wezen, dat zij blijvende instellingen zijn. Alle uiterlijk vertoon, waarbij de middelen meer dan het doel schijnen te gelden, bederft de goede zaak en de goede gedachte. Wij vreezen dat, zoo men op dezen weg voortgaat, men niets dan teleurstelling en mislukking te gemoet gaat in eene onderne ming die alleszins verdient te slagen en algemeene medewerking te vinden. Want wij hebben groote behoefteen zelfs grootere be hoefte dan menige andere natie, ons te vormen tot een weerbaar volk, tot een volk dat, in het bewustzijn van en liet vertrouwen op zijne kracht, weet dat het zich kan verdedigen en den vasten wil heeft dit te doen. Dat bewustzijn moet, in alle klassen en ran gen, eiken leeftijd doordringen. Door ons gestadig te oefenen, moeten en zullen wij onze kracht leeren kennen. Dit doel kan langs zeer eenvoudigen weg bereikt worden, door permanente vereenigingeningericht als militaire oefenscholen voor iedereen en waaruit menin geval van nood en gevaarterstond in de gelederen der georganiseerde wapenkorpsen treden kan." Onze pas opgerichtte gezondheidscommissie, die reeds ijverig werkzaam is, mag wel op hare hoede zijn. De boekhandelaar Kemmer", zoo leest men in de N. Utr. Courant, //de leverancier van boeken van studenten inde godgeleerdheid en van vele predikanten, gaat voort in de Samenspraken, die bij hem worden uitgegeven, het volk op te ruien en te verklarendat de leden der gezondheids commissie het lot van de De Witten en van Oldenbarne- veldt wel eens kunnen ondergaan. Dat heeft men, als men in Utrecht voor het belang der burgerij en voor de gezond heid der bewoners in de bres springt." BINNENLAND. LEIDEN, 6 Mei. Heden vierde J. Noest, custos aan de hoogere burger school, zijn 25jarig huwelijksfeest. Directeur en leeraren hebben hem bij deze gelegenheid een keurig geschenk in zilver aangeboden. Ook het bestuur van het Genootschap Mathesis heeft door een niet minder sierlijk aandenken ge tuigd, dat men zijne goede zorg weet op prijs te stellen. Zooals uit het dienstbriefje blijkt, bestaat er nu drie maal daags gelegenheid om een watertochtje naar Katwijk te makenen wel met een retourkaart 1ste kajuit 50 ets., 2de kaj. 30 ets. Het nette schroef bootje vertrekt van Maan dag tot Vrijdag 's morgens te 7 u., 's voormiddags te 11 u. 30 m. en 's namiddags te 4 u. 15 m. van de ligplaats (Kort Papenburg). Zaterdags is de ochtenddienst als op de overige dagen, maar de namiddagdienst op 1 u. 30 m. gesteld. Wij betreuren het met velendat het bootje Zondags, zelfs na 12 urenstil ligten hopen dat hierin nog verandering zal komen. Bij koninkl. besluit is de zilv. medaille voor gratis vaccinatie van minvermogenden ingetrokken, omdat de vac cinatie is eene zeer eenvoudige operatieen omdat de uit geloofde belooning aanleiding geeft tot misbruiken. De Tweede Kamer is, tot hervatting der werkzaam heden bijeengeroepen tegen Dinsdag 14 Meite 2 uren. Men wil dat alle Ylaamsche en Belgische patriotten zullen opgeroepen worden voor eene meeting te Êozendaal of daaromtrent, om te spreken over de houding die beide landen zullen aannemen bij eventueele staatkundige ver wikkelingen. In Lobith bestaat een zoo groot gebrek aan vee voeder, dat een pachtboer aan zijn heer heeft verzocht, het stroodak van huis en schuur te mogen afbreken, ten einde het stroo aan zijne runderen tot voedsel te geven. Uit Boelofarendsveen zijn te Amsterdam de eerste peulen en dorperwten aangebracht. Op de Parijsche tentoonstelling zijn bekroond de schil derstukken van onze Nederl. kunstenaars J. Israëls en Alma Tadema. In het volgend jaar en voortaan jaarlijks zullen er weder een zeker aantal cadetten aan de koninkl. milit. acad. te Breda voor onderscheidene wapens van het leger hier te lande en in onze O.- en W.-Ind. bezittingen worden toegelaten. Om in de omstreken van 's-Hertogenboschte voor zien in veevoederziet men de menschen tegenwoordig op het Bossche veld, beter was het thans te zeggen: het Bossche meer, met schuitjes varenom het gras onder water af te snijden. Te 's-Hertogenbosch heeft zich eene sub-com missie gevestigd, tot bespoediging der uiterlijke restauratie van de St.-Janskerkbestaande uit de HH. Ds. Betz, pred, bij de Herv. gem.; baron d'Aulnis de Bouroull, proc.-gen. bij het hof van Noord-Brabant; Jhr. A. Martini van Hef fen P. Noot, gepens. kol. der genie; M. Godefroi, med. doctor; N. Nierstrasz, kapit. der genie; Mr. Van Beusekom, rechter bij de arr.-rechtbankMr. J. van der Houven, griffier; Mr. N. Paijen, raadsheer, en Mr. J. Versfeit, raadsh. in het hof van Noord-Brabant. KOLONIËN. De Samarangsche deputatieaan den gouverneur-generaal om te spreken over de verbetering der gemeenschap van Samarang met de reede, bestond uit de heeren Veeckens, Dorrepaal, Van Dolder, Miesegaes en Hij mans. Men heeft haar met de meeste plechtigheid uitgeleide gedaan. Op 28 Maart is deze deputatie met eene andere van Batavia bij den gouv.-gen. ten gehoore ontvangen. De schout-bij-nacht G. Eabius heeft van den kom- mandant van het in reparatie liggende oorlogstoomfregat Magenta het levensgroot portret van Victor Emmanuel ten geschenke ontvangen. Men heeft door een valsch telegramwaarbij de as surantie-maatschappijen gewaarschuwd werden om op Duit- sche en Hollandsche schepen geene verzekering te sluiten gedurende eenige dagen een panischen schrik te weeg ge bracht. Met de laatste mail kwam te Batavia aan de heer C. E. Schafer, geboortig van Hessen-Kassei, die zooveel mogelijk te voet het geheele vasteland van Europa en Amerika heeft doorreisden thans Java en Australië op gelijke wijze wil bezoeken, waarna hij Azië denkt te doorwandelen, en ver volgens zijne reis-indrukken in een uitvoerig werk beschrij ven zal. De heer Schafer heeft reeds circa 50,000 mijlen te voet afgelegden zijn portefeuille prijkt met de hand schriften en portretten van een aantal beroemde mannen van onzen tijd. BUITENLAND. Te Weimar wordt onder voorzitterschap van Prof. Griesinger uit Berlijn thans een congres van geneesheeren gehouden, uitsluitend ter behandeling van de cholera. Een Berlijnsch blad zegt omtrent de reis van den heer Garnier-Pagès naar Duitschland in het belang van den vrede, het volgende: //Deze saillante figuur in de op positie van 't Eransche wetgevend lichaam was in 1848 na de Eebruari-revolutie een tijd lang lid der provisoire re geering. Hij had toen ter tijd een groot aandeel in de ge lukkige politiek, welke het volk, door de revolutie in gis ting gebracht, op de verandering der binnenlandsche toe standen wees en voorkwam dat de Eransche legers, tuk op avontuurlijken krijg, over de grenzen stroomden. Hij is in alle omstandigheden aan deze politiek getrouw geble ken, en ook in de jongste groote debatten der Eransche kamer, waarin Thiers nog de versleten Fransche politiek zoo in de hoogte stak, is G.-P. krachtig opgetreden met zijn vredesprogramma en zijn protest tegen militaire auto cratie en territoriale oorlogen. Openlijk heeft hij zich voor de vrijheid en eenheid van Duitschland en Italië verklaard en daarin den besten waarborg voor den duurzamen vrede van Europa erkend. Al het oorlogsgeschreeuw, verzekert hij, is zuiver kunstmatig; het volk van Parijs ziet met ver- Z. M. heeft goedgevonden aan de volgende officieren bij de rustende schutterijen, op hun verzoek, eervol ontslag te verleenenin de prov. Noord-Brabant aan W. Rongen, als kapit.; in de prov. Zuid-Holland aan P. C. J. Fauchey, als 2de luit.; in de prov. Zeeland aan A. van den Bout, als maj.-komm., en hem te vergunnen de uniform enz. te blijven dragen; aan J. F. Carpreo, als 1ste luit.; aan G. H. S. G. Frensdorff als 2de luit. in de prov. Noord-Brabant. Benoemd bij de rust. schutterijen in de prov. Noord-Brabant, tot kapit.-kwartierm. P. J. Huylman; tot 2den luit. A. van Drommelen; in de prov. Gelderland, tot kapit. W. Huen- der; tot Isten luit. W. Reerink; tot 2den luit. B. R. J. Arntzenius. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 64°, des avonds te 8 uren 58°, te 10 uren 52°, Wind: Z. O. Zondag morgen te 5 uren 50°, te 8 uren 54°, 's middags te 12 uren 66°, 's namiddags te 4 uren 66°, te B uren 64°, te 8 uren 56°, te 10 uren 52°, Wind: Z. O. Maandag morgen te 5 uren 50°, te 8 uren 56°, 's middags te 12 uren 77°, te 4 uren 79°, wind: Z. O. Duitschland. Het blijkt nu meer en meer, dat de ho ven van München en Stuttgart alles behalve Pruisisch ge zind zijn. In de Zuid-Duitsche staten zijn de elementen ruimschoots voorhandendie de herstelling van het souve- reine particularisme en den terugkeer onder het Oosten- rijksche patronaat zouden toejuichen. Saksen. Ter eere van de gesneuvelde Saksers in den slag bij Königgratz is bij het dorp Problus een monument op gericht, 26 voeten hoog. Pruisen. Benedetti blijft vooreerst nog te Berlijn, al leen de 1ste secretaris van de Eransche legatie gaat voor eenige dagen met verlof naar Parijs.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2