Koperslagersknecht FAILLISSEMENT. BOUWKUNST. PRIJSVRAAG. den. Iiij bezat nog verscheidene voorwerpendie eens het eigendom waren van zijn vermaarden voorzaato. a. een kelk, dien de stad Zurich hem bij zijn huwelijk had ge schonken. De kroonprins van Saksen, dragende de bondsuni- formis te Berlijn komen berichtendat de Saksische troepen overeenkomstig de bondsbepalingen zijn geformeerd. Von Bismarck heeft 1 April zijn verjaardag gevierd. Tallooze adressen zijn hem aangeboden, de Berlijnsche bericht gever spreekt niet van Nederlandsche. Het blijkt meer en meer dat er eene toenadering plaats heeft tusschen Pruisen en Oostenrijk. Pruisen zal Oostenrijkdat zoo men zegt reeds troepen samentrekt aan de Turksche grenzen, de handen vrij laten in het Oos ten. Wordt Pruisen bedreigd, dan zal Oostenrijk aan zijne zijde staan. Men zegt dat de senator Bonjean tot pres. van 't wetg. lichaam benoemd zal worden. Anderen meenen, dat de vice-pres. Schneider definitief zal worden aangesteld. Nog anderen, dat de keuze aan 't wetg. lichaam zelf zal worden overgelaten. Dat de keizerlijke prins de opening der tentoonstel ling niet heeft bijgewoond, moet niet worden toegeschre ven aan eene verergering van zijn toestandmaar eenvoudig daaraandat men hem niet aan de vermoeienissen der plech tigheid heeft willen blootstellen De heer Sella heeft eene langdurige conferentie met Ricasoli gehad. Men vermoedt dat hij in het kabinet zal komen. Het gerucht omtrent het optreden van Ratazzi als minister van binnenl. zaken, terwijl Ricasoli minister-president zou blijven, schijnt onjuist te zijn. In Napels heeft eene aardbeving plaats gehad. Tijdingen uit Chios en Smyrna spreken voortdurend van aardbevingen. Aan den senaat is een tractaat ter goedkeuring aan geboden waarbij Rusland a-1 zijne bezittingen in N.-Amerika aan de Yereenigde Staten afstaat voor 7 millioen dollars. Door agenten van keizer Maximiliaan worden op Ha vana soldaten geworven. In Illinois is de doodstraf afgeschaft. De nieuwe minister van binnenl. zaken, graaf Laba- noff, moet zeer vrijzinnig zijn. NIJVERHEID. ADVERTENTIEN. Leidsclie Scherpschutters-Vereen iging. ZESDE ALGEMEENE VERGADERING op Donder dag 11 April 1867des namiddags ten 8 ure in het lo kaal boven de Stadswaag. De Secretaris J. HOOG. met lamp en werk bekend, eerlijk van gedragkan ten spoe digste voor vast werk geplaatst worden. Adres in persoon of met franco brieven bij E. TOORENS Haarlemmerstraat, V/ijk VI, N°. 296 te Leiden. De rangregeling in het faillissement van JAN HEN DRIK ADRIAANS, vroeger kastelein in de sociëteit Mi nerva te Leiden, is met de daartoe betrekkelijke bescheiden ter griffie van de Arrondissements-Rechtbank aldaar neder- gelegdten einde gedurende veertien dagen ter inzage van een ieder te blijven. De Curator, Het Gemeentebestuur van AALSMEER looft een prijs uit van drie honderd gulden voor het best gekeurde PLAN VA3Ï EEN UORP§TOREN (met bestek en be grooting), in te zenden uiterlijk op den lsten Mei e. k. De noodige inlichtingen zijn verkrijgbaar op de Secretarie der gemeente. J. TAKBurgemeester. K. v. ZIJVERDEN, Wethouder. Pruisen. Het Kurhaus en de speelbank te Wiesba den zijn Maandag 11. weder geopend. Prankrijk. De keizer heeft besloten, dat de vreem delingen afkomstig uit landen welke reciprociteit toestaan voor het bezoeken der tentoonstelling geen paspoort noo- dig hebbenzoo zij maar van een document voorzien zijn, dat hunne identiteit bewijst. Italië. Het pauselijk gouvernement begint het met de roovers ernstig te meenen. Ziehier welke belooningen het uitlooft3000 fr. voor ieder die een roover levend aan de justitie uitlevert; 2500 fr. voor ieder, die een roover doodslaat. Men krijgt het dubbel als het een hoofdman is. Als de eene roover den ander in handen van het gerecht steltzal hij vrijstelling van straf ontvangenen nog 500 fr. op den koop toe. Deze maatregel kan de arme Romeinsche schatkist misschien duur te staan komen. Turkije en griekeeland. Men bericht uit Athene, dat de Turken op Candia nog maar drie vestingen be zitten. De Christenen hebben twee overwinningen behaald. Amerika. Het congres heeft zijne zittingen tot Sep tember verdaagd. Er zal evenwel nog eene korte bijeenkomst in de maand Juli worden gehouden om het rapport te hooren van de commissie, die moet onderzoeken of de pre sident Johnson in staat van beschuldiging dient gesteld te worden. Ja pan. Tegen het eind van dit jaar zal waarschijn lijk de haven Osaka voor den buitenlandschen handel ge opend worden. Den 19 Eebr. is te Tagalami de kiel gelegd van een Japansch stoomvaartuigdat onder leiding van Nederlanders voor de Japansche rijks-marine wordt aan gebouwd. De broeder van den Taikoen is met een aanzienlijk gevolg van 50 personen te Parijs aangekomen. Rusland. - De czar schijnt de diplomatieke betrek kingen met het hof van Rome weder te willen aanknoo- pen. Hij heeft althans den graaf Strogouow met dit doel naar den paus gezonden. De Eransche gezant wil als be middelaar optreden, maar de vraag is of de Romeinsche regeering Polen vergeten kan. Delcambre, een Fransch ingenieur, heeft een nieuw verwarmingssysteem uitgedacht tot het verwarmen der spoorwagens ten einde de lastige en kost bare waterstooven te vervangen. Hij ontleent de warmte aan de locomo tief zelf, zoodat de waterdamp, die men, nadat zij op de zuigers ge werkt heeft, tot nu toe laat ontsnappen, door hem in koperen buizen geleid wordt, die zich in de wagens onder de voeten der reizigers bevin den. De proefnemingen met dit systeem, door de Fransche Wester- en Lyonsche spoorweg-maatschappijen genomen, hebben voldoende resultaten opgeleverd. In Amerika worden thans de wijzerplaten der horloges met het photografisch portret van den eigenaar voorzien. Men meent dat het beeld er opgebracht wordt door chloorzilver collodium. In de laatste drie jaren zijn uit Spanje aanmerkelijke hoeveelheden Esparto-vezel of Spaansch gras in Engeland ingevoerd, ten einde de hoog in prijs staande lompen gedeeltelijk te vervangen. Men gebruikt gewoon lijk gelijke deelen Spaansch gras en lompenen het papier daaruit gemaakt wordt gewoonlijk als drukpapier gebruikt; de meeste dagbladen en jour nalen, die in Schotland verschijnen, zijn op zulk papier gedrukt. Het schijnt dat het Italiaansche gouvernement zeer gaarne zijne ondersteuning wenseht te geven aan de exploitatie der verschillende mij nen in Italië, die tot nu toe zoo goed als geen aandacht trokken. In 1866 zijn 15 concessiën verleend, waarvan 6 voor ijzer, 1 voor koper, 1 voor goud, 1 voor zwavel, 2 voor lood, enz. Zeven petroleumbronnen werden in Napels gevonden, die in het noorden van Italië krachtig zul len worden geëxploiteerd. De pretroleum wordt thans niet enkel gebruikt om te verlichten maar ook om te verwarmen. In Aujtralië gebruikt men het namelijk tot het verwarmen van stoomketels. Daartoe laat men het petroleum in een vat vloeien, dat zich in den vuurhaard bevindt en met coke of kleine steenen gevuld is, ten einde de oppervlakte der olie te vergrooten. De petroleum verdampt en treedt door eene menigte openingen aan de bo venzijde naar buitenwaar het aangestoken wordt en eene groote warmte ontwikkelt. De verbranding heeft zonder roet plaats, daar de petroleum- damp nog vooraf met lucht vermengd wordt. Aug. Ferd. Spann heeft een thermometer geconstrueerd, die men als een horloge in den zak bij zich kan dragen. Dit instrument is bij J. Rommel te Ulm verkrijgbaar en kost slechts 2 thalers. De fabriek van glaspaarleu te Bischofsgrün in Beieren heeft thans 2500 werklieden. Het artikel wordt vooral voor Afrika geëxporteerd. De Engelsche papierfabrieken leveren wekelijks ongeveer 500,000 centenaars papier. Het is bekend dat men reeds lang in Duitschland en elders kunst zandsteen weet te makendie in hardheid en duurzaamheid niet onder doet voor den gehouwen steen. Minder bekend i3 het misschien dat de firma Latry Co. te Parijs kunsthout weet te vervaardigen uit zaagsel en bloed. Hiervan bewerkt men bureau-artikelenmessehefteumenbel- ornamentensnijwerken, enz. Leiden, 3 April 1867. H. W. STUEPKEN.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3