Ontvangen BUITENLAND. KUNST. BOEKAANKONDIGING. OFFICIEELE BERICHTEN. ADVERTENTIEN. Pruisen weet te beloonen. De Italiaansche prinsen Hum- bert en Amadeus bebben de orde van den Zwarten Adelaar S ontvangen. Als nationale belooningen zijn aan den graaf Yon Bismarck 400,000 tb., aan den generaal Yon Hoon 300,000 tb., en aan 4 andere generaals ieder 200,000 tb. toegekend. De Ned. consul te Prankfort gaf dezer dagen een bericht, waaruit blijkt hoezeer die stad onder de Pruisi sche overheersching lijdt en heeft geleden. Prankfort was vroeger rijk, toen het nog een Staat was en staatsin komsten trok, maar als stad is het nooit rijk geweest. En nu heeft het geheel opgehouden het eerste te zijn en is alleen eene Pruisische Provinciestad. In //la Presse" wordt gezegd dat Luxemburg voor 100 millioen francs aan Prankrijk zou verkocht zijnmet goed vinden van Pruisenop voorwaarde dat de wallen geslecht zullen worden. De Stoompost verzekert dat de spoorweg over den Mt.-Cenis in Mei geopend zal worden. Met de doorgra ving van dien bergdat reuzenwerk der 19de eeuwhoopt men in 1870 gereed te zijn. De berichten uit Parijs worden al minder en minder geruststellend. De houding der oppositie, de taal der pers en vooral de tooneelen die in het wetgevend lichaam heb ben plaatsgegrepen, vervullen velen met zorg. Yoorts zegt men dat er alles behalve vriendschappelijke depêches wor den gewisseld met Berlijn, en dat er Pruisische troepen op de grenzen van Luxemburg zijn verschenen. De koning van Denemarken is op Marlborough-house aangekomen. De toestand van de prinses van Wallis is gunstiger. De Hongaarsche min. van financiën is begonnen met van zijn collega te Weenen een millioen gulden te lee- nen, om zijn leege kas te vullen. Kossuth heeft verklaarddat de op zijn naam open baar gemaakte brief, volgens welken hij den tegenwoordi- gen toestand van Hongarije zou goedkeuren, geheel en al verdicht is. Hij is van meening dat Hongarije zich zelf als natie van kant heeft gemaakt. Graaf Jules Andrassy, president van het thans ge vormde Hongaarsche ministerie, is een afstammeling van Arpadden eersten hertog der Hongaren. Hij werd den 8sten Maart 1825 geboren. In 1848 nam hij als chef van het bataljon vrijwilligers van Zemplin deel aan den opstand. Toen de Hongaarsche republiek werd omver geworpennam hij de wijk naar Erankrijk en Engeland. Daar bleef hij tot 1857, toen |ook hij begrepen werd in de algemeene am nestie. Hij voegde zich toen bij de partij van Deak, en werd daarna door het graafschap Zemplin tot afgevaardigde gekozen. Turkije gaat eene radicale kuur te gemoet. De ka binetten van Parijs, Weenen en Petersburg hebben ge- eischt, dat in binnenlandsche aangelegenheden de Christe nen naast de Turken zullen worden gesteld om de admi nistratie te voeren. De zieke man" zal dit drankje dienen te slikken. Yoorts wordt er nog eene amputatie noodig geacht. Bij den afstand van Kandia aan Griekenland'wor- den hem de voeten afgezet. Straks zullen hem in Thes- salië en Epirus ook de beenen ontnomen worden. Met de vorstendommen heeft hij al één arm verloren. En als eer lang misschien de czar om Konstantinopel komt, zal men verder de romp kunnen ontleden. De Grieken meenen liet ernstig. In de kamer der afgevaardigden te Athene is openlijk gesproken over het vestigen van een grooten Griekschen staat. De regeering zet hare toerustingen voort, in weerwil van de waarschu wingen der mogendheden. Zou Griekenland niet nog eene schoone toekomst hebben? Het dorpje Eeriolo in de bocht der golf van de Bor- romeesche eilandentusschen het groote meer en den Sim- plonweg gelegenis eensklaps in de diepte van het meer verzonken. Een twintigtal huizen en zeventien inwoners zijn door het water verzwolgen. Een gedeelte van den weg en de huizen aan de andere zijde daarvan gelegen zijn zwaar beschadigd. De aardbeweging en de instorting van gronden duurden den 15den dezer nog steeds voort. Vrienden van kunst en kunstgeschiedenis werden in het vorige jaar ver rast door een belangrijken arbeid van Dr. A. van der Willigen Az., die over Haarlemsche schilders, uit de stedelijke en andere archieven, een schat van onbekende bijzonderheden aan het licht bracht. Thans heeft een an der Haarlemmer, de heer J. van der Vlugt, in het bezit eener verzame ling van prenten door Jan en Caspar Luyken geëtst of gegraveerddie eenig mag genoemd worden, eene lijst dier verzameling openbaar gemaakt. Het is eene eerste schrede op den weg om meer in bijzonderheden bekend te worden met den omvangrijken arbeid dier broeders. Vooral de geniale voortbrengselen van Jan Luyken verdienden dit sinds lang. Men staat ver baasd als men deze lijst inziet over de vruchtbaarheid van dien kunste naar. De heer Van der Vlugt somt niet minder dan 3166 prenten van hem op, die in verschillende boekwerken voorkomen, zonder nog de losse prenten in aanmerking te nemen; er is geen twijfel aan of zijne opga ven, hoe omvattend ook, zijn nog voor vermeerderingen vatbaar. De ma nier van Luyken is gemakkelijk te herkennen; hij was een oorspron kelijk kunstenaar, en het is slechts door een enkelen beproefd om hem na te volgen. Dit maakt het onderzoek naar hetgeen hij geleverd heeft be trekkelijk licht. Wij hopen dan ook dat velen zich door deze eerste en zoo verdienstelijke poging zullen aangespoord gevoelen om dat onderzoek voort te zetten, en dit niet weder aan vreemdelingen over zullen laten, die ons reeds zoo dikwijls voor zijn geweest waar het eene consciëntieuze studie onzer groote kunstenaars gold. Men heeft een aanvang gemaakt met het bouwen van den grooten koepel boven de kerk van het heilige graf te Jeruzalem, onder leiding van den Russischen architect Eppinger. Keizer Napoleon heeft den Schotschen beeldhouwer Munro opgedra gen eene buste in marmer te vervaardigen van Victor Cousin. Dit kunst werk is bestemd voor de Academie des sciences te Parijs. Op de belangrijke verkooping van schilderijen die onlangs te 's-Gra- venhage door de boekhandelaars Van Doorn en Zoon werd gehoudenwerd eene schilderij van den zoo veelbelovenden maar vroeg gestorven schilder J. D. Koelman voor 4400 gulden opgehouden. Het nieuwe drama van Ponsard, getiteld: «Galileï", is onlangs te Parijs voor het eerst opgevoerd. Het stuk heeft niet meer dan een succes d'estime gehad. Het geheel voldeed niet, al kwamen er schoone passages in voor. De redevoering van Dr. J. Scheltema te Amsterdam over Rembrandt is in het Engelsch vertaald en te Londen uitgegeven met 30 photographieën van etsen van den schilder. De Moniteur verkondigt, dat de Parijsche commissie voor muzikale compositiën een concours zal openen voor de woorden van de tentoonstel- lings-cantate en de hymne op den vrede Dezer dagen verscheen eene novelle van onzen stadgenoot R. Koop- mans van Boekeren, getiteld: Eene weduwe met negen kinderen. De boeiende manier van vertellen en schrijven van den auteur is genoeg bekend aan hen die zijne voordrachten hoorden of zijne hier en daar ver spreide stukjes lazen. Ons voorbehoudende er later misschien eene beoor deeling over te leverenbepalen wij ons voorloopig bij eene aanbeveling die het boekje, izoo dan niet door diepte van opvatting of fijngesponne intrige, zeker toch verdient door frischheid en levendigheid, door waar heid en natuurlijkheid van teekening. De schrijver toont ook weer in deze novelle de gave te bezitten om personen en toestanden in zich op te nemen en ze den lezer weer te gevensoms tot de type naderend zooals ze werkelijk zijn. Wilt gij er een moraal in zoeken, dan is zij deze, zooals zij 't ook was in zijn In de kooi, dat een bewezen dienst niet onbeloond blijft. Eerste Huwelijks-Afkondiging te Leiden, den 24sten Maart 1867. P. van Toorn jra. 22 j. en J. E. Bron3geest jd. 23 j. A. Delfos jm. 23 j. en M. van Poelgeest jd. 22 j. D. Huijgens jra. 23 j. en E. La- feber jd. 26 j. P. J. Carton wedr. 35 j. en M. Steijger wed. 27 j. J. D. de Graaf jm. 23 j. en C. P. de Lange jd. 28 j. A. van Hou ten wedr. 51 j. en C. E. Kraneveld wed. 48 j. een ruim Assortiment Binnen- en Buitenlandsche KOüS. SETVE1Vgeweven en gebreide HATOEl* KÏW CJOE- BEÏS.EN en FLAXELLEX. Gez. DE GRIJS. Te Noordwijk Binnen of Buiten worden GEMEUBI LEERDE KAMERS gevraagd, voor een gezin met kin deren, met de Kost of met gebruik van een Keuken. Brie ven franco onder letters K, aan het bureau van dit blad, met opgave van het aantal kamers, den prijs, enz,

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3