N°. 2206. Vrijdag A0. 1867. 19 April. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijks, met uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 n. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 h. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indisch.6 den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u, 'sm. tot 10 u. 30 ra.'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarieopen dagelijks van 104 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der Iu- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 4—6 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Het kan zijn nut hebben er op te wijzen, hoe de bewo ners van Sleeswijkdie geene Duitschers zijn, over de Pruisen denken, en op welke wijze dezen met de Denen omspringen. Voor een paar dagen werd uit Berlijn gemeld In het Deensche gedeelte van Sleeswijk hebben meer dan 1500 landweermanschappen den eed geweigerd; zij zullen ten gevolge van dien gezamenlijk in het staande leger wor den ingedeeld. Een vrij groot aantal heeft men al door den dienst onder de knie gekregenen na 't afleggen van den eed naar huis laten trekken. In HoyerMögeltondern cn de stad Tondern bleven circa 50 man weigerachtig, waarop ze verder naar 't Zuiden werden getransporteerd, )in daar ingedeeld te worden. Deze lieden gelooven stijf en sterk dat de Eranschen binnen kort in Noord-Sleeswijk zullen verschijnen, en dan zou 't spoedig anders worden. Dit geloof is in 't Hoorden algemeen verspreid, en daar aan wordt ook uit Denemarken, met name uit Kopenha gen voedsel gegeven. Men gaat thans van Pruisische zijde ook met gestrengheid te werk tegen degenen, welke zich vroeger in het Deensche leger hadden laten opnemenwaar door ze zich aan den Pruisischen krijgsdienst in Noord- Sleeswijk onttrokken. Als de zoodanigen gevonden worden, zet men ze terstond het land uit. Wij voegen hier nog het volgende bij. Een Nederlan der, die sedert eenige jaren in Sleeswijk woont, en in 1865 nog met ingenomenheid sprak over de Pruisische ver lossers van het Deensche juk, schreef dezer dagen het vol gende: //Wat is den Pruisen de kam't gezwollenZij ne men Denemarken een stuk af, dat door en door Deensch en als nu Luxemburg van de eene onduitsche hand in is de andere zou overgaan, slaan zij dadelijk aan den sabel. Zij zelf hebben met Oostenrijk over Lauenburg geschacherd en als er sprake is van den afstand van Luxemburg tegen schadeloosstelling, is het heiligschennis! Ik heb dat ove rigens wel gedacht, het is de Duitsche natuur; zoolang ze klein zijnzijn ze kruipendkomen ze tot machtdan is er geen overmoediger slag van menschen als zij. Erger nog dan Kusland en Engeland! 't Is van alle hegemoniën in Europa de ondraaglijkste. De illiberaliteitde strenge dwang, die binnenslands heerscht, ze zullenals ze maar kunnen, hetzelfde doen tegen alle zwakken buitenslands. Als Holland kiezen moet, dan eens zoo lief Eransch als Pruis. We leeren ze nu hier kennen alles militair, alles op kommando. Ik heb het gevreesd, zoodra de Pruisen Oostenrijk gedemoedigd hadden. Yoor het oogenblik hadden ze wel geen plan om Holland te veroverenmaar wanneer het zwakke Holland niet naar de pijpen van den overmoe- digen Brandenburger dansen wil, dan komt er ligt over dit of dat twist, en dan is Pruisen geen haar te goed om zijne roofzuchtige handen naar Holland uit te steken. Thans is het Luxemburg, en is deze zaak opgelost, dan komt er weer wat anders, 't Is de fabel van den wolf en het lam. De Pruisische couranten verbreiden ijverig allerlei lasterlijke berichten omtrent Willem III. Gij ziet daardoor van welke middelen de Pruisische pers zich bedient om het volk op te ruienten einde daarna door de volksstem gedrongen te worden en, zoo het tot oorlog kwame, de Kamers aan zijne zijde te hebben en het gevoel van recht te verstikken. God beware het Vaderland en geve ook het volk en zijne regenten al de wijsheid die er noo- dig isom het schip van den staat in deze gevaarlijke zee gelukkig te sturen!" Ziehier een paar staaltjes èn van hetgeen men in Prui sen onder vrijheid verstaatèn van Pruisische consequentie. De rector van de universiteit te Berlijn heeft onlangs eene studentenvergadering aldaar verbodenomdat er gespro ken zou worden over hervormingen van academische in stellingen. De redenen van dit verbod waren de volgende //Wat betreft de afschaffing van het Latijn als academie taal, het collegie van professoren heeft dit reeds in ern stige overweging genomen en zal binnenkort ten deze een besluit nemen. Om over de andere punten: opheffing van de verplichting om collegiegelden in goud te betalen, op heffing van het ceremonieel bij de promotie enz. te beraad slagen zijn de studenten niet bevoegdwijl zij daarvan geen verstand hebben." De geneesheer Adr. Eschweiler te Gendringen schreef, ruim eene maand geleden, aan de Geneeskundige Courant het volgende: //Mijn broeder te Anholt, een stadje drie kwartier vaa onze grenzen, tijdelijk verblijf houdende en aldaar toevallig eingesperrt, zich ongesteld gevoelende, wenschte, dat ik hem een bezoek bracht. Ik verzocht den burgemeester van Anholt een pas, om de wachtposten te mogen 'passeeren en naar Anholt heen en terug te gaan, evenzoo als de Anholtsche dokter had om naar Gendrin gen en terug te gaan. De burgemeester verwees mj^eaor,.. den Königl. Landrath Kreise Borken te Bocholfrf wien.ik hetzelfde verzoek deed. Den 18den dezer ontving ik daarop bericht, ////dass die angeordnete Grenzsperre eihe absolute ist, die keine Ausnahmen zulasst. Nur wend Ihnen die LEIDSGH DAGBLAD Yoor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75; iedere regel meer 0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1