N°. 2198. Woensdag A0. 1867. 10 April. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijks', met uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen vao Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 rn.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de Nieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 ra. en te 10 u. 50 ui.; 's uamidd. te 3 u. S5 m 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u 50 m. en 3 u. 35 in. 's namiddags. Oost-IndiSCh.0 Laudpost. Ovar Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14<ieu en voorlaatsten van elke maand Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. SpoorWögtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sa». Zittingen van het Gemeentebestuur. Oemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en Wethouders, Maandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 84 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. LEIM DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels 0.75iedere regel meer 0.125, Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.16. 5 u. 6 in.; 9 u 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 n. 42 m.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Yan een artikel zóó kwaadaardig, zóó lasterlijk, zóó vileijn als dat hetwelk voorkomt in het Dagblad van Z.-Holl. van 8 April had de Nederlandsche dagbladpers tot nog toe geen voorbeeld aan te wijzen. Wij verwaar digen ons niet te wederleggen wat daarin tegen ons gezegd wordt en met een zeker welgevallen door ande ren wordt herhaald. De N. Rott. Cour. nam de hand schoen voor ons op, en wij danken voor dit bewijs van sympathie, dat wij op prijs stellen; maar wij bre ken geen lans met hen, die alle gevoel van moraliteit, eer en goeden trouw totaal hebben uitgeschud. Dit alleen wij ontzeggen het Dagblad van Z.-Holl. en zijne geest verwanten het recht om de liefde voor koning en Vader- land voor zich te monopoliseeren. Als de eer van ons vorsten huis en het behoud van onze nationaliteit door zulke mannen eu met zulke wapenen verdedigd moeten wordendan zagen weOranje en Nederland lieverom hun glorierijk voorleden in een roemvollen doch wanhopigen kamp bezwijken. De minister van buitenlaudsche zaken begon 11. Vrijdag- zijn antwoord op de interpellatie van den heer Thorbecke betrekkelijk de Luxemburgsche aangelegenheden met deze woorden//Indien er op dit oogenblik in deze kamer een stem was opgegaan om te trachten de langdurige beraad slaging omtrent de begrooting te bespoedigenen daardoor gelegenheid te geven om het belangrijke ontwerp van wet op de schutterijen af te doenik moet erkennendat eene dergelijke stem mij voorgekomen zou zijn beter in den te- genwoordigen toestand te passendan hetgeen wij van den geachten spreker uit Assenden heer Thorbeckehebben vernomen." Onze minste grief tegen deze woorden is, dat zij volstrekt niet passen bij hetgeen onmiddellijk volgtdat namelijk de interpellatie eene zeer welkome gelegenheid aanbood niet alleen om de regeering te zuiveren van de blaamals zoude zij zich onvoorzichtig hebben gemengd in vreemde aangelegenheden, maar ook om lasterlijke geruch ten ten aanzien van den koning-groothertog tegen te spre ken. Wij zouden meenen, dat wanneer de interpellatie wer kelijk daartoe gelegenheid gegeven en tevens gestrekt heeft om op nieuw duidelijk te constateerendat Nederland vreemd is en vreemd wil blijven aan alle Luxemburgsche zaken, het half uur dat de Kamer aan deze interpellatie toewijdde misschien heter is besteed geworden dan eenig ander uur dat zij in de laatste weken voor de begrootingsdiscussiën veil had. Maar afgescheiden daarvan, waarom op nieuw die ver wijzing naar de schutter ij wet, welke vooral in den mond van een minister van buitenlaudsche zaken bijzondere be- teekenis heeft en allicht nieuw voedsel geeft aan die angst welke men veel liever moest trachten te bedwingen Aan leiding tot een verwijt aan de oppositie bestond hier aller minst. Zelden heeft de Kamer het voorloopig onderzoek van een groote wet zoo spoedig afgedaan als juist van de schutterijweten zoover wij weten is geen enkele stem in de Kamer opgegaan, die de wenschelijkheid eener spoedige afdoening in twijfel trok. De begrootingsdiscussiën hebben zeker lang geduurdmaar kon het andersj in eene nieuwe Kamer en hebben niet alle richtingen en kleuren daartoe even veel bijgedragen? De regeering heeft met verontwaar digingen wij vertrouwen in volle oprechtheidde beschut diging, als zoude zij alarm willen verwekken in den lande, teruggewezen. Maar waarom dan telkens weder uitdruk kingen gebezigd als wij hier hebben opgeteekend? BINNENLAND. LEIDEN, 9 April. Al was 't gezelschap klein, gisteren-avond in de nette gymnastiezaal op de Pieterskerkgracht alhier vereenigd toch mag het feit niet onvermeld blijven, dat de jaarlijk- sche openbare les heeft plaats gehadwaarbij ruim 70 kinderen, zoo jongens als meisjes, proeven gaven van hunne vorderingen. Sedert de gymnastieschool van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen overging aan on zen stadgenoot, wiens belangstelling in deze zaak voor eenige jaren de oprichting van de school mogelijk maakte ging de Heer J. Kneppelhout voort telkens in 't voorjaar de kinderen een kleinen feestavond te bereiden. Het was aar dig die talrijke gymnastische oefeningen te zien die een bewijs gaven van het geduld en de zorg waarmede dit onderwijs gegeven wordt door den heer Martindie ge lukkig in het vorig jaar van eene ernstige ziekte mocht herstellen. Hij heeft voorzeker aanspraak op de erkentelijk heid van allen die begrijpen van hoeveel belang ook eene doelmatige lichamelijke ontwikkeling der kinderen geacht moet worden. De heer Kneppelhout besloot dezen avond met eene korte toespraak, waarna eenige keurige prijzen werden uitgedeeld, waarvoor een der jongens den milden gever dank zeide. -Voor de loterij te Voorschoten, waarvan wij gis teren sprakenheeft H. M. de koningin twee prachtige vazen ten geschenke gegeven. De verjaardag van H. K. H. de groothertogin van,, Saksen-Weimar-Eisenach, geboren prinses der Nederlanden werd gisteren in de residentie op de gebruikelijk^ wijze ge

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1