Schoolverzuim aannemen tusschen Nederland en Luxemburg, wij in dat geval als bemiddelaar wenschten op te treden. Dit doet denken aan iemand, die van zijn geneesheer een certificaat verlangt dat hij gezond isen die nu niet aan zijn dokter vraagt: //geef mij zoo'n verklaring", maar den vol genden brief schrijft: //Waarde dokter! Als gij van oordeel zijt dat ik ziek ben, kom mij dan s. v. p. een visite maken, maar, als gij van oordeel zijt dat ik niet ziek ben, blijf dan als je blieft weg." Die brief moet dan natuurlijk een antwoord uitlokken als dit//mijn goede vriendik weet niets van je ziekte af, waarom zou ik je dus een visite komen brengen?" Zoo'n antwoord kan des noods als certificaat van gezond heid gelden, en het verkrijgen daarvan heet: //fijne di- pl omatie". Morgen zal nu eindelijk het voorstel van den heer Schel- tema betreffende de verhooging der schoolgelden in den ge meenteraad behandeld worden. Zal het ook worden af-gehan- deld? Wanneer de heer Scheltema bij zijn aangekondigd voor nemen blijft om eene rede te houden, die ten minste an derhalf uur zal durenen de overige leden van den raad van hun recht gebruik maken om even breedvoerig te ant woorden, zeker niet. Wij hopen echter, dat dit laatste niet noodig zal we zen. De quaestie, die te beslissen valt, is toch eenvoudig deze: of de raad een voorstel zal aannemen, dat aan de ééne zijde een geringe, nog altijd zeer problematieke, vermeerdering van inkomsten uit de schoolgelden belooft, maar aan den anderen kant het openbaar onderwijs in deze stad vrij zeker met achteruitgang en in sommige zijner takken misschien met volkomen ondergang bedreigt. Zal de raad dit willen en alzoo het werk dat hij sedert vijf jaren met groote zorg en kosten heeft opgetrokken, weer af breken Er is eene opmerking die wij te dezer gelegenheid wel eens onder de aandacht van het publiek mogen brengen. Van zekere zijde wordt den liberalen gedurig verweten dat zij sloopers zijn en, buiten staat om iets te stichten, slechts weten af te breken. Zij behoeven zich dit belache lijk verwijt niet aan te trekkendat zij alleen daarom ver dienen omdat zij den moed hebbenoude misbruiken op te ruimen en met sleur en slenter te breken. Maar wij mo gen vragen: door wier ijver en toedoen is het meest ge daan om het openbaar onderwijs in het land en in deze stad, dat een blijvende weldaad voor alle klassen van het volk en voor vele toekomstige geslachten zijn zal, op te bouwen Zonder hoovaardij mogen de liberalen zich daarin wel het grootste aandeel toekennen. En wie zijn daaren tegen de sloopers, die, nu eens in de Tweede Kamerdan in gemeenteradendan door adressendan door geschrif ten, dit volksonderwijs weer zoeken af te breken of bedek- telijk te ondermijnen De lezer heeft reeds het antwoord gegeven. Dr. P. Romeyn, schrijver van de belangrijke brochure //Wat is er van de klachten over het lager onderwijs?", heeft uit den rijken schat zijner schoolervaring ons we derom een welkom geschenk medegedeeld, ditmaal in den vorm eener aflevering der werken van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen wier hoofdbestuur van hem verlangd haddat hij over de middelendie tegen schoolverzuim worden aanbevoleneen overzicht zou geven. Als men het cijfer der bevolking tusschen 7 en 13 jaren vergelijkt met dat der schoolgaande kinderen van dien leeftijdblijkt het, dat er aan de laatste 100,000 ontbrekendat het vijfde deel der schoolplichtigen de school niet bezoekt. Ontzettend cijfervooral in de oogen van hendie bij treurige onder vinding wetendat in dezelfde mate onkundearmoede en misdaad in het dierbaar vaderland zullen blijven huishou den. Er is een radicaal middel tegen schoolverzuim, het is verplicht schoolbezoek, zooals het in eenige andere landen geschiedt, met volkomen kosteloosheid van 't onderwijs. Doch tegen de invoering daarvan hier te lande bestaan Ingezonden. groote bezwaren. Het dwingt ze om in te gaan" bevat iets vernederends; wij, vrije Nederlanders, worden niet gaarne gedwongen; wij gaan liever vrijwillig. Ja, in theorie; maar hoe in de werkelijkheid Het cijfer boven vermeld zal eenmaal tegen ons getuigen. Onze nakomelingen zullen met rechtvaardige verachting van ons zeggen, dat wij het goede gewetenmaar niet gedaan hebben. Het overzicht (zoo luidt de nederige titel van het ge schrift) bevat zes paragrafenwaarvan de eerstebij wijze van inleiding, handelt over het gebrek aan algemeene ont wikkeling onzer lagere standen en de middelen om die te bevorderen. De tweede bespreekt al hetgeen particulieren kunnen en moeten doen om schoolverzuim tegen te gaan onkunde te bestrijden en kennis te verspreiden. De derde geeft een helder en beredeneerd overzicht van de genees middelen tegen schoolverzuim en zijne sombere trawanten zedeloosheid en werkeloosheid, welke aan de gemeentebe sturen ten dienste staan. De vierde leert wat het school toezicht, de vijfde wat godsdienstleeraars en armbesturen te doen hebben. De laatste eindelijk is gewijd aan de mid delen die de onderwijzer heeft om het geregeld schoolbe zoek te bevorderen. Evenals er zich onlangs in onze stad eene vereeniging van particulieren heeft gevormd, met het menschlievende doel om den gezondheidstoestand onzer lagere standen te verbeterenmoet er eene commissie tot stand komendie, door de geestelijke belangen onzer armere medeburgers te behartigen, schoolverzuim tegen te gaan, kennis en beschaving te verspreidendaardoor tevens den grondslag legt voor een beteren stoffelijken toestand in de toekomst. De kern van zulk eene vereeniging bestaat. In de plaatselijke school commissie heeft zich eene commissie van drie leden gevormd om in de eerste plaats te onderzoekenhoe groot het school verzuim in deze gemeente is. Het is te hopendat deze zich uitbreiden en het programma van Dr. Komeyn tot het hare maken zal. Yan eene dergelijke vereeniging mag men veel verwachten, indien zij met overleg is samengesteld. Hoewel het schoolverzuim over 't geheel genomen in onze stad afneemt, en er langs hoe minder kinderen ge vonden worden, die geheel van onderwijs verstoken blij ven, in één opzicht is er toch achteruitgang. De hoogste klassen der scholen voor onvermogendenvoor kinderen van 1012 jaar bestemd, zijn zeer slecht bezet; in ver houding tot het cijfer schoolgaande kinderenslechter dan voor weinige jaren, toen sommige fabrikanten besloten hadden geene kinderen beneden de 12 jaar in de fabriek toe te laten. Zou het eene vereeniging tot bestrijding van het schoolverzuim niet mogelijk zijn, de gezamenlijke fa brikanten te bewegen om dit besluit wederom te nemen en nu voor goed? Als dezen daarin voorgingen, zou de publieke opinie spoedig gevestigd zijn, dat het ongeoor loofd is, de kinderen vóór hun 13de jaar de school te doen verlaten, en zou het gemeentebestuur met goed ge volg den maatregel kunnen toepassen, dien de heer Ko- meyn op bl. 29 aanraadten waarmede ik deze mededeeling besluit: //Voorts kan bij gemeenteverordening bepaald worden, dat ieder, die een kind onder den leeftijd van volle 13 jaren langer dan 1 of 2 dagen achtereen in zijn dienst neemt, op verbeurte van boete verpligt is, de na men en den juisten ouderdom van het kind schriftelijk aan te geven op de secretarie, waar een afzonderlijk register van zulke schoolverzuimers zal worden aangelegd. Alle 3 of 6 maanden moet die aangifte herhaald worden, totdat het 14de jaar is ingetreden. Bazen, meesters, fabriek-eige- naars enz. moeten daardoor telkens herinnerd worden, dat zij verkeerd doen met jeugdige leer- of loopjongens van de school te houden. Zoo is er voor hen ook meer dan eene kan om eene vermaning te beloopen. Ik stel mij van dit ligt uitvoerbare middel op den duur veel goeds voor, wan neer eindelijk de overtuiging veld wint, dat zoo te doen ongeoorloofd is." d. a. BINNENLAND. LEIDEN, 10 April. Bij kon. besl. is aan W. Huygens Tholen, op rijn verzoek, eervol ontsl, verleend als burgem. der gem. Boskoop, en als zoodanig benoemd Mr. J. A. Vorstman; aan A. E. D. F. baron van Voorst tot Voorst, op

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2