KNECHTS GEVRAAGD. ENGELSCHE PORTRETTEN ENGELSCHE PORTRETTEN. De militaire conventie met het groothertogdom Hes sen is'gesloten. De koningin gaat Zondag over Weimar naar Coblentz en van daar naar de badplaats Baden-Baden. Het huwelijk van den graaf van Vlaanderen is ge sloten. Nadat de koning, de koningin, de gezamenlijke prinsen en pi-insessen ter rechterzijde van het altaar had den plaats genomen, verscheen het bruidspaar, gevolgd door den koning der Belgen. De leden van de familie van Hohenzollern en de hertog van Coburg namen ter linker zijde van het altaar plaats. Nadat het koor een gezang had aangeheven, hield de prins-bisschop eene aanspraakdaarna werd de gelofte afgelegd en had de wisseling der ringen plaats, onder het gelui der klokken en het gedonder der kanonnen. Vervolgens werd de zegen uitgesproken. Alle minister's en de leden van het corps diplomatique woonden de plechtigheid bij. Prins Napoleon schijnt niet voor zijn vermaak op reis te zijn gegaan, maar belast met eene zending betref fende de houding van Zwitserland in geval van oorlog. De heer Emile Ollivier heeft een belangrijk amende ment op het ontwerp van wet op de drukpers ingediend, dat eigenlijk een tegenontwerp kan heeten. Het komt na genoeg op het volgende nederEr zijn geene bijzondere misdrijven van de drukpers. Een ieder, die zich van de drukpers bedientis naar de algemeene wet verantwoorde lijk voor alle handelingen, waarop die wet toepasselijk is. Alle bijzondere wetten aangaande de drukpers zullen afge schaft worden. Openbaarmaking van een bericht betref fende het particuliere leven zalop den eisch van de belang hebbende partijmet eene geldboete van 500 tot 1000 fr. worden gestraft, zelfs wanneer dat bericht niet lasterlijk of honend mocht zijn." Te Metz wordt eene petitie geteekend ten gunste van den vrede. In de zitting van 't wetgevend lichaam van gisteren (de eerste na het reces) heeft de heer Jules Favre eene nieuwe interpellatie over Luxemburg gedeponeerd. De heer Jonas is tot Luxemburgsche gevolmachtigde te Parijs benoemd. De heer Peyrat, redacteur van den //Avenir National", is wegens het verspreiden van valsche geruchten tot 100 fr. boete veroordeeld. Men zegt, dat onmiddellijk een leger van 420,000 man op voet van oorlog kan worden gebracht om naar den Rijn op te trekken. Men verzekertdat bij het leger reeds ongeveer 300,000 chassepot-geweren in gebruik zijn. Toch schijnt daarin de kracht der Franschen niet te zullen liggen. In den Oosterschen krijg debuteerde het Fransche leger met de minié-geweren in den Italiaanschen met het getrokken geschut. In den oor log met Pruisen zullen het de kanonnen zijndoor Martin de Brettes uitgevonden, waarvan 102 batterijen in gereedheid worden gebracht. Deze stukken zijn zeer gemakkelijk te bewegen en dragen veel verder dan andere. Die voor den velddienst bestemd zijn, worden door een schietnaald afge vuurd; met het vestinggeschut vuurt men door middel van eene electrische batterij. Het geheim van deze uitvinding wordt uiterst streng bewaardzelfs de maarschalk Canrobert werd afgewezen, toen hij de inrichting verlangde te zien. Elk stuk wordt, als het gereed is, zorgvuldig in een kist ge sloten, naar Meudon gezonden, om daar geprobeerd te worden. Bij een der opvoeringen van //La belle Hélène", heeft Paris de volgende gelegenheids-calembour gedebiteerd. Op de vraag van Calchas, waartoe het geschut was uitge vonden, antwoordde hij: //Pour faire des détonnations (dettes aux nations)." Q-eheele zwermen Engelsche pick-pockets zijn uit Lon den en andere groote Engelsche steden gekomen, om de Fransche gauwdieven een handje te helpen bij gelegenheid der tentoonstelling. Te St.-Petersburg is op de plek, alwaar ten vorigen jare een| moordaanslag op het leven van keizer Alexander werd beproefdeen gedenkteeken opgerichtbestaande in eene kapel; de kosten daarvan75,000 roebels, zijn uit vrij willige bijdragen bestreden. Den 16den dezer, den eersten verjaardag van den moordaanslag, is dat gedenkteeken plecht statig ingewijd, in het bijzijn van den keizer en zijn huis, zijne hooge staatsdienaren, het corps diplomatique en eene talrijke schare belangstellenden. HANDEL. ADVERTENTIEN. ATTEHTIE. Er wordt gevraagd een TAFEL voor 8 HEEREN STUDENTEN, voor den prijs van een gulden. Zij die wenschen in aanmerking te komen adresseren zich per brief onder letter K. bij de firma Jacs. HAZENBERG Cornsz. over de Akademie. ^föSÊÊS!1^ ^ANGHOUT, te "Woubrugge, vraagt, dadelijk in dienst te treden4 MfiTSE- LAAKS en 4 TIMMERMANSKNECHTS, zijnde hij ook genegen om een solied werk in den Haar lemmermeer aan hen uittebesteden. Adresper franco brie ven, doch liefst in persoon. Dingsdag 30 Aprildes middags ten één en des avonds ten zeven ure, zal, onder directie van A. G. DE VISSER, Boek- en Kunsthandelaar, Papestraat, 23, te 's Graven- venhage, worden verkocht: bevattende: BUITENLANDSCHE VORSTEN IN BE TREKKING TOT ENGELAND. De Catalogus wordt op franco aanvraag franco toege zonden. Oostenrijk. De minister van binnenlandsche zaken voor de Duitsch-Oostenrijksche erflanden, of Cisleithanische lan den zooals men ze noemt, graaf Ed. Fr. Joseph von Taafle, is pas 34 jaren ouden afstammeling van een oud Iersch geslacht. Eigenlijk ving hij eerst twee jaren geleden zijn staatkundigen loopbaan aan, toen hij onder het ministerie Belcredi tot stadhouder van Opper-Oostenrijk en Salzburg werd aangesteld. Frankrijk. De heeren Rouheren DeMoustier moeten zich in vredelievenden zin hebben uitgelatenof lieverzij moe ten verklaard hebben, dat oorlog en vrede niet van hen, maar van den koning van Pruisen en zijn minister afhin gen. Anderen, zooals de generaal Fleury en heer Granier de Cassagnac, zijn echter van meening, dat het prestige van het Fransche vaandel, dat door het mislukken der Mexicaansche expeditie en door de onzijdigheid van Frank rijk in 18G6 geleden heeft, hersteld moet worden. Rusland. Het vervoer langs den spoorweg tusschen Mos kou en Petersburg neemt zeer toe. In de 10 eerste maan den van het vorige jaar bedroeg het aantal passagiers 1,170,723, de bagage 538,285 kilo, de koopmansgoederen 4,178,815 kilo. De ontvangst was 1,375,088 roebels meer dan in de 10 eerste maanden van 1865. Portugal. De koning en de koningin hebben alweder van hunne reis naar Madrid en Parijs voorloopig moeten afzienomdat het' in hun eigen rijk niet rustig is. De vorste lijke familie behoeft trouwens niet naar bovengenoemde steden te gaan om rust te zoeken. In Noord-Amerika is de belasting op den invoer van manufacturen met 20 pet. verhoogd. De belasting op den uitvoer van boomwol is thans 2\ cent per pond. De Vercenigde Staten van Noord-Amerika exporteerden in 1806: 67,430,451 gallons petroleum. Het totaal van den uitvoer gedurende 5 jaren bedroeg 168,247,487 gallons. Groot-Brittannië leverde in 1856: 71,787,552 ton steenkolen en in 1865: 98,911,168 ton. In Engeland zijn in 1866 van het vasteland 438,878,880 eieren in gevoerd. In Frankrijk heeft men een eenvoudig middel, om visschen bij groote zomerhitte zonder schade op groote afstanden te vervoeren. Men vult mond en kieuwen met een dik deeg van gewreven broodkruimels en sterkeu spi ritus. Men pakt vervolgens iederen visch in versche brandnetels en wik kelt ze te zamen in stroo. Men verwerkt in Lyon jaarlijks 2 mill, ponden zijde. De fabrieken aldaar gebruiken daartoe 4200 mill, cocons. De draad van elke cocon is 500 ellen lang. Er worden dus in een jaar 2,100,000,000,000 ellen ver sponnen een draad dus 14maal de afstand van de aarde tot de zon, en waarmede onze planeet 52,505 maal zou kunnen omwonden worden. De handelsvloot van den Noord-Duitscben bond bedroeg op den 1 sten Januari dezes jaars het volgende aantal schepen. Het voormalig Pruisen 1473, Hanover 932, Sleeswijk-Holstein 713, Bremen 293, Hamburg 507, Mecklenburg 445, Oldeuburg 215, Lubeck 43, te zamen 4621. Hieronder zijn 199 stoomschepen, waarvan Pruisen er 134 heeft, Bre men 29, Hamburg 26, Lubeck 15, Mecklenburg 5. Het handelsverdrag tusschen Oostenrijk en Nederland is 26 Maart dat met Italië eergisteren gesloten. Het tweede gedeelte eener uitstekende verzameling

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3