BINNENLAND. BUITENLAND. bestemd zijn om publiek te worden; maar waarom wordt ten minste niet gezorgd, dat men in het zekere zij, of de bedoelde rapporten al dan niet ingekomen zijn, en of de onderhandelingen eenigszins vorderen? De regeering laat het werk der afdamming voortzetten, en schijnt dus voor zich zeker te zijn, dat geen vreemde invloed meer daartegen gelden kan. "Waarom mag men dan niet weten, op welke gronden die voortzetting plaats heeft, terwijl nu vaak de gegronde bedenking wordt gemaakt, dat het gewaagd spel is, om voort te gaan, indien later het werk moet gestaakt worden. Het tegenwoordig kabinet schijnt niet alleen de leer toegedaandat men niets anders zeggen mag dan wat het hooren wil, maar ook, dat men niets te we ten noodig heeft, dan wat de ministerieele wijsheid ver kiest mede te deelen." Volgens de Corr. Havas bestaat de conferentie uit lord Stanleypresident, voor Groot-Brittanniëprins De la Tour d'Auvergne, voor Frankrijk; graaf Von Bernstorff, voor Pruisen; graaf Apponyi, voor Oostenrijk; baron Von Brunow, voor Rusland; graaf Bentinckvoor Nederland; baron De Tornaco, voor Luxemburg; den heer Van de Weyer, voor België, en den markies Tapparelli d'Azeglio voor Italië. Het schijnt zich te bevestigen, dat België, ten gevolge zijner positie als onzijdige mogendheidslechts een zedelijken waarborg ten opzichte van Luxemburg op zich zal nemen. Engelsche bladen zeggen dat de conferentie Zaterdag reeds gesloten zal worden. Het voorstel van Enge land, waarbij aan den groothertog verboden zou zijn over Luxemburg te beschikken zonder machtiging der groote mogendheden is verworpen. Omtrent de zaak der ontman teling zullen de Luxemburgsche gedelegeerden aan den groothertog refereeren. Geen land ter wereld heeft zooveel voor het volksonder wijs voor opvoeding in het algemeenvoor scholen en onderwijzersvoor volmaakte hulpmiddelen bij het onder wijs en voor edele doeleinden gedaan als Boston. Voor ieder schoolgaand kind in die stad worden jaarlijks gemiddeld bijna 10 dollars (ƒ25) aan schoolgeld uit de openbare kas uitgegeven, behalve de sommen die uit particuliere beur zen voortkomen. De schoolgebouwen zijn paleizende jaar wedden der leeraars zijn zeer fatsoenlijk, de zorg voor de gedurige uitbreiding van het schoolwezen is in de ruimste kringen verbreid. Ieder inwoner van Boston beschouwt de scholen als de beste waarborgmaatschappijen voor het gods dienstig en zedelijk leven der geheele bevolking. Burgers met 700 a 800 dollars inkomen 's jaars besteden daarvan 200 a 300 dollars aan het best mogelijke onderwijs voor hunne kinderen, aan goede boeken, teekeningen, voorlezingen, enz. Geen welgesteld man sterft, zonder een betrekkelijk aanzienlijk legaat voor opvoedingsinrichtingen te bestem men. Inteekenlijsten voor alles wat met het onderwijs in verband staat, leveren altijd meer op dan dringend noodig is. Maar meer nog dan de mildheiddie de Anglo-Ame rikanen kenmerkt, werkt de ijverige deelneming uit, welke iedereen aan den dag legt voor den algemeenen vooruit gang des geestes, het werkdadige, opwekkende voorbeeld der waardeering van verstandelijke ontwikkeling. De gevol gen zijn onberekenbaar. Bostonofschoon slechts 234 jaar oudheeft misschien reeds meer bekwame mannen en vrouwen voortgebracht dan eenige andere stad der mo derne wereld. LEIDEN9 Mei. In de eerstvolgende zitting van den gemeenteraad te 's-Hage zal ter tafel worden gebracht het voorstel tot daarstelling van eene waterleiding voor die gemeente. Op den 30sten dezer wordt het gemeente-badhuis te Scheveningen geopend. De gemeenteraad te Amsterdam heeft besloten de Botermarkt gedurende 6 maanden beschikbaar te stellen aan den adressant, den heer J. Tjasink, tot het oprichten van een nieuwen schouwburg. De stad Maastricht verheugt zich niet weinigdat zij zal ophouden eene vesting te zijn. Bij den feestelijken op tocht van den 13den dezer zal een der wagens prijken met het borstbeeld van Z. M. den koningen eene voorstelling geven van de belangrijke veranderingdie ten gevolge der door Von Bismarck in den rijksdag afgelegde verklaring in den toestand van Nederl.-Limburg is ontstaan. Verschillende gemeentebesturen van Gelderland hebben zich bij adressen tot den koning gewendmet ver zoek dat het Z. M. moge behagen om de noodige maat regelen te nemen betredende de regeling van het armwe zen waardoor eene wijziging en verbetering in den be- staanden en op den den duur onhoudbaren toestand zou worden tot stand gebracht. Afdrukken van deze adressen zijn aan de Tweede Kamer toegezonden. Het kamp op de Teteringsche heide bij B r e d a wordt door de mineurs uit TJtrecht in gereedheid gebracht voor de cadetten van het 3de en 4de studiejaar, die het den lsten der Volgende maand zullen betrekken. De feesten van het studentencorps te Utrecht zul len 24 Juni aanvangen. Aan den hoogleeraar R. van Rees die zijn emeritaat heeft aangevraagden aan den nieuw benoemden hoogleeraar M. Hoek zullen senerades aange boden worden. Drie mannen uit Vriescheloo, die zich op een slijkpraam bevondenhaddenom zich te verwarmen, een pot met doovekolen in het achteronder geplaatst en het luik dicht gemaakt. Toen men opmerkte dat de praam zoo lang bleef liggenopenden eenige schippers het luik en von den de drie personen bewusteloos. Twee zijn met veel moeite bijgebrachtdoch één is bezweken. De zalmvisscherij te Ammerstol, die drie weken stilstond wegens den hoogen rivierstandis hervat. In 5 dagen ving men 45 zalmen en 672 elften. De Indische mail wordt den llden dezer te Marseille verwacht. Op de tentoonstelling van de Société royale des Aquarellistes te Brussel wordt zeer geroemd//De Verwach ting" van onzen genialen meester J. Israëls. Het adres van den gemeenteraad van Luxemburg aan den koning hield in een protest tegen de ontmante ling daar de bevolking geheel bestaat van de voordeelen van het garnizoen. De bondsconstitutie is aangenomen met 226 tegen 91 stemmen. De koning van Griekenland is gearriveerd, en werd ontvangen door den koning en de prinsen. De landdag van Saksen-Weimar heeft de bondscon stitutie en bloc aangenomen. Men zegt dat het kroningsfeest tot Sept. is uitgesteld. De terughouding der regeering in het geven van in lichtingen omtrent den stand der groote quaestie, moet in het buitenland zegt Le Siècle doen denken aan eene ziekenkamerwaar men elkander de onmisbaarste mededeelingen slechts in de kortst mogelijke bewoordingen toefluistert. Le Monde en l'Univers blijven de krijgstrompetste ken. Frankrijk, leest men, brandt van verlangen om te toonen, dat zijne kracht niet verlamd is en zijne ster in Mexico niet onderging, terwijl Pruisen, door zijne jongste veroveringen bedwelmdinsgelijks slechts naar het oogen- blik haakt om zich met Frankrijk te meten. Men spreekt Z. M. heeft bevorderd tot dirigeerend offic. van gez. 1ste kl. die der 2de kl. H. L. Oudenhoven; tot dirigeerend offic. van gez. 2de kl., bij keuze, de offic. van gez. 1ste kl. H. J. van Wessem en J. D. Sachse; tot offic. van gez. 1ste kl. die der 2de kl. J. G. Arend, F. J. van Leent, J. J. VV. de la Cour, Ij. J. de Kanter en W. C. A. Hajeniusj tot offic. van gez. 2de kl. die der 3de kl. Dr. H. de Brieder. Z. M. heeft den heer A. de Ceva, controleur der dir. belast, euz. te Heerlen, benoemd tot ridder der orde van de Eikenkroon. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 81°, des avonds te 8 uren 76°, te 10 uren 62°, Wind N. W. Donderdag morgen te 5 uren 60°, te 8 uren 62°, N. W., 's middags te 12 uren 67°, 's namiddags te 4 uren 68°., N. W. Pruisen. Volgens een Berlijnsch blad zal het leger mo biel gemaakt worden, wanneer de Londensche conferentie niet binnen weinige dagen tot een bepaald resultaat is ge komen. Duitschland. De runderpest is bij Kulenbach in Beie ren uitgebroken. Oostenrijk. De keizer en de keizerin zijn naar Pesth vertrokken. Aldaar is de rijksdag geopend. De Croaten zul len afgevaardigden zenden, wanneer de zelfstandigheid en integriteit van hun gebied erkend wordt. Frankrijk. De generaal Ladmirault is in plaats van den maarschalk Forey belast met het commandement van het kamp van Chalons.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2