BINNENLAND. BUIT E N L A N D. bij den kerkeraad geloofsbelijdenis hebben afgelegdof op ingediende attestatie of bewijs van lidmaatschap als lidma ten der gemeente erkend zijn. Manslidmaten, die in het jaar, dat aan de stemming of verkiezing voorafgaat, door eenig armbestuur zijn be deeld gewordenen zijdie onder censuur of curateele staan, zijn van deze stembevoegdheid uitgesloten. Modellen voor zoodanige aanvragen zijn a 5 centsen voor onvermogenden kosteloos, verkrijgbaar op Maandag, Dinsdag en Woensdag, den lsten, 2den en 3den April bij de kosterin der Pieterskerk/' Voorts kunnen wij nog mededeelen dat de hier boven vermelde aanvragen door den kerkeraad zullen nagezien worden, en als ze in orde bevonden zijn, aan de adres santen een bewijs van bevoegdheid als stemgerechtigde lidmaten zal worden uitgereikt, dat bij de stemming op de nader te bepalen dagen en uren zal moeten vertoond worden. STAT EN -GENERAAL. TWEEDE KAMER. De behandeling van hoofdstuk VII B (dep. van financiën) is spoedig afgeloopen. Ze ving Woensdag aan en werd in de zitting van Zaterdag besloten. Uit onze telegrammen is geble ken wie bij de algemeene beraadslagingen bet woord hebben gevoerd, waarom wij dus alleen nog de belangrijkste punten willen aanstippendie in het debat ter sprake kwamen. Het aantal bestrijders van den minister was grooter dan dat zijner verdedigers, en men had meer te eischen en te wenschen dan toe te stemmen en in te willigen. Na de aanneming van de begroo tingen voor oorlog en marine werd met dubbelen nadruk de vraag herhaald: waar zijn de middelen? Zou er op den dienst van dit jaar niet een tekort zijn van ongeveer 9 millioen? Hoe dit te dek ken? Toch niet door eene leening of verhooging van belastin gen? Misschien door van Java meer te vergen dan billijk was. Eu de pleitrede van den heer Eochussen voor het behoud van het O.-Ind. exploitatiestelsel gaf aan dit vermoeden zeker voedsel. Men verlangde een voorstel tot vaststelling der middelen om het te kort te vinden. Was de minister niet bij zijn optreden een boodschapper geweest van kwade tijdingen? Op welken grond steunden dan nu zijne optimistische beschouwingen Men betwijfelde of hij onze financiën grondig had bestudeerd, men zag in hem den meest conseque'nten man der behoudende partij. Men vreesde voor eene ondermijning onzer geldmiddelen, zoo de leiding onzer financiën aan zijne handen bleef toevertrouwd. Voorts wilde men eene herziening der wet van 26 Aug. 1822 (algem. wet), zoo belemmerend voor den handel, van de pa tentwet, de wet op het zegel, de wet van 4 Mei 1832 op de zeepziederij. Sommigen verlangden afschaffing van het zegel op de dagbladenals belemmerend voor de uiting der vrije gedach ten, en van de loterij, en van den schadelijken en onzedelijken accijns op vleesch en bier. Anderen begeerden uniform brieven- port, herziening van de wet op het personeel, althans wat de vrouwelijke dienstboden op zekeren leeftijd betreft, en verbete ring van de registratiebelasting. Alteinaal pia vota! De mi nister gaf geen uitzicht op afschaffing en herziening. Het eenig lichtpunt in zijne lange rede was de toezegging eener supple- toire begrooting tot dekking der middelen. Toch werd de be grooting na de aanneming van een enkel amendementzonder verdere discussie over de onderdeden, met groote meerderheid aangenomen. LEIDEN, 1 April. Z. M. heeft benoemd tot rechter-plaatsverv. in de arr.-rechtb. te Haar lem Mr. T. L. L. Prins, wonende aldaar. Bij kon. besluit is, op het daartoe door hem gedaan verzoek, aan den luit.-kol. der inf. van het leger in Ned.-Indië W. Beijerinck, thans met verlof hier te lande, met ingang van 1 April a. s., eervol ontslag verleend met toekenning Van pensioen. De heer D. Hartevelt is in eene vergadering van aan deelhouders in de broodfabriek alhier als commissaris her kozen. Woensdag a. s. zal op de bewaarschool in de Groene- steeg's morgens te 10 ureneene openbare les worden gegeven, voornamelijk om de opleiding der kinderen vol gens de leerwijze van Eröbel te doen zien. De prins van Oranje is aan het Grand Hotel met een talrijk gevolg afgestapt. Men verwacht dat hij eenigen tijd te Parijs vertoeven zal. Men verzekert dat de kapit. ter zee Jansen benoemd zal worden tot kommandant van het ramtorenschip Erederik Hendrik, dat weldra van Londen moet worden afgehaald. De audiëntie van den min. van finantiën, voor za ken van eeredienst, zal op Dinsdag den 2den April niet plaats hebben. De Indische en Chineesche mails, Eransche dienst, zijn 26 Maart te Suez aangekomen, Dé korvet Van Speyk, kapt.-luit. t. z. P. v. d. Velden Erdbrinkis uit de Middellandsche Zee teruggekeerd en ter reede van Texel aangekomen. Voor de arr.-rechtbank te Amsterdam heeft een O.-Ind. ambtenaar terecht gestaan, als beschuldigd van les te geven in het rechtlijnig teekenen aan eene inrichting voor middelbaar onderwijs, zonder in 't bezit te zijn van een getuigschrift van goed zedelijk gedrag. Hij werd ont slagen van alle rechtsvordering, omdat hij geene geldelijke belooning voor dat onderwijs genoot en van Z. M. den koning vergunning had verkregen. Aan Prof. Güsserow te Utrecht is, zoo men zegt, de betrekking van hoogleeraar in de verloskunde te Zürich aangeboden. Men wilde ook te Middelburg eene broodfabriek oprichten. Daartoe werd een som van f 35,000 vereischt, doch er is slechts voor de helft ingeteekend. Men klaagt in O v er ij se 1 over het sterk wassen van het IJselwater. Een stationswachter te Har melen is door den trein geheel verbrijzeld. Aan den gezagvoerder van het te Veendam te huis behoorende brikschip Cornelia Susanna is vanwege den president der Ver. Staten van N.-Amerika een gouden hor loge aangeboden, voor zijn moedig gedrag bij de redding van de bemanning van een Amerikaansch schip op 20 No vember 1865. Den 13den Mei, den dag van de groote jaarmarkt te Maastricht, zal de sociëteit Momus een prachtigen historischen optocht houden. Het geheel zal eene voorstelling geven van de geschiedenis dier stad en vormt dus een historisch geheel, waarvan de voornaamste groepen de volgende zijn: lste periode Eburonen, Ambiorixde vorst der Eburonen met zijne lijfwacht. 2de periode: trompet ters, lictoren, Cesar met zijne legatie, afdeeling Romein- sche ruiters "enz. 3de periode: de landbouw der Franken; Karei de Groote met zijne paladijnen. 4de periode: de gilden. 5de periodeKarei V met zijn hofstoet. 6de periode prins Parma, Schartsenberg. Erederik Hendrik met zijne omgeving. 7de periode: Lodewijk XIV en zijn hofstoet. Een wagende tweede verwoesting der stad voorstellende. De optocht wordt gesloten door eene voorstelling van de nijverheid der stad. Men meldt uit Zuid-Bevel and dat de vaart door het nieuwe kanaal zeer toeneemt. Ook verwacht men dat het grenskantoor van Bath naar Hansweert verplaatst zal worden. Uit de opgaven in de Staatscourantbetreffende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de weekbe ginnende den l7den en eindigende den 23sten Maart daar- aanv., blijkt, dat er in die week zijn aangetast 837, aan de ziekte gestorven 276, afgemaakt 4, hersteld 72, aan hot einde der wreek nog ziek 485 runderen, terwijl er se dert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 93,338aan de ziekte gestorven 44,319afgemaakt 14,986, hersteld 33,277 en nog ziek 756 runderen. Blijkens eene bij deze opgave gevoegde recapitulatie zijn aangetast van 3 tot 9 Maartin Zuid-Holland 935 in Noord-Holland 167, in Gelderland 5, in Utrecht 256, in Noord-Brabant 0, totaal 1363. Van 10 tot 16 Maart: in Zuid-Holland 751, in Noord-Holland 25, in Gelderland 11 in Utrecht 284, in Noord-Brabant 5totaal 1076. Van 17 tot 23 Maart: in Zuid-Holland 837, in Noord-IIolland 35, in Gelderland 8, in Utrecht 124, in Noord-Brabant 9, totaal 1013 runderen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middags te 5 uren 48°, des avonds te 8 uren 42°, te 10 uren 40°, Wind: Z. W. Zondag morgen te 5 uren 38°, N. W., te 8 uren 40°, N. W., 's middags te 12 uren 45°, N. W., 's namiddags te 4 uren 44°, N. W. te 5 uren 42°, te 8 uren 40°, te 10 uren 38°, N. W. Maandag morgen te 5 uren 38°, N. W., te 8 uren 42°, 's middags te 12 uren 46°, W., te 4 uren 48°, N. W. Pruisen. Prof. Ranke, gymnasial-director in Berlijn, viert 2 April zijn 25jarig jubiléum, als bestuurder van de verschillende koninkl. instellingen aldaar. Men schrijft uit Geestemünde dat met 1 April de Pruisische vloot gereed zal zijn om op het eerste bevel zee te kiezen. Men verwacht dat de koning half Mei naar Parijs zal gaan tusschen de sluiting van het parlement en de ope ning der kamers. Oostenrijk. De stemmingen in Bohemen doen ho pen dat men afgevaardigden naar den landdag zal zenden. Indien de Slavische ligue zegevierde zou dit Oostenrijk weder in nieuwe moeilijkheden brengen. Met Pruisen schijnen tot heden geene preliminairen voor een tractaat van alliantie geteekend te zijn.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2