BINNENLAND. KOLONIËN. LEIDEN, 22 Maart. In de vergadering van het departement Leiden der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, die gisteren plaats had zijn gekozentot penningmeester van het dept. de heer EL A. de Swaan; tot leden van het bestuur de heeren J. M. E. Dercksen, Dr. D. de Loos en Mr. P. C. Le- zwijnwelke laatste als penningmeester aftrad en verzocht als zoodanig niet weder in aanmerking te komen; tot com missarissen der leesbibliotheek de heeren T. J. E. A. Lief- rinck, H. W. T. Bakker en E. H. L. van Swieten; tot directeur der naai- en herhalingsschool de heer J. J. Brutel de laj Rivière ;J tot lid van de commissie der winkelkaartjes de heer Mr. C. A. Boonacker; tot commissaris van de zangscholen en mannenkoren de heer J. Godefroy; tot commissarissen van -de spaarkas de heeren J. C. Rijk, P. L. Paters en J. Nortier; tot commissarissen der volksvoor lezingen de heeren W. T. "Werst en T. J. E. A. Liefrinck. Men meldt uit Boskoopdat de scherpe oostenwinden en de felle vorst veel schade doen aan de verzending van boomen. De heer Paarlberg, die beweert de kennis te bezitten om te zien of een rund vatbaar is voor de ziekte, krijgt concurrentie. De heer P. Verhoeve Bruinvis Jr. verkondigt dat hij 't ook weet. Bij kon. besluit ismet intrekking der benoeming van Dr. G. P. E. Groshans, tot plaatsverv. lid der com missie in 1867belast met het afnemen der geneeskundige examens, benoemd Mr. H. Boursse Wils alhier; alsmede aan den heer A. A. van Bemmelen, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend uit de betrekking van adsistent bij 's rijks museum van Natuurlijke Historie alhier. Bij Zr. Ms. besluit is aan Mr. C. van der Vliesop zijn daartoe gedaan verzoekeervol ontslag verleend als plaats vervangend kantonrechter te Alphen. In de gisteren alhier gehouden vergadering van de Holl. Maatsch. van Landbouw, afdeeling Leiden en om streken, deed de penningmeester rekening en verantwoor ding. Natuurlijk werd de vraag van het hoofdbestuur in behandeling genomenof men zich vereenigde met de meer derheid dan wel met de minderheid van de staatscommissie betreffende de te nemen maatregelen tegen de veepest. De beide vragen werden door eene groote meerderheid ont kennend beantwoord. Een voorstel van den secretaris om deel te nemen aan het inzenden van eene bouwhoeve naar Parijs werd met meerderheid van stemmen aangenomen. Het 's-Gravenhaagsche dept. der Maatsch. van Nij verheid zal 1 Juli in het gebouw der teekenacademie eene tentoonstelling openen van visscherij-gereedschappen en voortbrengselen. De voorwerpen moeten vóór 15 Mei in gezonden worden. Den 26sten dezer, op den diës der academie van Utrecht, zal in het groot auditorium aldaar aan de scherp schutters van het Utrechtsche studentenkorps de banier worden uitgereikt. Des avonds zullen aan de dames sere nades worden gebracht. Te Rotterdam is Woensdag 11. plechtig de eerste steen gelegd voor de St.-Antonius-kerk in het Boschje. Te Amsterdam is Woensdag 11. op 's rijks werf de naam van het schip Yan Galen met groote plechtigheid in dien van Anna Paulowna veranderd. Na een korte, krach tige aanspraak van den schout-bij-nacht P. A. Matthijsen die door een driewerf //leve de koning!" werd beantwoord, werd het vaartuig te water gelaten in tegenwoordigheid eener onafzienbare menigte, die evenals de waterspiegel met blijdschap het nieuwe oorlogschip begroette. Zr. Ms. fregat met stoomvermogen Adolf Hertog van Nassau, onder bevel van den kapitein ter zee G. P. J. Mossel, en Zr. Ms. korvet Van Speyk, onder bevel van den kapitein-luitenant ter zee P. van der Velden Erd- brink, hebben, ter voortzetting hunner reis naar Neder land, Gibraltar verlaten, eerstgenoemde den 14den dezer en laatstgenoemde den 16den daaraanvolgende. Men weet hoeveel moeite het in heeft van de regeering telegraaflijnen voor het 4de district van Zeeland te ver krijgen. Te Oostburg is men nu op weg zich zelf te helpen. Er is eene commissie benoemd tot raming der onkosten van eene aaneensluiting dier plaats aan het Belg. telegraaf- net te Maldegem. Te Middelburg is overleden de procureur bij de arr.- rechtbank te Brielle, de heer J. A. van den Broek, lid van de jprov. staten van Zuid-Holland. Het bal bij Z. K. H. prins Frederik werd bijgewoond door Z. M. den koning, H. M. de koninginZ. K. H. den prins van Oranje en HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik. De buitengewone bijeenkomst in den schouwburg die gegeven zal worden aan de bezoekers van de Volksvoor lezingen van het depart. Leiden der Maatsch. tot Nut van 't Algemeenzal plaats hebben den 29sten dezerdes avond te 7 uren. Onze geachte burgemeester, de heer Van den Brandeler, heeft gisteren middag aan de leden van den gemeenteraad en andere autoriteiten een dioée gegeven. Onder de ge- noodigden was ook de baron Van Wassenaer Catwyck. Te Zevenaar is Maandag afgekondigd, dat ten ge volge van eene aanschrijving uit Pruisen, de ingezetenen op nieuw gewaarschuwd worden de grenzen niet te over schrijden daar ingeval van aanhouding het opzenden naar Wesel en tot een jaar zitten het gevolg kan zijn. In de afgeloopen week heeft te 's-Gravenhage eenig straatrumoer plaats gehad. Een zestal scherpschutters wrerd door het volk nagezet. Daardoor ontstond een oploopje, dat door een charge van cavalerie uiteen is gedreven. De vereeniging tot oefening in den wapenhandel te Alkmaar is gevestigd. Zij telt reeds meer dan 100 leden. Uit Harlingen zijn weder 35 personen naar Amerika vertrokken. Als eene buitengewone zeldzaamheid kan men melden dat één der schapen van een landbouwer te Uithuister- meeden in de vorige week zes voldragen lammeren heeft geworpenwaarvan de vijf laatste levend zijn geboren. Te Franeker zijn niet alleen valsche guldens maar ook valsche halveguldens in omloop. De Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Donderdag des namiddags te 5 uren 38°, des avonds te 8 uren 32°, te 10 uren 30°. Vrijdag morgen te 5 uren 28°, te 8 uren 30°, 's middags te 12 uren 41°, 's namiddags te 4 uren 37°. Men schrijft ons uit Paramaribo van 17 FebruariMen klaagt hier veel over duurte, over schaarschheid van levens middelen; en niet ten onrechte: 't is zoo! Nog geen week geleden zaten we hier bijna zonder eetwaren. Nu is er wat aangevoerdook aardappelen a f6 het halve mudook bloemmeel. Eenige bakkers moesten reeds hunne winkels sluitenomdat ze geen meel hadden. Ongelukkig is nü een schoener, Elijing Dutchman, van de gebr. Van Praag al hier met proviand en koopmansgoederen geladengestrand dicht bij onze kust, en zal waarschijnlijk weg zijn. Er is een van de koloniale stoombooten heen om hulp te bewij zen. 't Weder is tegenwoordig zeer onstuimig en er staan hooge zeeën. Dat mag dan ook wel de reden zijn, dat 's lands stoomschip Bommelerwaardkommandant Abresch verleden week op de Tijgerbank bij de Marowijne gestrand is, en, zooals men zegt, ook weg zal zijn. Dit oorlogschip was naar de Marowijne vertrokken, om eene zaak te on derzoeken van eene Chineesche vrouw, die door een stoot, haar toegebracht, zou overleden zijn, en waardoor de Chi- neezenaldaar als arbeiders geplaatstin opstand zouden zijn gekomen. Aan boord bevond zich tot onderzoek der zaak de commissaris van het stadsdistrict, de heer Duyckinck en de adjudant van den gouverneur, zijnde de zoon van Z.Exc., officier bij het garnizoen. De tijding van dat onge luk is door de Indianen over land aangebracht, en gis teren zou het andere oorlogschip, De Dommel, er heengaan om zoo mogelijk hulp te bieden. Men zegt echterdat ook dit schip weg zal zijn, daar het reeds zijne masten heeft moeten kappen en toch niet los kon raken. Nadere berichten van den 19den melden, dat de Bom melerwaard door het Eransche stoomschip 1'Abeille van de bank is losgeraakt, hoewel zwaar beschadigd. Ook bestaat er hoop op 't behoud van den schoener. Heden wordt 's ko- nings verjaardag gevierd. Landsgebouwenparticulierenen schepen vlaggen. De bevolking was in grooten getale bij

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 2