N°. 2221. Woensdag A0. 1867. 8 Mei. LEIDSCH DAGBLAD. Prijs dezer Courant. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer f 0.126. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m.; 1 u. 55 m.; 3 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 u. 55 m.; 9 n. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 u. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 55 m.; 3 u. 1 m.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (ligplaats Binuen-Ainstel) naar Leiden: Maandag natn. te 2 u. 30 m, deoverige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Nieuwe Stoombootdienst van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., s nam. te 3 o.; van Amsterdam (ligplaats Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 30 m. en te 10 u. 55 m.; s namidd. te 3 u. 35 ro 's avonds te 7 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u 55 m.'s morg. en te 3 u. 35 m.'s nam. Oost-Indische LandpOSt. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. VTcst-IndischO den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 's»v. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags vau 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10 4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te 9preken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 46 uren; van 'sRijka Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 8 4 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 9 4 uren. Slachthuizen en vleeschverkooperijen. Weinige weken geleden las men in den Constitutionel het volgende: //De betrekkelijk lage prijs van het vee eu de hooge koers, waartegen het vleesch aan de verbruikers wordt verkocht, heb ben in Frankrijk aanleiding gegeven tot verschillende associaties. Nu zijn het de vetweiders zelve die zich vereenigen, om het vleesch direct aan het publiek te verkoopen, dan zijn het de verbruikers die, om de hooge eischen der vleeschslijters te ontgaan, slachterijen oprichten bij aandeelen. Eene associatie van dezen aard is in het afgeloopen jaar te Pau tot stand gekomen. De administrateurs hebben van het eerste jaar de resultaten openbaar gemaakt, die welsprekende cijfers vertoonen. Het belangrijkste er van willen wij hier over nemen Voor dat deze associatie bestond, drukten de slachters, die alleen de beestenmarkten bezochten, den marktprijs en betaal den het vee niet naar hunne wezenlijke waarde. Met betrekking tot de oude prijzenhebben de slijters te Pau in den laatsten tijd 13 a 14 pet. meer van hunne waar gemaakt, zoodat zij over den uitslag wel tevreden kunnen zijn. Ten opzichte van de verbruikers zijn de resultaten evenzeer gunstig te noemen. De nieuwe slachterij heeft 228,000 kilo vleesch afgeleverd, wat ongeveer 13 pet. is van al het vleesch, dat in de geheele stad verbruikt wordt. De bezuiniging over het geheel berekend beloopt 440,000 francs, die anders in de zakken der slachters zouden gevloeid zijn. Iedere kilogramme vleesch in de stal der Maatschappij, is op 1,42 fr. komen te staan. Behalve den aankoop der beesten, heeft men voor elke kilogr. 20 cent. algemeene onkosten en 12 cent. belasting en slachtkosten moeten berekenen. Het vleesch is bij den voet af geleverd voor 1,34 fr., hetgeen een verlies geeft van 8 cent. Maar het vijfde gedeelte van het beest heeft dit verschil meer dan vergoed. Dit vijfde gedeelte bevat het smeer, de huid, de horens en den afval en maakte juist het grootste voordeel dei- slachters uit, die er zeiven niets voor betaalden. Door dit vijfde gedeelte heeft de slachterij ran Pau een vrij aanzienlijk reserve-kapitaal verkregen en 6 pet. aan de aandeel houders kunnen uitkeeren. Uit het opgegevene blijkt alzoo, dat de instelling nuttig is geweest voor de slijters, omdat hun verkoopprijs 13 a 14 pet. gestegen isvoor de verbruikers in de stad, omdat zij eene besparing van 400,000 frc. bij een debiet van 228,000 kilogrammen heeft teweeggebracht; voor de aandeelhouders, die een dividend van 6 pet. hebben ont vangen eindelijk voor de geheele maatschappijdie een reser vefonds heeft kunnen vormen. Het voorbeeld van Pau moest overal gevolgd worden, om de willekeur der slijters wat te matigen, wier eischen met den dag toenemen en die zoodoende van het vleesch een artikel van weelde maken." Wij vestigen de aandacht op dit artikel, om ook in ons blad eens het belang voor onze stad van een algemeen slachthuis en een of meerdere vleeschverkooperijenter sprake te brengen. In sommige steden zijn reeds zulke inrichtingen tot stand gekomen. Omtrent de 's-Graven- haagsche vleeschhouwerij werd dezer dagen berichtdat zij eene uitmuntende toekomst heeft. Op 1 April geopend, maakt zij een einde aan het slachtersmonopolie. Hier ter stede was het vleesch nooit goed, ondanks hooge prijzen. Het vleesch dat de maatschappij levert is van zeer goede hoedanigheid, vooral het kalfsvleeschen de bediening is goed." In andere plaatsen en bepaaldelijk te Utrecht, wordt ernstig over deze zaak gedacht. //Uit meer dan een oog punt" zegt de N. Utr. Cour. //zijn dergelijke alge meene slachthuizen aan te bevelenindien men maar goed in het oog houdt wat men er van hebben wil. Tot nog toe worden de dieren overal door de geheele stad geslacht, bij grootere en bij kleinere slachters. Niet alleen dat bij velen de localiteit zeer veel te wenschen overlaatmaar allerlei vuil en afval wordt daardoor ook in grachten en riolen en op de straat gebracht." Uitgaande van de onbetwistbare stelling, dat vleeschvoeding nationale voeding moet zijn, en geen artikel van weelde, lezen wij daar verder: //Nu echter is het alzoo geschapen, dat het der middelklasse al moeilijk valt vleesch te betalen. Daaraan kan men door slachterijen bij aandeelen in het groot een einde maken. Deze moeten echter niet zoodanig zijn ingericht dat ze, om eenigen directeuren of anderen winstgevende postjes te bezorgen, eene onnoodige concurrentie tegen de bestaande slachters in het leven roepen. Het doel moet vooral wezen het vleesch tegen een redelijken prijs voor allen verkrijg baar te stellen. Hierbij houde men wel in het oog dat het vleesch, bij den vex-koop, naar zijne verschillende voedings waarde getaxeerd worde. Het is eene grove onrechtvaardig heid dat vleesch, hetwelk slechts de halve voedingswaarde be zit, tegen den vollen prijs betaald moet worden. noegen vernemen wijdat hier ter stede het pla,fl' besty^t eene slachterij in het groot op te richten om tè trachten - - den ambachtsman en den burgerman ook een stekje vleefcch te bezorgen. Wij juichen dat denkbeeld zeer toe èn\wij/ J -'*-i r i

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1