vierd. Ook kier wapperde van alle openbare gebouwen de nationale vlag. De eerste kamer der Staten-Generaal zal beden avond feene vergadering houden, tot hervatting harer werkzaam heden. Op de tentoonstelling van planten, bloemen enz., door de afdeeling 's-Gravenkage en omstreken der Hol- landscbe Maatschappij van Landbouw van 59 April jl. in het gebouw der Teekenacademie te 's-ïïage gehouden, zijn o. a. bekroondde heer ~W\ C. de Sain te Leiden met een zilveren medaille als 1ste prijs voor eene verzameling van 20 reseda odoi'ata, in bloei; de heeren Baak en C°. te Katwijk-Binnen met een zilveren medaille als 1ste prijs voor eene verzameling van 30 potten bloeiende enkele tul pen (3 in een pot), en de heer M. C. Alkemade te Noord- wijk met een zilveren medaille als 2de prijs voor hetzelfde nummer; eindelijk de heer F. W. Meijer te Leiden met een zilveren medaille als 1ste prijs voor eene verzameling van zes tropaeolum, in bloei. Uit Amsterdam verneemt men, dat de heer Chs. Busken Huet concessie heeft gevraagd tot aanleg van een spoorweg tusschen de Hollandscke en Rijnspoorwegen. De cholera-commissie aldaar heeft een belangrijk rapport uitgebracht omtrent hare bemoeiingen in het vorig jaar. Te Amsterdam is eene //Algemeene onderlinge vee verzekering-maatschappij" opgericht, die zeer de aandacht verdient. Te Haarlem heeft Maandag-avond eene gasontplof fing plaats gehad in de stoom-zijdefabriek. De Haarl. Cour. geeft als oorzaak ophet openlaten van de afzonderlijke kranen in het gebouw. Een werkman is gedoodde direc teur zwaar gekwetst, terwijl door den brand groote schade is aangericht. Met den onnoozelen runderen-moord begint het ernst te worden. Detachementen dragonders worden verwacht te Vianen, Sliedrecht en zoovele andere plaatsen. Men beklaagt het meest de arme koeien, die als herstelden ge brandmerkt werden. Want het merkteeken is bij de meesten niet zichtbaar meer, zoodat de doodmakers ze zeker niet respecteeren zullen. BUITENLAND. Feattkeijk. De keizerin lijdt steeds aan de griep echter heeft zij Zaterdag de zitting van den kabinetsraad weder bijgewoond. De kroonprins is nog zeer zwak. Men zegt, dat uit het abces hetwelk onlangs geopend is, eenige beenschilfers zijn gekomen, hetgeen schijnt aan te duiden, dat er een begin van beeninvreting bestaat. Eerstdaags zal een manifest van den keizer het licht zien, inhoudende de verklaring, dat Frankrijk Pruisen geene hinderpalen in den weg zal leggen, zoolang het zich binnen de grenzen van Duitschland houdt, waartoe Luxemburg niet behoort. De heer Ernest Renan heeft een schrijven gericht aan het //Journal des Débats," om de bewering van den heer Rouland tegen te sprekendat de gewezen hoogleeraar indertijd verbintenissen met hem had aangegaan betref fende den aard van zijn onderwijs. -Op de vergadering van kleermakersknechtsdie en grève" zijn, is het vrij heftig toegegaan. Door sommigen is de kreet aangeheven: //Leve de RepubliekDe president, ook een heer Schneider, heeft hen tot de orde geroepen. Men zegt dat er spoedig eene brochure van den heer Assollant zal verschijnen, getiteld //le Rhin." Gisteren heeft de min. van buitenl. zaken in 't wetg. lich. eenige zeer geruststellende inlichtingen gegeven om trent de Luxemburgsche quaestiewaarop wij morgen ho pen terug te komen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Maandag des na middags te 5 nren 4S°, Wind: Z. W., des avonds te S uren 4G°, te 10 uren 46°, N. W. Dinsdag morgen te 5 uren 44°, N. W., te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 53°, N. W., 's namiddags te 4 uren 50°, N. W. TUINBOUW. Wij hebben in de vorige week onze Lezers beloofd, dat we nader op de Tentoonstelling van voortbrengselen van Tuinbouw in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam zouden terug komen en gevoelen op dit oogenblik al het bezwarende van 't spreekwoord dat belofte schuld maakt. Immers, met het doel om daaraan te kunnen voldoen begaven we ons eergisterenmorgen naar de hoofdstad, maar bemerktenreeds bij onze eerste intrede in die prachtige zaalhoe moeilijk 't zou zijn om in het korte bestek 't welk onze geringe ruimte hiertoe beschikbaar stelt, zelfs maar een flauw denkbeeld te geven van den totaal-indrukwaardoor men zich om zoo te zeggen reeds onmiddellijk aangegrepen gevoelt en die klimmen blijft tot men met weerzin dit tooverpaleis verlaat. Ja, aen tooverpaleis is in dit geval't ware woordeen verblijf waar al die weelde en dat genot opeengehoopt is waarvan de verhalen van de duizend en één nacht doen droomen, vooral wanneer 's avonds de duizende gas vlammen over dit alles een eigenaardigen en onmogelijk te beschrijven gloed verspreiden. Hierover echter straks nader. Zoodra men de zaal intreedt wordt de opmerkzaamheid van den bezoe ker reeds onmiddellijk gaande gemaakt door eene eigenaardige groepeering van groote spiegels, afgewisseld door groen, tot een kolossaal achtkant in 't midden der zaal vereenigd, en gekroond door een reusachtigen Palm die zijne groote waaiervormige bladeren in bevallige bochten naar alle zij den uitstrekt; in die spiegels worden de tallooze bloemen van verschillende groepen Indische Azalea's teruggegeven, welke in een breed gazon om dat achtkant heen gegroepeerd zijn. Wij wenden ons links af, tusschen prachtige Palmen, kolossale Cy- cadeën en vreemdbladige Nieuw-Hollandsche gewassen, afgewisseld door bloemen vau allerlei kleurwaaronder inzonderheid de lieve geelbloemige Australische Acacia's sierlijk uitkomen, naar een achtergrond, die reeds, zoodra wij onzen blik van 't achtkant afwendden al onze nieuwsgierigheid trok en ons bijna deed voorbijzien wat daar schoons en liefelijks overal langs de ruime paden te aanschouwen gegeven werd. Vóór dien achtergrond staande bevangt iederen bezoeker een eigenaardig gevoel van opgetogenheid en men bewondert eene kunst die, door't eigen aardig groepeeren van enkele voorwerpen door een oordeelkundig onder elkander mengen van uiteenloopende vormen en verschillende kleuren een geheel weet te scheppen dat niet nalaten kan zelfs 't koudste gemoed iu opgetogenheid te brengen. Een waterval van p. m. eene el breedte stort het frische nat in eene groote schelp, omgeven door rotsgesteenten enz., terwijl dat water ver volgens weder herhaalde malen in kleine vallen of kabbelingen naar bene den stroomt en eindelijk in een kunstmatigeu vijver terecht komt. Dit maakt 't middengedeelte uit van een kolossaal amphitheater, uit grootere en kleinere gewassen samengesteld, alles geheel in overeenstemming met de reusachtige afmetingen van het grootsehe gebouw. Wij doen echter geene verdere poging om den indruk hierdoor teweeg gebracht te beschrijven, maar nemen onzen hoed af en brengen eene tien dubbel verdiende hulde aan den smaak van de ontwerpersde heeren Groe- newegen en Comp. en Krook, aan wie allesen inzonderheid ook de rang schikking dezer tentoonstelling was opgedragen, en aan den heer Th. J. Scholte, die dezen waterval met bijwerk samenstelde en daarvoor met eene buitengewone gouden medaille werd bekroond. Langen tijd verwijlden we in die groote zaal, aan de andere zijde, die van 't orkest, de prachtige collectiën verschillende bloeiende planten be wonderende of ons verlustigende iu de beschouwing van tal van stamro zen met bloemen bedekt en geurende of 't midden in den zomer was. Vervolgens een der nevenzalen betredende heeft men inderdaadondanks de goede orde die in alles doorstraalt, moeite om al het hier tentoonge stelde en waarvan 't eene al belangwekkender of prachtiger is dan 't an dere, te bezien. Een groot aantal planten, welke voor handel of nijverheid van belang zijntrekken hier in de eerste plaats de opmerkzaamheid van ieder die in handel en nijverheid belang stelt. Menig groot koopman zal wellicht daar met een zekeren eerbied staren op die koffie-, die kaneel-, die suiker-, die indigo-, die rijst-plant enz. enz., waaraan hij zijne schattende handel haar bloei te danken heeftme nig groot industrieel zal die katoen- die gom-plant enz. met een dankba ren blik gadeslaan, waaraan hij en millioenen anderen voorspoed of bestaan te danken hebben; menig arts zal met erkentelijkheid kennis maken met zoo menig artsenij-gewas, waarbij zeker wel de kina bovenaan staat; menig geld-man, wien dat alles onverschillig is, zal toch zeker wel eens mompelen: hé! is dat de vanielje-plantdat de cacao, dat 't suikerriet, dat gember, enz. enz.? Wat hier echter 't meest ieders bewondering wektzijn de gekleurdbla- dige planten ook van de koude-, maar inzonderheid van de warme kassen. Hier moet men de natuur bewonderen, hoe onverschillig men daar ook vaak voor is, die, inzonderheid in tropische streken, toen ze in 't scheppen en mengelen van kleuren in de bloemen was uitgeputdat werk in de bladeren nog voortzette, en voortzette op betooverende wijze. Varens en Mossen geven hier eene aangename afwisseling aan'toog dat zich moê heeft gestaard op die kleurenpracht; terwijl men eindelijk deze zaal niet verlaten kan zonder met welgevallen die voorwerpen van luxe (kamer-ornementen) bewonderd te hebben, zooals bloemvazen standaards enz. die, sierlijk met groen en bloemen bezet, menigeen verlokken om een greep te doen in zijne porte-monnaie. Tot dit laatste is overigens in onderscheidene andere zalen nog ruim schoots gelegenheid, bij 't beschouwen der aldaar doorloopend tentoonge stelde voorwerpen van industrie, waaromtrent we echter hier niets anders kunnen vermelden, dan dat ze de zeer talrijke bezoekers alweer eene aan gename afwisseling aanbieden. Was de rangschikking der bloemententoonstelling en daarbij hebben we inzonderheid die van de groote zaal op't oog aangaat, 'tis waar men is gewoon daaraan eene zekere hulde te brengen, die altijd verdiend is, als men let op de groote moeilijkheden en bezwaren daaraan verbon den. In dit geval komt bovengenoemde heeren in 't bijzonder den lof toe dat ze die moeilijkheden zijn te bovengekomen op eene éclatante wijze; waarbij ze tevens getoond hebben een goed begrip te hebben van de tuinbouw - aesthetiek waardoor ze blijk gaven, met hoeveel vertrouwen men de vestiging der tuinbouw-school Linnaeus, waarvan zij de ontwerpers waren en de oprichters tevens, mag te gemoet zien. Ook eergisteravond begaven we ons er heen. Eene concert-promenade was aangekondigdeen buitengewone trein zou te halftwaalf van de hoofdstad vertrekken om tot 's-Hage door te loopen de gelegenheid was dus te guus

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2