BIKNENLA N D. Maar nog meer. De ministers zouden ook hunne verant woordelijkheid met gedekt achtenals zij geen waarborgen hebben, dat de aanbevolen persoon ook //zal handha ven de belofte die doorhem is gedaan bij de aflegging van zijn proponents-eiamen." Dus niet alleen wat hij is, ook wat hij zijn zal moet behoorlijk onderzocht worden. Dat wil zeggen, de ministers zullen zich een onderzoek opleggen naar zijne eerlijkheid, zijne goede trouwzijn geweten in één woord. En zij zullen daarbij hebben na te gaanof hij zóó vast staat in de leer der Dordsche vaderendat hijook in de Oost gekomen nooit gevaar zal loopen daarvan af te wijken. Derhalve een geloofsonderzoek ingesteld door of op last van de ministers van financiën (belast met enz.) en ko loniën Dat, zoolang de regeering op hare verantwoordelijkheid aan de gemeenten in O.-I. Hervormde predikanten toe- schikt het besef haar drukt dat het haar plicht is te zor gen, dat die gemeenten in de zuivere onvervalschte leer der kerk onderwezen worden, laat zich nog begrijpen. Maar dat de tegenwoordige ministers op dien grond eene voordracht van de commissiedie in dezen het orgaan dei- kerk zelve isterugwijzen om dat onderzoek zeiven op zich te nemen, dat geeft stof tot nadenken. Vooral wanneer men daarbij in aanmerking neemt den oorsprong en het karakter van het tegenwoordige kabinet, en zich herinnert, dat zoowel de heer Schimmelpenninck als de heer Borret zich niet onduidelijk in dien geest heb ben uitgelatendat zij de wederoprichting van ministerieele departementen van eeredienst wenschelijk achten. LEIDEN, 26 April. Het afleveren van de bij de nationale militie in te lij ven manschappen, zal alhier plaats hebben op Maandag 13 Mei. In de vergadering van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, afd. Leiden, is gisterenavond tot bestuurs lid gekozen Dr. W. Schetter; voorts zijn benoemd tot le den: van de spaarbank J. J. Hubrecht, van de spaarkas C. J. Heintz, van de bewaarschool J. H. Maronier. Ook hier is een proeve genomen aan het station met het op- en afladen van de artillerie. Het eerste heeft slechts 8 minuten geduurdterwijl in 5 minuten alles weder uit de wagens geladen was. Uit K a t w ij k bericht mendat Zondag den 21sten de zer van den bom //Katwijks welvaren", stuurman D. van Duyn, toebehoorende aan den reeder W. Dubbeldam, de matroos Kornelis van Duyn is overboord geslagen. De on gelukkige laat eene weduwe met drie nog zeer jonge kin deren achter. Door den Scheveninger visscher Mos is in zee ont dekt een bootje, waarin de garnalenvisscher T. Spoor, uit Brielle, meer dood dan levend lag. Spoor was ter visch- vangst uitgevarenhad tegen den storm niet kunnen wor stelen en had zich op Gods genade in zee laten drijven. De vorstelijke familie is W oensdag-middag te Amster dam gekomen en met uitbundig gejuich ontvangen. H. M. de koningin heeft gisteren de tentoonstelling in //Arti" en de Sophia-bewaarschool bezocht. Gisteren-middag was er diner ten hove in de Mozes-zaal, des avonds was er thé bi) H. M. Prins Alexander wordt Zaterdag verwacht. Z. K. H. de prins van Oranje heeft gisteren een bezoek gebracht aan de werken van het kanaal door Hol land op zijn smalst. De reis van Z. M. den koning naar Den Helder wordt tegengesproken. De kroonprins van Denemarken is Dinsdag 11. te Groningen gekomen en van daar over Harlingen naar Amsterdam vertrokken. Onmiddellijk na aanneming der begrooting van oor log door de Eerste Kamer zal een aanvang worden gemaakt om de hoofd verdedigingslijn en het reduit van ons land te vol tooien. Eveneens zal met kracht begonnen worden aan de werken tot verbetering der Utrechtsche linie. Bij de Tweede Kamer zal een wetsontwerp worden ingediend tot het toe staan van gelden ter bekostiging van de aan te leggen ver dedigingswerken in de stelling Amsterdam. De militaire verdeeling van het rijk zal voortaan be staan uit vier afdeelingente wetende 1ste militaire af- deeling, de provinciën Zuid-Holland, Noord-Holland en Utrecht, standplaats 's-Gravenhage, bevelhebber de gen.- maj. Van Wickevoort Crommelin; de 2de militaire afdee- ling, de provinciën Noord-Brabant, Zeeland en het her togdom Limburgstandplaats 's-Hertogenboschbevelh. de gen.-maj. Knoop; de 3de militaire afdeeling, de provin ciën Gelderland en Overijsel, standplaats Arnhembevelh. de gen.-maj. De Sturler de Frienisberg; de 4de militaire afdeeling, de provinciën FrieslandGroningen en Drenthe, standplaats Groningen, bevelh. de kol. De Bock. In Gouda is men bezig eene vereeniging ter bevor dering der volksweerbaarheid op te richten. De 1ste luit. ter zee Haakman heeft in eene brochure voorgesteldom alle reddingsmaatschappijen hier te lande te vereenigen tot ééne //Nationale Maatsch. tot redding van schipbreukelingen". Na de oprichting zullen duizende circulaires worden verspreid, om jaarlijksche bijdragen, al ware het slechts van 25 cents, te verkrijgen. Men schrijft uit Boskoop, dat de appel- en vooral de perebooraen veel beloven. Yoor onze werklieden, die de wereldtentoonstelling mochten willen bezoekenis het niet onbelangrijk te weten, dat men te Parijs hoopt in het begin der volgende maand gereed te zijn met de goedkoope huisvesting voor werk lieden. Zij zullen voor f 1.25 per dag met hun tweeën eene kamer kunnen verkrijgen en voor versterking van den in- wendigen mensch f2.50 moeten betalen. Uit O v e r ij s e 1 wordt berichtdat de Pruisische mi litairen, die aan de grenzen de wacht hielden voor den vee- typhus, met 1 Mei zullen vertrekken. Eene loterij te Groningen, ten behoeve van de nagelaten weezen van cholera-lijders, heeft f 5654 opge bracht. Zaterdag 11. heeft te Leeuwarden eene ergerlijke mishandeling plaats gehad. Een drietal kinderen werd op eene wandeling Achter de Hovenzonder daartoe eenige aanleiding te hebben gegeven, door een jongen van 12 jaren aangevallen, en toen zij trachtten te ontkomen door een anderen jongen tegengehouden. De eerstgenoemde bracht daarop het oudste der kinderen een paar sneden achter het oor met een zakmes toe, waardoor een zwaar bloedverlies ontstond en men aanvankelijk voor het leven van het kindeen jongentje van omstreeks 11 jarenvreesde. Hij bleef verscheidene uren bewusteloos. Er is aangifte bij de justitie gedaan, die de baldadigen ongetwijfeld hunne gerechte straf zal doen ondergaan. Men verwacht in Luxemburg, dat de oorlog niet lang zal uitblijven. Het garnizoen is versterkt en de ves ting in staat van verdediging gebracht. BUITEN LAND. In Mecklenburg-Schwerin bedroeg het aantal landver huizers in 1866 een vierde der geborenen. Waarlijk 't is er ook zoo benijdenswaardig niet. Er stierven 5844 menschen en van de geborenen bleven er 1462 in het land, als men een vierde er af rekent. Hier zegt men dat Frankrijk den oorlog wil, in Pa rijs weder dat Pruisen het behoud van den vrede onmo gelijk maakt. Iedereen beschouwt den toestand als zeer gespannen en eene vredelievende oplossing, voor het minst, onwaarschijnlijk. De minister van oorlog zou eenige dagen verlof genomen hebben, maar blijft vooreerst nog te Ber lijn. De zending van den Beierschen gevolmachtigdegraaf Tauffkirchennaar Weenen is geheel mislukt, zoodat men vreest dat Oostenrijk, in geval van oorlog, aan Frank- rijks zijde zal staan. Z. M. heeft aaii M. J. van den Berg, wed. van D. Booden, in leven brievenbest. ten postkantore te Amsterdamverleend een jaarlijksch pen sioen van ƒ199. Bij kon. besl. wordt de kapit.-luit. ter zee A. L. Palm eervol onthe ven van het bevel over Zr. Ms. schroefstoomschip «het Metalen jKruis en dat bevel met den 16den Mei a. s. opgedragen aan den kapit.-luit. ter zee J. Vos. Bij Zr. Ms. besl. zijn benoemd: tot griffier der arr.-rechtb. te Zutfen Mr. W. J. L. Umbgrove, thans subst.-grif. bij die rechtb., en tot subst.- griff. bij de arr.-rechtb. te Zutfen Mr. W. A. L. Domis, thans griff. bij het kantongerecht te Harderwijk. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 56°, des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 44°, Wind: N. O. Vrijdag morgen te 5 uren 42°, N. O., te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 60°, N. O., 's namiddags te 4 uren 54°, N. O. Duitschland. Het huwelijk van koning Lodewijk II van Beieren met de hertogin Sophia is op 12 Oct. bepaald. Prutsen. In den oorlog van het vorig jaar leed het leger de volgende verliezen.- officieren gesneuveld 239gewond 611; manschappen gesneuveld 3725, gewond 15,580. De Oostenrijksche en andere legers verloren 850 officieren en 19,305 manschappen. Op hoeveel menschenlevens zal een oorlog tusschen Frankrijk en Pruisen te staan komenwan neer het er toe komen moet?

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2