Zondag 11. is voor het eerst een spoortrein rechtstreeks van 's-Hage naar Den H e 1 d er vertrokkenwaarin gezeten waren de minister van binnenl. zaken, de commissaris des konings in Noord-Holland en leden der commissie tot ex ploitatie van staatsspoorwegen. BUITENLAND. Yoor het 9de taal- en letterkundig congres, dat in Augustus te Gent zal gehouden worden, zullen weldra de uitnoodigingen worden rondgezonden. De koning zal het internationaal archacologisch con gres, dat 25 Augustus wordt geopend, met zijne tegen woordigheid vereeren. De minister van binnenlandsche za ken, de heer Vandenpeereboomzal het eerevoorzitterschap waarnemen. Men zegt dat de vredelievende gezindheid van Prui sen voor een deel is toe te schrijven aan de houding van de Zuid-Duitsche staten, die met hunne wapeningen zeer langzaam vorderden. Wurtemberg had zelfs verklaard niet voor October gereed te kunnen zijn. Wij gelooven boven dien dat het alles behalve als een uitgemaakte zaak kan worden beschouwd, dat alle Zuid-Duitsche staten, bij een oorlog, aan de zijde van Pruisen zullen staan. De schilder Peter von Cornelius was geboren te Dusseldorf in de Kurzestrasze" N°. 15. Men zal in dat huis een gedenksteen plaatsen, gelijk men deed voor Les sing te Berlijnvoor Byron te Londenen hier te lande voor Rembrandt te Amsterdam, voor Wouwerman te Haarlem, en onlangs voor Bilderdijk te 's-Hage. Ook wenscht men een gedenkteeken voor hem op te richten. De nieuwbenoemde aartsbisschoppen van Rheims en Algerië en de nieuwe bisschoppen van la Rochelle, Yerdun, Nancy en Constantine hebben den eed in handen des kei zers afgelegd. Het bericht dat koningin Victoria een eigenhandigen brief aan den koning van Pruisen zou geschreven hebben, wordt door de Fransche dagbladen bevestigd en de han deling der vorstin als verstandig en humaan geprezen. AYanneer de Luxemburgsche quaestie geheel geregeld zal zijn, zal de keizer waarschijnlijk zijn plan volvoeren, om nl. de tentoonstelling door een soort van vorstencongres bijzonder op te luisteren. Zaterdag 11. heeft de eerste opvoering van Gounod's nieuwe opera //Roméo et Juliette" in het Théatre Lyrique te Parijs plaats gehad. De paztitie, de uitvoering en de mise en scène hebben zeer voldaan. Te Birmingham is een grijsaard gestorvende laatste die in 1818 voor een Engelsch gerechtshof, waarbij toen nog het gebruik bestond van een godsgericht in plaats van een rechterlijk vonnis te stellen aangenomen heeft om te vechten op leven en dood met den man, dien hij beschuldigde zijne zuster vermoord te hebben. - De proeven, die voortdurend met de Snider-buks worden genomenleveren voortdurend uitstekende resul- I taten op. Dit schijnt echter niet met alle soorten van ge weren het geval te zijn, die de Engelsche regeering te onderzoeken heeft, en wier aantal reeds tot negentig is geklommen. Één uitvinder moet bepaald geweigerd hebben zijn eigen geweer af te schieten, uit vrees, dat het schot zijne uitwerking naar achteren, in plaats van naar voren zou doen. De iman van Mascate heeft vijandige stammen, die zijne hoofdstad genaderd waren, teruggeslagen. Ook in de Avereen. Staten staken allerlei arbeiders hun werk en vragen minder werkuren of meer loon. In Pennsylvanië bestaat zelfs gevaar voor groote ongeregeld heden. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. Bevallen van eene Dochter J. RIJKEgeb. Hamaker. Bevallen van eene Dochter C. M. PLEIJTE Tem- De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 aren 55°, des avonds te 8 uren 52°, te 10 uren 48°, Wind Z. W. Woensdag morgen te 5 uren 48°, W., te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 52°, 's namiddags te 4 uren 50°, N. W. Belgie. Op 22 April overleed te Evergern J. F. de Hoon, geneesheer te Caprijk. Hij was een der eerstendie aan de Gentsche hoogeschool zijn examen aflegdehetwelk zoo schitterend was, dat hem een leerstoel werd aangebo den, waarvoor hij echter bedankte. Zwitserland. De meren van Neufchatel, Murten en Biel zijn thans te zamen een onafzienbare zeedoor hevige stormen en regens. De gemeenschap is geheel gestremd. Se dert 1818 had men zulk eene overstrooming niet beleefd. Pruisen. De hertogelijk-Nassausche familie zal zich niet te Biberich maar in Zwitserland vestigen. Oostenrijk. De Fransche gezant te Dresden, baron Forth -Rouen, is te Weenen gekomen, om een onderhoud te hebben met den minister Yon Beust. Frankrijk. De Moniteur zegt nog, dat de krijgstoerus tingen, door Frankrijk gemaaktnoodzakelijk werden, zoo dra het laatste incident betreffende Luxemburg eenige vrees voor het behoud van den vrede deed ontstaan. Het Fran sche leger toch wasten gevolge der verminderingen van 1865, tot beneden de normale sterkte gedaald, terwijl het bezettingskorps in Mexico 7000 paarden, waaronder 3000 treinpaardenheeft achtergelaten. Nu het gevaar wijkt, zal ook het aantal aan te koopen paarden verminderd wor den tot het strikt noodzakelijketerwijl de manschappen die met verlof zijn en die men plan had op te roepenin hunne haardsteden zullen gelaten worden. Engeland. Te Wednesbury is de gaanderij eener kerk ingestort. Eene massa menschen viel op daaronderstaande hoorders neder en velen bekwamen ernstige kwetsuren. Azie. De telegraaflijn van Abu-Sjehr naar Teheran zal waarschijnlijk in Mei, en die van Teheran naar de Turksche grenzen tegen het einde van Juni gereed zijn. Rusland. De keizer zal de keizerin over een paar maan den naar Kissingen brengen en bij die gelegenheid tevens de tentoonstelling bezoekenals er ten minste geen oor log komt. Amerika. De Vereen. Staten schijnen zich niet te zullen bepalen tot den aankoop van Russisch-Amerika. Men schijnt er ook het oog te hebben op de Sandwichs- eilanden, Britsch-Noord-Amerika, de Bahama eil. en Cuba. Ook zijn er reeds onderhandelingen geopend betreffende den aankoop van Neder-Californië voor 50 mill., doch zon der resultaat.1 WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. Bij Van Kampen te Amsterdam zal verschijnen.- Guillaume d'Orange le marquis au court nez. Chanson de geste du Xlle siècle, mise en nou veau langage par le Dr. Jonckbloet. Ook kunnen wij melden, dat er eene inteekening is opengesteld op eene Nederduitsche vertaling door Dr. Van Oven van het werk van L. Figuier: De wonderen der wetenschap. De Schotsche statisticus Dr. Stark heeft de navolgende, niet onaar dige berekeningen gemaakt. Van de 100 mannen van 20 tot 25 jaren sterven er eens zooveel ongehuwd als gehuwd. Op den leeftijd van 25 tot 30 jaren sterven van 1000 ongehuwden 13 pet., en van even zooveel ge huwden 8 pet. Van de 1000 gehuwden tusschen 30 en 35 jaren bezweek er 9 doch van een gelijk getal ongehuwden 14 pet. De ongunstige ver houding van de sterfte onder ongehuwden blijft ook op hoogeren leeftijd dezelfde. Hij trekt hieruit de conclusie, dat een jonkman van 25 jaren die besluit coelibatair te blijven, 11 jaren korter zal leven, caeteris paribus, dan een ander die zoo wijs is om te trouwen. Den bekenden humorist Fritz Reuter van Eisenach is voor zijn ro man -Ut mine Stormtid" de eereprijs van 200 ducaten aangeboden door de Tiedge-Stiftung te Dresden. Van de hand van den bibliothecaris J. Winter Jones is een cata logus verschenen van de Ilebreeuwsche boeken en handschriften die op het Britsch museum worden gevonden. De catalogus beslaat ongeveer 900 bladzijden druks. De Duitsche reiziger K. Mauch is dieper dan eenig ander Euro- ropeaan vóór hem in het binnenste van Zuid-Afrika doorgedrongen, en heeft belangrijke kaarten omtrent zijne ontdekkingen overgemaakt. Hübner heeft den staat der spaarkassen in verschillende rijken van Europa onderzocht, en bevonden dat in de laatste jaren de inleggelden bedroegen per hoofd (van de bevolking): in Zwitserland 14 thlr., in Sak sen, Groot-Brittannië en Denemarken 10, in Hanover en Hessen 6, in Pruisen (vóór 1866) 4, in Frankrijk 3%, in België 3'/sin Wurtemberg 3%, in Oostenrijk 2, in Italië 1%, voorts in Frankfort 21 y2 en in Bremen 73 thlr. Van Nederland spreekt hij niet. De BURGEMEESTER van LEYDEN, gezien de twee laatste alinea's van art. 5 der wet van 19 April 1867 (Staatsblad N°. 30), het volgende gebod inhoudende: Honden moeten vastgelegd of vastgehouden worden in gemeentenwaar veetyphus heerschten in de daaraan grenzende gemeenten. De burgemees ter brengt het ingaan van dit gebod ter openbare kennis zoodra in zijne gemeente of in eene naburige gemeente de veetyphus is uitgebroken, en kondigt evenzeer de opheffing van het gebod aan, 60 dagen nadat het laatste geval van veetyphus zich heeft voorgedaan in de bedoelde ge meente. Losloopende honden in die gemeenten moeten worden gedood van wege de policie." In aanmerking nemende dat de veetyphus is uitgebroken in de aangren zende gemeente Leyderdorp; Brengt ter openbare kennis dat bovenstaand gebod voor deze gemeente ingaat met den dag van heden. Leyden, 27 April 1867. Leiden, 30 April 1867. pleman van der hoeven. Leiden, 1 Mei 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3