KOLONIËN. BINNENLAND. LEIDEN, 29 Maart. De onlangs het eerst alhier opgerichte Vereeniging tot verbetering van de volksgezondheid te Lei den telt thans ruim 140 leden, waarvan 34 zich bereid verklaard hebben aan de werkzaamheden der sectiën deel te nemen. Het bestuur is samengesteld als volgt: Prof. J. A. Boogaard, voorzitter; Prof. T. Zaaijer, secretaris thesaurier; Prof. A. Heynsius, Prof. A. H. van der Boon Mesch en Prof. J. C. Q-. Evers, voorzitters der verschil lende sectiën. De HH. Mr. E. B. Coninck Liefsting, Dr. C. C. I. Teerlink en Prof. D. Bierens de Haan zijn als secretarissen der sectiën verkozen. Bij het bestuur is ontvangen eene gift van f 5, af komstig van iemanddie onbekend wenscht te blijvenmaar groot belang in de vereeniging stelt. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden zal de alg. vergadering der Kweekschool van Zeevaart met HD. tegen woordigheid vereeren. Z. M. de koning heeft het beschermheerschap aan vaard van de scherpschuttersvereeniging te Amsterdam. Z. K. H. de prins van Oranje is gisteren naar Parijs vertrokken, vergezeld van den heer Loudon. Men wil weten dat de koning en de koningin van Portugal, na het bezichtigen van de Parijsche tentoon stelling, o. a. ook een bezoek zullen brengen aan Nederland en België. Denkelijk zal eerlang een boot voor passagiers, vee en goederen in de vaart komen tusschen Harlingen en Harwich. De Eranschmandie de stemming in Luxemburg be studeert, heet Jacquinot, prefect van Yerdun. Hij is ge huwd met eene Luxemburgsche freule Collart. Met 3 April zal, naar ons werd medegedeeld, de geregelde stoombootdienst aanvangen tusschen Leiden en Katwijk, en wel driemaal daags. Het tarief is zeer laag gesteld. Heden is het een halve eeuw sedert het koninkl. be sluit werd uitgevaardigd waarbij de invoering van het me trieke stelsel voor maten en gewichten bevolen werd. Men is te Harlingen opgetogen over de verbazende groote Engelsche stoomboot //Hollandia", die aldaar is ge arriveerd. Dit reusachtig vaartuig heeft eene lengte van 90 schreden. Mevr. Storm, geb. Van der Chijs, heeft Maandag avond ook te Doesborgh gesproken over de belangen der vrouwen. De commissie van onderzoek naar den toestand der koninkl. milit. academie is ontbonden. Waar gaat de //grève-manie" zich al niet nestelen Een honderdtal Staphorster werklieden hebben hun werk aan den staatsspoorweg Zwolle-Meppel gestaakt en hoo- ger loon geëischt. De rechter-commissaris heeft er zich terstond mede bemoeid. De koeien van Paarlberg, die reeds sedert eenige dagen op den besmetten stal geplaatst zijn, werden tot heden door de ziekte niet aangetast. In den kon. Eranschen schouwburg te 's-Hage zal morgenavond de //Eaust" van Gounod worden opgevoerd. Men verzekertdat weldra een koninklijk besluit het licht zal zien, waarbij aan de leden van scherpschutters- vereenigingendie zekeren militairen rang bekleedenindien de benoeming tot dien rang aan 'skonings approbatie is onderworpen geworden, bijzondere rechten op militaire eer bewijzen als anderszins zullen worden toegekend. Den lsten Maart is te Samarang eene meeting gehou den, waarop besloten is eene deputatie van vijf personen naar den gouverneur-generaal te zenden, om hulp te vra gen tot 't verkrijgen eener verbeterde gemeenschap met de reede. De Indische regeering houdt zich bezig met 't in winnen van adviezen en andere eeuwigdurende voorberei dende maatregelen. Men zegt dat Mr. A. Loudondie als oudst benoemd lid in den raad van Indië de betrekking van vice-presi dent voorloopig waarneemt, tot vice-president, de heeren Mr. Yan Rappard en Mr. Der Kinderen tot leden van den raad zijn voorgedragen. De weersgesteldheid is zeer gunstig voor den aan staanden rijstoogst. De mededeeling omtrent de sluiting van 's lands plan tentuin te Buitenzorg schijnt onjuist te zijn. In Midden-Java is de oogst van het vorige jaar goed uitgevallen, o. a. de suikeroogst in de Vorstenlanden. De spoorweg aldaar vordert, maar langzaam. In de Preanger Regentschappen hebben in den nacht van 24 op 25 Jan., bij den berg Kanjing, aardstortingen plaats gehad, waarbij een groot aantal koffieboomen en honderde roeden sawa's verloren gingen. In de Z.- en O.-afd. van Borneo bleef de rust on gestoord. Handel en scheepvaart waren vrij levendig. Men had veel te lijden van regens en overstroomingen. Tot aanvulling van ons bericht uit Paramaribo deelen we nog de volgende statistieke opgave mede: Op 1 Jan. bedroeg de bevolking van Suriname 26,450 blanken en kleurlingen; 30,273 onder staatstoezicht; 953 emigranten, meest Chineezen en Portugeezen van Madera. Te zamen 57,676. Van dezen leven te Paramaribo en omstreken 22,840. De regeering van den Oranje-Vrijstaat geraakt voort durend meer in moeilijkheden met de Basutos. De hoofden van dezen volksstam hebben besloten nogmaals een kamp voor hun land te wagen. De boeren van de grenzen trek ken zich reeds terug. De onderhandelingen tusschen de Transvaalsche republiek en den Oranje-Vrijstaat over de grenslinie zijn mislukt. Wij ontleenen de volgende berichten aan een brief van den Zweed Magnus Eorsman, in het vorige jaar uit de Transvaalsche republiek aan zijne familie te Kalmar ge schreven. Het land is in tien hoofddistricten verdeeld. In elk district is eene stadwaarvan de landdrost tevens rechter van het district is. Overigens vindt men in de steden raads- heeren; een bailluw, die de functiën van inspecteur van politiemarktmeester enz. vervulten een veldkornet. Elk hoofddistrict kiest drie volksvertegenwoordigers, die jaarlijks in de stad Pretoria, in de maand Septemberals volksraad bijeenkomen. De leden van den raad kiezen hun eigen voorzitter. De president van de republiekthans M. W. Pretorius, heeft wel zitting in den volksraad, doch mag niet mede besluiten. Hij wijdt zeer uit over de vruchtbaar heid van sommige gedeelten des lands, en had meer dan eens gelegenheid gehad met leeuwen, jakhalzen, struisvo gels en dergelijke beesten kennis te maken. Men vindt in dezen staat representanten van allerlei natiën. De officieele taal, het Hollandsch, wordt ook het meest gesproken. Toch hoort men ook zeer veel Engelsch spreken. De bewoners belijden den Gereformeerden godsdienst. In de stad Potchef- stroom komt een dagblad uit//The Transvaal Argus Weekly Gazette of the Z.-A. Republicdat in het Hollandsch en Engelsch wordt gedrukt. BUITENLAND. Ook in Frankrijk heeft de koning van Pruisen zijne vereerders. Men vond nl. op een morgen het ruiterstand beeld van dien vorstdat voor het gebouw der tentoonstelling is opgericht, met een eikekrans versierd. De commissie was er niets mede in haar schik, en op haar bevel spron gen terstond eenige werklieden den weerloozen koning ach ter op den zadel en ontrukten hem zijn versiersel. Ook de graaf ,Von Bismarck wordt te Parijs verwacht. Voor het voltooien van den Dom te Frankfort zal jaarlijks van staatswege 30,000 th. worden besteed. In Augustus van het volgend jaar zal de universiteit te Bonn haar SOjarig bestaan vieren. Men is, met het oog op deze Bij koninklijk besluit is D. Vetman, op zijn verzoek, eervol ontslagen als burgemeester van Landsmeer, en tot burgemeester van die gemeente benoemd H. P. van Kassei, secretaris dier gemeente. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des na middags te 5 uren 50°, des avonds te 8 uren 50°, te 10 uren 42°, Wind: Z. W. Vrijdag morgen te 5 uren 34°, Z. O., te 8 uren 40°, Z. W., 's middags te 12 uren 52°, 's namiddags te 4 uren 50°, Z.W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2