N°. 2194. Vrijdag A°. 1867. 5 April. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksniet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 m.; 9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de jNieuwstraat: 'smorg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 n. 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u. 'sm. tot 10 u. 30 m. 'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad, op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 104 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 92 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 91 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, MaandagDinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 8—4 urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. De senaat te Parijs heeft 26 Maart een adres in behan deling genomen van den geneesheer Brochard te Bordeaux waarin hij de aandacht vestigde op de groote sterfte onder de jonge kinderen, die door zoogenaamde kleine of parti culiere verhuurkantoren te Parijs bij minnen of voedsters in omliggende departementen worden besteed. De aartsbis schop van Bordeaux bewees dat die kantoren jaarlijks min stens 12,000 zuigelingen besteden, en uitte den wensch, dat de zeden met betrekking tot de opvoeding weder tot die van vroegere tijden mochten terugkeerentoen moeders er eene eer in stelden om zelve hare kinderen te zogen. Tot toelichting van dit onderwerp deelen wij hier thans een brief mede, door iemand te Parijs onlangs aan de Spe- ner Zeitung geschreven Onder de eigenaardigheden van Prankrijk behoort, dat het bij de bewoners der steden en vooral bij de bevolking van Parijs gewoonte is, om de pasgeboren kinderen aan eene min op het land toe te vertrouwen, waar het kind dan twee, drie jaren blijft om dan weder tot de ouders terug te keeren. Wordt eene Parijsche vrouw moederdan brengt de gewoonte mee, dat het pasgeboren kind zoo spoe dig mogelijk buitenshuis wordt gebracht en wel zeer ver van Parijs, want hoe verder, des te goedkooper is het kost geld, dat voor den armen zuigeling betaald moet worden, en de bourgeois is, zooals men weet, zeer zuinig, wel te verstaan in dingen, die het gezin betreffen. Nu is het ge bleken, dat de sterfte onder de zuigelingen, die op het land bij eene min onder de boeren in den kost gegeven wor den, ontzettend groot is en het aanzien van een dreigend gevaar begint te krijgen. Officieel is uitgemaakt, dat van de 20,000 zuigelingen, die Parijs jaarlijks naar het land zendt, 15,000, dat is drie vierde, sterven. De minister van onderwijs heeft de aandacht der medische faculteit van Pa rijs op dit vreeselijk feit gevestigd en deze houdt zich thans daarmede bezig. Hierdoor komen ongeloofelijke dingen aan het licht. In een dorpje van het arrond. Nogent-le-Botron stierven van de 14 zuigelingen 12. In een ander dorp stier ven, zonder dat er eenige epidemie heerschte, alle kinde ren. De medische faculteit leidt de oorzaken van dezen kindermoord op groote schaal van het minnenstelsel af, dat des te afschuwelijker is, omdat zij dikwijls door de schuld der ouders aangemoedigd wordt en tot op zekere hoogte de straffeloosheid zeker is. Dr. Chevalier verzekert iu zijn bericht aan de faculteit, dat hij bij eene enkele min zeven zuigelingen had aangetroffen en dat deze min noch melk noch eene koe had om de arme kinderen te voeden. //De kinderen naar eene min te zenden," zegt het rapport, //dat is hetzelfde als aan den dood over te leve ren." Dr. Guérin deelt den naam van eene min mede die 9 zuigelingen in één jaar opnam, welke alle aan verval van kracht stierven. Eenige dezer vrouwendie er voor bekend staan, //dat zij de kinderen ongelukkig maken," zijn juist daarom bij de ouders bijzonder in trek. Dr. Galopin schrijft //Ik ken maar zeer weinig goede minnen, daarentegen zeer vele slechte; er zijn er die dit werk reeds 101215 jaren bij de hand hebbendie aanhoudend kinderen ontvangen en nooit in staat waren om de kinderen aan de ouders terug te brengen." Een maire uit die streek, die als getuige werd opgeroepen, zegt: //mijn kerkhof is vol van de lijken van kleine Parijzenaars." Bij de 75 percent, die stervenkomen nu nog de gebrekkige, ziekelijke kinderen, die door deze barbaarsche minnen teruggezonden wordenen dan de ver wisselingen van kinderen, welke meer plaats hebben dan men denkt. De medische faculteit is van oordeel, dat, wanneer ondanks „het niet verminderend aantal geboorten de bevolking van Erankrijk sedert 1789 niet meer toe neemt, de reden daarvoor in dit verderfelijk stelsel gezocht moet worden. Engeland. De groote quaestie die bijna alleen bij machte is het geheele Engelsche volk in geestdrift te doen ontvlammen, was in de afgeloopen week ook in het Huis der gemeenten aan de orde gesteld. Maandag 25 Maart werd het voorstel gedaan, om het ontwerp van het Tory-minis- terie tot wijziging der kieswet voor de tweede maal te le zen. De liberalen hadden vooraf op eene vergadering ten huize van den heer Gladstone besloten den heer Disraëli, kanselier der schatkist, de wijzigingen voor te leggen, die zij onmisbaar achtten. Voor 't overige wilden zij veel over het hoofd zien, en het ministerie niet door afstemming der reform-bill doen vallen. Het belang der natie eischte dat er eindelijk eens eene kieswet tot stand kwamen dat belang was de hoofdzaak. Dat de heer Disraëli het hierin geheel met zijne tegenpartij eens wasbleek uit het slot zijner welsprekende rede: //stemt eerst de bill" zeide hij //en laat dan het ministerie vallen zoo ge wilt!" De voornaamste wijzigingen die de liberalen verlangdeu^-Ver- den door den hr. Gladstone aldus geformuleerd: het stemrechte moest worden gegeven aan ieder eigenaar of huurder, ook: aan de zoogenaamde //lodgers"; de dubbele stemden en dq. geschreven stembriefjes moesten worden afgeschafttey#ijl - -M- LEIIISCII DAGBLAD. Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Yan 1-6 regels f 0.75iedefe regel meer 0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten yan 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.15. af

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1