feestviering, reeds bezig met de herstelling van hetprach- 'tig keurvorstelijk slot, dat tot universiteitsgebouw dient. Een Pruisisch eskader van zeven schepen wordt in 't begin der volgende maand te Cherbourg verwacht. De Magyaarsche adel wenscht te Pesth een standbeeld op te richten voor den aartshertog Stephanus. Met 1 Juli komt ook de koninklijke Saksische brie- venposterij in Pruisen's handen. De koning van Denemarken heeft te Londen eens een kijkje genomen in de zitting van het Huis der G-e- meenten. De //chasseurs de Vincennes" zijn Dinsdag 11. voor 't eerst Parijs doorgetrokken met de nieuwe Chassepot-ge- weren. I Jules Pavre zal geene interpellatie over Mexico in dienen, daar de regeering een supplementair krediet voor de Mexicaansche expeditie zal aanvragen en de zaak dus van zelf in behandeling zal komen. De keizerlijke prins heeft in een grooten fauteuil naast de keizerin een concert op de Tuilerieën bijgewoond. Men beweert echter dat de toestand van den kroonprins van Erankrijk nog alles behalve gunstig isen dat de ge ruchten van eene reis met de keizerin naar Home maar verzonnen worden om het volk gerust te stellen. De censuur heeft in 8 dagen tijds geen enkel buiten lands blad in Spanje toegelaten. Wij voegen er bij dat het Spaansche gouvernement stappen heeft gedaan om eene telegraphische verbinding daar te stellen tusschen Cuba, Portorico, Mexico en Panama. Maar zelden heeft men van het schiereiland zoo iets goeds te melden. De transatlantische telegraaf heeft aan het Ameri- kaansche gouvernement in de laatste zes maanden 80,000 pond gekost. Eene enkele depêche aan den gezant te Parijs kostte 17,000 pond. Het congres heeft murmureerend deze berichten vernomen. De prins van Wallis zal niet naar de Parijsche ten toonstelling gaan. De toestand zijner gade houdt hem te Londen terug. G-aribaldi wordt den 27sten April te Florence ver wacht, ofschoon Victor Emmanuel hem heeft doen ver zoeken liever te huis te blijven en zijn rheumatisme te verplegen. De Engelsche gevangenen in Abyssinië zijn nog altijd geketend in de bergvesting Magdala. De brief van Enge- lands koningin schijnt op koning Theodorus volstrekt geen indruk gemaakt te hebben. Het schijnt zeker dat hij zijne voormalige hoofdstad, Glondar, geheel heeft laten ver woesten. Geen der 44 kerken is gespaard, en de geestelij ken zijn gevangen. Surratt, de vermoedelijke medeplichtige aan den moord van den president Lincoln, is te Washington aangeko men, alwaar hij onmiddellijk op de rol der gevangenen is ingeschreven. Hij droeg nog de uniform der pause lijke Zouaven, waarmede hij bij zijne arrestatie was ge. kleed. Onder de leden van het Amerikaansche congres be vinden zich o. a. de befaamde Barnum en een zekere heer Morrisseygewezen vuistvechterhouder van een speelbank en die, naar men zegt, ook een enkele maal gast is ge weest in de gevangenis van New-Tork. Koffie. Stil in afwachting der veiling bij de Ned. Handel Maat schappij op 24 April a. s., welke zal bestaan uit eene hoeveelheid van 102,700 balen. Deze week werden bij particulieren afgedaan 1400 ba len Paaang van 42% tot 46 cents en 800 balen Macassar tot geheimen prijs. Suiker. Ruwe. Sedert de in de vorige week plaats gehad hebbende vei ling zijn geene verkoopen bekend geworden; de markt verkeert in eene kalme stemming. Geraffineerd. De kooplust blijft steeds zeer beperkt; afdoeningen van eenig belang vonden niet plaats. Thee. Vast. Van de veiling Monarchy werden de verschillende koopen met avans teruggekocht. De lading per Yavering Bell is te Rotterdam ge arriveerd en bestaat uit 8000 kisten, welke binnen drie maanden in veiling komen. Rijst. Ferm. Voor export is in gepelde soorten veel omgegaan. Men noteert: Rangoon en Arracan ƒ954- Vruchten. Krenten in verlaten stemming. Deze week werden 100 vaatjes Zantische aan de markt gebracht, welke echter nog niet ver Specerijen. Noot N°. 1 iets beter tot 88 ets. gelaten. Kaneel N°. 3 bijna opgeruimd tot ƒ1.24 ets. Peper 18% a 19 ets. entrepot. Indigo. Zeer vast en vond 36 kisten koopers."De veilingen by de Ned. Handel Maatschappij zijn tegen 1 en 3 Mei geannonceerd. Meekrap. Tot vorige prijzen was de handel deze week weder klein Asschen. Stil. Petersburger ƒ12 a 12% naar partij. Katoen. Sedert ons vorig bericht verflauwde de markt weder, doch herstelde zich later wederom; de handel bleef echter zonder eenige be- teekenis. Tin. Bleef in afwachting der veiling stil. De uitslag der veiling, die, hoewel in prijs iets lager dan in den laatsten tijd besteed was ge worden, is echter coulant afgeloopen en werd alles verkocht. Ziehier den afloop: 69,477 blokken Banca tot ƒ64. 667 blokken Billiton tot a 53%. Huiden. Niets omgegaan. Wol. Zonder omgang. Vetwaren. Kokosolie prima Cochin ƒ38. Prima Ceylon 34. Malaga Olijfolie ƒ71. Palmolie per 50 kilo ƒ26. Raapolie cont ƒ41, per 6/w. 42%, per najaar 42%. Lijnolie cont. 40% per 6/w. ƒ41 per najaar ƒ41 Petroleum flauw gestemd. Afge daan werden 2000 vaatjes per Concordia, tot lagere, doch geheime prij zen. Volgens telegraphisch bericht van New-York is het schip Ida Mac Leod, inhoudende 2700 vaten, na geruimen tijd in reparatie geweest te zijn, bij het uitzeilen herwaarts verongelukt. Granen. Over het algemeen met weinig handel; alleen voor rogge bestond voor den Rijn eenige vraagde geringe voorraad belette echter eenige aldoening van aanbelang. ADVERTENTiEN. HH. STUDENTEN die gezainentlijk willen dinceren kunnen hiertoe eene geschikte gelegenheid vinden. Adres o»der letter R. bureau Leidsch Dagblad. HANDEL. OVERZICHT DER WEEK. kocht zijn geworden. Men noteert: Zantische ƒ12 a 15%. Tries ter ƒ10 a ƒ11. TOONEELNIEU WS. Met zeer veel belangstelling woonden wij gisteren de opvoering bij van Sardou's blijspel .de familie Benoiton" door het Amsterdamsche tooneel- gezelschap. Waarlijk, men behoeft zich niet te verwonderen, dat dit stuk te Parijs de grootste sensatie heeft gemaakt: wat bijtende satire, wat mee - doogenlooze persiflage, ja, om het rechte woord te noemen, welk een brutale aanval op de gebreken der hedendaagsche maatschappij. Jules Janin heeft gesproken van die «execrable familie des Benoiton oü la lefon est nn coup de pied quelque part." En zoo is het ook: telkens ontvangt de een een schop en de ander een oorveeg. Wanneer het in Frankrijke hoofd stad werkelijk toegaat, zooals men hier aanschouwt, dan beware de He mel ons voor de geringste navolging der Fransche zedendie alle mora liteit vernietigen alle edele gevoelens verstikken en alleen voor het geld leeren knielen. Beschouw eens dien waardigen heer Benoiton, dien parvenu, dien man van de springveerenmatrassen," die van oordeel isdat aan elke mo - raai «een mouw kan gepast worden". Wat is zijne opvoedingsmethode prac- tisch, wat is ze ingericht naar de behoeften van den tijd en wat draagt ze heerlijke vruchten! De oudste zoon, die nog op het gymnasium gaat, is op getogen dat een straatschandaal aan zijn naam een plaatsje in de courant heeft bezorgd, want een «mauvais sujet heeft succes bij de dames". En later, als hij met zoo'n klein maneschijntje in zijn haar" in de diplo matie werkt, zal hij zijn goeden papa wel een decoratie bezorgen. De aardige kleine Faufangaat nog vlugger den goeden weg op. Hij spe culeert reeds in postzegelstoovert de brandkast van zijn vader openen komt dronken van den wedren te buis. De dochters besteden duizenden voor de meest excentrieke toilettes en trachten de «petites dames" na te boot sen. De eene wordt dan ook geschaakt en de ander bij den wedren aangezien «voor hetgeen zij niet is, maar haar best doet om te schijnen". Daar Mama Benoiton a It ij d u i t iskomt de moederlijke opvoeding hier niet in aanmerking. Didier, die Benoiton's derde dochter getrouwd heeft, en wegens drukke bezigheden geen tijd kan vinden om zijn kind een kus te geven, wordt voor zijn vrouw niets anders dan de man die geld fourneert voor hare buitensporige uitgaven. Deles is hard, maar heilzaam. Formichel, fabrikaut in ijzerwaren, is zijn vriend Benoiton waardig en beleeft niet weinig vreugde aan zijn zoon Prudent, voor wien «zaken altijd zaken" zijn, en die er dan ook niets in ziet zijn vader «als koopman beet te nemen." De jonge weduwe Clotilde d'Evry is de goede engel te midden dier bedorven omgeving, en hare her haalde waarschuwingen aan haar neef Champrosc redden de moraliteit van het stuk. Het laatste bedrijf en de ontknooping zijn niet gelukkig. De on schuld van Martha wordt op vrij onnatuurlijke wijze bewezen. Over het algemeen heeft de uitvoering ons vrij goed voldaan. D. De grootste theaters van Europa zijnLa Scala in Milaan voor 4000, San Carlo in Napels voor 3500, Carlo Felice in Genua voor 3000, La Fenice in Venetië voor 2700, Fratro reale in Turin voor 2000 per sonen. De theater-directeur Grau die met de tragedienne Adelaide Ristori naar de Vereenigde Staten is geweestontving in 2 maanden 145,000 dollars. Vijf voorstellingen in Chicago brachten voor den ondernemer netto op 12,420 dollars. Eene enkele voorstelling in New-York leverde 3912 eene in Boston 4002 dollars. De heer Hofdijk heeft een nieuw drama gemaakt, getiteld: „Een booze eed", dat met veel succes is opgevoerd. mrvEËREiv.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3