Leidsche belangen. Pruisische bladen, ook halfofficieele, bevestigen het be licht dat Pruisen de uitnoodiging tot eene conferentie beeft aangenomen. De Avenir National meent reeds te weten, dat die bijeenkomst den löden Mei te Londen zal plaats hebben. Eeuters Office spreekt van den 7den Mei. Te Parijs beweert men, dat Pruisen aan Frankrijk de na dere bepaling van dag en plaats beeft overgelaten, en te vens wordt uit goede bronnen verzekerd, dat de koning van Nederland bet initiatief heeft genomen in de uitnoo diging der mogendheden. De troonrede van den koning van Pruisen beeft aan de Parijsche beurs geen gunstigen indruk teweeggebracht. Anderen zijn van oordeel, dat de koning nog niet van vrede of vredesonderhandelingen kon spreken, en dat, indien de oorlog onvermijdelijk was, hij het gezegd zou hebben. In de identieke nota van En geland, Eusland en Oostenrijk, betreffende de Luxemburg- sche quaestie, wordt het bezettingsrecht van Pruisen, na de oplossing van den Duitschen bond, ontkend. In ons nommer van 28 Maart namen wij een artikel op over begrafenis-vereenigingen. Daarin werd gewe zen op de Eotterdamsche begrafenis-vereenigingwaarvan het tarief bij ons ter bezichtiging lag. Zij die het inzagen waren meerendeels overtuigd, dat zulk eene vereeniging ook voor Leiden eene wenschelijke zaak zou zijn, en het verwondert ons dan ook niet, dat er hier over gedacht wordt het voorbeeld van andere plaatsen te volgen, waar men zich met het plan tot oprichting van zulke vereeni gingen ernstig bezighoudt. "Wij ontvingen voor een paar dagen een gewijzigd tarief van de Eotterdamsche ver eeniging. Zij heeft namelijk door de algemeene deelneming de prijzen nog aanmerkelijk kunnen verlagen. Wij willen de begrafeniskosten te Eotterdam eens opgevenen daarbij de prijzen vergelijken van het eerste en het nu gewijzigde tarief. Voor personen boven 12 jaren. lste en 2de kl.: 2dms. eikenh. kist met 2dms. deksel, 4 bedienaars, lijkkoets en één volgrijtuig, vroeger 150 thans ƒ135. 3de kl.: l^dins. eikenh. kist met 2dms. deksel, 3 bedien., lijkkoets en één volgrijtuig, vr. ƒ100 thans 85. 4de kl.a lj-dms. eikenh. kist met ljdms. deksel, 2 be dien., lijkkoets en één volgrijtuig, vr. 50, thans 35. 4de kl. b ®dms. eikenh. kist, 1 bedien., lijkkoets en één volgrijtuig, vr. ƒ30 thans ƒ22. Voor eiken bedienaar meer of minder wordt in de verschillende klassen 5 4 en 3voor elk rijtuig meer of minder 7 5.50 2.75 berekend. Voor kinderen van 9 tot 12 jaren. lste en 2de kl.eikenh. kist, 2 bedien., lijkkoets en één volgrijtuig, vr. 70, thans 60. 3de kl.vr. 50, thans 45. 4de kl.1 bedien., vr. 25, thans 20. Voor kinderen van 1 tot 9 jaren. Eikenh. kist, 1 bedien, en rijtuig: vr. lste en 2de kl. ƒ40, 3de ƒ26, 4de f 15; thans 35, ƒ23 en 12. Beneden het jaar en levenloos geboren. Eikenh. kist, 1 bedien., 1 doodgraver en rijtuig, thans lste kl. 25, 2de kl. 18, 3de kl. ƒ8. De lste en 2de kl. verschillen alleen in grafrechten. Als de aanzegging geschiedt door de vereenigingbetaalt men, buiten tarief, 3 voor eiken bedienaar in alle klassen. De personen in dienst der vereeniging mogen, onder welken vorm of welk voorwendsel ookgeen extra belooningen of fooien aannemen. BINNENLAND. LEIDEN, 1 Mei. Bij kon. besl. zijn benoemd tot hoofdopz. der domeinen in de prov. Zeeland J. J. Brandt, thans opz. der dom. te Middelburg; tot ontv. der dir. bel., in- en uitg. rechten en ace. te Texel J. A. Eschauzier thans ontv. te Oldemarkt; tot ontv. der in- en uitg. rechten en ace. te Eede W. II. G. van Santen, thans ontv. te Neer (Limburg); tot ontvan gers der registr. en dom.: te Eindhoven W. L. Stroom, thans ontv. te Zevenaar; te Terborg J. S. Hnssem, thans ontv. te Gennep; te Zevenaar B.C. van Berkel, thans surnum.; te Gennep C. F. E. H. Lannoy, thans surnumerair. Onze voormalige stadgenoot Dr. T. W. M. Hoogen- .sti-aaten, tegenwoordig te Batavia gevestigd, en beroemd als specialiteit voor de oogheelkunde, heeft een brief ont vangen van den koninklijken prins en erfelijken minister aan het hof van Siam, waarin deze hem schrijft: dat hij sedert vele jaren aan een oogkwaal lijdt, die nog niemand heeft kunnen genezen, en die steeds erger wordt; dat de naam van Dr. Hoogenstraaten tot hem is doorgedrongen, en dat hij dezen daarom verzoektzoo hij meent de kwaal (waarvan hij hem tevens eene door een Engelsch genees heer opgemaakte beschrijving toezond) te kunnen genezen naar Bangkok over te komen. Het is nog niet bekend of Dr. H. aan die uitnoodiging heeft gehoor gegevenmaar in allen gevalle is ze zeer vereerend voor hem, aangezien Siam in de nabijheid is gelegen van Eransche en Engelsche koloniën, waarmede het dagelijks in communicatie staat. Men schrijft ons uit Voorschoten: In de afge- loopen week zijn in deze gemeente alle runderen afgemaakt, welke aan de heerschende veeziekte leden, en die op de zelfde stallen waren. Een en ander is zonder rustverstoring afgeloopenin het geheel zijn begraven 35 stuks vee. Ter bewaking der grafkuilen is alhier ingekwartierd een detachement infanterie, sterk een sergeant, een korporaal en 10 manschappen. Met de reiniging der besmette stallen wordt een aanvang gemaakt. Tot commissaris van toezicht over den veetyphus alhier is benoemd de heer W. van Oordt, te 's-Gfravenhage. De heer T. van Ehijn alhier is benoemd tot commissaris te Zoetermeer en Zegwaart. Berichten uit het Westland omtrent den stand der aardappelen en vruchtboomen luiden zeer gunstig. De audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag den 3den dezer, en die van den minister van oor log op Donderdag den 2den dezer niet plaats hebben. Het Dagblad v. Z.-H. bevatte gisteren een antwoord van den heer Cremers aan den heer Keuchenius, waarbij de schrijver volhield, dat de heer K. had verklaard//Mijer gaat niet naar de Oost." Op de juistheid der woorden //Of het met mijne beginselen overeenstemt, raakt mij minder", stond de heer Cremers niethet Bijblad had hem dit citaat dan ook niet in den mond gelegd. Verder ver klaarde hijdat het hem zeer wel mogelijk was bewijzen bij te brengen voor zijn gezegdemaar dat dit alleen kon geschieden door het getuigenis in te roepen van personen, die hij hiermede niet wilde bemoeilijken. Verder zou hij zich met den heer K. niet inlaten. In de N. Eott. Cour. van heden antwoordt de heer Keuchenius op dit schrijvendat ook hij gaarne van alle briefwisseling met den heer C. afziet; dat deze ook nu weder door de veel heid zijner woorden getoond heeft, dat hij met de zaak verlegen isdat het gemakkelijker is te bevestigendan te bewijzen, terwijl hij verder den wensch uitdruktdat de heer C. ook tot die aanzienlijken moge behooren, die groot zijn door talent en door deugd. Het prov. gerechtshof van Nooi'd-Holland heeft Grötz en Maalman schuldig verklaard aan plundering en vernie ling van goederen, gepleegd met openbaar geweld, bij ge legenheid van het kermistumult te Amsterdam. Op die gronden is de eerste beschuldigde tot een tuchthuisstraf van 9 jaren en 5 geldboeten van 500, de tweede tot eene cor- rectioneele gevangenisstraf van 5 jaren en 2 geldboeten van 100 veroordeeld. Sommige boeren in de prov. Utrecht hebben hon- derde runderen, in spijt van gemeentelijke en provinciale autoriteitenbinnen de lijn van afsluiting weten te krijgen door quasi land te huren, dat binnen de lijn gelegen was. Uit enkele plaatsen van ons land,o. a. uit Heeren veen, verneemt mendat zich weder gevallen van cholera hebben voorgedaanhoewel in zeer lichten graad. Wij ho pen dat overal de noodige voorzorgmaatregelen genomen zullen worden om de ziekte te keeren. Burgemeester en wethouders te Breda hebben, in overleg met de plaatselijke gezondheidscommissie, besloten een aantal huisjes, en zelfs eene geheele buurt, onbewoon baar te verklaren. Eene uitstekende maatregeldie ook el ders, vooral in vele onzer groote steden, toegepast moest worden. Die ellendige woningen moeten vóór het laatst van deze maand ontruimd zijn. De heer H. de Groot, chirurgijn te Charlois, is door de maatsch. tot redding van drenkelingen met de gouden medaille begiftigd, omdat hij onlangs na vele en langdurige pogingen een drenkeling in het leven heeft be houden. De gemeenteraad te Deventer heeft besloten aan curatoren te kennen te gevendat men hunne handelwijze eenstemmig goedkeurdeen aan prof. Yan Yloten te be richten, dat de raad in allen deele afkeurde èn de wijze waarop hij in zijne redevoering gesproken had èn de gedragslijn, die hij zich veroorloofd had ten opzichte der curatoren te volgen. Yooi'ts werd goedgevonden den hoogleeraar aan te schrijven, dat hij zich voortaan van zulke ongepastheden had te onthoudenen zich had te onderwerpen aan het collegie, dat over hem 't toezicht uitoefent. De spoorweg van Tilburg naar Turnhout zal tegen Augustus gereed zijn. Er is weder eene vereeniging tot bevordering der weei'baarheid opgericht, en wel te Weesp.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2