetting der vesting een recht kan doen gelden. Indien het gewild had, zou het zich in den vorigen zo mer van Luxemburg hebben kunnen meester maken. //Men weet dit in Nederland" zegt de Neue Preuss. Zeit. //ook wel, en uit die wetenschap ontspruit de vrees, die thans daar te lande voor eene inlijving bij Pruisen heerscht." Yan dat recht wil het //Volksblad" echter niets weten. Op de vraag wie de oorzaak is der quaestiegeeft het aan stonds ten antwoord: Pruisen. Want van het oogenblik dat de Noord-Duitsche bond gesloten en de oude bond ontbonden werd, moest Pruisen onmiddellijk de vesting ont ruimd hebben. Zooeven brengt ons de telegraaf nog het volgende be richt: In de zitting van gisteren heeft Engeland toegege ven. Al de groote mogendheden hebben de neu traalverklaring van Luxemburg aangenomen. Het verdrag wordt heden of morgen onder teekend. Dan zal de termijn voor het aftrekken van de troepen en de ontmanteling worden vastgesteld. BINNENLAND. LEIDEN, 10 Mei. Wij vestigen zeer de aandacht op den nieuwen stoomboot- dienst der schroefstoomboot //Volharding N°. 3" (zie ad vertentie in ons nummer van gisteren). Gelijk uit de dienst regeling blijkt; wordt door deze boot de reis zeer gemak kelijk gemaakt voor ieder, die van hier naar Utrecht of hooger op wenscht te vertrekken. De spoorweg tusschen Leiden en Gouda schijnt hare verwezenlijking nog verre van nabij te zijn, en daarom verheugen wij ons te meer dat deze dienstdie ook voor de gemeenten aan den Rijn van zooveel belang is, in eene groote behoefte voorziet. Z. M. de koning heeft het beschermheerschap over den Nederl. Weerbaarheidsbond aanvaard. De minister van binnenl. zaken heeft gisteren de po lytechnische school te Delft bezocht. De heer Van Lansberghe, chef van het kabinet van buitenl. zaken, vertrok Woensdag uit 's-Hage met instruc tion voor onzen gezant te Londen. De kamerheer des konings in buitengewonen dienst, Mr. L. R. baron Taets van Amerongen, is op Zorgvliet bij 's-Hage in 63jarigen-ouderdom overleden. Te 's-Hage zal op 12 Juni de gewone jaarlijksche bijeenkomst plaats hebben van den minister van binnen- landache zaken met de inspecteurs van het lager onderwijs. Te Rotterdam circuleert een adres tegen het ver plicht vastleggen der honden. Te 's-Gravenhage en te Utrecht komt men eveneens tegen dien maatregel op. De Arnh. Cour. zegt dienaangaande: //welk geheimzinnig verband er bestaat tusschen de honden, die in de straten van Arnhem loopenen de zieke koeien te Lunteren of te Ede gaat ons verstand te boven. Bij al de raadselen die de veeziekte in de wereld heeft gebracht, ia ook dit ver schijnsel opmerkelijk." Van elk bataljon van het wapen der infanterie zul len en hiermede is reeds voor een gedeelte aangevan gen één luitenant en twee sergeants bij de normaal schiet school te 's-Hage worden gedetacheerd, ten einde daarbij onderricht te ontvangen in de behandeling van het achter- laad-geweer. 't Is jammer, maar we moeten toch vermelden, dat de koeien van Paarlberg, die tot dusverre hardnekkig weer stand hebben geboden aan de verleiding tot veepestein delijk voor de inenting bezweken zijn. De koeien van het Bretagner ras zijn op een besmetten stal gestorven, zelfs zonder aan de kuur der inenting geëxponeerd te zijn, of schoon ze de bewuste kenmerken hadden. De heer Weeveringh heeft aan de Oostenrijksche re geering een plan voorgesteld tot conversie der staatsschuld. Hij heeft reeds eene audiëntie gehad bij den minister Von Becke. Dezer dagen vond een visscher te Langerak in plaats van een aal een oude otter in zijne fuik, wegende l71/2 Ned. pond. De eerste aspergies zijn jl. Zondag uit het West- land naar Amsterdam vervoerd. Thans hebben er dage lijks groote verzendingen plaats. Alles gaat hier te lande wel langzaammaar we komen er toch. In den loop van dit jaar zal eindelijk een standbeeld voor Vondel te Amsterdam verrijzen. De fundamenten in het nieuwe wandelpark zijn gereed. De beroemde violist Wieniawski en de zangeres mevr. Collin—Tobisch en haar echtgenoot zullen van 13 tot 19 Mei concerten geven te Utrecht, Zwolle, Deventer, Zut- fen, Arnhem, Nijmegen en 's-Hertogenbosch. En waarom niet te Leiden P In de haven van Harlingen zijn schepen binnen - geloopen, die weigerden hunne vlag te toonen, daar ze de Hanoversche niet mogen en de Pruisische niet wilden voeren. De gemeenteraad van 's - B o s c h heeft in de over eenkomst met het prov. genootschap voor kunsten en we tenschappen tot het bouwen van een lokaal, het verbod opgenomeneene volk s-bibliotheek op te richtenwaar toe het plan bestond, omdat in die biblioteek de werken zouden worden opgenomen van Voltaire, d'Alembert, enz. Alle belemmeringen voor het verkeer met Pruisen over El ten en Emmerik zijn opgeheven. De aanleg en exploitatie der lijn Gouda's-Hage met de zijtakken is in eene buitengewone vergadering van de aandeelhouders der Ned. Rijnspoorweg-maatschappij goed gekeurd. Op 4 Juni zal te Mep pel de eerste steen worden gelegd voor het spoorweg-station. BUITENLAND. Pbuisen. Men zegt dat de regeering onderhandelt met het gouvernement van de Unie tot aankoop van oorlog schepen. De haven van Kiel is opgevuld met matrozen en zeesoldaten. Alles wordt voor eene eventueele verdediging met den meesten spoed gereed gemaakt. Prins Alfred van Engeland was in de vorige week te Potsdam omvóór zijne reis naar Australiëde kroonprins en de kroonprinses te bezoeken. Feankeijk. Men zegt dat de koning van Pruisen, bij zijne komst te Parijs vergezeld zal zijn van Von Bis marck. De graaf zal een week blijven en in het Elysée zijn intrek nemen. Op I Juli zal in het oude Nijverheidspaleis, in de Champs Elyséesde uitreiking plaats hebben van de be looningen aan de bekroonde industrieelen. De keizerin zal met den kroonprins eerlang naar het kasteel Arenenberg in Zwitserland vertrekken. Biljetten, aan alle hoeken der straten aangeplakt, roe pen werklieden op tot vervaardiging van militaire klee- dingstukken. De keizer heeft den maarschalk Bazaine eergisteren in een bijzonder gehoor ontvangen en had ook gisteren een langdurig onderhoud met hem. Engeland. Bij de reform-demonstratie hebben geene an dere ongeregeldheden plaats gehaddan dat men 5 zakken rollers heeft gepakt. Om de 10 spreekplaatsen wai'en ongeveer 40- a 50,000 personen verzameld. Bij een eergisteren te New-Castle-on-Tyne gehouden roeiwedstrijd is een lOOtal toeschouwers van een steiger in de rivier gestort, ten gevolge waarvan, naar men gist, een 20tal het leven heeft verloren. Z. M. heeft benoemd tot not. binnen het arr. Nijmegenstandplaats Huisen, A. M. van der Pluym; tot rechter in de arrond. rechtb. te Eindhoven Mr. P: J. A. Smitz; tot kantonrechter te Hoorn Jhr. Mr. A. van Akerlaken. Bij Zr. Ms. besluit is de kapit.-luit t./z. J. Vos, op zijn verzoek, eer vol ontslagen als president van den Raad van Tucht op de koopvaardijsche pen te Amsterdam en in die betrekking benoemd de kapit.-luit, t./z. J. A. van de Velde. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 68°, des avonds te 8 uren 64°, te 10 uren 60°, Wind: N. W. Vrijdag morgen te 5 uren 58°, te 8 uren 62°, Z, O., 's middags te 12 uren 78°, 's namiddags te 4 uren 75°, N.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2