zeker worden. Doch Donderdag had de minister gelegenheid tot eene nieuwe ontboezeming, die hij /ich benutte om zich homogeen te verklaren met de gevoelens, uitgedrukt in de ultra-conservatieve rede van den heer Van Eoreest. Die verkla ring moest wel de conservatieven weer wat gerust stellen maar de nieuwe wending mocht de liberalen, wier stem voor de begrooting gewonnen was, toch niet weer doen wankelen. Op voorstel van den heer Thorbecke was den dag te voren besloten dat het wetsontwerp op de uitgifte van woeste gronden in erfpacht aan de orde zou worden gesteld als de zaken waren afgehandeld, die reeds aan de orde gesteld waren. Het gevaar van intrekking of onbe paald uitstel was daardoor afgewendde minister had be loofd het ontwerp met vuur te zullen verdedigenen terecht verklaarde dus de heer V. d. Putte, dat zij die den vorigen dag hunne stem aan het voorstel van den heer Thorbecke gege ven hadden, nu ook wel verplicht waren den min. in staat te stellen om van zijne overtuiging en zijne warmte in de verdediging van het erfpachts-ontwerp te doen blijken. Die spreker wees met juistheid het standpunt aandat de libe rale partij voor het oogenblik in de koloniale discussiën moet innemen. Zij moet niet veel vragenmet weinig te vreden zijn, en dankbaar nemen wat zij krijgen kan, als het maar iets is. En de heer Jonckbloet, ofschoon ten slotte tot de tegenstemmers behoorende, (misschien omdat het naar zijne meening niet te pas komt dat een minister zich //om zijn as wentelt" en op zijne manier de afwis seling van dag en nacht nabootst) merkte met veel juist heid opdat de heer Trakranen zich met het programma van den minister Mijer had vereenigd, die, zooals ook de conservatieven erkennenals minister reeds aanmerkelijk van zijn vroegere houding als kamerlid was teruggekomen dat hij aan de verklaxdngen van den heer Mijer gebonden was die wettelijke i-egeling der cultures en velerlei her vorming had toegezegd, en dat hij door de belofte van warme verdediging der slopende erfpachtwet zich althans in één zeer gewichtig punt lijnrecht tegenover de conser vatieven had gesteld. Ziedaar hoe de heer Trakranen 52 stemmen verkregen heeft. En wat leeren wij uit dit alles? 1°. Dat, zooals ieder verstandige verwacht heeft, het zoogenaamde zuiveringsproces van dezen zomer de Tweede Kamer zieker en niet gezonder heeft gemaaktdat de gang der regeering in plaats van vaster te worden, onzekerder geworden is. 2°. Dat de zoo hoog noodige beslissing der koloniale quaestie verder dan ooit verwijderd schijnt: voorwaar een treurig feit, waarop wel eens het oude gezegde van toepassing kon worden, dat, terwijl Rome overlegt Sagun- tum verloren gaat. 3°. Dat de liberale partij op koloniaal gebiedofschoon geknakt, hare kracht niet geheel verloren heeft; dat de minister van koloniën, wil hij zijn zetel behouden, haar wel een weinig naar de oogen moet zienen doen als de hetaere bij den ouden Romeinschen blijspeldichter //D'een knikt ze toe, daar zij lonkt naar den ander, //D'een heeft ze in de armen, den ander in 't hart." Veel hoopvols is in dezen stand van zaken voor geene der partijen gelegen. De zegepraal van het kabinet was geen zegepraal van de conservatieve beginselen. De zekerheid dat de erfpachtwet zal behandeld worden is voor de libe ralen nog niet meer dan een gunstige kans. Toch blijft onze hoop op de behandeling van dat ontwerp gevestigd, niet omdat zijne aanneming zou leiden tot een vrede tus- schen strijdige beginselendie inderdaad onmogelijk is maar omdat wij ze begroeten zouden als de voorbode der overwinning van de partij die alleen de koloniale quaesties beslissen kanterwijl de conservatieve de beslissing slechts kan vertragen. ook aan ons uit 's-Hage gezonden. Wij namen het op, evenals andere bladen die we onder de oogen kregen. In die mededeeling eenig kwaad opzet te zienverraadt bedoe lingen waaraan we liefst geen naam willen geven. Sommige spinnetjes zuigen uit alles venijn. Het zal voldoende zijn naast zekeren politieleen p o t- loodkras krassen is altijd onhandig en leelijk dit eenvoudig potloodstreepje te zetten. Er zijn aanmerkingen die te kinderachtig zijn, beschul digingen waarvan de onwaarheid te zeer in het oog springt om er op te antwoorden. Maar er zijn aantijgingen waarop de ernst dej, zaak verbiedt te zwijgen. Het officieel bericht omtrent denver kiezing van leden voor den gemeenteraad in Juli werd langs den gewonen weg aan alle dagbladen en BINNENLAND. LEIDEN, 8 April. Bij kun. besluit is benoemd tot burgem. der gein. Nöordwijk, L. A. H. de Sturler de Frienisberg. Tot procureur bij de arr.-rechtb. te Haar lem, Mr. M. G. P. del Court, adv. aldaar. Tot commies der poste- rijen: 1ste kl. M. H. Beecktnan, thans 2de kl.; tot comm. 2de kl. C. J. B. de Ponthier, thans 3de kl., en tot comm. 3de kl. C. S. Heinthaus sur numerair. Z. M. heeft aan Mr. H. C. Carsteu of Karstenop zijn verzoek, met ingang van 1 Mei aanst., eervol ontslag verleend als griffier der arr.-rechtb. te Assen, en aan L. van Andringa, gewezen comm. ter prov. griffie van Friesland, een pens. verleend van ƒ1000 's jaars. Z. M. heeft den majoor L. Witkop, van het 1ste reg. inf., op zijn ver zoek, op non-activiteit gesteld, en mede op zijn verzoek eervol ontheven uit zijne tegenw. betrekking bij de kon. mil. acad., den xnaj. J. C. JKem- peesvan den staf der inf., wordende hij in zijnen rang overgeplaatst bij het lste reg. inf. De schroefstoombootdienst tusschen Leiden en Katwijk zal Woensdag a. s. aanvangen. Eenige HH. studenten hebben zich beden avond naar Rotterdam begeven, om aan mevr. Erederike Goss- mann een gouden armband aan te bieden als blijvend aandenken aan het bezoek door baar aan Leiden gebracht. De jonge jufvrouwen op de kostschool te Voorscho ten zullen eene loterij houden van 2000 loten, tegen 1 het lotten behoeve van eene nieuwe Protestantsche kerk, Ook prijzen zullen in dank worden aangenomen. Wij zijn bereid ons met de ontvangst te belasten. Men meldt ons uit N o o r d w ij k e r h o u t dat aldaar 3 koeien in beslag zijn genomen, die in de wei waren ge zonden. De min. van koloniën zal Woensdag, de min. van justitie Woensdag en Donderdag en de min. van oorlog Donderdag a. s. geene audiëntie verleenen. In het bekende pleidooi heeft heden de heer J. Kappeijne van de Coppello het woox-d gevoex-d. Wij komen er nader op terug. Heden over 8 dagen zal de zaak worden voortgezet. Tot lid van de jury voor de scheikundige en phar- maceutische voortbrengselen op de expositie te Parijs is door de Nederl. hoofdcommissie benoemd de hoogl. E. H. von Baumhauer. Wel mag als eene curiositeit wox-den medegedeelddat de N. Winschoter Courant in Rusland verboden is. Een exemplaardezer dagen daai'heen gezondenkwam over een Pruisisch-Russisch grenskantoor terug, met het driemalen herhaald opschrift //verboten". Uit het poststempel bleek dat het nommer toch Moskou had bereikt. Men klaagt in Nijmegen zeer over het stijgen van de Waal. De Staatscourant bevat eene opgave van het groot aantal schependat gedurende de maand Maart het kanaal van Z.-Beveland is gepasseerd. Het rapport van den En- gelschen ingenieur Harkley moet zeer gunstig over dit ka naal spx'eken. De gemeenteraad te Middelburg heeft besloten het geheele rioolstelsel te verbeterenmet het oog op den ge zondheidstoestand. Reeds aanstonds zijn f 17,000 beschik baar gesteld voor eene gedeeltelijke uitvoering van het plan. Het ware te wenschen dat men in alle steden deze zaak eens ernstig ter harte nam. Ook zullen Middelburg en Vlissin'gen eerlang van eene duinwaterleiding wox-den voorzien. De IndischeChineesche en Australische mailsEn- gelsche dienst, worden tegen den lOden te Marseille ver wacht. Na den bx*and te Stolwijk hebben wij medegedeeld dat de vernieling van het kerkgebouw zeer waarschijnlijk aan boos opzet was toe te schrijven. Men had allen grond om te gissen dat een brandeenigen tijd vroeger bij een der wethouders uitgebarsten, door dezelfde kwaadwilligen was aangestoken. De zaak is thans gelukkig in handen der justitie. Reeds zijn er vele getuigen gehoord. Voor de rust dier gemeente is het te hopen, dat men de daders zal ontdekken. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 46°, Wind: N. W, des avonds te 8 uren 46", te 10 uren 44°. Zondag morgeu te 5 uren 46°, N. VV., te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 52°, N. W., 's namiddags te 4 uren

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2