BUI TEN LAND. openen. De voorloopige kosten werden nu betaald door de oprichters der vereeniging. Er meldde zich een bode aan, die de contributiën gratis wilde ophalenalsmede een boek- houder, die de administratie voorloopig om niet wenschte waar te nemen. Yan 5 Nov. 1866 tot heden zijn de contributiën van 10 tot 25 cents per hoofd door de leden, op enkele uitzonde ringen nagetrouw iedere week betaald. Bovendien stortten twee leden ieder ƒ20 in eens. Boven alle verwachting werd gedurende den winter, in dezen duren tijd door 106 leden met volhardende spaarzaamheid 281.35 bijeengebracht, waarvan 155 op interest werden belegd. Inmiddels had het dagelijksch bestuur reeds een doelmatig huis in de Klaresteeg gehuurd tegen 1 Mei, om aldaar een eersten winkel te openen. Men zegge thans nietdat het kapitaal te klein is om eene zaak te beginnen. Tegen 1 Mei verwachten wij dat de kas door wekelijksehe bijdragen wel ruim genoeg voor zien zal zijn. Ook is er grond om te vertrouwendat met het voorjaar nog menigeen zich als lid zal laten inschrij ven. In eene Engelsche fabriekstad, waar vele artikelen hooger in prijs zijn dan hier, werd door 40 arbeiders in 1844 zulk eene vereeniging opgericht, en toen men de kas na eenige weken nateldewas er 340 aan contanten. Toen begon men ook een winkel in eetwaren, en de ar beiders zagen hunne pogingen met zulk een gunstigen uit slag bekroonddat zij reeds in 1847 eene manufactuurwin kel in 1850 eene slachterij in 1852 een schoenmakerswin kel en in 1853 een kleeren^riagazijn konden oprichten. BINNENLAND. LEIDEN, 20 April. Z. M. beeft benoemJ tot commissarissen van rijks-politie: A. C. Boon- zajer, te Helder, en J. van Breinen, te Alkmaar, beiden commissarissen van politie en waterschout. Z. M. heeft den lsten luit. der inf. P. van Eyk, van het leger iu Oost-Indië, in zijnen rang en aucienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. van het leger hier te lande. In gelijke betrekking is naar Amsterdam overgeplaatst H. Gr. P. Munninkhuizenklerk op het rijkstelegraafkan toor alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het werkhuis alhier opgenomen van 212 tot 239 personen. Dr. P. van Geer heeft bij het nederleggen van zijne betrekking aan de hoogere burgerschool te Delft een aantal kostbare geschenken gekregen. Aanstaanden Woensdag, den 24sten dezer, zal de maatschappij //de Toekomst," te 's-Hage, het 24ste groot vocaal en instrumentaal concert geven, met medewerking van de liedertafel //Oefening en Uitspanning", van 's-Her- togenbosch, en den heer Joh. H. Sikemeier (pianist). De leiding van het orkest is toevertrouwd aan den heer C. van der Does, pianist van Z. M. den koning. De vereeniging tot bevordering van 's lands weerbaar heid te Botterdam heeft Donderdag 11. eene vergadering gehouden, die door een groot aantal leden werd bijgewoond. Er werd geklaagd over de weinige sympathie, die de ver eeniging bij de ingezetenen vond. Voor de oprichting van een nieuwe schietbaan was ter nauweruood voor 1000 in geschreven. De uniform-quaestie werd bevestigend beant- wooi'd. De vereeniging tot bevordering van fabriek- en handwerksnijverheid aldaar heeft besloten eene commissie te benoemendie zich bij de te Amsterdam gevestigde ver eeniging zou aansluitenom maatregelen te nemen tot ver betering van den maatschappelijken toestand der handwerks lieden in Nederland. HH. MM. de koning en de koningin en HH. KK. Hïï. prins en prinses Erederik en prinses Marie hebben gisteren in de Kloosterkerk de voorbereiding bijgewoond, onder het gehoor van Ds. Gunning. Z. M. de koning heeft eene aanzienlijke gift geschon ken voor de betrekkingen van de verongelukte bemanning van een visscherssloep te Middelhar nis. Bij de verkiezing van een lid voor de prov. staten te Middelharnis zijn 171 stemmen uitgebracht op den heer Mr. J. E: van den -Broek,' kantonrechter te Som- melsdijk,. en 122 op den heer D. van Weel Cz., directeur van het postkantoor te Dirksland. Op 30 April zal tusschen beiden eene herstemming plaats hebben. In de commissie tot afneming van het eind-examen der cadetten van het 4de studiejaar zijn benoemd de ka piteins Sluyter en Yan der Star, en de heer Lenting van Yoorst. Zr. Ms. schroefstoomschip Zoutman, onder bevel van den kapt.-luit. ter zee Kroef, op de terugreis naar 't va derland, is den l7den ter reede van Plymouth aangekomen. Er is nu eene rechtstreeksche verbinding van Neu zen met Holland tot stand gekomen, doordien de stoomboot varende tusschen Vlissingen en Botterdamden dienst verricht langs de Wester-Schelde en door het kanaal van Zuid-Beveland. De werkzaamheden aan den spoorweg Goes—Ooster- Schelde worden dagelijks ijverig voortgezet. Het leggen der staven en het overbrengen van den ballast is van Goes tot aan het gehucht Oostdijkeene lengte van drie urenge naderd. De afrastering is er op vele plaatsen geëindigd. Het geheel ziet er zeer net en doelmatig uit. De Geldersche dorpen Ammerzoden, Well, He- mert en Driel staan bijna geheel onder water. Yoor den boer en den arbeider is letterlijk niets te verdienen. De oudste menschen te W ij c h e n herinneren zich niet zulk een hoogen stand van het binnenwater in dit jaargetijde. De heeren Schretlen en Comp. te N ij m e gen hebben, geheel vrijwillig, den prijs van het gas verminderd van ƒ4.80 tot ƒ4.60 de 1000 kub. voeten. Niet alleen Eransche maar ook Duitsche kooplieden reisden onze paardenmarkten af en zwerven nu nog rond om zelfs in kleine dorpen paarden te koopen. Te Waal wijk heeft een Eransch koopman de premie getrokken als koopman van het grootste aantal paarden. Men spreekt in Groningen van een bezoek van den minister van oorlog, met het oog op eene mogelijke uitbreiding der vestingwerken. Bij het instituut voor doofstommen te Groningen worden thans weder maatregelen genomen voor de opname van nieuwe kweekelingen bij het begin van den aanstaan den cursus. Dit jaar kunnen geplaatst worden alle doof stommen, die in Augustus e. k. den ouderdom van 6 jaren bereikt hebben en nog geen volle 15 jaren oud zijn. Aan de ouders, die zulks mochten verlangenkan ook toegestaan worden hunne kinderen, ten hunnen koste, buiten het instituut te doen verplegen, zoodat deze dan als externes het onderwijs bijwonen. Onvermogende kweekelingen wor- deu gratis gehuisvestgevoed en onderwezen. In den nacht van 17 op 18 April is er ten huize van den kastelein H. Mensinga te Groningen, even buiten den Boteringepoort aldaar, een brutale diefstal ge pleegd. Door het openschuiven van een raam aan den pu- blieken weg is men in de kamer gekomen en heeft door middel van breekijzers de secretaire opengebroken en daaruit ontvreemd aan contanten eene som van ruim 1000alsmede eene portefeuillewaarin nevens andere papieren twee muntbiljetten van ƒ10, een van ƒ25 en een van 100, alsmede drie acceptatiën, te zamen ter waarde van ƒ1300. De justitie is ijverig in de weer ter opsporing van den dader. Terwijl velen uit de noordelijke provinciën naar Ame rika vertrekken, om hun fortuin te zoeken blijven anderen liever in de Drentsche veenen. Onlangs zijn weer 33 huis plaatsen geveild, in de veenkolonie Erica gelegen. Eerlang zullen wij ons kunnen verheugen in het bezit van postzegels voor drukwerken. De vervaardiging der be doelde zegels wordt voorbereid. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des ua- middags te 5 uren 63°, des avonds te 8 uren 57°, 'e 10 uren 54°, WindZ. W. Vrijdag morgen te 5 uren 52°, Z., te 8 uren 58°, 's middags te 12 uren 57°, Z. W., 's namiddags te 4 uren 57°, Z. VV te 5 uren 57°, te 8 uren 55°, te 10 uren 55°, Wiud: Z. VV. Zater dag morgen te 5 uren 54°, Z. O., te 8 uren 59°, 's middags te 12 uren 68°, Z., te 4 uren 66°, Z. Belgie. De koning is uit Pax-ijs teruggekeerd en thans weder naar Bexdijn vertrokken. Het is niet onwaarschijn lijk dat de reizen van Leopold II in verband staan met de hangende quaesties. - De Leuvensche studenten zijn op het Bxuxsselsche con gres niet vertegenwoordigd. Toen zij veiuxamen dat er eene commissie tot hen zou komen om hen officieel ter deelne ming uit te noodigenhebben zij haar kennis gegeven van het volgende door de Leuvensche studenten genomen be sluit: //Getrouw aan onze antecedenten en px-ijsstellende op het behoud onzer waardigheid, weigeren wij elk deel genootschap aan manifestatiëndie de ergernis en de bespot ting van Europa opwekken." De Brusselsche commissie heeft daarop van de reis naar Leuven afgezien. Pruisen. De dagbladen spx-eken nu om strijd de ge ruchten tegendat Duitschland de zelfstandigheid van Ne derland zou bedreigen. Wij zullen wel doen met niet al te veel te vex-trouwen op de vriendschappelijke verzekeringen van de zijde van Pruisen. Niettegenstaande de kroonprins in Mei naar Parijs vertrekken zal en Yon Bismarck Berlijn x*eeds verlaten heeftis men toch niets gerust over de verbazende krijgs toerustingen van Erankrijk.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2