N°. 2220. A«. mi. Dinsdag 7 Mei. Prijs dezer Courant. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 8 u. 30 m.; 10 u. 17 m 1 u. 55 m.; 8 u. 52 m., 6 u. 9 m.; 8 a. 55 in.; 9 u. 42 m.; naar Haarlem en Amsterdamte 8 n. 35 m.; 10 u. 26 m.; 11 u. 55 ra.; 3 u. 1 ra.; 4 u. 57 m.; 7 u. 45 m.; 9 u. 56 m. Stoomboot Volharding van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden: Maandag nam. te 2 u. 30 m, deoverige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Nieuwe Stoombootdienst van Leiden (ligplaats Haven) naar Amsterdam: Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u.; van Amsterdam (ligplaats Overtoom) naar Leiden: Zaterdag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u., 's nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat's morg. te 7 u. 30 m. en te 10 u. 55 m.;'s namidd. te 3 35 m; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 n. 55 m. 's morg. en te 3 u. 35 m. 's nam.Oost-Xudischö Landpost. Over Southampton, 1 en 17over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14<ieu en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'ih. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage de9 Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarieopen dagelijks van 104 uren. -- Thesauriealle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 92 uren; van ZegeLen Registratie dagelijks van 84 uren; van de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 ureD. IEIDSEH Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer f O.lï', Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. De drukpers is, Gode zij dank, in Nederland, vrij en wie zich aan het openbare leven wijdtheeft zich binnen ze kere grens tot zelfs hare uitspattingen te getroosten. Wor den mannen van aanzien en karakter door haar beklad en belasterd, dan zwijgen zij liever, dan zich in eene straat polemiek te mengen, die beneden hunne waardigheid zou zijn. Het eenige noodige is, dat het publiek voortdurend worde ingelicht en alzoo gevrijwaard tegen eene valsche voorstelling van feiten en eene onjuiste mededeeling van woorden. Prof. Goudsmit gaf er zelf in ons nummer van 20 April een voorbeeld vanhoe de Redacteur van het Nieuwe Leidsche Dagblad eene zinsnedevoorkomende in de rede door den hoogleeraar bij de behandeling van het voorstel van den heer Scheltema in den raad uitgesproken verkeerd had teruggegeven. Ditmaal nemen wij het op ons een tweede staaltje van zulk eene vergissing te leveren. Diezelfde Redacteur toch laat den hoogleeraar bij dezelfde gelegenheid zeggendat de groote meerderheid der natie de openbare school voor alleen goed en doelmatig acht", en bestrijdt dan deze stelling als onwaar. Maar wat heeft Prof. Goudsmit nu werkelijk gezegd? Ieder kan het lezen in de Handelingen, bl. 8 bladz. 3 kol. 1: dat de groote meerderheid der natie de openbare school voor allen goed en doelmatig acht (de bijzondere daarentegen, voor zooverre zij slechts het godsdienstgevoel van enkelen bevredigtniet wil van overheidswege gesubsidieerd zien)." Ziedaar, hoe door de inlassching van slechts één enkele letter de geest en de strekking eener zinsnede geheel en al kan veranderen en iemand een denkbeeld kan worden toe gedicht, waarvan hij zoover als eenig ander verwijderd is. Het geldt hier voorzeker een tweede toevallig abuis Het Handelsblad wijdde onlangs een artikel aan de in richting van onze scherpschuttersvereenigingen. Het deed uitkomen hoe de Amsterdamsche vereeniging zich in vele opzichten gunstig van anderen onderscheidde. h Die vereeniging i s" zoo lazen wij wat de ver- eenigingen onzes inziens behooren te zijn, eene school, waarin een ieder gelegenheid vindt, zich te oefenenen in den wapenhandel, zonder nutteloos vertoon. De vereeniging heeft geene uniform, omdat hare leden niet wenschen op te treden als korpsmaar zich in tijd van gevaar zullen aansluiten waar zij zulks verkiezen, bij het leger, bij de schutterij, des noods bij eenig vrijwilliger-korps. Zoo doende wordt niet slechts de schijn vermeden, dat men wil soldaatje spelen, maar men ontgaat het bezwaar van het maken van niet volstrekt noodige kosten. Is daardoor de gelegenheid tot deelneming reeds veel algemeener dan bij andere korpsenzij wordt nog ruimer door de bepaling der statutendat de geringe contributie f 3) slechts zal worden gevorderd van degenendie zich daartoe bepaaldelijk: verbinden. De niet-contribueerende leden hebben, wat de hoofd zaak betreft, volkomen dezelfde rechten als de overigen; zij missen slechts en dit spreekt van zelf het recht van stem in zaken van administratief beheer. Op deze wijze is, onzes bedunkensde Amsterdamsche vereeniging metterdaadwat de meeste anderen slechts heeten te zijn, eene vereeniging tot bevordering der volk s-weerbaarheideene militaire school voor allen, wien de gelegenheid of de lust tot oefening op andere wijze ontbreekt. Het oprichten van vrijkorpsendie zich voor stellen als zoodanig met eigen kaders en onder afzonderlijke bevelhebbers hunne diensten het vaderland'aan te bieden, is; gelooven wijvolkomen verkeerd. De meeste militaire schrij vers stemmen in dit punt overeen en ook hier te lande heeft de ondervinding voldoende bewezen, dat het nut van vrijwil liger-korpsenvoor het minst genomen, zeer problematisch is. In elk geval zal door niemand worden ontkenddat de duizend welgeoefende mannen, waaruit zulk een korps zou kannen be staan, oneindig meer nut zullen stichten, wanneer zij in de gelederen van het leger en van de schutterij worden verdeeld, dan wanneer zij optreden als afzonderlijk lichaam, reeds hier om omdat zij in dit geval doorgaans zullen behooren tot de beschaafdere standen der maatschappij. Het wordt algemeen erkend, dat de voortreffelijkheid van het Pruisisch leger in de voornaamste plaats hieraan is toe te schrijven, dat het zoovele jongelingen uit deu gegoeden middelstand in zijne gelederen telt. Een enkel welopgevoed man verhoogt niet zeiden, door zijn voorbeeld en houdingde zedelijke waarde van eene ge- heele kompagnie." Ten aanzien van onze volksweerbaarheid zegt de Arnh. Courant: //Het is eene ernstige zaakdie verdient ernstig behandeld te worden. Zij moei eene zaak zijn niet alleen voor heden en morgen, maar voor altoos. Dit moet geen stroovuur zijn dat een oogenblik helder opvlamt en een oogenblik later niets nalaat dan koude asch. Wij moeten ons niet oefenen kei met het oog op den eventueelen vijand van morgen en overmorgen, maar wij moeten ons weerbaar maken voor alle tijden en tegen eiken vijand. Daarom moeten de vereenigingen waar men zich in den wapenhandel kan oefenen zóó ingericht cv'!

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1