16 April. N°. 2203. Dinsdag A0. 1867. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 a. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; üaav Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot vau Leideu (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Biunen-Amstel) naar Leideu, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m.'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 8—4 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Leidsche belangen. LEIOSCH DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maandenf 1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75iedere regel meer 0.12s. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer 0.15. Het is honderdmalen gezegd en nooit tegengesproken, dat de wet op het lager onderwijsdoor conservatieve mi nisters ontworpen, in de sectiën der Tweede Kamer onder liberalen invloed zoo is omgewerkt, dat zij als het werk der liberalen beschouwd moest worden. Dat de wet, regelende het middelbaar onderwijs, door een liberalen minister bij eene liberale Kamer was inge diend en door die liberale Kamer was onderzocht en aan genomen, meenden wij ook, dat van algemeene bekend heid was. Ondertusschen hebben wij de eer onzen lezers bekend te maken, dat te dezer stede de ontdekking is gedaan, dat de liberalen geen het minste recht hebben de genoemde wetten als hun werk te beschouwenwant luistert wel toen de heer Thorbecke zich met de wet op het middelbaar on derwijs onledig hieldheeft hij er een onzer stadgenooten over geraadpleegd. De heer Thorbeckedie de slechte ge woonte heeft ook bij conservatieven en anti-revolution- nairen raad te gaan vragenwanneer het belang van den pu- blieken dienst dit medebrengthad zich ditmaal tot iemand, die als een zijner geestverwanten bekend staat, gewend. Doch dit doet niets ter zake. Eene wet houdt op het werk van liberalen te zijn, zoodra het blijkt, dat de liberale minister, dienaar heeft ingediend, een derde, al behoort deze tot zijne partijheeft geraadpleegd. Wij weten niet hoe onze lezers over deze logica zullen denken. Wij kunnen hun ondertusschen de verzekering ge ven, dat zij splinternieuw is. Het zou inderdaad een verzuim zijnindien wij onder onze Leidsche belangen geen gewag maakten van de vereeniging voor den werkenden stand, die sedert eenige maanden in onze stad werd opgericht. Dat Nut en Ge noegen bestaat weet ieder die de L. Cour. van 25 Dec. 1866 heeft gelezen en sedert de aandacht vestigde op de berichtendie daarna in onze bladen voorkwamen. Maar het is zeker goed onze stadgenooten nog eens aan deze ver eeniging te herinneren. Eerlang toch zal zij ook buiten Leidenzoo wij zeker vertrouwen met onderscheidingwor den genoemd. Zij heeft beslotendoor verschillende inzen dingen, zich te doen vertegenwoordigen op eene tentoon stelling, die in Mei te Amsterdam gehouden zal worden: een besluit dat getuigt van krachtig leven, en dat alge meene toejuiching verdient. Wat aan deze vereeniging een bijzondere waarde geeft, is, dat zij geheel uit den boezem des volks is voortgeko men. De gedachte is niet uitgegaan van eenige volksvrien den of enkele aanzienlijke ingezetenen, maar van de man nen die thans aan het hoofd staan. Hoe echter zouden zij het plan kunnen verwezenlijken? Was er tot eene wekelijksche bijeenkomst, gewijd aan nuttig en gezellig verkeer, niet geld, zelfs veel geld noodig?En dan een lo kaal en wat er verder bij zou komen Ondanks alle be- zvvaren lieten de oprichters den moed niet zinken. Zij sloegen aanstonds de handen aan het werk. Als velen zich wilden aansluiten, dan zou men het met eene con tributie van 10 cents al een heel eind ver kunnen bren- gen. Het was te verwachten dat zij die zich hier ter stede zoo gaarne en met zooveel ijver wijden aan de belangen van den nijveren burgerstand, niet met hunne hulp zouden achterblij ven. Maar op zulk eene sympathie als zij ondervinden mocht, had Nut en G enoegen zeker niet gerekend. Zullen wij spreken van de bemoeiingen der commissie voor de volks voorlezingen, met name van de HH. Werst en De Swaan Of van de bereidvaardigheid, waarmede onze stadgenoot, wiens naam reeds ieder spelt zonder dat wij dien neder- schrijven, de lokalen afstond, die kort te voren door het genootschap Mathesis ontruimd waren? Of van de por tefeuille met platen van gegoten ijzerwerken door den heer Blansjaar, en de boekwerken door den heer Sijthoff geschonken? Of van de belangstelling betoond door an dere vereenigingeninzonderheid door onze afdeeling van de Maatsch. van Nijverheid, die haar voor dit jaar eene subsidie schonk van 5Ü? Of van de vaste bijdragen waartoe reeds zoo velen zich verbonden? Doch we kunnen niet alles vermelden. Zwijgen mogen wij echter niet van den avond van 5 Jan. Toen kwamen de HH. Werst en Blans jaar in de bijeenkomst mededeelen, dat er door de onder wijzers van de bouwkundige school van het genootschap M. S. G., door het bestuurslid den heer Schaap en door 12 leerlingen een som van f 117.50 was bijeengebracht. En alsof deze verrassing nog niet groot genoeg was, zoo meldde de heer Blansjaar, dat hij uit naam van de voornaamste Leidsche industrieelende HH. De Heider en C°., Van Heukelom en C0., Krantz en Zoon, Leem- brugge, Schretlen, Wolfson, Molkenboer en A. Blansjaar aan de vereeniging een som van f200 mocht aanbie den. Nu konden de onkosten van ameublement en gas verlichting bestreden, de noodige boeken, tijdschriften, bladen en voorwerpen aangeschaft, de contributie tot 5 cents verminderd worden. De vereeniging kwam sedert 1 Dec. wekelijks saaien. Dan hield men zich bezig met het bespreken van d'e be langen van den werkenden stand. Het dam-, schaak- en dominospel stond gereed voor wie zich onder het gehot van een kop koffie of een glas bier wat wilden ontspannen. Zij

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1