BINNENLAND. Op eene andere plaats werd al het vervoerbare houtwerk j uit de stallen en de droge mest verbranden die plaats toen voor goed omheind en afgesloten. De gezuiverde stallen werdennadat het houtwerk met loog afgewasschen en ettelijke dagen met chloorkalk be streken was, met brandspuiten overvloedig besproeid, en geschiedde dit laatste ook met de buitenzijde der stallen, de strateu en de naburige gebouwen. De vloer werd met nieuwe aarde aangevuld, de muren op nieuw beraapt, het getimmerte van kribben en ruiven vernieuwd, het oude hout afgeschaafd. De stallen werden verder gedurende eenige weken gelucht en mochten vóór 1867 niet meer voor herkauwende dieren gebezigd worden. De boven de stallen aanwezige aanzienlijke voorraad hooi werd voor paardenvoeder bestemd. Terwijl in Chur de opsluiting binnen de stallen ten strengste werd gehandhaafd, was ook de in- en doorvoer volstrekt verboden, met uitzondering alleen van het voor de slagerij bestemde vee. Ook in de belendende gemeenten werd alle vervoer van vee verboden, alsmede het houden van veemarkten in de aangrenzende districten. Verdere belemmeringen van het verkeer werden niet noodig geacht. Beambten en bijzon dere personen deden alles wat de vernietiging der ziekte bevorderen en hare verbreiding kon verhoeden. Onder de daartoe strekkende middelen behoorden met name de tal rijke voorschriften en raadgevingen die ambtshalve en in andere in druk uitgegeven stukken werden bekend ge maakt. Behalve het bovengenoemde in Chur, kwam nog een geval voor in eeneongeveer een uur van de stadeen zaam gelegen hoeve. In een stal met 9 beesten werd eene koe ziek. Laatstgemelde werd op den 3den October begra ven, de overige werden geslacht, het vleesch in de stad naar het slachthuis, de huiden naar de kalkkuilen van de leerlooierij overgebracht; mest, stal enz. behandeld als hiervoor is opgegeven. Na een verloop van drie weken na dit laatste' ziektege val, verordende de gezondheidsraad van Chur een onder zoek van al het vee in de gemeente, waar de besmetting geheerscht had, en eene vergelijking met de lijsten die op den eersten dag na het uitbreken van de pest opgemaakt waren. De uitkomst was gunstig. Veertien dagen later had hetzelfde nogmaals plaats, en daar ook toen wederom de uitkomst voldoende was, konden de wachten tegen 10 November ingetrokken en de belemmeringen in het ver keer opgeheven worden. Slechts de stallen die besmet ge weest warenen ook een stal waarin doortrekkende ossen tijdelijk zich hadden opgehouden, bleven met het einde van November nog afgesloten, en in Chur werden toen ook nog geen veemarkten gehouden. Vleeschkeuringen werden voortdurend en nauwkeurig gehandhaafd. (Vervolg en slot morgen.) LEIDEN, 25 Maart. Z. M. heeft aan A. E. Maas, lid van het collegie voor de zeevisscherijenvergunning verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het legioen van eer, hem door Z. M. den keizer der Eranschen geschonkenen pensioen verleend aan J. A. van Iterson gewezen referendaris bij het departement van justitie, f 1733 's jaars. Z. M. de koning heeft Zaterdag den heer Loudon ten gehoore ontvangen. De audientiën van den min. van koloniën op 27 en van den min. van financiën op 28 en voor de zaken van den Herv. Eeredienst den 26 dezer zullen niet plaats hebben. De rechtbank te Haarlem heeft een magnetiseur ver oordeeld tot eene geldboete van f 25 en in de kostenwe gens overtreding van art. 1 der wetten van 1 Juni 1865. In Winschoten is in de vorige week de eerste ooievaar gearriveerd. Te Wierden, in Overijsel, is de koninklijke stoom- bontweverij //Koningin Sophia der Nederlanden" plechtig ingewijd. De stoomweverijen in het Nijverdal verkeeren in gunstigen toestand. Z. M. de koningH. M. de koninginbenevens prins Alexander, hebben Zondag de godsdienstoefening in de Waalsche kerk, onder het gehoor van Ds. Zubli bijge woond. Bij het verlaten der kerk heeft Z. M. 2 requaesten ontvangen, van eene jufvrouw en van eene moeder met haar zoon, die welwillend werden aangenomen. Op het kinderbal, dat Zaterdag avond door H. M. de koningin werd gegeven, bevonden zich een groot aan tal kinderen uit de aanzienlijke standen der residentie. De baltoiletten der kleinen waren allerliefstterwijl het bal zeer vroolijk en levendig was. Ook waren eenige leden der ko ninklijke familie tegenwoordig. Dr. Eles, lid der eerste commissie, belast met het afnemen van het natuurkundig staatsexamen voor toekom stige artsenheeft in 2 brochures beschuldigingen tegen die commissie ingebracht. De hoogl. P. L. Kijke heeft daarop geantwoord in de N. Kott. Courant van 23 Maart. Op 12 Eebr. jl. is te Heinkenszand in de brievenbus gestoken een brief, geadresseerd aan J. E. Dürge te Maas tricht, Mariastraat N°. 472, waarin een bankbiljet van f 25, aan de keerzijde gestempeld met blauwen inkt in een ovaal: C. van Citters", welke brief niet aan zijn adres is bezorgd. De officier van justitie te Goes verzoekt opsporing, aanhouding en bericht. De N. Utr. Courant deelt ons mede, dat, volgens eene opgave van Mr. W. E. Boer, de openbare armen zorg te Utrecht over de laatste 10 jaren zeer bevredigend mocht heeten, daar de uitgaven hiervoor uit de stadskas met f 12,000 waren verminderd. Men heeft gezegd dat de logementhouders te Parijs gedurende de tentoonstelling hunne tarieven aanmerkelijk zullen verhoogen. Dit is niet onwaarschijnlijk. Onze werk lieden behoeven zich daardoor echter niet te laten afschrik ken. De stad Parijs heeft een terrein van 10,000 Ned. ellen beschikbaar gesteld, om daarop barakken voor werklieden te bouwen. Men zal er een bed kunnen krijgen voor 65 centimes per nacht, en in eene nabij gelegene restauratie een goed maal voor 1 frank. Wij voegen hierbij dat de heer Yon Koesgen von Eloss, bekend als uitvinder van een werktuig om de botsing der spoortreinen onschadelijk te maken tot agent van Nederland en België is aangesteld voor de aankondigingen op de wereldtentoonstelling. Door het bestuur der vrijzinnige kiesvereening //Vrij heid en Orde" te Deventer is een reglement ontworpen voor eene //algemeene liberale kiesvereeniging voor het hoofd district Deventer". Het getal inleggers van de Kotterdamsche Spaar- en Hulpkas-vereeniging bedroeg in 1866: 857, die te zamen f 14,938.25 inbrachten. Dit was 102 inleggers met een cij fer van f 2978.30 minder dan in 1865. Uit de opgaven in de Staatscourantbetredende den veetyphus in de provincie Zuid-Holland over de weekbe ginnende den lOden eu eindigende den 16den Maart daar- aanv., blijkt, dat er in die week zijn aangetast 751, aan de ziekte gestorven 251, afgemaakt 4, hersteld 49, aan het einde der week nog ziek 447 runderen, terwijl er se dert het begin der veeziekte in het geheel zijn aangetast 92,501, aan de ziekte gestorven 43,793, afgemaakt 14,974, hersteld 32,980 en nog ziek 745 runderen. Blijkens eene bij deze opgave gevoegde recapitulatie zijn aangetast van 24 Eebruari tot 2 Maartin Zuid-Holland 878, in Noord-Holland 104, in Gelderland 14, in Utrecht 252, in Noord-Brabant 0, totaal 1248. Van 3 tot 9 Maart in Zuid-Holland 935, in Nooi'd-Holland 167in Gelderland 5, in Utrecht 256, in Noord-Brabant 0, totaal 1363. Van 10 tot 16 Maart: in Zuid-Holland 751in Noord-Holland 25, in Gelderland 11, in Utrecht 284, in Noord-Brabant 5, totaal 1076 runderen. De werkzaamheden aan den te leggen darn in de Ooster-Schelde bij Bath worden met den meesten spoed voortgezet. Dagelijks komen tallooze belangstellenden de werken in oogenschouw nemen. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Zaterdag des na middag» te 5 uren 44°, des aronds te 8 uren 42°, te 10 uren 41°, Wind: Z. O. Zondag morgen te 5 uren 45°, Z., te 8 uren 46°, Z. W., 's middags te 12 uren 48°, Z.W., 's namiddags te 4 uren 50°, Z. W, te B uren 48°, Z. W., te 8 uren 47°, te 10 uren 41°, Z. W., Maandag morgen te 5 uren 46°, Z., te 8 uren 48°, 's middags te 12 uren 57°, Z. W., te 4 uren 55°, Z. W.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2