in de Revue des deux Mondeswaaruit genoeg blijktdat j Frankrijk voor de vesting, die onder Lodewijk XIY door Yauban werd aangelegd, alles behalve onverschillig is. BINNENLAND. LEIDEN, 26 Maart. Sedert meer dan twee eeuwen bestaat in de gemeente Koudekerk eene azijnfabriekdie tot heden haar ouden roem heeft gehandhaafd. Zij is thans het eigendom van de firma C. Spruijt en Zoonwier fabrikaat zeker in alle op zichten aanbeveling verdient. "Wij waren in de gelegenheid attesten te zien van den hoogl. J. W. Gunning en Dr. D. de Loos, die, na scheikundig onderzoek, dezen azijn om zijne zuiverheid en deugdelijkheid aanprijzen. Wij aarzelen te minder dit te vermelden, vooral in 't belang van win keliers en bestuurders van inrichtingen, omdat men mis schien te weinig weet hoe vaak dit artikel, zoo noodig in elk gezinvervalscht wordt met stoffen die voor de gezond heid zeer schadelijk zijn. Het ware te wenschen dat ook de azijn aan eene keuring werd onderworpen. De stoomboot van Leiden op Katwijkonder directie van den heer Van Ingenheeft heden zijn eerste proeftocht gedaan. Binnen het uur werd de tocht volbracht, en in Valkenburg en Rijnsburg zag men de huizen met vlaggen getooid. De wethouder Stoffels en de burgemeester en wethouders van Valkenburg merkte men onder de genoo- digden op. Heden middag te half 3 uren heeft te 's-Hage de onthulling plaats gehad van den gedenksteen voor Bilder- derdijk, in den gevel van zijn vroegere woning. Z. M. de koning heeft de statuten van de Leidsche Arbeidersvereniging goedgekeurd en die vereeniging als rechtspersoon erkend. Z. K. H. prins Hendrik heeft voor een aanzienlijk bedrag deelgenomen in de Maatschappij van Tuinbouw //Linnaeus." Voor weinige dagen heeft men in sommige bladen, ook alhier, breed uitgeweid over het terugvinden van effecten, ontvreemd in 1863 op den huize Gerra. Het schijnt dat eenigen zich reeds vóór den lsten April bij den neus hebben laten nemen, want men verzekert ten stelligste dat er niets van aan is. Den 28sten zal te Leeuwarden eene buitengewone vergadering van de provinciale staten worden gehouden om o. a. te spreken over een voorstel van ged. staten tot wijziging van het reglement ter voorkoming van het over brengen in Friesland van de runderpest. Dit jaar zullen er weder verkiezingen tot leden van de gemeenteraden plaats hebben. Ingevolge art. 7 der ge meentewet is de gewone tijd ter verkiezing der leden van den raad de derde Dinsdag der maand Juli. Een derde deel der leden moet dit jaar aftreden. De Pruisische regeering heeft zich verbonden om den Pruisisch-Nederlandschen spoorweg met den Rheine-Emde- ner zeer spoedig in verbinding te doen brengen. De totale ontvangsten op de staatsspoorwegen heb ben bedragen: van 5 tot 11 Maart 11. f 38,131.72s, en van 1 Januari tot 11 Maart f 342,782.00s, tegen f 160,687.07 in datzelfde tijdperk van 1866. De ontvangst was per dag en per mijl f 8.29 tegen f 7.78 in het jaar 1866. Men meldt uit Hardinxveld dat aldaar in de laatste 14 dagen ter markt zijn aangebracht 147 zalmen, tegen den gemiddelden prijs van f 1.20 per Ned. pond. De laatste dagen werd er verkocht tegen f 1.35. Op den Gelderschen IJsel is het buitengewoon stil. De veenboeren vragen zulke hooge prijzen voor de turf, dat niemand ze komt halen. In Groningen doen zich telkens gevallen van honds dolheid voor. Thans is er weer een hond te Beerta in staat van razernij vervallen. Gelukkig heeft het woedende beest slechts honden, katten en een kalf gebeten. De eersten zijn afgemaakt en de katten zijn bezweken. Alle andere honden moeten het nu misgelden, want er is een besluit uitgevaardigd ze vast te leggen. In de Merwede wordt al elft gevangen. Een arme visscher uit Hattem, die Vrijdag op den IJsel onder de gemeente Zwolle zijn fortuin zocht, had eene gezegende vangst, want hij kreeg in zijn net een snoek, die het buitengewone gewicht had van 28 halve Ned. ponden. Die reus onzer rivierbewoners is door visschers te Zwolle gekocht en dadelijk per spoor naar Rotterdam verzonden. BUITENLAND. Hoe treurig de tijding ook zij voor menig toerist, wij moeten het meldenover de speelbank te Spa is het dood vonnis uitgesproken. Al was die speelbank even solide gepantserd als de Nederlandsche staatsloterij, al won de staat er jaarlijks 700,000 frs. bijen de stad Spa 300,000 frs., en de aandeelhouders 400,000 frs., de roulet en het rouge STATEN-GENERAAL. TWEEDE KAMER. Na hetgeen de heer Van Naamen gezegd had in de zitting van den 21sten merkte de heer Storm van 's Grave9ande op, dat er zeker onover komelijke zwarigheden verbonden waren aan eene legerorganisatie bij de wet. Hij was niet tegen concentratie van defensie, maar er moesten toch altijd buitenliniën zijn. De heer De Roo van Alderwerelt achtte de bezwa ren tegen eene legerorganisatie bij de wet, vooral wat de fortificatiën be treft, ongegrond. Hij wenschte dat fatsoenlijke jongelieden zich meer aan de militie mochten aansluiten. Uit de mededeelingen van den min. maakte hij op, dat ons stelsel van defensie door inundatiën veel te wenschen overliet. De heer Stieltjes besprak nog de vestingwerken, de vermin dering van de cavalerie en de IJsellinie. De beer Van der Linden meende, dat de kracht van onze verdediging neerkwam op de militie. Hij verlangde afschaffing van remplacement en intrekking zooveel mogelijk, van de vrijstellingen. Zitting van 22 Maart. De heer De Bieberstein opende de discussie (zie ons telegram). De min. beantwoordde de onderscheidene sprekers en gaf omtrent de 3 hoofdpunten te kennen: dat hij tegen eene regeling der organisatie van het leger en de passieve verweringsmiddelen bij de wet gesterad was, ook de afscheiding van bet staand leger en de militie af keurde, en gezind was om zich bij de verdediging de3 lands niet alleen te bepaien bij het coneentratiestelselmaar ook de buitenliniën bezet te houden. Over den aanleg van een kanaal van Westervoort naar Deventer tot versterking van de IJsellinie zou een voorstel worden aangeboden. Verder trad de min. in allerlei bijzonderheden. Na de sluiting der alg. beraadslagingen werd art. 1 goedgekeurd. Het amend, van den heer De Roo van Alderwerelt tot vermindering van het cijfer voor de trakte menten van ambtenaren enz. (art. 2) werd door den voorsteller ingetrok ken, na de verklaring van den min. dat hij zooveel mogelijk zou bezui nigen. De HH. Haffmans, Stieltjes, Godefroi, Pijnappel en Storm van 's Gravesande hadden op verschillende gronden dit voorstel bestreden. Het amend, van den heer Stieltjes om het aantal van 7 generaal-majoors op 3 te brengea (art. 4) werd aangenomen, nadat het door den beer De Roo van Alderwerelt ondersteund en door de I1H. Storm, Van Nispen en den min. bestreden was. Het amend, van den heer De Roo van Al derwerelt op art. 5 werd ondersteund door den beer Stieltjes, en door de HH. Storm, Van Wassenaer Catwyck, Rochussen en den min. bestreden. Ook op art. 6 had dezelfde afgev. een amend, voorgesteld, waartegen de min. zijne bezwaren inbracht. Het «erste werd verworpen, het laatste aangenomen. Verder werd over art. 8 tusschen den min. en den heer Storm van 's Gravesande nog eene korte discussie gevoerd. Zie verder ons telegram. Bij de algem. beraadslagingen over hoofdst. VIII, afd. 3 (traktemen ten, soldijen, enz.), in de zitting van Zaterdag, werd eerst het woord ge voerd door de HH. Stieltjes, De Roo van Alderwerelt, De Bieberstein en den min. De eersten wenschten: herziening van de traktementen der officieren, verbetering van het lot der onderofficieren, betere bewape ning van de manschappen, eene andere indeeling van het leger. De min. openbaarde zijne voornemens tot het invoeren van verbeteringen en betreurde dat men hem de taak zoo zwaar maakte door alles op eens te eischen. Betreffende de behandeling van artt. 9 tot 11 hebben wij nog het volgende aan ons telegram toe te voegen. Een voorstel van den heer Stieltjes om art. 10 (cavalerie) vóór art. 9 (infanterie) te behande len, werd met 44 tegen 26, een van den heer Haffmans om alle amende, menten op deze afdeeling te gelijk in discussie te brengen met 50 tegen 13 stemmen verworpen. Het amendement van den heer De Roo van Alderwerelt, strekkende tot vermindering van art. 9 met ƒ12,750, was gericht tegen de reorganisatie van de normale schietschool en werd aan genomen. Het amend, van den heer Stieltjes wilde art. 9 vermeerderen met ƒ200,000 en beoogde meerdere oproeping van miliciens van vroegere lichtingen en verbetering der bezoldiging van de onderofficierendoch werd verworpen. Wat betreft art. 10 wilde de heer De Roo van Alderwe relt de sterkte der cavalerie van 4 op 3 regimenten brengen, terwijl de heer Stieltjes haar tot 12 eskadrons en eenige schutterij-cavalerie wilde herleiden. Bij de discussiën over deze amendementen bewaarde de min. het stilzwijgen. Ware het amend, van den heer Stieltjes op art. 11 (ar tillerie) aangenomendan zoude rijdende artillerie zijn komen te ver vallen. De Thermometer Tan Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des na middags te 5 uren 54°, des atonds te 8 uren 51°, te 10 uren 51°, Wind: Z. .W Woensdag morgen te 5 uren 49°, Z. W., te 8 uren 52°, Z W., 's middags to 12 uren 57°, Z.W., 's namiddags te 4 uren 56°, Z.W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2