N°. 2182. Vrijdag A0. 1 22 Maart. Prijs dezer Courant. Deze Courant wordt dagelijksmet uit zondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. Prijs der Advertentiën. Spoortreinen van Leiden naar 's-GravenhageDelft, Schiedam en Rotterdam: te 7 u- 55 m 10 u. 1 m.; 12 u. 41 m.; 3 u. 37 m.; 6 u. 6 in9 u. 5 m.; naar Haarlem en Amsterdam: te 8 u. 43 m.; 11 u. 43 m.; 2 u. 42 m.; 4 u. 45 m 9 u. Stoomboot van Leiden (Ligplaats Haven) naar Amsterdam, Maandag ochtend te 4 u., de overige dagen te 5 u.; van Amsterdam (Ligplaats Binnen-Amstel) naar Leiden, Maandag nam. te 2% u., de overige dagen nam. te 3 u. Des Zondags buiten dienst. Postbuslichtingen aan de Lakenhal, Katoenfahriek en op de Nieuwstraat: 's morg. te 7 u 50 m. en te 10 u. 50 m.; 's naraidd. te 3 u. 35 m.; 's avonds te 7 u. 55 m. en op de Zondagen alleen te 10 u 50 m. en 3 u. 35 m. 's namiddags. Oost-Indisch.6 Landpost. Over Southampton, 1 en 17; over Marseille, 9, 16 en 25 van elke maand. West-Indische den 14den en voorlaatsten van elke maand. Rijkstelegraaf. Dagelijks geopend van 8 uren 'sm. tot 9_uren 'sav. Spoorwegtelegraaf dagelijks van 8 u, 'sm. tot 10 u. 30 m.'sav. Zittingen van het Gemeentebestuur. Gemeenteraad op onbepaalde tijden. Burgemeester en WethoudersMaandag en Donder dag te 11 uren. Commissie van FabricageWoensdag te 12'ureu. BurgemeesterDinsdag, Woensdag, Vrijdag en Zaterdag te 11 uren. President der Commissie van Fabricage des Zaterdags van 111 uren. Bureau der Plaatselijke Secretarie, open dagelijks van 104 uren. Thesaurie, alle werkdagen, behalve Zaterdag, van 9 2 uren; Zaterdag van 912 uren. De Gemeente-architect is te spreken op het Raad huis, eiken werkdag 's morgens van 121 uren. Kantoor der In- en Uitgaande Rechten en Accijnzen dagelijks van 9—1 uren en van 46 uren; van 's Rijks Directe Belastingen, Maandag, Dinsdag, Woensdag en Donderdag van 9—2 uren; van Zegel en Registratie dagelijks van 8A urenvan de Hypotheken en het Kadaster van 9—4 uren. LEIDSEH I DAGBLAD Voor Leiden, per 3 maanden1.95. Franco per post2.80. Afzonderlijke Nommers0.05. Van 1-6 regels f 0.75; iedere regel meer 0.125. Geboorte-, huwelijks- en doodberichten van 1-4 regels 0.90; iedere regel meer f 0.15. Sedert 1855 bestaat alhier eene kweekschool ter practi- sche opleiding van scheepsjongens en lichtmatrozen voor Zr. Ms. zeedienst, onder het beschermheerschap van Z. M. den koning. Ze werd opgericht om jongens, vooral uit den behoeftigen standin de gelegenheid te stellen en voort te helpen om tot eene eervolle en nuttige betrek king in de maatschappij te geraken. Hoevele jongens zijn er niet, die wel lust en aanleg voor de zeevaart hebben, maar er niet toe komen om zich als matroos bij de marine aan te melden, omdat er een vooroordeel bestaat tegen //het oorlogschip". Zonderling genoeg onder het nakroost van een voorgeslacht, dat trotsch was op zijn scheepsvolk en den naam van De Ruiter met eerbied noemde. Maar onbekend maakt onbemind, en de verkeerde voorstelling die men heeft van den dienst op 's lands vloot heeft ten gevolge dat een aantal flinke knapen, in de steden en ten platte- lande, in luiheid hunne beste jaren doorbrengen, om niet zelden later de maatschappij tot last te worden. Het was onze kweekschool die zich deze zaak aantrok. De oprichters begi'epen dat het noodig was aan de toe komstige matrozen eene opleiding te geven, opdat zij ge oefend en voorbereid aan boord zouden komen. Zoo kon men verwachten, dat, na verloop van weinige jaren, een ander en beter matrozen-geslacht zou geboren worden. Zoo zou een standdie vaaken niet zonder rede met'eenigen afkeer werd beschouwd, weder in eere worden hersteld. Daarom vestigde men eene inrichting, waar jongens van 1418 jaren gedurende 2 of 3 maanden ter proefneming en voor bereiding opgenomen en vóór hunne indiensttreding eenigs- zins aan orde, zindelijkheid en subordinatie gewend, en in de eerste beginselen van het matrozenwerk onderwezen kon den worden. De oprichters hebben zich niet vergist. Het bestuur kon ten vorigen jare vermelden, dat tot uit0. Dec. 1865 zich 1032 jongens hadden aangemeld. Daarvan hadden 611 hun doel bereikt. Zij werden in militairen zeedienst opgenomen terwijl er 30 op koopvaardijschepen geplaatst werden. Is dit cijfer gering te noemen, als wij bedenken hoe groot het zou kunnen zijn, toch mogen wij ons verblijden dat de kweekschool aanvankelijk reeds zulke goede vruchten droeg. Maar de sympathie voor deze instelling moet nog veel grooter worden. En we mogen dit zeker verwachten nu de nationale geest alom is ontwaakt, terwijl de vrees bestaat dat ons onafhankelijk volksbestaan bedreigd kan worden. We hebben reden om te vertrouwen dat het aantal kweekelingen belangrijk zal toenemen, nu de verbetering en uitbreiding van ons zeewezen zoo ernstig is besproken. Wij vestigen daarom vooraf reeds de aandacht op de jaarlijksche vergadering der vereeniging tot instandhouding en bevordering van den bloei der kweekschool voor zeevaart die op Dinsdag den 2den April des voormiddags te 11 uren alhier gehouden zal worden, niet twijfelende of ieder zal, wanneer hij kandoor zijne tegenwoordigheid van zijne belangstelling doen blijken. Wij brengen onder de aandacht van het publiek eene hoogstmerkwaardige publicatie, die dezer dagen het licht heeft gezien. Door de //Nederlandsche Maatschappij tot be vordering der geneeskunst" is uitgegeven een //Sterfte-atlas van Nederland over 18411860." De bewerking van dezen atlas is met de uiterste zorg geschied door de heeren Dr. J. C. de Man te Middelburg, Prof. J. A. Boogaard te Leiden en Dr. J. Zeeman te Amsterdam. Hij bestaat uit twaalf kaarten, waarvan de keurige bewerking den heer P. K. Witkamp als teekenaar, den heer A. J. Wendelals lithograaf en den heer P. W. M. Trap als steendrukker alle eer aandoet. Op die kaarten is voor elke provincie en voor het geheele rijk de sterfte-verhouding in de onder scheidene gemeenten met duidelijke teekens aangewezen. Men kan alzoo met één oogopslag nagaan, waar de toe stand der bevolking in dit opzicht gunstig of ongunstig is. Te gelijk wijzen de kaarten de verschillende grondsoorten volgens de geologische gesteldheid der onderscheidene ge deelten des lands nauwkeurig aan. Uitvoerige tabellen geven voorts de noodige verklaring en toelichting der kaarten, en meer dan dat eene nagenoeg volledige bevolkings statistiek. De maatschappijaan welke wij dit schoone werk te danken hebben, heeft het ter bevordering van eene ruime verspreiding voor de zeer geringe prijs van f 3.60 algemeen verkrijgbaar gesteld. Wij vertrouwen, dat deze bijdrage tot de statistiek van ons volksleven niet alleen aan de geleerden, wier vakstudie hen tot kennisneming daarvan noopt, maar ook aan vele anderen onder onze beschaafde land- en stadgenootendie belangstellen in de kennis van hun vaderland, welkom zijn zal. De graaf Von Bismarck zeide op de vergadering van den rijksdag, waarvan wij gisteren spraken nog het vol gende: //Ik weet niet wie er belang bij heeft het geloof in-

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 1