N°. 2193. Donderdag A». 1867. 4 April. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-Gravenhage Delft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u. 55 m.; 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 87 m.; 6 u. 6 m.; 9 n. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 ra.; 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbu sliehti n gen aan de Lakenhal, Katoenfabriek en op de'Nieuwstraat: 's morg. te 7 u. 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's namidd. te 8 u. 85 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u. 50 m. en 3 u. 35 m. 'a namiddags. Oost-Indische Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 7 uren 'sm. tot 9 uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 n. 'sm. tot 10 u. 30 ra.'sar. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van Fabricage, Woensdag te 12 uren. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 10—4 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9—2' uren ^Zaterdag van 912 uren. Be Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en UitgaandeS.Reehtenen Accijnzen^dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 'sRijks Directe Belastingen, Maandag DinsdagWoensdag en Donderdag van 92 uren; van ;Zegel,]en Registratie dagelyks van 84 □renvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. Leidsche belangen. Mijnheer de Eedacteur! Ik vind het een uitstekend denkbeeld van u om in uwe courant eene rubiek Leidsche belangen te openen en uwe stadgenooten uit te noodigen om u zulke opmerkin gen mede te deelen, die daaronder hare eigenaardige plaats kunnen vinden. Gelden die opmerkingen ook niet altijd groo.te belangen, zij kunnen toch haar nut hebben. Zoo veroorloof ik mij al dadelijk, op iets te wijzen, dat misschien wel een heel klein belang zou kunnen heeten maar toch, dunkt mij, wel eens vermeld mag worden. Ik bedoel een leelijken misstand in een der schoonste gedeel ten van de stad. Iedereen die het Eapenburg langs wan delt moet, dunkt mij, opmerken, in wat armelijken en verwaarloosden staat het pleintje voor de Academische Bi bliotheek verkeert. Het gebouw zelf maakt van buiten een vrij goed figuur, van binnen is het uitstekend doelmatig en fraai ingericht. Maar de toegang is leelijk. Dit komt nu zeker ten deele van den ongelukkigen stand van de bibliotheek aan het eind van een onregelmatigen vierhoek, die aan de eene zijde door een blinden muur, aan de an dere door een klein onooglijk huisje geflankeerd wordt. Maar de schuld ligt ook aan de slordigheid van het pleintje zelf. En dit laatste ware gemakkelijk te verhelpen; zelfs zou de omgeving eenigszins gemaskeerd kunnen worden als men de zaak goed aanlegde. Ik verbeeld mij althansdat het pleintje, als men het met eenige sierlijke boomen beplantte, een geheel ander aanzien zou krijgen; of men zou er een groepje bloemheesters kunnen plaatsen, in wier midden het borstbeeld zou kunnen prijken van een der geleerden die Leidens Academie tot roem verstrekt hebben. De keus is ruim genoeg! Deze verbetering zou tevens voorkomen, dat zachtjes aan het bibliotheekplein de plaats wierd voor openbare verkoopingen van afbraak, waarvoor men het eenigen tijd geleden al eens gebruikt heeft, tot groote ergernis van de bezoekers der boekerij, die hunnen weg moesten zoeken midden tusschen planken, balken, posten, kozijnen en al lerlei ouden rommel meer, en eenige straatjongens op den koop toedie door de feestelijke gelegenheid aangeloktzich op den stoep hadden neer gevleid. Ik weet niet, of dien dag een vreemdeling de bibliotheek is komen bezoeken; maar zoo er een geweest isdan heeft hij zeker den indruk mede naar huis moeten nemen, dat wij Hollanders wel heel wetenschappelijk gezind zijndoch al zeer weinig goe den smaak en goeden toon aan den dag leggen. Ons gemeentebestuur legt veel zorg en veel geld ten koste aan de verfraaiing der stad. Zie slechtshoe er nu weer gewerkt wordt aan het plantsoen bij de Hoogewoerds- poort. Wij willen daarvoor dankbaar zijn. Maar het schoone staat niet altijd in evenredigheid met het kostbare. Eene kleinigheideen eenvoudig lintje of strikje is wel eens be ter sieraad dan eene prachtige broche. Zoo ook hier. Met eenige weinige guldens misschien ware ons onooglijk pleintje op te knappen. Zouden die er niet kunnen overschieten? Italië. De 22ste Maart zalj altijd een gedenkwaar dige dag blijven in de geschiedenis van het koninkrijk Italië. Het was de dag waarop koning Victor Emanuel te Florence het Italiaansche parlement opende. De eenheid van Italië, een hersenschim naar 't scheen sedert de dagen van Odoacer en Theodorik, is zoo goed als verwezenlijkt» Venetië, die kostbare parel, schittert eindelijk in de kroon van het jeugdig koninkrijk. Alleen naar Eome strekt zich nu aller verlangen nog uit. Zal de koning van Italië nog eens zijn zetel opslaan in de grijze keizersstadnevens het Vaticaan? Victor Emanuel zweeg op deze vraag in zijna vredelievende troonrede. De tijd van stoutmoedige onder nemingen was zoo zeide hij voor Italië voorbij. Op het volk rustte de verplichting om thans aan het buiten land te bewijzen, dat het zijne vrijheid en zelfstandig heid waardig was. Eene volledige administratieve reor ganisatie zou aan de goedkeuring der kamers onderworpen worden. Het belastingstelsel vereischte eene herziening. De staat had zijn krediet te handhaven om zich de achting der Europeesche mogendheden te verzekeren. //De eerhet heil en de toekomst der natie" dus besloot hij //zijn thans in uwe handen. Indien het roemrijk voor ons is door mid del van zooveel opofferingen onze onafhankelijkheid geves tigd en aan de natie een nieuw leven geschonken te hebben dan zal het voor ons niet minder roemrijk wezen om de binnenlandsche aangelegenheden van Italië te regelen en het vol, zelfvertrouwen, geacht en sterk te maken." Die taal werd door geheel Europa met blijdschap ver nomen. De kamer van afgevaardigden begon in de vorige week hare werkzaamheden met het onderzoek der geloofs brieven voor zooverre de verkiezingen reeds tot een stellig resultaat hadden geleid. "Want er moeten nog herkiezingen plaats hebben. Het is echter reeds gebleken dat de regee ring op eene meerderheid rekenen mag. De heer Mari werd met 195 stemmentegen 145 voor Crispitot presidggj^. der kamer gekozen. Hij aanvaardde het voorzitterschap met eene rede, waarin hij wees op de noodzakelijkhei^v^l ^er- betering van den finantieelen toestand. De minister Van financiën diende reeds aanstonds eene suppletoire jbegrooting in en tevens eene begrooting voor drie maanden. De laatste is met 267 tegen 26 stemmen aangenomen. LEIDSCH DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer0.18*. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels f 0.90; iedere regel meer f 0.16. Q. N.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1