LEIDSCHE SCHERPSCHUTTERS-YEREENIGING- bazing en ontevredenheid op het roeren der pers, en in al dat alarm maakt slechts één ding indruk op de bevol king, te weten de altijd maar weer opgewarmde leugen, dat het Duitsche volk, en met name de liberale partij, den oorlog met Frankrijk aanstookt Garaier-Pagès en de neeren Duclerc en Herold zijn hier natuurlijk zeer vriendelijk door de liberale politici geaccueilleerd. Daarop hebben zij dan ook bij hunne zending de volste aanspraak. Ze zullen hier spoedig overtuigd raken hoe jammerlijk men hunne landgenooten bij den neus heeftals men ons volk als dorstende naar oorlog voorstelt." Op het afscheidsdiner hield G-.-P. een langen speech en sloot met een //levende vrije volken Op het kerkhof te Erlangen is voor Karl von Raumer een gedenkteeken opgericht. Men is hier nog in geenen deele gerust, en ver trouwt niet op de officieele verklaringen van Frankrijk dat de krijgstoerustingen gestaakt zijn. De vroegere Hanoversche minister Windthorst is te Weenen, om te onderhandelen over de uitlevering van het particulier vermogen van koning George. Het hof van cassatie heeft beslist, dat er laster tegen dooden kan worden begaan, bijv. wanneer een historie schrijver laakbare handelingen van een reeds overleden per soon vermeldt, die hij niet bedreven heeft. De heer De Girardin heeft appèl aangeteekend van het vonnis, waarbij hij tot 5000 francs boete is veroor deeld. In het oude kasteel van St.-Germain is het museum van Gallo-Komeinsche historie geopendeene nieuwe merk waardigheid voor de bezoekers van Parijs. De Great-Eastern is ter reede van Brest aangekomen en heeft in plaats van de aangekondigde 2000 slechts 193 passagierswaaronder de admiraal Tegetthoffaangebracht. Wil men eens recht goed wetenwat men verstaat onder conservatisme en een conservatief ministeriemen leze het volgende: In het lagerhuis werd Dinsdag 11. door een der leden voorgesteld het stelsel af te schaffen, volgens het welk officieren hun rang bij het leger kunnen koopen. De minister van oorlog gaf toe, dat het bestaande stelsel niet goed wasdat hetzoo er eene nieuwe legerorganisatie werd vastgesteld, hierin niet behoorde te worden opgeno men maarhet stelsel was oudhet leger had er veel roem bij verworven, en eene verandering zou het land iets meer dan 7 mill. kosten. Het liberale voorstel werd met 116 tegen 75 stemmen verworpen. Een aantal buitengewone constableu zijn beëedigden in het Hyde-Park zullen heden 5000 politie-agenten te genwoordig zijn. De regeering heeft voorgesteld om ook België en Italië op de conferentie toe te laten. De koning van Griekenland, die onder den naam van Markies van Sparta reist, heeft ook Londen al weder verlaten. BEROEPEN ENZ. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christ. Afgesch. Geref. Kerk. Doopsgezinde Kerk. Waalsche Kerk. Koomsch Katholieke Kerk. BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN- ADVERTENTIEN. Bevallen van een welgeschapen Zoon M. F. ELSHOF geliefde Echtgenoote van A. KOPPEKS. Yoor de deelneming, ondervonden bij het overlijden onzer geliefde Moeder en Zuster, Mevrouw de Wed. J. J. TEK LAAG, geb. M. A. BOS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Dr. C. TEK LAAG. F. H. TEK LAAGWijnstroom. J. A. BOS. De oefeningen zullen voortaan plaats hebben aan de Kaserne nabij de voormalige Wittepoort, des MAAN DAGS en DONDEKDAGS 's avonds van 7 tot 8 uur, te begin nen op Dingsdag 7 Mei 1867. De Secretaris J. HOOG. Oostenrijk. Eenige dagen geleden is men in de woning- van Benedek te G-ratz gedrongen om de insigniën te ka pen van alle ridderorden van den generaal. Het merkwaar digste van de zaak is, dat de dief alle andere voorwerpen van waarde onaangeroerd heeft gelaten. Frankrijk. Men verzekert dat de regeering eene nieuwe geldleening wil sluitenwant de militaire toerustingen van den laatsten tijd hebben aan de schatkist reeds 300 mill, francs gekost. Engeland. Het geheele Engelsche leger is thans voor zien van achterlaadgeweren. Kome. Uit den pontificalen almanak voor 1867, die on langs te Kome het licht heeft gezien, blijkt het volgende: Pius IX is de 257ste paus op den stoel van den H. Pe trus; hij is 75 jaren oud en sedert 21 jaren paus. Het H. collegie der kardinalen bestaat thans uit 55 leden15 werden door Gregorius XVI en 40 door Pius IX be noemd; bovendien zijn er nog 2 in petto, zoodat 13 kar dinaalshoeden vacant zijn. Sedert de verheffing van Z. H. zijn door hem 72 kardinaalshoeden verleend en zijn 78 kar. dinalen gestorven. De Koomsch Katholieke hiërarchie be staat uit 961 patriarchen, aartbisschoppen en bisschoppen. Thans zijn 131 zetels vacant. De H. Vader heeft 4 aarts bisdommen en 99 bisdommen opgericht en 13 bisschoppen tot metropolitanen verheven. Er zijn 120 vicariaten, dele- gatiën en apostolische prefecturen, waarvan 24 door Pius IX werden opgericht. De bevolking van Kome bedroeg met Paschen 1866 210,001 zielen, namelijk 102,514 van't man nelijk en 96,491 van 't vrouwelijk gesiachtbenevens 10,996 soldaten en gevangenen. Te Kome bevinden zichmet in begrip der kloosterlingen, die sedert de vervolging in Italië aldaar hunne toevlucht genomen hebben4751 klooster lingen, priesters, studenten, en 492 nonnen, kweekelin- gen, enz. Beroepen: te Hemmen: P. Doedes, cand.; te Wier: J. I. S. Reigersberg candidaat. Aangenomen: te Eibergen: door J. Noordink te Hijlaard; te Muiden: door J. C. K. Nonhebei te Oude en Nieuwe Wetering. Bedankt: te Alblasserdamdoor H. J. den Boer te Oosterwolde; te Nijkerk op de Veluwe: door H. van Griethuijsen te Nieuwe-Tongete Maaslanddoor W. Callenbach te Gaastmeerte Bergschenhoek en te Oud-Alblas: door M. J. Wentink te Loon-op-Zand. Overleden: te Franeker: D. Slothouwer. Bedankt: te Winterswijk: door W. van der Kley te Almelo; te Giesen- dam: door J. H. Wiersma te Amersfoort. Aangenomen: te Pieterzijl: door J. J. S. Ballot te Hindelopen. Us. Rochedieu, pred. bij de Waalsche gemeente te Delft, heeft het beroep naar Brussel aangenomen. Z. H. de paus heeft benoemd, bij rescript van 7 Maart 11., den hoogeerw. hooggel. heer C. van Kints, geheim kamerheer van Z. H., kanunnik en president van het seminarie Warmond, tot proost van het kathedraal kapittel van Haarlem, en den weleerw. heer J. J. Rioche pastoor der St.-Jacobs-parochie te 's-Hage, tot kanunnik van dat ka pittel. Alom is verzonden de 1ste afl. van de Romantische werken van Mr. J. van Len nep. Deze uitgave is zeker algemeen met blijdschap begroet. Had niet het Nederlandsch publiek zeer duidelijk verklaard, dat het naar eene volksuitgave verlaDgde van de romans van VanLennep.de uitgevers zouden zich aan zulk eene kostbare onderneming niet hebben gewaagd. En het pleit voor on9 publiek, dat het de romans van Van Lennep, tot nu uitsluitend in 't bezit van het letterkundig, meer ontwik keld en finantieel meer bevoorrecht gedeelte onzer natie, gebracht wilde zien in alle huisgezinnen en op de scholen. Zoo heeft men dan nog hart voor onze historie. Al kenden wij ze al sedert jaren: „de Pleegzoon" en „Ferdinand Huyck", De Roos van Dekama" en Elisabeth Musch", wij kunnen niet laten ze nog eens te lezeu, nu wij ze zoo keurig gedrukt voor ons zien. En zoo we al verlegen waren om onze jongensuit den rijken schat van helaas meerendeels onbeduidende boeken voor de jeugd, eens een goed werk in handen te geven, dan weten we thans geen beter dan dit. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 5den Mei 1867. C. Flippo jm. 22 j. en E. Patijn jd. 22 j. J. J. Broekveldt jm. 25 j. en P. S. Bink jd. 23 j. J. Stol jm. 30 j. en M. G. van der Henst jd. 26 j. H. J. Berkhout jm. 27. j. en W. P. Lefeber jd. 28 j. J. Cla- van jm. 32. j. en M. C. de Graaf jd. 26 j. P. Oostveen jm. 26 j. en C. E. Ouwerkerk jd. 25 j. L. Zirkzee jm. 23 j. en M. van Kam pen jd. 24 j. J. van Klaveren jm. 20 j. en C. Pielanen jd. 22 j. A. C. Favier wed. 33 j. en J. van der Meer wed. 41 j. W. F. Arbouw jm. 29. j. en P. Molenaar jd. 32 j. N. M. van Bemmel wedr. 36 j. en J. Lambooij jd. 34 j. J. van Leeuwen jm. 34 j. en W. H. van Ravesteijn wed. 52 j. J. Duk wedr. 55 jen A. van Doelen jd. 45 j. N. Spruyt jm. 34 j. en J. van Bergen jd. 23 j. B. Zeilstra wedr. 35 j. en L. de Jong jd. 30 j. Leyden, 4 Mei 1867. Leiden, 6 Mei 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3