den Nederlandschen "Weerbaarheids-bond heeft zich in be trekking gesteld met de leden der Tweede Kamer, de hee- ren Geertsema, Van Heiden Reinestein, "Van Reenen, Ro- chussen, Stieltjes, Thorbecke en Verheijen, ten einde een beroep op de natie te doen om gelden bijeen te brengen voor het aankoopen van wapenen. Z. K. H. de prins van Oranje is bereid zich aan het hoofd te stellen. Gisteren zijn twee kompagniën van het bat. mineurs en sapeurs naar Gouda vertrokken, om, zoo noodig, de orde te helpen handhaven. Op de paardenmarkt te R ij s e n zijn door een Franseh- man twee paarden gekocht voor 963. BUITEN L A N D. Donderdag a. s. te 3 uren wordt te Berlijn het hu welijk gesloten tusschen den graaf van Vlaanderen en de prinses van Hohenzollern. De aartsbisschop van Breslau zal de plechtigheid leiden in de Hedwigskerk. De Nederlandsche regeering heeft aan hare diploma tieke gezanten in het buitenland last gegeven, zich van nu af aan niet in de Luxemburgsche zaken te mengen, om zoo nog beter te constateerendat Nederland niets met Luxemburg te maken heeft. De //Constitutionnel" zoekt de reden van dit besluit in het bekende artikel van het //Journal des Débats", maar het //van nu af aan" doet ons meer aan de interpellatie van den heer Thorbecke denken. Men zegt te Parijs, dat er een of- en defensief ver bond tusschen Pruisen en Rusland is tot stand gebracht. Men verwacht dezen zomer te Parijs behalve de ko ning en de koningin van Portugal, den keizer en de kei zerin van Ruslandden keizer van Oostenrijkden koning van Pruisen enden koning van Italië. De heeren Gouin en Jéróme David zijn tot vice-pre- sidenten van 't wetgevend lichaam benoemd. Men zegt, dat op het ontwerp van wet op de druk pers in 't geheel vijftig amendementen zijn ingediend. De mogendheden schijnen het hierover eens te zijn, dat Pruisen Luxemburg moet ontruimenen dat het groot hertogdom geen neutraal gebied kan worden. Het plan der onderneming tot den aanleg van een Russisch-Amerikaanschen kabel is opgegevenvooral op grond van het ongunstig resultaat, dat de onderzeesche kabels opleveren. Nederlandsche Hervormde Kerk. Christ. Afgesch. Geref. Kerk. Doopsgezinde Kerk. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. Geëerde begunstigersdie nog wenschen gebruik te maken van mijn tegenwoordig Pliotographie Atelier voor hetzelve wegens verplaatsing wordt geslotengelieven daar toe over te gaan vóór Zaturdag 27 April aanst. A. C. WEIJER- ~rmi Om met Mei in dienst te treden, onver schillig waar, biedt zich aan een HUISKIVEIGHT voorzien van goede getuigen en knap van persoon. Adres aan G. ZEILSTRA, Langebrug te Leiden. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Woensdag des na middags te 5 uren 58°, des avonds te 8 uren 54°, te 10 uren 52°, Wind: Z. W. Donderdag morgen te 5 uren 49°, Z. W., te 8 uren 54°, 's middags te 12 uren 60°, 's namiddags ta 4 uren 60°, Z. W. Pruisen. Het gerucht wil, dat het leger mobiel gemaakt is. Pruisen wil geen afstand doen van het recht om Luxem burg te bezetten. Frankrijk. Bij gelegenheid der Parijsche tentoonstelling zal er een groot internationaal schaak-tournooi en dito con gres gehouden worden. Het tournooi zal den 15den Mei beginnen en plaats hebben in de salons van den //cercle inter national." Prins Murat staat aan het hoofd der commissie en men hoopt dat de beroemde Amerikaansche speler Paul Murphy aan den wedstrijd zal deel nemen. De Engelschen behoeven er niet eens voor naar Parijs te gaan, want er zullen met Londen partijen per telegraaf gespeeld worden. Het congres zal zich bezighouden met eenige betwiste punten van het schaakspel te regelen, terwijl later de ver slagen der zittingen zullen worden uitgegeven. Engeland. De Fenians schijnen voorloopig nog niet de sympathie van eerlijke lieden waardig te zijn. Bij de ge rechtelijke verhooren blijkt hethoe weinig begrip zij heb ben van goede trouw. De rechtbank wordt bestormd door verraders, waaronder er nog velen zijn die valsche getui genissen afleggen. BEROEPEN ENZ. Beroepen: te Vaassen en te Hillegersberg D. Rijnders te Vleuten; te Bergscbenhoek en te Oud-Alblas: M. J. Wentink te Loon-op-Zand; te Nijkerk op de Veluwe: H. van Grietbuijsen te Nieuwe-Tonge; te Harder wijk: N. Warinolt9 te Ee. Bedankt: te Vaassen en te Hillegersbergdoor D. Rijnders te Vleuten; te Dederasvaart en te Kethel: door J. van Walsem te Veessen; te Wou- brugge: door A. G. Boon te Usselo; te Berkel en Rodenrijs: door J. H. Gravenstein te Serooskerken. Aangenomente Hazerswoudedoor D. Rijnders te Vleuten. Emeritus: G. A. van Limburg Brouwer te Amsterdam; J. T. Endtz te Helmond; tegen 15 Mei a. s. H. F. T. Fockens te Twijzel en Kooten; tegen 1 Juli a. 9. D. Slothouwer te Franeker. Overleden: D. J. Mackay, emer. pred. te Amsterdam. Beroepen: te Winterswijk: W. van der Kley te Almelo; te Giestndam J. H. Wiersma te Amersfoort; te Hardinxveld: A. Littooy tê St.-Anna- Parocbiete Neuzen: A. Brink te Dedemsvaart. Beroepen: te Zwolle: J. Kerbert te Hoorn. Aangenomen: te Zwartsluis: J. P. Muller. ONDERWIJS. Omtrent de Haarlemsehe tuinbouwschool kunnen wij nog mededeelen dat zij dienen zal tot opleiding van 1°. gewone tuinlieden en warmoeziers; 2°. handeldrijvende bloemisten en boomkweekers; 3°. zaadhandelaars, rei zigers in het vak en plantverzamelaars in overzeesche gewesten 4°. aan- leggers van tuinen, parken enz.; 5°. architecten van tuingebouwen6°. houtvesters; 7°. leeraren bestemd voor op te richten tuinbouwscholen of om voordrachten over tuinbouw te houden. Het practisch ouderwijs zal door 2 of 3 tuinbouwleeraren het theoretisch door leeraren in botanie en natuurkunde aan de boogere burgerschool gegeven worden. De cursus voor tuinlieden en warmoeziers duurt 2 jaren en ko9t jaarlijks f 30. Voor de overige beroepen zal een cursus van 3 jaren worden vereischtmet een jaarlijk9ch schoolgeld van ƒ80. Te Maastricht is aan de hoogere burgerschool tot leeraar in het haudteekenen benoemd de heer Zurcher-, thans leeraar aan de academie van beeldende kunsten te Amsterdam. De leeraar in het boekhouden eu handelswetenschappen aldaar heeft zijn ontslag gevraagd. De Zweedsche hoogeschool te Upsala heeft thans 32 professoren 21 adjuncten, 29 docenten, 4 lectoren (manuductorenen 1045 studen ten, als 109 theologen, 123 juristen, 93 medici en 720 philosophen. De universiteiten Göttingen Marburg en Kiel zijn in alles gelijk gesteld geworden met de universiteiten van het oude koninkrijk Pruiseu- -De Engelsche regeering heeft in het lagerhuis eene voordracht ge daan tot verbreiding en verbetering van het lager onderwijs. Die voor dracht strekte om de subsidiën waüt het gouvernement bevordert het lager onderwijs alleen zijdelings door gelden uit de schatkist te geven vooral te doen dienen ten nutte van de door particulieren opgerichte scholenwaar het onderwijs het best is ingericht en de meeste vruchten draagt. Engeland staat, wat het onderwijs betreft, nog achter bij Schotland- Bij de huwelijksaangiften is het gebleken dat in Engeland 1 van de 4 man nen en 1 van de 3 vrouwen hun naam niet schrijven kunnen terwijl in Schotland dit slechts het geval is met 1 van de 9 mannen en 1 van de 5 vrouwen. RECHTSZAKEN. Iu de correctioneele zitting der Arrondissements-Rechtbauk te Leiden van Dinsdag 23 Aprilzijn S. v. P. te Alphen wegens diefstal in dienstbaarheidmet verzachtende omstandigheden, veroordeeld tot gevangenisstraf van zes maanden in een zame opsluiting. H, T te Leiden wegens vervoer van versche runder huiden binnen Leiden, tot een boete van ƒ25. J. M. en M. M. wegens vervoer van runderhuiden en van een dood kalf onder Warmond, tot een boete van 25. E. M. te Leiden wegens vervoer van versche beende ren onder Voorschoten, vrijgesproken. De BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van belang hebbenden, datj voor veehouders binnen de gemeente woonachtig die hun rundvee niet naar hunne weiden kunnen brengen zonder dat het hunne boeven verlaat, 25 April ek., van des voormiddags ÏO tot 's namiddags 3 uren, ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is een bewijs, waarin ver klaard wordt dat de weide en de stal niet aan elkander gelegen zijn van welk [bewijs zij, ingevolge het bepaalde bij Koninklijk besluit van 13 April jl., N°. 51, moeten voorzien zijn, ten einde gebruik te kunnèn maken van de vergunning, om hun vee Op den 3d dezer maand van de stallen naar de weiden te vervoeren. IsÉ

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3