Landbouwers. hangen,' om ze voortdurend die stof in te doen inademen. In plaats van ziek te worden zijn ze echter in zwaarte van vleesch toegenomen. BUITENLAND. Filips, graaf van Vlaanderen, 2de zoon van den Bel gischen koning Leopold Izal den 24sten dezer zijn 30ste jaar intreden. Vijf jaren geleden werd hij te Athene tot koning gekozen. Het verwondert ons niet dat zijn vader in zijn naam toen voor die eer bedankte. Nog niet lang geleden werd hij in de vereenigde vorstendommenna den val van vorst Couzatot hospodar uitgeroepen. Hij verkoos in België te blijven en gunde deze betrekking gaarne aan den 2den broeder van zijne tegenwoordige verloofde. Maria Louisa, met wie hij 25 April te Berlijn in den echt zal treden, is 21 jaren oud en de nicht van den prins van Hohenzollern-Sigmaringendie van zijn rijkje in 1848 af stand deed ten behoeve van Pruisen. Alweder eene verrassing. Het of- en defensief ver bond tusschen Pruisen en Beieren in het vorig jaar geslo ten en tot nu toe geheim gehoudenis openbaar gemaakt. Daaruit blijkt dat het grondgebied van beide staten we- derkeerig wordt gewaarborgd. Maar in geval van oorlog zal de Pruisische koning over de Beiersche troepen het opperbevel hebben. Gelijktijdig is aan het licht gekomen een Pruisisch-Badensch of- en defensief traktaat. Nadat de heer Thiers, die 75 jaar oud is, in de zit ting der Fransche kamer van afgevaardigden vier uren ach tereen had gesprokenis hij van 's avonds 7 uren tot 3 uren in den nacht bezig geweest in de bureaux van den Moni- teur de drukproeven zijner redevoering te corx-igeeren. In het Engelsche Lagerhuis is met 108 tegen 107 stemmen een voorstel aangenomen ter opheffing der lijf straffen bij de armee, niettegenstaande de minister van oorlog en andere voorname officieren er op gewezen had den dat het onraadzaam en zelfs gevaarlijk zou zijn voor de militaire discipline dit nu reeds te doen. In Groot-Brittannië valt jaarlijks gemiddeld eene hoe veelheid regendiezoo al dat water bleef staanhet ge- heele land met eene watermassa van 90 Ned. duimen hoogte zou bedekken. OFFICIEELE BERICHTEN. Oproeping van Verlofgangers, in actieve dienst. ADVERTENTIEN. Worden gevraagd, 1 Mei aanstaande, GEHIT1VDE LIEDEN, P. G.middelbaren leeftijd, zonder kindei*en; de man bedreven in het melkenkaasmaken en het ver zorgen van vee, terwijl goed kunnende omgaan met paar den, ploegen en zaaijen tot aanbeveling zal strekken; de vrouw moet bet huiswerk verrigtenterwijl bedrevenheid in de zuivelbereiding haar tot aanbeveling zal ziju. Salaris van f 160 tot f 200 'sjaars, naar gebleken bekwaamheid, benevens vrije woning, kost enz. Tevens vraagt men eene MELKMEID, P. G., gron dig bekend met het boter- en kaasmaken en alle werk zaamheden, tot zuivelbereiding bekoorende. Salaris f 120 of hooger, naar bekwaamheid. Brieven franco, letters H. W. C., aan het Hulppost kantoor te Woudenberg, bij Amersfoort. Deugdelijke bewijzen van eerlijkheid, bekwaamheid en goed gedrag worden vereischt. t)e Thermometer van Fahrenheit teekende alhier Dinsdag des namiddags te 5 uren 32°, des avonds te 8 uren 32°, te 10 uren 32°. Woensdag morgen te 5 uren 32°, te 8 uren 35°, 's middags te 12 uren 41°, 's namiddags te 4 uren 38°. KUNST. In de kerk van de Nederd. Herv. gemeente te Zevenhuizen, provincie Zuid-Hollandprijken nog eenige oude beschilderde glasruiten, die èn historische èn kunstwaarde hebben. De kerkeraad zal ze bij inschrijving verkoopen. De inschrijvingsbrievendie vóór den lsten April moeten in gezonden zijn, zullen den 3den geopend worden. Wij hopen dat deze gla zen, waarover door den heer C. Leemans reeds gesproken is in de academie van wetenschappen niet naar het buitenland zullen gaangelijk reeds het geval wa3 met zoo menig merkwaardig overblijfsel van vroeger dagen. Men zegt dat de heer J. Eduard de Vries zijn ontslag heeft geno men als directeur van het Rotterdamsch tooneel, en dat den heer en me vrouw Albregt een zeer voordeelig engagement is aangeboden bij den Am- sterdamschen schouwburg. De bij de beoefenaars en liefhebbers van goede muziek welbekende 2de symphouie van R. Hol moet onlangs op een concert van Felix zoo allerjammerlijkst zijn uitgevoerd, dat hierover maar één af keurend oordeel wordt gehoord. Z. M. de koning heeft de opdracht van den door den heer G. J. Soc- terik te Utrecht gecomponeerden militairen marsch voor de Nederlandsche scherpschuttersvereenigingen welwillend aangenomen. Het Amsterdamsche tooneelgezelschap zal in de hoofdstad opvoeren «Klaasje Zevenster is niet dood." Meijerbeer's bekende opera "Robert le diable", werd onlangs te Pa rijs voor de 500ste maal opgevoerd. Men spreekt in de muzikale wereld te Parijs veel van eene 17jarige Hollandsche zangeres, Jeanne de Vries. Zij heeft van Duprez onderwijs ontvangen, en hoewel zij nog op kostschool is heeft Carvalho haar reeds geëngageerd voor het Tjiéatre lyrique. Men vergelijkt haar met Patti. Naar wij vernemen heeft de directie van den /schouwburg alhier verzocht in de volgende week Don Pasquale" of La Favorite" op te voeren. WETENSCHAP EN LETTERKUNDE. Gisteren avond werd alhier de laatste leesvergadering gehouden van de Maatschappij van fraaie Kunsten en Wetenschappen. Her inneren we ons hoe zeldzaamalthans in de beide laatste jarende maat schappij de leden tot eene bijeenkomst samenriepdan mogen wij het tegenwoordige bestuur wel allen lof toekennendat ons gedurende dezen winter vijfmaal in de gelegenheid stelde verschillende sprekers te hooren. Mevrouw Storm, geb. V. d. Chijsvervulde de eerste spreekbeurt. Wij berinneren ons nog levendig met hoeveel geestdrift zij hare bekende stel ling verdedigde. Ds. R. Koopmans van Boekeren droeg ons weder eene no velle voor, getiteld «een grafschrift," die in waarheid van karaktertee- kening, in eeuvoud van voorstelling, in losheid van behandeling bij zjjne vroegere niet achterstond. Ds. Laurillard sprak voor een zeer aanzienlijk gehoor, waarvoor de zaal veel te klein bleek te zijn, over de alchimisten, onderhoudend en op zijne eigenaardige wijze. Wat deze spr. aan hoorders te veel hadde beschikbare ruimte in aanmerking genomenhadden wij zoo gaarne aan Dr. Beets toegewenscht. Zijn «iets over het reizen" was weder een juweeltje van het echte gehalte. Wanneer hij de natuur schilderde zooals hij haar op de daad had betrapt, hoorden wij den dichter Beets. En zoo vaak hij ons met een enkelen trek een karakter teekende, of naïf ja ondeugend zelfs als weleer opmerkte en critiseerde, was het weer de oude Hildebrand. De laatste spreekbeurt werd thans door Mr. Rau ver vuld. Hij droeg een gedicht voor, dat helaas door ons niet naar waarde geschat kan worden, omdat de spr. zeer moeilijk te verstaan was. Boven dien zijn we 't sedert de laatste jaren geheel ontwend den ganschen avond slechts één gedicht te hooren, en nog wel een hoog ernstig wijs- geerig gedicht. En al hadden we alles kunnen volgen en genieten we zouden ons oordeel moeten opschorten, omdat we alleen de helft hebben gehoord. Eene plotselinge en zoo we hopen niet ernstige ongesteldheid van een onzer zeer geachtte stadgenootenden gastheer van den spr., was oor zaak dat de tweede zang niet werd uitgesproken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN gezien de Cir culaire van den Commissaris des Konings in de provincie Zuid-Holland, in dato 9 Maart 1867 A, N°. 2484 (2e Afd.), Provinciaalblad N°. 45); Brengen ter kennis van de miliciens der ligting van 1866 en van de mili ciens-plaatsvervangers der ligting van 1865, uit deze gemeente, bij de rege- menten infanterie ingelijfdvoor zoover zij zich thans met onbepaald ver lof in hunne haardsteden bevinden: dat zij, om in werkelijke dienst op te treden, zich allen regÉ- StreekS naar hunne korpsen moeten begeven en behooren te zorgen om aldaar op den 26sten Maart e. k., vóór des namiddags 4 uren, aan te komenvoorzien van al de voorwerpen van kleeding en uitrusting door hen bij hun vertrek met groot verlof medegenomen, alsmede van hunne verlofpassen en zakboekjes; dat aan hen, wier garnizoensplaats meer dan 30 mijlen van deze ge meente verwijderd is, op Zaturdag den 23sten Maart bevorens, dc» voor middags tusschen 10 en 12 uren het gewone reisgeld ter plaatselijke secre tarie zal worden uitbetaald; en eindelijk datbijaldien ziekte of andere wettige redenen hen mogten verhinderen aan deze oproeping te voldoen, zij daarvan ter plaatselijke secretarie, mede op Zaturdag 23 Maart, tusschen 10 en 12 uren, moeten kennis geven, in het eerste geval onder overlegging eener geneeskundige verklaring. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN gezien het Koninklijk besluit van den 24sten Februarij 1867, Staatsblad N°. 10; Brengen bij deze ter kennis van de veehouders en verdere belangheb benden, dat het Koninklijk besluit van 15 November 1865, houdende verbod van het houden van markten en verkoopingen van rundvee, ook toepasselijk is verklaard op wolvee, zoodat de markt VOOr scha pen en lammeren mede gesloten i». PROMOTIE AAN DE LEIDSCHE HOOGESCHOOL. 20 Maart. Tot Doctor in de beide rechten de heer F. J. M. Jes- pers, met Stellingen.

Leidsch Dagblad | 1867 | | pagina 3