GEVEILDE PERGEELEN. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. 50°, N. W. te 5 uren 48°, N. W., te 8 uren 46°, te 10 uren 44°, N. W. Maandag morgen te^ 5 uren 44°, W., te 8 uren 47°, 's middags te 12 uren 53°, Z. W., te 4 uren 50°, Z. W. KOLONIËN. De redacteur van het Nieuw. Bat. Handelsblad, Mr. H. A. des Amorie van der Hoeven, zal waarschijnlijk met Juni de redactie van dat blad nederleggen en vervangen worden door Mr. A. van der Does de Bije, adv. bij het hooggerechtshof van Ned.-Indië. Eenige vrienden en vereerders van wijlen Mr. A. Prins wenschen van hunne sympathie voor den overledene te doen blijkendoor op diens laatste rustplaats een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen met toepasselijk grafschrift. Er schijnen zich weder verscheidene gevallen van kust- roof in de wateren tusschen Madura en Java te hebben voorgedaan. Alleen Madureezen zouden hieraan schuldig zijn. De Ind. regeering zal in den Oosthoek van Java een gewapend stoomvaartuig in dienst stellen tegen intrekking van eenige aldaar gestationneerde kruisbooten. BUITENLAND. Belsie. De koning heeft het hotel Walewski te Pa rijs gehuurd voor zijn verblijf met de koningin gedurende Je tentoonstelling. Pruisen. Prins Roman Czartoryski, Poolsch afge vaardigde op den rijksdaghoudt voldat Pruisen geen recht heeft Posen met Duitschland te vereenigen. Zou het dat gedeelte niet kunnen ruilen tegen eenige Duitsche pro vinciën van Oostenrijk? Oostenrijk. De Croatische landdag zal 26 April bijeenkomen. Men zal weldra beginnen met den aanleg van den Boheemschen Noorderspoorweg. Italië. De minist. crisis spoedt ten einde. Aan Ra- tazzi is opgedragen een nieuw kabinet te vormen. Menabrea had geweigerd wegens den dood van zijn zoon. Of Ferrasis nu als minister van koophandel en Crispi van justitie zul len optreden bleek nog niet. Spanje. Bij den senaat is eene motie ingediendhou dende de verklaringdat de senaat met leedwezen de wijze heeft gezien waarop jegens zijn voormaligen president is gehandeld. Het ziet er in dit land erbarmelijk uit. Het geheim der brieven wordt te Madrid zoo weinig geëerbiedigd, dat de berichtgevers der buitenlandsche dagbladen hunne cor respondenties aan de grenzen op de post doen. Men zegt dat de Engelsche gezant te Madrid zijn paspoort heeft gevraagd ot ten minste zou vragen, indien niet onmiddellijk door de Spaansche regeering aan de Brit- sche voldoening werd gegeven ten aanzien van het prijs- verklaren der Engelsche schepen Tornado en Queen Vic toria. Rusland. Te Petersburg is eene deputatie uit Tasch- kent en andere steden van Turkestan aangekomenom den keizer te bedanken voor de inlijving in het Russische rijk. Dit rijk heeft in Azië groote plannen. Langzaam na dert het de grenzen van de Engelsche bezittingen. Zou het ook daarom zich willen verzekeren van de vriendschap eener zeemogendheid als de Unie? De staatsraad van Polen" is opgeheven. Men wil eene volkomene samensmelting van het oude koninkrijk met het keizerrijk. KUNST. Het 32ste invitatie-concert van Sempre Crescendo, jl. Vrijdag op Zomerzorg gegeven, werd bniteugewoon druk bezocht; de zaal was eivol. Het bestuur van dit collegie kan eene dergelijke waardeering zijner beleefd heid niet dau vleiend wezen; trouwens, vroegere besturen hadden over de 31 concerten die achter den rug zijn even groote reden tot tevredenheid, üok de verslaggever, geen student, verblijdt zich daarover, ofschoon hij in verband met de zoo slecht bezochte concerten der Dilettanten-vereeni- ging, die toch waarlijk niet van zooveel minder gehalte waren, moet zeg gen: het concert was indiscreet druk bezocht. En bijna"zouden we het bestuur van S. C. willen raden zijne attentiën aan ons publiek zoo lang te staken, tot dit blijken geeft ook van zijne zijde geldelijk iets voor goede muziek over te hebben. Dit alles geldt alleen onze beschaafde muziekliefhebbers. S. C. verdient de meeste hulde en dank voor de onbekrompenmilde wijze waarop hetook bij zijne gewone concerten de introductie voor stadgenooten openstelt. Het heeft velen in dit winter seizoen weer iu de gelegcuheid gesteld met de eerste buiten- en binnen- laudsche virtuozen kennis te maken; zijn programma's onderscheidden zich steeds door een oordeelkundige keus van de beste instrumentaalwerken der grootste meesters; zijne richting is degelijk. Ook dit concert gaf daar van weer de blijken. Het »Lobgesang", die schoone compositie van Mendelssohn, de Coriolan, die stout gedachte schepping van Beethoven, de Freischütz- ouverture, in zijn romantisch fantastisch karakter een meesterstuk van We ber, zij allen werden onder de bezielende, energieke leiding van den heer Wetrens fiks uitgevoerd. Jammer dat we ook thans weer op de stemming moeten terugkomen. De entree van de trombones in de symphonie vooral was oorverscheurend valsch. Wijl dit thema unison geblazen wordt, merk ten we zoo niet op wie de schuldige was, doch zeker weten we, dat de drie trombonisten in ons orkest hun instrument ten volle meester zijn en wijten daarom die fout aan nonchalance; deze mogen we niet toela ten, ieder moet hart hebben voor zijne partij. En nu de solisten. Mile. Diamont is ons volstrekt niet bevallen. Hare stem is niet mooi, haar hoog en laag register zijn elk een bijzonder ge luid, de overgang van het eene in het andere is te merkbaar. Haar onop houdelijk vibreeren maakt ons volstrekt niet aandoenlijk, hare intonnatie was dikwijls verre van zuiver. Daarbij kwam nog dat zij ich grolle nicht" van Schumann eene terts lager zong dan dit geschreven is, waar schijnlijk alleen om ons op die lage e te vergasten. Die toon echter gaf geen geluid; behalve dit, verlangen we van eene altzangeres een alt- en geen bas-geluid het klonk ons te manlijk. De heer Van Loenen dien we als dilettant-pianist het genoegen hadden meermalen te hooren, en die thans voor het eerst als muziens van professie optrad, is sedert onte genzeglijk in technische vaardigheid vooruitgegaan. We zouden hem echter in bedenking willen geven om bij den aanvang van zijn kunste naarsloopbaan reeds dadelijk niet te hoog te vliegen. Het 5de concert van Beethoven moest hij nog wat en portefeuille houden; het is prachtig mooi, maar ook moeielijk voor te dragen, niet alleen wat techniek, maar ook wat opvatting betreft. In beide opzichten kwam de heer V. L. te kort. Zijn spel was daardoor gejaagd, onrustig, het miste duidelijkheid en van aesthetische opvatting was in 't geheel geen sprake. De beide nummers nu de pause vielen beier in zijn bereik en we geven hem voor deze den raeesten lof. En hiermede zouden we ons verslag kunnen eindigen, hadden we niet nog eene aangename bijzonderheid te vermeldeiv De heer Wetrens vierde zijn lOjarig jubilé als directeur van S. C. en werd na afloop van de 1ste ouverture van het 2de deel door den praeses daarmede geluk gewenscht, die hem tevens een paar prachtige bronzen candelabres tot aandenken vereerde. Blijkbaar verrast aanvaardde de heer Wetrens onder dankbetuiging dit geschenk, terwijl het orkest en het talrijk auditorium door fanfares en herhaalde applaudissementen hunne sympathie voor die huldeblijken te kennen gaven. De heer Albregt blijft te Botterdam; het bestuur van het tooneel aldaar zal overgaan in zijne handen en in die van den heer Van Ollefen. De heer De Vries zal zich te Utrecht vestigen. Dinsdag a. s. zal bij den kunsthandelaar Visser te 's-Hage eene belangrijke verkooping plaats hebben van portretten van vreemde vorsten in verband staande tot de geschiedenis van Engeland, eu wel van Willem den Veroveraar af tot het einde der 18de eeuw. X. Gehouden verkooping aan den Burg alhier, op 6 April 1867, ten overstaan van den Notaris J. P. W. Schermer, van: N°. 1. Een huis op deu Ouden Rijn, Wijk 7, N°. 1092. Kooper H. Zaalberg alhier voor ƒ3750. N°. 2. Eene slijterij aan de Gareumarkt, Wijk 2, N°. 248. Kooper H. Bonte alhier voor ƒ1110. N°. 3 en 4. Drie huizen in de Volkenpoort, Wijk 7, Nos. 433,432a en 432 en een in de Kalverstraat, Wijk 2, N°. 413. Kooper H. A. de Ru alhier voor ƒ867- Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 7den April 1867. A. Tegelaar jm. 28 j. en J. van den Ouweelen jd. 25 j. C. Trouwec wedr. 39 j. en J. Singeling wed. 57 j. J. van Donkelaar jm. 24 j. eu J. Schrijver jd. 23 j, C. J. van der Kaaij wedr. 34 j. en G. L. de Vries wed. 48 j. J. A. Okhuijzeu jm. 25 j. en M. J. Sloots jd. 23 j. H. Velthuizen jm. 27 j. en M. L. A. A. Hoek jd. 24 j. O. van der Jagt jm. 25 j. en A. van der Meer jd. 24 j. H. A. Beukers jm. 32 j. en VV. A. H. F. van Genabeth wed. 40 j. G. E. JaDsen jm. 48 j. eu J. du Pree 48 j. In de maand Maart 11. zijn binnen deze gemeente geboren 116 kin derenals: 60 zoons eu 56 dochters, waaronder zijn begrepen twee twee ling-geboorten. Overleden 86 personen, als: 14 mannen, 14 vrouwen, 28 zoons en 30 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 5. Voltrokken 21 huwelijken. Heden overleed onze jongste lieveling in den ouderdom van ruim 7 maanden. W. A. ELSHOE. T. A. ELSHOF Wanna Leiden, 6 April 1867.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3